האם טמפרטורת הגוף שלנו ירדה?

כמעט 200 שנה חלפו מאז שהוחלט כי 37 מעלות צלזיוס היא טמפרטורת גוף נורמלית, לצורך הערכה של חום הגוף. אך האם טמפרטורת הגוף שלנו השתנתה במרוצת השנים? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותכבר כמעט כמאתיים שנה חלפו מאז קבע הרופא הגרמני קרל וונדרליך כי טמפרטורת הגוף ה"נורמלית" היא 37 מעלות צלזיוס, ולפיה יוכלו רופאים והורים לזהות האם אדם סובל מחום, כמו גם כמה הוא גבוה.

אלא שעם השנים מחקרים בארה"ב ובבריטניה הראו שטמפרטורת גוף "נורמלית" נמוכה יותר בקרב מבוגרים בריאים. כך למשך במחקר  (1) אמריקאי שפורסם בתחילת השנה נמצא כי מתחילת המאה ה-19 ועד היום פחתה טמפרטורת הגוף של גברים ונשים בארה"ב ב-0.05 מעלות צלזיוס לכל עשור.

כעת, מחקר חדש (2) מצא ממצאים דומים בקרב שבט ילידים באמזונס הבוליביאנית. האוכלוסייה שנבדקה במחקר נחקרה בפעם האחרונה לפני כ-16 שנה בלבד, ונמצא כי טמפרטורת הגוף שלה ירדה בממוצע ב-0.09 מעלות צלזיוס לכל שנה. למעשה הירידה הזו, של פחות משני עשורים, כמעט זהה לירידה שנמצאה בארה"ב במשך 200 שנה. 


אישה מודדת את חום הגוף בכניסה לסופר
 Shutterstock |  Peakstock


פחות זיהומים

השאלה מדוע זה קורה העלתה מגוון השערות אצל החוקרים. אחת ההשערות המובילות הן שהשינויים נובעים ככל הנראה מכך שהאדם חווה פחות זיהומים מאשר בעבר – המים יותר נקיים, ישנם חיסונים, היגיינה של הגוף והידיים גבוהה יותר. אלא שגם לאחר שנעשו התאמות לזיהומים שגורמים לטמפרטורת גוף גבוהה, עדיין נשארה ירידה בטמפרטורת הגוף של האדם לאורך השנים.

השערה נוספת שהעלו החוקרים היא שהדבר נובע הודות לעליית שירותי הרפואה המודרניים והירידה בשיעור הזיהומים הקלים והמתמשכים. עם זאת, לצד השיפור במערכת הבריאות בשני העשורים האחרונים, זיהומים הם תופעה שעדיין נפוצה בקרב השבט הבוליביאני, מה שאומר שהזיהום לבדו אינו מסביר את הירידות בטמפרטורת הגוף.

ייתכן, העלו החוקרים, שמאחר שהמצב הגופני של אנשים נמצא במצב טוב יותר מפעם, הוא עובד פחות קשה כדי להילחם בזיהום. גם הגישה לאנטיביוטיקה כגון מוקסיפן, ולתרופות נוגדות דלקות כגון איבופן, עשויה להפחית ולקצר את משך הזיהום בגוף. עם זאת, גם פרמטרים אלו נלקחו בחשבון באנליזה של החוקרים, ועדיין התוצאות הראו שהטמפרטורה ירדה.

מזגנים ובגדים מחממים

עוד השערה שעלתה היא שגופינו צריך לעבוד פחות בוויסות הטמפרטורה הפנימית שלו הודות למזגנים שדואגים לקרר בקיץ או לחמם בחורף.לשבט הבוליביאני אמנם אין טכנולוגיות של חימום וקירור, אך לטענת החוקרים יש להם גישה רבה יותר לבגדים מחממים ולשמיכות.

שילוב של גורמים

המחקר החדש בחן אוכלוסייה שחיה בסביבה טרופית, עם תשתית מינימלית של מערכת בריאות, כאשר זיהומים עדיין מהווים תחלואה ותמותה רבה. עם זאת, גם בבוליביה וגם בארה"ב ובבריטניה, הטמפרטורות ירדו במהלך השנים. האם יש גורם אחד שגורם לטמפרטורת הגוף שלנו לרדת? ככל הנראה שלא.

לטענת החוקרים ככל הנראה שמדובר בשילוב כמה גורמים, אשר ביחד משפרים את התנאים של חיינו ומובילים לכך שטמפרטורת הגוף ה"נורמלית" שלנו יורדת במרוצת השנים.

טמפרטורת הגוף היא אינדיקטור למה שמתחולל בגופנו. היום לא נהוג להתייחס לטמפרטורת גוף "נורמלית" כאל משהו אוניברסלי לכולם, אלא כאל מנעד מסוים של טמפרטורות שנמצאות בטווח הנורמלי, אשר יכולות להשתנות בהתאם לשעות היום (בבוקר נמוכות יותר, אחה"צ גבוהות יותר) ולמצב הפיזי (מחזור, ביוץ). לכן, מהבחינה הזו, סביר להניח שמחקר זה לא ישנה במידה רבה את קריאת מדי החום בעולם.

עם זאת, המידע על ירידה בטמפרטורת הגוף שלנו עשויה לעזור ברמה האפידמיולוגית. היא מדד שניתן להשיג יחסית בקלות, והוא יכול לשקף את המצב הבריאותי של אוכלוסיות שונות בעולם.

מקורות 
(1) eLife. 2020; 9: e49555. Published online 2020 Jan 7. doi: 10.7554/eLife.49555.

(2) Science Advances,  28 Oct 2020: Vol. 6, no. 44, eabc6599 DOI: 10.1126/sciadv.abc6599.פורומים שפעת והצטננות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מדידת חום רקטלי דין 13/10/2020 01:43
  • שלום! האם לא מומלץ למדוד חום רקטאלי מתחת לגיל מסויים בפעוטות או שאין מניעה כזו? שמעתי כי מדידת חום PR עלולה לפצוע מתחת לגיל 6 חודשים, האם זה נכון, ובמדה וכן איך מומלץ למדוד חום?

  • + הוסף תגובה
ההבדל בין אוגמנטין לאמוקסיקלב עוז 11/10/2015 15:29
  • שלום, הרופא המטפל רשם לי אוגמנטין אולם בבית המרקחת קיבלתי אמוקסיקלב, מדובר על כדורים של 875 מ"ג פעמיים ביום. האם יש הבדל ביניהם מבחינת הטיפול? ואם כן האם ניתן לעבור לאוגמנטין אחרי שהתחלתי את הטיפול באמוקסיקלב?. כמו כן המליצו לי על כדורים פרוביוטיים לקחת גם בזמן הטיפול האנטיביוטי. האם נכון?. עד כה לקחתי כדור אחד ויש קצת סחרחורות. תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
אנטיביוטיקה ד"ר ראובן שטיינברג 17/10/2015 03:16
  • אוגמנטין זאת התרופה המקורית ואילו אמוקסיקלאב זה גנריקה.למעשה אין הבדל משמעותי בין שתי התרופות למרות שיש כאלו שטוענים שהמקורי יותר יכיל. ממליץ על נטילת פרוביוטיקה להגנה על הקיבה בעת נטילת אנטיביוטיקה בברכה

  • + הוסף תגובה
אמוקסילקב רגישות אור 23/08/2020 10:30
  • אם אחד הבנים במשפחה הגיב תגובה חריפה לאוגמטין יכול להיות שאחיו יהיה רגיש גם כן?

  • + הוסף תגובה
התקררות או אלרגיה איריס 02/04/2020 09:52
  • אני יותר משבוע בבית עם כאבי ראש, גודש בגרון ועייפות נוראיאית לוקחת תרופות נגד אלרגיה אבל זה לא רוצה לעבור. אני עדיין לא מרגישה טוב. לא מרגישה הטבה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!