דלג לתוכן

מאפייני גיל ההתבגרות (Adolescents Characteristics)

2 דקות קריאה
גיל ההתבגרות הוא תקופה של מעבר בין ילדות לבגרות. המאפיינים של גיל ההתבגרות כוללים מגוון של שינויים מבחינה גופנית, קוגניטיבית ורגשית, כשאחד מהתהליכים העיקריים שמתרחש בשנים אלו הוא התהליך של גיבוש הזהות העצמית.

מאפייני גיל ההתבגרות – מאפיינים גופניים

במאפייני גיל ההתבגרות נכללים מגוון של שינויים גופניים, במסגרתם משילים המתבגרים רבים מסממני הילדות, ומפתחים מאפיינים יותר בוגרים. למשל, אצל בנים מתחלף הקול, ונהיה עמוק יותר. ישנה בדרך כלל צמיחה ניכרת לגובה, המאפיינת בנים ובנות כאחד. אצל שני המינים מתרחשים שינויים מיניים, כמו צמיחת שדיים והתחלת המחזור החודשי בקרב בנות, וצמיחת שיער ערווה אצל בנים ובנות. בגיל ההתבגרות קיימת רגישות גבוהה למראה החיצוני ולהשתייכות החברתית, ולכן השינויים הגופניים גורמים לעיתים למתבגרים תחושות של מבוכה ובלבול, הפוגעים בדימוי העצמי ובביטחון.

המאפייני הגופניים של גיל ההתבגרות, כוללים גם עליה של החשק המיני. עוררות שכזו היא נורמטיבית לחלוטין, אך עלולה לעיתים קרובות לגרום לבושה ובלבול, במיוחד אם מתעוררת משיכה לבני זוג מאותו המין. משיכה כזו יכולה להיות חלק מתהליך של חיפוש, ולא בהכרח מעידה על הנטייה המינית בבגרות. לצד זאת, היא עלולה לגרום למתבגר לחוש מצוקה רבה, ולפעמים אף לתחושת דיכאון או חרדה, עקב הפחד מדחייה מצד מעגל החברים או בני המשפחה.

מאפייני גיל ההתבגרות - מאפיינים קוגניטיביים ורגשיים

גיל ההתבגרות מאופיין בהתפתחות מואצת של תהליכי החשיבה. בתוך כך ישנה קפיצת מדרגה ביכולת לחשיבה מופשטת ובאיכותה של החשיבה הלוגית. יכולת עיבוד המידע הולכת ומשתפרת, וכן גם האופן שבו מבצעים תהליכים של פתרון בעיות והסקת מסקנות. בנוסף משתכללת היכולת להבין לעומק ולאתגר את המוסכמות החברתיות, שעד גיל ההתבגרות מאומצות באופן אוטומטי. תהליך זה מייצר גם ביקורת וקריאת תיגר על הנורמות של בית המשפחה, שבמקרים רבים גורמות לוויכוחים רבים ומרדנות מול ההורים. בגיל ההתבגרות מתרחשים גם שינויים רגשיים. בין השאר נחווים הרגשות מאד בחוזקה ומשתנים לעיתים קרובות, למשל, שינוי משמחה גדולה לכעס או עצב. התנודות הללו נובעות מההתמודדות עם השינויים של התקופה. בנוסף הן מושפעות גם משינויים הורמונאליים המתרחשים בשנים אלה.

מאפייני גיל ההתבגרות – הקשר עם ההורים והקרב על העצמאות

במקרים רבים, הורים רואים את גיל ההתבגרות כתקופה בה ילדיהם נהיים מיליטנטיים ונסערים, ואכן, בגיל ההתבגרות ישנה לרוב עליה בכמות הוויכוחים וההתפרצויות הרגשיות בבית. עם זאת, חשוב לזכור שזהו לא שלב הכרחי, ושבשני שליש מהמקרים, היחסים עם ההורים אינם סוערים, או סוערים רק לפרקים. כמו כן, הוויכוחים הם טבעיים ונורמליים ובהם בא לידי ביטוי התהליך המרכזי של השנים הללו, תהליך גיבוש הזהות העצמית, שבמסגרתו הנער בוחן ומנסח לעצמו מה הן ההעדפות שלו בנושאים כמו תחומי עניין, ערכים, אמונות וכדומה. לרוב, בני הנוער מרגישים בתקופה זו בנוח בחברת קבוצת החברים, ומעוניינים מאוד להרגיש שייכות חברתית. כחלק מכך הם מתרחקים מההורים, מתוך הרצון לאתגר ולמרוד נגד המוסכמות שעד אז קיבלו כמובנות מאליהן. חשוב שההורים יזכרו שהמתבגרים עדיין זקוקים להם, לא פחות מאשר בתקופת הילדות. המתבגרים שואפים לחוש עצמאות וגם זכאים ליותר מרחב לבדיקה, אך הם בכל זאת זקוקים להורות יציבה וחמה, שתספק להם משענת תומכת וגבולות, ותעזור להם להתארגן ולהגן על עצמם.
רופאים בתחום
ד"ר לריסה מוצמכר
ד"ר לריסה מוצמכר עיניים
פרופ' גיל בר סלע
פרופ' גיל בר סלע אונקולוגיה
ד"ר זמיר בורטמן
ד"ר זמיר בורטמן רפואת שיניים
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו