דלג לתוכן

מילון חלומות (Dream dictionary)

3 דקות קריאה
נחשים, יערות, מלך ומלכה, כלי נגינה, רכבות, חית טרף... מה כל אלה מסמלים כאשר הם מופיעים בחלום? האם יש להם משמעות אחידה או שמשמעותם משתנה בהתאם ולאישיות ולחוויה של החולם? סוגיה זו עומדת בלב השאלה האם ניתן, לפרש חלומות באמצעות מילון חלומות המבוסס על הקניית משמעות אוניברסלית לסמלים המופיעים בחלום. בהמשך: על מילון חלומות, פירוש חלומות ודרכים נוספות לפירוש חלומות.

מילון חלומות: האם לסמלים בחלום יש משמעות?

חלומות עוררו את סקרנותם של בני אדם כבר מהעת העתיקה.
בעבר הרחוק נתפסו החלומות כבעלי כוחות ניבוי ו/או כמסרים בעלי משמעות,  ועל סמך פירוש סמלים שהופיעו בחלומות התקבלו החלטות. זיגמונד פרויד, מייסד הפסיכואנליזה, הרחיב את תפיסת החלום והציע כי החלום אינו מבטא מסרים וכן אינו מהווה שחזור פשוט של רשמי היום שנקלטו ונרשמו במוח. לטענתו, החלום מהווה "דרך המלך אל הלא מודע" והוא מבטא תכנים אשר נמצאים באיזור הלא מודע של הנפש. תכנים אלו מעוררים חרדה מאחר וברוב המקרים הם קשורים בדחפים מיניים ותוקפניים ראשוניים ועל כן מתבצעת "מלאכת החלום". פרויד כינה בשם "מלאכת החלום" את התהליך בו תכנים מעוררי חרדה ואשמה מוסווים על ידי סמלים בחלום. כך, למשל, מערה ותעלה עשויות לבטא את הרחם או הנרתיק הנשי, נחש ומקל יכולים לסמל את את הפאלוס הגברי, כלי נגינה יסוו חלום על איברי מין נשיים וגבריים וכן הלאה.

יונג, תלמידו של פרויד אשר בהמשך דרכו התפצל ממנו ופיתח את זרם הפסיכולוגיה היונגיאנית, המשיך את רעיונותיו של פרויד וטען כי לא רק שהסמלים בחלום נושאים משמעויות ספיציפיות, אלא שסמלים אלו הינם בעלי משמעות אוניברסלית. לפיו, לא משנה אם בן לשבט אפריקאי או ילד אנגלי חולמים על נחש, ביצה או כתר זהב- המשמעות תהיה אחידה. גישה זו התפתחה על רקע אמונתו של יונג בקיומו של לא מודע קולקטיבי המתקיים במקביל ללא מודע האישי, ומייצג את החוויות התרבותיות-אנושיות שהצטברו במהלך השנים.
אף על פי שפרויד ויונג הדגישו גם את חשיבות המשמעות האישית שמקנה כל חולם לסמלים המופיעים בחלומו, שניהם האמינו בקיומה של משמעות אחידה לסמלים מסוימים המופיעים בחלום, ובכך יצרו את הבסיס להיווצרותו של מילון חלומות אשר מאפשר לשער מהי משמעותו של הסמל. מאוחר יותר זכתה גישה זו זכתה לביקורת רבה, וכיום רוב הפסיכולוגים הכוללים בעבדותם פירוש חלומות יתמקדו באסוציאציות האישיות שעולות בתגובה לסמלים בחלום, ויניחו כי לא ניתן לעבוד עם מילון חלומות אוניברסלי.

 
לפרש חלום בלי מילון חלומות

 לפיכך ניתן לומר שפענוח חלומות באמצעות מילון חלומות, הוא טכניקה שנויה במחלוקת. שלוש דרכים נוספות לפירוש חלומות והבנת משמעותם הן שימוש באסוציאציות חופשיות, חקירת הקשר החלום והתבוננות בחלום כמשקף היבטים שונים של העצמי.

•   אסוציאציות חופשיות: נסה להתבונן בכל אספקט (כגון חלק או דמות) המופיע בחלום ולבחון אילו זכרונות, אסוציאציות, אנשים ואירועים עולים בדעתך באופן ספונטני. פרויד פיתח שיטה זו כטכניקה יעילה לנטרול ההסוואה של התוכן האמיתי של החלום באמצעות הסמלים. כך, למשל, מטופל יכול לספר על חלום בו מופיעה עוגת יום הולדת כאשר האסוציאציות לחלום יובילו לסיפור על דודה זקנה ועשירה ויחשפו כי החלום ה"תמים" על עוגת יום ההולדת למעשה מכיל פנטזיות על מות ההורים.

•    חקירת הקשר החלום: נסה לחשוב על אירועים, שיחות או מחשבות ייחודיים אשר התרחשו בסמוך לחלימת החלום. התבוננות בהקשר בו מופיע החלום עשויה להרחיב את  הבנת החלום ומשמעותו. כך למשל, חלום על שבירת כוס תוך כדי שטיפתה עשוי להתפרש באופן שונה כאשר הוא מופיע אצל בחור צעיר אשר עומד להנשא וכאשר הוא מופיעה אצל אישה שקיבלה זה עתה הודעה על כך שאמה הקשישה לוקה בפרקינסון.

•   החלום כמשקף היבטים שונים של העצמי: נסה להתבונן בתפקידים השונים שממלאות הדמויות בחלום כמבטאות איזורים שונים בנפשך או התלבטויות פנימיות. כך למשל, חלום בו מתרחש ויכוח בין שתי דמויות עשוי לבטא מאבק פנימי סביב כניסה לקשר זוגי, בחירת תחום לימודים ועוד.
רופאים בתחום
ד"ר אריה לידור
ד"ר אריה לידור יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' גיל סיגל
פרופ' גיל סיגל אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
 איילת גייר - השתלת שיער
איילת גייר - השתלת שיער רפואה אסתטית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו