דלג לתוכן

פחד מהמוות (Fear of death)

2 דקות קריאה
פחד מהמוות הוא אולי המובן, הטבעי והאוניברסאלי ביותר: כולנו מפחדים למות ומתקשים לעכל את העובדה שגם לנו זה יקרה.

מוות הוא חלק ממעגל החיים והמודעות אליו מתחילה להתעורר כבר בילדות המוקדמת, אך רק בסביבות גיל עשר בעקבות התפתחות תפיסת מושג המוות מתגבשת הבנה מלאה של הסופיות שבו ושאף אחד אינו חסין בפניו. גם פילוסופים וגם אנשי מקצוע בתחום הפסיכולוגיה נוטים להסכים שהמודעות למוות היא אחד הגורמים הדוחפים אותנו להפוך את החיים למשמעותיים ובעלי ערך: אנחנו בונים חיי משפחה ומגדלים את דור ההמשך, ואנשים רבים בוחרים עיסוק שישרה בהם תחושה של משמעות והשארת חותם. במובן זה, פחד מהמוות הוא מרכיב חיובי ומקדם בחיינו. יחד עם זאת, עבור חלקינו פחד מוות מהווה גורם מעכב ומעורר מצוקה, אשר פוגע בתפקוד.

פחד מהמוות מאבד את ערכו החיובי כשהוא מגיע לעוצמה גבוהה הגורמת מצוקה רגשית ו/או כשהוא מוביל להימנעות מסיטואציות שונות באופן שמגביל ומצמצם את החיים. כך, למשל, אדם שחווה פחד עוצמתי מהמוות, בליווי תחושה ש"גם ככה בסוף נמות - אז מה הטעם לחיות", עלול ללקות בדיכאון. פחד מהמוות בעוצמה גבוהה עלול להביא גם להימנעות מטיסות, נהיגה ובמקרים קיצוניים אף מיציאה מהבית, במטרה לצמצם את החשיפה לסיכון.

גם פחד מהמוות אשר אינו גורם להימנעות אך תופס מקום מרכזי במחשבותיו של האדם עלול לגרום לחרדה, דיכאון ופגיעה באיכות החיים. באופן פרדוקסלי, במקרים כאלו הפחד לאבד את החיים מביא לאובדנם, בכך שהאנרגיות מושקעות לחלוטין במניעת המוות ולא בהעשרת החיים.

מדוע פחד מהמוות בעוצמות כאלו מתעורר אצל אנשים מסוימים בעוד שהרוב חיים איתו בשלום? הגורמים לכך עשויים להיות שונים ומגוונים, אך אלו שפגיעים במיוחד להתפתחותו של פחד מהמוות הם אנשים שחווים את חייהם בתחושה של החמצה וחוסר טעם, אלו שמתקשים להתמודד עם חוויות של חוסר שליטה ואלו אשר חוו אירועים טראומטיים או חיים בלתי יציבים ומלווים בגורמי לחץ רבים.

פחד מהמוות יכול לנבוע מגורמים שונים ולהתבטא בדרכים מגוונות ובהתאם - ניתן להתמודד עמו בדרכים שונות.
אחת הדרכים היעילות להתמודדות עם פחד מוות היא טיפול פסיכותרפי, שמסייע בזיהוי הגורמים העומדים בבסיסו. מתוך זיהוי של הגורמים הללו הופכים סימפטומים של חרדה ודיכאון למובנים יותר, ובמהלך התהליך הטיפולי ניתן לרכוש כלים להתמודדות עימם.
רופאים בתחום
ד"ר זיו פז
ד"ר זיו פז ראומטולוגיה
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית
ד"ר חררדו מורבניק
ד"ר חררדו מורבניק עיניים
מומחה ברפואת עיניים ופלסטיקה של העין
ד"ר נאסים אלקרנאוי
ד"ר נאסים אלקרנאוי אורתופדיה
מומחה לכירורגיה אורתופדית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו