דלג לתוכן

וירוס הפפילומה HPV (Human Papiloma Virus)

מחלות זיהומיות
1 דקות קריאה

וירוס הפפילומה, הידוע גם בשמו המקוצר HPV, הוא הגורם הנפוץ ביותר לזיהומים העוברים במגע מיני. מדובר בנגיף מאוד נפוץ בקרב צעירים המקיימים יחסי מין, וישנם למעלה מ-100 זנים של נגיף הפפילומה. חלק מהווירוסים עלולים לגרום להופעה של יבלות לא כואבות על איברי המין, וחלקם עלולים להגביר את הסיכון להופעת נגעים טרום-סרטניים

מרבית הזיהומים של וירוס הפפילומה אינם מובילים לסרטן, אך סוגים מסוימים של HPV גניטלי עלולים להוביל להתפתחות של סרטן צוואר הרחם ולסוגי סרטן נוספים, בהם סרטן הרקום, סרטן בפין, סרטן בנרתיק ועוד.

בשנים האחרונות פותחו מספר חיסונים לווירוס הפפילומה ובארץ ניתן למצוא שלושה סוגים שונים של חיסונים: חיסון ה-Cervarix – מגן בפני שני זנים של הווירוס, חיסון ה-Gardasil-4 – מגן בפני ארבעה זנים של הווירוס, וחיסון ה-Gardasil-9 – המגן בפני תשעה זנים של הווירוס ואושר לשימוש בשנה האחרונה בישראל. כמו כן, חיסון ה-Gardasil-9 עשוי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן צוואר הרחם ב-90%. 

ההמלצה של משרד הבריאות היא לחסן בנים ובנות בגילאי 9-26 שנים. החיסון ניתן בשלוש מנות של זריקה לשריר הזרוע. החיסונים נחשבים בטוחים מאוד, אך עלולים לגרום למעט תופעות לוואי כמו אדמומיות ונפיחות באזור ההזרקה, כאבי ראש, פרקים ובטן, ותחושת חולשה כללית. 

נכון להיום, אין טיפול כנגד הווירוס עצמו, אך ניתן לטפל בבעיות הבריאותיות להן הוא גורם. אפשרויות הטיפול ביבלות כוללות צריבה בלייזר, הקפאה, משחות או הסרה ניתוחית. הטיפול בנגעים טרום סרטניים או סרטניים בצוואר הרחם תלוי בגורמים רבים וייקבע ע"י הרופא המטפל.

רופאים בתחום
ד"ר יצחק צחי בן ציון
ד"ר יצחק צחי בן ציון פסיכיאטריה
 curesponse .
curesponse . אחר
פרופ' יוסף חביב
פרופ' יוסף חביב נפרולוגיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו