דלג לתוכן

HIV (Human Immunodeficiency Virus)

מחלות זיהומיות
1 דקות קריאה

HIV זה ראשי תיבות של נגיף כשל חיסוני - וירוס הפוגע בתאי מערכת החיסון ועלול להוביל למוות במידה ואינו מטופל בזמן.

קיימות מספר דרכים להידבקות בנגיף. הדרכים הנפוצות הן שימוש בתרומות דם מחולים או מנשאי HIV, שימוש במחטים מזוהמות ומגע מיני לא מוגן מאדם הנגוע בווירוס. תינוקות יונקים יכולים להידבק דרך יניקת חלב אם. 

לאחר ההדבקות, המחלה מתקדמת בארבעה שלבים: השלב הראשון נמשך בין שבועיים לחודש וחצי, ובמהלכו החולה יציג תסמינים האופייניים לשפעת. לאחר מכן, צפויה תקופה של כמה שנים שבה לא יופיעו תסמינים כלל, עד אשר כמות תאי המערכת החיסונית הפגומים (CD4) תרד בצורה ניכרת. בשלב זה לרוב יחלו תסמינים גופניים רבים ושונים ותינתן האבחנה. השלב הרביעי של המחלה, שבו כמות תאי 4CD יורדת על מתחת ל-200, מהווה כשל של המערכת החיסונית ונקרא איידס (AIDS). 

נכון ל-2017, ידוע במשרד הבריאות על 7,745 חולי איידס ונשאי HIV החיים בישראל. בשנת 2017 אותרו בישראל 405 נשאים אשר נדבקו בנגיף. 

 על פי נתוני משרד הבריאות, זכרים בני 25-34 מהווים את הקבוצה הגדולה ביותר של נשאי HIV החיים בישראל (מעל 2,500 חולים).   

כיום קיים טיפול באיידס המאפשר חיים לצד הנגיף תוך כדי שמירה על איכות החיים. עם זאת, הסטיגמה והחשש מהדבקה של הסביבה עלולים ליצור קושי נפשי משמעותי. 

ארגון הבריאות העולמי (WHO) טוען כי במידה ואוכלוסייה בסיכון גבוה תשתמש בטיפול המונע שקיים ותשתמש בטיפול התרופתי ב-HIV, עשוי הדבר להפחית את התפשטות המגפה עד כדי עצירתה המוחלטת עד שנת 2030. 

בדיקה לגילוי איידס ניתן לערוך בכל אחד מסניפי קופות החולים או במרפאות האיידס המוכרות על ידי משרד הבריאות. 

רופאים בתחום
פרופ' עמירם ניר
פרופ' עמירם ניר קרדיולוגיה
מנהל היחידה לקרדיולוגית ילדים ומומי לב במבוגר, המרכז הרפואי שערי צדק, ירושלים
ד"ר יובל בן אמנון
ד"ר יובל בן אמנון פסיכיאטריה
פסיכיאטר מומחה
ד"ר ורד ליבנה
ד"ר ורד ליבנה נוירולוגיה
5.0
( 7 חוות דעת )
"לדר' ליבנה הגענו בהמלצת רופא המשפחה לאחר שהיה בהרצאה של דר' ליבנה לרופאים בקהילה. הרופאה הקדישה לי ולביתי (בת 18) את כל הזמן הנחוץ (כמעט שעה), בדקה את כל המסמכים שהבאנו עוד בזמן הביקור, הפנתה את ביתי לעוד בדיקה נוספת - מבחן MOXO (לא כלול בסל) ונתנה לנו את המייל הפרטי שנשלח לה את תוצאות הבדיקה בשביל שתפענח אותה. עוד אציין שבהמשך גם קיבלנו הקלות למבחן הפסיכומטרי. אני רוצה להודות לדר' ליבנה וממליץ עליה בחום."
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו