דלג לתוכן

הסכמה מדעת (Informed consent)

2 דקות קריאה

זכותו של האדם לגופו נחשבת לזכות יסוד במדינה הדמוקרטית, והדבר עוגן בחקיקה הישראלית בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. זכות זו משמעה שהאדם "אדון לגורלו" והוא רשאי לסרב לטיפול רפואי אף אם הוא חיוני להצלת חייו.

מול זכות זו עומדת החובה של המטפלים לקבל הסכמה של המטופלים לכל טיפול רפואי. העובדה שהטיפול הרפואי ניתן מתוך כוונה טובה לרפא חולים, אינה עומדת לזכותם של המטפלים אשר לא קיבלו הסכמה.

על מנת שהסכמה של מטופל תיחשב להסכמה תקפה, היא צריכה להיות "הסכמה מדעת". כלומר, הסכמה שניתנה על בסיס מידע מקיף על מהות הבעיה הרפואית, טיב הטיפול המוצע, החלופות הטיפוליות, הסיכויים והסיכונים הטמונים בכל אחת מהן ובאי-מתן טיפול רפואי כלל. המידע צריך להימסר למטופל בשלב מוקדם ככל האפשר ובלשון מובנת לו, כדי שיוכל לקבל החלטה מושכלת.

מתן טיפול רפואי ללא הסכמה מדעת מהווה עוולה נזיקית ועלול להביא לתביעה לפיצוי כספי נגד המטפל.

מעבר לחובה החוקית מקובל לראות בהליך של קבלת הסכמה מדעת של מטופל לטיפול רפואי חלק מהתקשורת החיונית בין המטפל למטופל ולפיכך מיוחסת לנושא חשיבות רבה כחלק משיפור איכות הרפואה.

החובה לקבל הסכמה מדעת ממטופל לפני טיפול רפואי, היקפה ותנאיה מוסדרים בחוק זכויות החולה, התשנ"ו-1996. החוק מפרט את "המידע הרפואי" שיש למסור למטופל כדי לקבל הסכמה מדעת, אך אינו קובע כללים ונורמות ברורים בעניין זה. מקובל כי כאשר הטיפול הרפואי חיוני לשמירה על הגוף או על החיים של המטופל, היקף החובה למתן הסברים מצומצם יותר מאשר אם הטיפול אינו חיוני והסיכונים הכרוכים בו משמעותיים.

בהתאם להוראות החוק הסכמה מדעת לניתוחים, צינתורים, הפריה חוץ-גופית, דיאליזה, רדיותרפיה וכימותרפיה צריכה להינתן בכתב על גבי טופס ייעודי, הכולל תמצית ההסבר.

במצב של חירום רפואי, כאשר נשקפת סכנת חיים מיידית למטופל ניתן לטפל בו ללא הסכמה מדעת. במצב בו נשקפת סכנה חמורה לחייו של המטופל, והוא מסרב לטיפול רפואי, ניתן לפנות לוועדת אתיקה הממונה על פי החוק, על מנת שתאשר מתן הטיפול.

הטיפול בקטינים ובפסולי דין מחייב קבלת הסכמה מדעת מהאפוטרופסים שלהם. האפוטרופסים של קטינים הם ההורים.

רופאים בתחום
פרופ' בנימין וולוביץ
פרופ' בנימין וולוביץ ילדים
5.0
( 12 חוות דעת )
"שמענו רבות על שיטת הטיפול הייחודית שלו והיינו חייבים לקבל אותה, הפרופ׳ איש נעים וסבלני והסביר באריכות על כל שלב ושלב בתוכנית, ניכרת מדבריו מקצועיות רבה וניסיון עשיר בנושא האסתמה של ילדים"
ד"ר לי הונג פן
ד"ר לי הונג פן רפואה סינית
בעלת תואר M.D מסין ופרופסור לרפואה סינית מסורתית
ד"ר גיל באר
ד"ר גיל באר ילדים
5.0
( 3 חוות דעת )
"זמינות מלאה לתורים בטווחי זמן קצרים, ד״ר גיל באר היה נעים ונוח, הסביר לעומק מה הוא בודק ובדק דברים נוספים מעבר לנושא לשמו הגעתי, נתן חוות דעת ברורה ומקצועית ובעיקר השרה תחושה טובה ורגועה"
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו