דלג לתוכן

שורש (root)

1 דקות קריאה

השן מורכבת משני חלקים אנטומיים, כתר השן ושורש השן. כתר השן הוא החלק הגלוי הנמצא מעל החניכיים, ושורש השן הוא החלק שנמצא בתוך החניכיים. 

השן מורכבת מחומרים שונים המסודרים בשכבות. השכבה החיצונית ביותר מורכבת מאמייל, החומר החזק ביותר בגוף האדם, אשר עוטף את כתר השתן. מתחת לשכבת האמייל נמצאת שכבה המורכבת מדנטין העוטף את כתר ושורש השן. כאשר הדנטין נפגע יופיעו כאב ו/או רגישות בשיניים. מסביב לשורש בלבד, ישנה שכבת נוספת בשם מלט השן (צמנטום), שתפקידה לקבע את שורשי השן בחוזקה אל החניכיים. החלק הפנימי והרך ביותר נקרא מוך השן, או תעלת השורש, ושם עוברים כלי הדם והעצבים של השן. 

טיפול שורש נועד לטפל במקרים של דלקות בתעלת שורש השן שיכולות להתבטא עם כאבי שיניים, רגישות לחום או קור, שינויים בצבע השן ונפיחות בחניכיים. כאשר מופיע אחד מהסימנים שתוארו, מומלץ לפנות לרופא השיניים שיאבחן האם יש צורך בטיפול שורש על סמך התלונות של המטופל והממצאים בצילומי הרנטגן של השיניים. הטיפול מבוצע בהרדמה מקומית, ולרוב דורש יותר מביקור אחד. במהלך הטיפול הרופא פותח את השן, מסיר את החלקים המזוהמים של מוך השן יחד עם החיידקים (הידועים גם בשם עששת), ולבסוף אוטם את השן באמצעות חומרים סטריליים. 

הדרך הטובה ביותר להימנע מטיפול שורש היא שמירה על היגיינת הפה הכוללת צחצוח שיניים פעמיים ביום, שימוש בחוט דנטלי, שטיפות פה, הקפדה על תזונה מאוזנת וביקורים שגרתיים אצל רופא השיניים. 

רופאים בתחום
ד"ר צחי וידר
ד"ר צחי וידר כירורגיה
ד"ר קובי כהן
ד"ר קובי כהן יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר אלכסנדר ברוסקין
ד"ר אלכסנדר ברוסקין אורתופדיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו