דלג לתוכן

חילוף חומרים (מטבוליזם) (Metabolism)

ערוץ הסוכרת
2 דקות קריאה

חילוף חומרים הוא התהליך שבו הגוף ממיר את המזון והשתייה לאנרגיה. במהלך תהליך ביוכימי מורכב זה, קלוריות במזון ובמשקאות משולבות עם חמצן כדי לשחרר את האנרגיה לה זקוק הגוף כדי לתפקד. 


  Panchenko Vladimir | Shutterstock


גם במנוחה הגוף זקוק לאנרגיה לכל הפונקציות שלו כמו נשימה, זרימת דם, שחרור הורמונים וגידול ותיקון של תאים. 

מספר הקלוריות שהגוף צורך כדי לבצע את הפונקציות הבסיסיות הללו מכונה קצב חילוף חומרים בסיסי, או בשם המוכר יותר - מטבוליזם. מספר גורמים קובעים את קצב חילוף החומרים הבסיסי האישי:

• גודל הגוף והרכבו - אנשים גדולים יותר או בעלי מסת שרירים גדולה יותר נוטים לשרוף יותר קלוריות, גם במנוחה.

• מין - לרוב הגברים יש פחות שומן גוף ויותר שרירים מאשר נשים באותו גיל ומשקל, ולכן לרוב גברים שורפים יותר קלוריות.

• גיל - ככל שמתבגרים כמות השרירים נוטה לרדת והשומן מהווה אחוז גדול יותר מהמשקל ומאט את שריפת הקלוריות.

בנוסף לקצב חילוף החומרים הבסיסי, שני גורמים נוספים קובעים כמה קלוריות הגוף שורף בכל יום:

• עיבוד המזון - עיכול, ספיגה, הובלה ואחסון של המזון הנצרך תלוי גם הוא קלוריות. כ-10%  מהקלוריות שמגיעות מהפחמימות ומהחלבון שבאוכל, נצרכות במהלך העיכול והספיגה של המזון. 

• פעילות גופנית - החל מספורט ועד הליכה לחנות: כל פעילות גופנית תורמת לשריפת קלוריות בכל יום. 

קצב חילוף החומרים הבסיסי הוא גנטי בחלקו ואינו ניתן לשינוי. אם חילוף החומרים גבוה, או מהיר, האדם ישרוף יותר קלוריות במנוחה ובמהלך פעילות גופנית. זו אחת הסיבות לכך שאנשים מסוימים יכולים לאכול יותר מאחרים בלי לעלות במשקל. אדם עם חילוף חומרים נמוך, או איטי, ישרוף פחות קלוריות במנוחה ובמהלך פעילות גופנית ולכן צריך לאכול פחות כדי להימנע מעודף משקל. לצד זה, מחקרים מראים שלאנשים הסובלים מעודף משקל יש חילוף חומרים מהיר יותר מאשר אנשים רזים יותר היות וגוף גדול יותר דורש יותר אנרגיה לביצוע תפקודים גופניים בסיסיים.

מחלות ומצבים רפואיים מסוימים יכולים להאט את חילוף החומרים של האדם, כמו תסמונת קושינג ותת פעילות של בלוטת התריס.

נטען שמאכלים ומשקאות מסוימים יכולים להגביר את חילוף החומרים, בהם תה ירוק, קפה שחור, תבלינים ומשקאות אנרגיה, אולם אין ראיות מדעיות שתומכות בטענות אלה.

רופאים בתחום
ד"ר דן קרת
ד"ר דן קרת נטורופתיה
מטפל בנטורופתיה ותזונה
פרופ' יהודה קמרי
פרופ' יהודה קמרי פנימית
5.0
( 6 חוות דעת )
"הגעתי לקמרי דרך המלצה עם קריסת כבד , חשד לשחמת , לחץ דם גבוה כולסטרול סכרת והשמנת יתר , לאחר איבחון של קמרי , הוא שינה לי את כל מערך התרופות שלקחתי במשך 10 שנים והם לא עזרו לי כלל , ואף רופא בקופ״ח לא התייחס לבעיות שלי ולטענות שלי , כבר בחודש הראשון לטיפול של קמרי , ירדתי במשקל , התאזנתי עם הסכרת והדלקת החריפה שהייתה לי בכבד , וכמובן האיזון בלחץ דם והכולסטרול, כל ביקור כל שיחת טלפון מקמרי מקצועית ומדוייקת , כולל הליווי של הדיאטנית במרפאה , וכמובן שאמליץ בשמחה על קמרי וצוותו , אני הגעתי אליו לפני שנה בדיוק עם קריסת כבד, כבר דיברו איתי על השתלה שאולי אזדקק לה , היום אני מאוזנת ושומרת על עצמי וקמרי זמין לכל שאלה או כל חשש שיש לי , ולכן אני ממשיכה אצלו לסבב נוסף של השגחה שלו וטיפול צמוד שלו , במילה אחת הוא אציל לי את החיים לפני שנה ואני אסירת תודה ❤️"
ד"ר רז הגואל
ד"ר רז הגואל
המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה

שאלות מתוך פורום רפואה סינית ומערכת העיכול

בניהולו של DIP.AC.HERBS אבי פלד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו