דלג לתוכן

רגרסיה (Regression)

1 דקות קריאה
איך את/ה מגיב/ה למצבי לחץ או משבר? אוכל יותר? מתקשר לבקש תמיכה מההורים? על פי פרויד, אבי הפסיכאונליזה, פעמים רבות אנו מגיבים למצבי לחץ או משבר בהתנהגויות רגרסביות. לטענתו, על מנת להגן על עצמו משתמש האדם בצורה לא מודעת במנגנוני הגנה אשר שומרים עליו מפני עלייתם למודעות של הדחפים המיניים והתוקפניים השוכנים באיד. אחד ממנגנוני ההגנה הללו הינו הרגרסיה (בעברית: נסיגה, תסוגה), שהינה מצב בו חוזר האדם הבוגר לדפוסים ילדותיים שאינם מתאימים לגילו, כדי להימנע מעימות ישיר עם רגשות ומצבים מאיימים. רגרסיה עשויה להיות זמנית וחלקית, כמו אדם בוגר שרוקע ברגליים כילד קטן כאשר אינו מקבל את מבוקשו, או קבועה, כגון מצבים של חוסר אונים וחוסר תנועה מוחלטים המאפיינים סוגים מסויימים של סכיזופרניה. אצל אנשים נורמליים רבים, תתרחש רגרסיה מסוימת לעיתים קרובות תחת מצבים המעוררים חרדה. כגון, אכילה ועישון מרובים (פעילויות המייצגות חזרה לשלב האוראלי של ההתפתחות) בתקופה של לחץ בחינות בלימודים.

רגרסיה היא גם הכינוי שהדביק פרויד לתהליך המתרחש במהלך הפסיכוא המורכב בו מחייה האדם סיטואציות ויחסים מילדותו תוך כדי הטיפול, כאשר הוא נמצא במעין מצב היפנוטי. על פי פרויד דרך החזרה לאותם הזיכרונות במרחב המוגן של חדר הטיפולים, ניתן למצוא להם פתרון טוב יותר מאשר ההדחקה, ובהדרגה להירפא מהתסמינים הנוירוטיים.
רופאים בתחום
ד"ר ראניה אלח'טיב פאהום
ד"ר ראניה אלח'טיב פאהום כירורגיה פלסטית
מנהלת המחלקה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת בבית החולים בני ציון, חיפה
פרופ' עמירם ניר
פרופ' עמירם ניר קרדיולוגיה
מנהל היחידה לקרדיולוגית ילדים ומומי לב במבוגר, המרכז הרפואי שערי צדק, ירושלים
ד"ר יעל מליניאק
ד"ר יעל מליניאק משפחה
4.9
( 41 חוות דעת )
"ד״ר מליניאק הייתה קשובה והשיבה בשאלות ענייניות, קיבלתי טיפול אכפתי ומלא ערנות. ממליץ בחום להתייעץ איתה למי שסובל מכאבים כרוניים."
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו