דלג לתוכן

סכיזופרניה

שסעת | Schizophrenia,schizophrenic disorder
המומחים של Infomed מסבירים:

סכיזופרניה היא הפרעה קשה במוח אשר מעוותת הדרך בה האדם הלוקה בה חושב, פועל, מביע את רגשותיו, את תפיסת המציאות שלו ואת יחסי הגומלין שלו עם הסובבים אותו. בני אדם אשר סובלים מסכיזופרניה – המחלה הקשה והמגבילה ביותר מכל מחלות הנפש הקיימות – סובלים בדרך כלל מבעיות תפקודיות בחברה, במקום העבודה, בבית הספר וביחסיהם עם בני או בנות זוגם. 

סכיזופרניה יכולה לגרום ללוקים בה לסבול מפחדים ולהיות מכונסים בתוך עצמם. המחלה היא מחלה הנמשכת לכל אורך החיים של החולה, היא אינה ניתנת לריפוי, אך היא ניתנת לשליטה על ידי מתן טיפול תרופתי מתאים.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, סכיזופרניה היא אינה פיצול באישיות. סכיזופרניה היא מצב של הפרעה נפשית (פסיכוזה), אשר בה האדם הסובל ממנה אינו יכול להפריד בין המציאות לבין הדמיון. לעיתים בני אדם אשר סובלים מהפרעות נפשיות מאבדים את הקשר שלהם עם המציאות. 

נדמה להם כי העולם הסובב אותם מורכב מערב רב של מחשבות, מראות וצלילים. ההתנהגות האופיינית לבני אדם אשר חולים בשסעת יכולה להיות משונה מאוד ואף מבהילה לעיתים. השינוי הפתאומי אשר מתחולל באישיות או ההתנהגות של האדם, הגורמת לו לאבד כל קשר עם המציאות, מכונה השלב הפסיכוטי. 

סוגי סכיזופרניה

ניתן לזהות 5 דפוסים עיקריים של סכיזופרניה:

1. סכיזופרניה פרנואידית - מאופיינת בעיקר בדלוזיות והלוצינציות העוסקות בתכנים של רדיפה, כאשר התפקודים הקוגניטיביים, הרגשיים וההתנהגותיים נותרים שמורים יחסית לדפוסים הסכיזופרניים האחרים.

2. סכיזופרניה בלתי מאורגנת - מאופיינת באופן התנהגות רגרסיבי ובלתי מאורגן ובפגיעה נרחבת בבוחן המציאות, ביחסים הבין אישיים ובתפקוד החברתי.

3. סכיזופרניה קטטונית - דפוס נדיר באופן יחסי המתאפיין בעיקר בפגיעה פסיכומוטורית. חולים מדפוס זה קופאים לזמן ממושך בתנוחה מסוימת או חשים ריגוש המביא לתנועתיות מוגברת.

4. סכיזופרניה רזידואלית - מאופיינת בעיקר בסימפטומים שליליים ובחשיבה ביזארית, כאשר הסימפטומים החיוביים אינם מופיעים רוב הזמן.

5. סכיזופרניה בלתי מובחנת - סימפטומים סכיזופרניים שאינם מתאימים לאחת מהקטגוריות הקודמות.

רופאים בתחום

כירורגיה
ד"ר משה דודאי פרופ' משנה לכירורגיה יוזוס ארה"ב 1995
קראו עליי עוד
אורתופדיה
ד"ר גד ולן מנתח בכיר ומנהל את יחידת עמוד השדרה בביה"ח לניאדו
קראו עליי עוד

מאמרים בנושא סכיזופרניה

האם תזונה באמת יכולה לשנות תסמינים של הפרעות נפשיות?
האם תזונה באמת יכולה לשנות תסמינים של הפרעות נפשיות?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 13/12/2021

ישנם מחקרים רבים שהצביעו על כך שתזונה עשויה לתרום לניהול, מניעה ואף התפתחות של מחלות נפשיות, כמו סכיזופרניה ודיכאון... לכתבה המלאה

5 מיתוסים על בעיות נפשיות
5 מיתוסים על בעיות נפשיות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 07/07/2021

סובלים מהפרעת חרדה? נמצאים בדיכאון כבר תקופה ארוכה? בטח שמעתם.ן לא מעט אמירות על מצבכם הנפשי, לצערנו עדיין קיימים מ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום פסיכיאטריה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו