שאלה - תסמונת צוואר-לשון

השאלה:
אני סובלת מ- Neck-Toungue Syndrome. האם יש משהו שאפשר לעשות כדי למנוע את התופעה? האם זה מסוכן או יכול לגרום לסיבוכים ויש משהו שצריך לעשות כדי לטפל בזה? קראתי באינטרנט שיש לזה קשר ל- Connective Tissue Disorder ושאפשר לבדוק אם יש לי את זה או לא. אשמח א


תשובה:


תסמונת צוואר-לשון היא תופעה נדירה למדי, אשר ככל הנראה נגרמת על ידי תזוזה לא תקינה של חוליות עמוד השדרה הצוואריות הראשונה והשניה אחת כנגד השניה. התזוזה הזאת יוצרת לחץ על עצב מסוים שגורם לתופעה של הכאב בצוואר והנימול בלשון. יש אנשים שחווים תופעות עצביות נוספות בפיזור דומה של הצוואר והפנים באותו צד. התחושות יכולות להיות קשורות לסיבוב של הראש לכיוון מסוים, לתנועות אחרות, למצבי לחץ ועוד. אם התופעה לא חורגת מעבר לכך, היא אינה מסוכנת, אך תזוזה לא תקינה של החוליות הצוואריות הללו יכולה לגרום גם ללחץ על כלי דם שמובילים דם לחלקים שונים של המוח, וזה יכול להיות בעייתי יותר.

לגבי מחלות רקמת חיבור (שם כללי ולא מדויק), הכוונה היא לכמה מחלות, רובן גנטיות, שחלק מההתבטאות שלהן היא גמישות יתר של מפרקים ונטייה לפריקה שלהם, פריקה שיכולה להתרחש גם במפרקי עמוד השדרה, וזה הקשר שלהן לתסמונת צוואר-לשון. אזכיר רק שתי מחלות, מרפן ואהרלר-דנלוס, שיכולות להביא לגמישות יתר של מפרקים. במחלות אלו יש פגמים נוספים, ולכן חשוב לאבחן אותן אם יש חשד. רוב האנשים עם גמישות יתר של מפרקים סובלים מתופעה זאת בלבד, ללא מחלה גנטית נילווית.

לא ציינת בת כמה את, לכן אני לא יודעת אם להמליץ לך על בדיקות גנטיות. את יכולה לפנות לרופא המטפל, להביא את הפרטים והשמות שציינתי לעיל ולהתייעץ אם כדאי לך לעבור בדיקות גנטיות. כדאי גם לבדוק אם יש תזוזה משמעותית של החוליות המדוברות בצוואר (חוליות צוואריות 1 ו-2, מפרק אטלנטו-אקסיאלי) על מנת להעריך אם יש סיכון כלשהו. סביר שעד עכשיו כבר היו עולים על בעיה משמעותית אם היתה כזאת, לכן רוב הסיכויים שאין סיבה לדאגה, אבל שווה לוודא.

אין טיפול מוגדר לבעיה שלך. בדיוק כמוך, קראתי באינטרנט על אנשים שניסו פיזיותרפיה, כדורים נגד כאבים ודברים אחרים. שווה להתייעץ דרך פורומים באינטרנט עם אנשים שסובלים מאותה התופעה וניסו טיפולים שונים.

ד"ר קרן מאיר-שפריר - אינפומד
רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!