דלג לתוכן

כאבי גב (Back pain)

דיקור ורפואה סינית
4 דקות קריאה

תלונות על כאבי גב הן נפוצות מאוד. כאבי גב הן הסיבה הנפוצה ביותר לפנייה לטיפול רפואי ולהיעדרות ממקום העבודה.  Africa Studio| Shutterstockהחדשות הטובות הן שניתן למנוע את רוב הסוגים של כאבי גב. במידה ומניעת כאבי גב כשלה, טיפול פשוט ביותר באמצעים ביתיים, בנוסף להקפדה על הפעלה נכונה של הגוף, ירפאו לרוב את כאבי גב בפרק זמן של כמה שבועות, והגב יחזור לתפקוד תקין לפרק זמן ממושך. הצורך לפנות אל פתרון ניתוחי לכאבי הגב הוא נדיר ביותר.

סימפטומים

כאבי גב יכולים להתבטא בעוצמות שונות ובאזורים שונים בגב. בדרך כלל, כאבי גב נעלמים מעצמם בתוך שישה שבועות, גם כאבים עזים. במידה והכאבים אינם עוברים ומשככי כאבים אינם עוזרים, יש לפנות לגורם רפואי.

סיבות וגורמי סיכון

הגב הוא בעל מבנה מסובך המורכב מעצמות, שרירים, רצועות, גידים ודיסקים – מעין ריפוד עגול העשוי סחוס - אשר משמש לבלימת זעזועים בין חלקי עמוד השדרה שלך. כאבי גב עלולים להיגרם על ידי מגוון בעיות היכולות להיווצר בכל אחד ממרכיבי הגב השונים. אצל בני אדם מסוימים אין אפשרות למצוא סיבה מוגדרת לכאבי הגב שלהם.

מתיחה

כאבי גב נגרמים לרוב ממתח בשרירים וברצועות, וזאת כתוצאה מהרמה לא נכונה של משא כבד מדי, או כתוצאה מתנועה פתאומית שאינה נכונה. לעיתים עוויות או התכווצות בשרירים יכולה לגרום למצב של כאבי גב.

בעיות במבנה הגב

במקרים מסוימים כאבי יכולים להיגרם על ידי בעיות במבנה הגב, כמו בין השאר:

- דיסק בולט או קרוע. הדיסקים משמשים כבולמים בין החוליות של עמוד השדרה שלך. לעיתים, החומר הרך אשר נמצא בתוך מעטפת הדיסק יכול לזוז ממקומו ולבלוט או אף לקרוע את הדיסק וכתוצאה מכך להפעיל לחץ על עצב מסוים. אולם רוב בני האדם אשר סובלים מדיסק בולט או פרוץ אינם סובלים מכאבים כלשהם כתוצאה מן המצב.

- נשית. במידה ודיסק בולט או פרוץ מפעילים לחץ על אחד מן העצבים המרכזיים בגב, הכאב יכול לנדוד את כיוון הרגל ולגרום לנשית – זהו כאב חד ודוקר אשר מוביל מכיוון הישבן שלך לאורך הצד האחורי של הרגל.

- דלקת פרקים. המפרקים אשר נתונים להשפעה הרבה ביותר כתוצאה ממחלת פרקים ניוונית (osteoarthritis) הם האגן, הידיים, הברכיים ואזור הגב התחתון. במקרים מסוימים דלקת הפרקים בעמוד השדרה עלולה להוביל להיצרות המרווח שסביב חוט השדרה, מצב המכונה ברפואה "היצרות שדרתית" (spinal stenosis).

- חריגות במבנה השלד. כאבי גב עלולים להופיע במידה ועקומות עמוד השדרה שלך אינן תקינות. במידה והעקומות הרגילות של עמוד השדרה הופכות למוגזמות, ייתכן והחלק העליון של גבך ייראה קמור יותר מן הרגיל ואילו הגב התחתון שלך ייראה קעור יותר מן הרגיל. עקמת (Scoliosis) הינה מצב רפואי אשר בו עמוד השדרה שלך מתעקם לכיוון הצד, וגם תופעה זו עלולה להוביל לסבול ממצב של כאבי גב.

- דלדול מסת העצם (אוסטאופורוסיס). שברי לחץ בחוליות עמוד השדרה שלך יכולים להופיע במידה ועצמותיך הפכו לנקבוביות ופריכות. 

תופעות חריגות אך חמורות 

- תסמונת "זנב הסוס" (Cauda equine). 

- גידול סרטני בעמוד השדרה.

- זיהום בעמוד השדרה.

גורמים העלולים להגביר את הסיכון שלך לפתח כאבים בגב התחתון

- עישון.

- עודף משקל.

- גיל מבוגר.

- השתייכות למין הנשי.

- עבודה הכרוכה מאמץ גופני.

- עבודה ממושכת בישיבה.

- עבודה תחת לחץ רב.

- חרדה.

- דיכאון.

אבחון ובדיקות

לרוב אין צורך לבצע בדיקות רפואיות מקיפות על מנת לאבחן את המקור הגורם לכאבי הגב שלך. אולם, במידה והינך ניגש לייעוץ רפואי בהקשר לכאבי הגב שלך, אורטופד אשר מטפל בך יבדוק את הגב שלך ויעריך את היכולת שלך לשבת, לעמוד, ללכת ולהרים את רגליך. 

הרופא המטפל גם יבחן את הרפלקסים שלך בעזרת פטיש רפלקסים העשוי גומי. בדיקות הערכה אלה יוכלו לקבוע מהו המקור לכאב, כמה אתה מסוגל להתנועע מבלי שהדבר יגרום לך לסבל או כאב והאם אתה סובל מעוויות בשרירים. כל אלה יסייעו על מנת לשלול מגוון מצבים רפואיים חומרים יותר העלולים לגרום לך לחוש כאבי גב.

במידה ויש בסיס כלשהו לחשש כי ייתכן ולקית בגידול סרטני, שבר, זיהום או כל מצב רפואי אחר, אשר עלול לגרום לך לסבול מכאבי גב, ייתכן והרופא יבקש ממך לבצע סדרת בדיקות מורחבת יותר, אשר תכלול בין השאר:

צילום רנטגן. צילומים אלה יכולים להראות את מערך העצמות שלך והאם אתה סבול מדלקת פרקים או עצמות שבורות.

- בדיקת MRI או בדיקת CT, סריקות אלה מציגות תמונות אשר חושפות פריצת דיסק אפשרית או בעיות בעצמות, שרירים, רקמות, גידים, עצבים, רצועות או כלי הדם.

- סקירת עצמות / מיפוי עצמות.

- בדיקות עצביות (תרשים חשמלי של השרירים electromyography או EMG)

טיפולים ותרופות

ייתכן והרופא המטפל בך ירשום לך תרופות ללא סטרואידים ותרופות לטיפול בדלקת, או במקרים מסוימים, תרופות להרפיית השרירים, על מנת להקל על כאבי גב קלים עד בינוניים אשר אינם משתפרים על ידי נטילת תרופות לשיכוך כאבים ללא מרשם. ניתן ליטול לפרקי זמן קצרים תרופות נרקוטיות, כגון קודאין והידרוקון, אך זאת רק יחד עם השגחה רפואית צמודה.

מניעה

רוב הסוגים של כאבי גב נרפאים בפרק זמן של מספר שבועות בעזרת טיפול ביתי ועל ידי נתינת תשומת לב מספקת למצבך. ייתכן ושימוש בתרופות לשיכוך כאבים הנמכרים ללא מרשם הם כל אשר תזדקק לו על מנת להקל על כאבי הגב שלך. 

מנוחה קצרה במיטה יכולה להועיל לך, אך שכיבה במיטה העולה על פרק זמן של יומיים יכולה למעשה יותר להזיק לך מאשר להועיל. במידה והטיפולים באמצעים הביתיים אינם מועילים לך, הרופא המטפל בך יכול להמליץ לך על נטילת תרופות חזקות יותר או מגוון טיפולים אחרים.

פיזיותרפיה ופעילות גופנית.

זריקות - במידה ואמצעים אחרים אינם מסייעים לך בהקלה על כאבי הגב שלך ובמידה והכאב מקרין לך אל כיוון הרגליים, ייתכן והרופא יזריק לך קורטיזון – תרופה נגד דלקות – בהזרקה אל החלל שמסביב לחוט השדרה שלך (המרווח האפידוראלי).

ניתוח - מספר מועט של אנשים נזקק לפתרון ניתוחי לכאבי הגב. אין שום פתרון ניתוחי יעיל עבור כאבי גב הנגרמים כתוצאה מבעיות בשרירים וברקמות הרכות של הגב. הפתרון הניתוחי מוצע בדרך כלל רק במידה וכאבי הגב הם תוצאה של פריצת דיסק. 

במידה וכאבי הגב שלך הם תוצאה של חולשת שרירים מתקדמת או שהם נגרמים על ידי לחץ על אחד העצבים בגב, ייתכן ותוכל גם להפיק תועלת מניתוח. 

סוגי הניתוחים כוללים בין השאר:

- היתוך חוליות.

- החלפת דיסק.

- הסרה חלקית של הדיסק.

- הסרה חלקית של חוליה.

יש באפשרותך למנוע כאבי גב על ידי שיפור הכושר הגופני שלך ולמידה וביצוע של תנועות נכונות של גופך. 

על מנת לשמור על גב בריא וחזק מומלץ:

- לבצע פעילות גופנית סדירה.

- לבנות מסת שריר ולהגמיש את השרירים.

- להפסיק לעשן.

- לשמור על משקל תקין.

- הפעלה נכונה של הגוף כוללת.

- עמידה נכונה. להתמיד על מיקום נייטרלי של האגן.

- ישיבה נכונה. בחר כיסא שהוא בעל תמיכה טובה לגב התחתון שלך, בעל מסעדים לידיים ובסיס מסתובב.

- אורח חיים בריא. תן לרגליים שלך לעבוד.

טיפולים אלטרנטיביים

מרבית בני האדם פונים לטיפולים ידניים על מנת להקל על כאבי הגב שלהם, וביניהם בין השאר:

- טיפולים כירופרקטיים.

- דיקור סיני.

- עיסויים.

- שיטת אלכסנדר.

רופאים בתחום
ד"ר נפתלי ליברמן
ד"ר נפתלי ליברמן אורתופדיה
ד"ר ויטלי אלכסנדרובסקי
ד"ר ויטלי אלכסנדרובסקי אורתופדיה
ד"ר אהרון צ'צ'יק
ד"ר אהרון צ'צ'יק אורתופדיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא כאבי גב

ילקוט כבד עשוי לגרום לכאבי גב בילדים
ילקוט כבד עשוי לגרום לכאבי גב בילדים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 14/02/2001

ילקוט כבד עשוי לגרום לכאבי גב בילדים לכתבה המלאה

טיפולי דיקור - שאלות ותשובות
טיפולי דיקור - שאלות ותשובות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/02/2010

טיפולי דיקור - שאלות ותשובות לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו