מחקר חדשני מביא לדיון מחודש בחלופה לקומדין

מחקר חדשני מביא לדיון מחודש בחלופה לקומדין, תרופה נוגדת קרישה שלא נמצא לה תחלופה זה יותר מ-50 שנה, בוועדת הסל של משרד הבריאות.
כתבה פרסומית כתבת חסותמחקר חדשני מביא לדיון מחודש בחלופה לקומדין, תרופה נוגדת קרישה שלא נמצא לה תחלופה זה יותר מ-50 שנה, בוועדת הסל של משרד הבריאות.
היקף העלות המשוער עבור החלופה החדשה ינוע בין 50-125 מיליוני שקלים. התרופה החדשה פרקדסה (PRADAXA) תהיה נושא הדיון באחת מן הישיבות הקרובות של הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות, מה שיכול להשפיע על איכות חייהם של מעל ל30000 חולים. בעקבות מחקר פורץ דרך פרדקסה, תרופה נוגדת קרישה מתקדמת מסוגה, תוכל להחליף את הקומדין הוותיקה כטיפול מניעה לשבץ מוחי איסכמי בקרב חולים הסובלים מפרפור עליות (ATRIAL FIBRILATION).

פרפור עליות (קרוי גם פרפור פרוזדורים) היא הפרעה בקצב הלב (אריתמיה) בה בין השאר מתרחש שינוי באופן זרימת הדם בעליות. אחד הסיכונים המשמעותיים ביותר של התופעה הוא היווצרות קרישי דם בעליות הלב, שיוכלו לגרום לתסחיפים, שבתורם עלולים לגרום לשבץ מוחי ומחלות נוספות. המטרה העיקרית בטיפול בפרפור עליות היא אם כן מניעת הווצרות קרישי דם וכך הגנה על המוח ואיברים אחרים.

ה-FDA (מינהל המזון והתרופות בארצות הברית) וה- Health Canada (משרד הבריאות הקנדי) אישרו לאחרונה את התרופה פרדקסה (PRADAXA), בעקבות פריצת דרך במחקר בינלאומי.
המחקר המהפכני נמשך כשנתיים ועקב אחרי 18,113 חולים מ-44 ארצות שונות ברחבי העולם (וישראל ביניהן), ופורסם לאחרונה בז'ורנל הרפואי היוקרתי New England Journal of Medicine (NEJM).
תוצאות המחקר מראות העדפה מובהקת של פרדקסה ביחס לקומדין במניעת תסחיפים והמחלות הנלוות אליהם (כמו שבץ). יתרונות נוספים של הפרדקסה ביחס לקומדין הם זניחת הצורך בבדיקות דם תקופות (INR), דיאטה מיוחדת או התאמת מינון (טיטרציה) קפדנית וממושכת. בכך למעשה מהווה הפרדקסה תחלופה בטוחה ויעילה לקומדין – התרופה שלא נמצא לה תחליף יעיל במרוצת 50 השנים האחרונות.

ישראל השתתפה במחקר בראשותו של פרופ' לואיס בזיל, עד לאחרונה יושב הראש של האיגוד הקרדיולוגי בישראל ומזה שנים מספר מנהל המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי כרמל. 689 חולים מ-29 מרכזים רפואיים שונים בארץ השתתפו בחלק הישראלי של המחקר. לפי הערכות שונות סדר גודל של 7 מיליון אנשים ברחבי העולם סובלים מפרפור עליות. כ-100 אלף מתוכן, גברים ונשים, חיים בישראל, וכ-30000 ישראלים מטופלים דרך קבע בקומדין בעקבות אבחנה של פרפור עליות. שכיחות השבץ, כולל שבץ מוחי, בישראל עומדת על כ-15000 מקרים בשנה (45% בנשים ו-55% בגברים). התרופה פרדקסה פותחה על ידי "ברינגר אינגלהיים", חברת התרופות הגרמנית, ומשווקת בישראל דרך חברת מעבדות רפא. לאחרונה הוגשה התרופה לסל כטיפול מניעתי במצבים של פרפור עליות במינון יומי של 300 מ"ג (150 מ"ג פעמיים ביום). העלות התקציבית של אישור התרופה תנוע בין 40 לבין 125 מיליון ש"ח, כתלות במספר החולים שוועדת סל הבריאות תאשר.

פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיפוי לב מיכל 25/05/2020 21:52
 • האם שעושים מיפוי לב מצלמים גם את הריאות הכוונה הריאות גם מוקרנות?

 • + הוסף תגובה
תשובה למיכל ד"ר גבריאל גרינברג 26/05/2020 07:40
 • הקרינה נובעת פחות מהצילום ויותר מהחומר הרדיואקטיבי המוזרק. כל הגוף מוקרן!

 • + הוסף תגובה
הצרויות ב LAD אמצעי גבוליות-50% פבי 18/05/2020 14:13
 • הנ"ל נמצא בצנתור לב וגם בוצעה בדיקת pressure wire להצרויות ב LAD-התקבל ערך FFR של 0.93 בהפרמיה מקסימאלית לאחר מתן אדינוזין,קרי ההצרויות אינן בעלות משמעות הימודינאמית. האם לא מומלץ היה לבצע התערבות ?

 • + הוסף תגובה
תשובה לפבי ד"ר גבריאל גרינברג 18/05/2020 14:41
 • מדובר בהיצרות שאיננה משמעותית ואין מקום לטפל בה בצינתור. יש מקום לטיפול תרופתי בלבד!

 • + הוסף תגובה
קוצר נשימה וכאב שיניים אילוש 16/05/2020 21:38
 • שלום ותודה מראש. בת 54. היה לי לפתע פתאום משום מקום קוצר נשימה למשך כ20 דקות ובמקביל כאבי שיניים. אני יום אחרי וב"ה הכל בסדר. קראתי באינטרנט שזה יכול להיות לקראת התקף לב חס וחלילה, השם ישמור ויציל. יש מקום לדאגה? שבוע טוב ובשירות טובות.

 • + הוסף תגובה
תשובה לאילוש ד"ר גבריאל גרינברג 16/05/2020 22:32
 • אינני יודע מה הסיבה לתסמינים האלה ישנן מס' סיבות וזה דורש פשוט בירור. בירור אבל בלי לחץ.... בהצלחה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!