שנה ראשונה בחייו של תינוק

שנה ראשונה בחייו של תינוק

כתבה פרסומית כתבת חסות

אחד הדברים המופלאים בטבע הוא התבוננות בהתפתחות של תינוק. כיצד ממצב של שכיבה מוחלטת עם עיניים סגורות בעריסה הוא מתחיל לזחול, לעמוד וללכת. כל הורה צעיר מביט בפליאה ומתרשם כיצד התינוק שזה עתה נולד לומד לעשות את הדברים האלו. למרות שזה נראה אך טבעי שיום אחד הוא יעשה אותם, עדיין כל הורה מתפעל ממנו עושה אותם.

התפתחותו הממוצעת של תינוק לוקחת שלוש שנים. מדובר בהתפתחות המהירה ביותר שהוא ירגיש במהלך חייו. זו התפתחות מוטורית, התפתחות רגשית, התפתחות קוגנטיבית. בשנים האלו ירכוש התינוק את המיומנויות אשר ילוו אותו כל ימי חייו. במקרים קיצוניים ההתפתחות תהיה איטית יותר, אם מתברר שהתינוק סובל מפיגור או מבעיות אחרות שמונעות ממנו להתפתח כמו תינוק ממוצע, או שהתפתחותו תהיה מהירה יותר במקרה והינו מסוגל ללמוד את הדברים מהר. חשוב מאוד לשים לזמני ההתפתחות של התינוק, ובמידה והיא נראית לכם איטית מדי יש לברר עם גורם מוסמך האם ההתפתחות אכן איטית מדי, ואם כן מה לעשות בנידון.

התפתחות של תינוק מתחילה כבר בשבועות הראשונים לחייו, אז הוא לומד לבלוע ולנשום בצורה סדירה. בשבועות אלו חוש השמיעה מתחיל להתפתח, והוא מתחיל להתייחס לרעשים סביבו (כל דבר שישמע, ישמע לו כמו רעש לא ברור). באותה עת גם עיניו יתחילו לראות, למרות שהוא מסוגל לראות רק עצמים עד מרחק של סנטימטרים בודדים. בגיל חודשיים לערך הוא יעניק את החיוך הראשון שלו, מה שכמובן ישמח את ההורים.

עד גיל חצי שנה ילמד התינוק שהוא יכול לשלוט באיברי גופו, דוגמאת היד, והוא יגע במה שהוא רואה. כמו כן, הוא יתחיל להתהפך לכיוונים שונים עד כדי ישיבה (אך רק באמצעות תמיכה שתינתן לו) ולהוציא קולות ראשונים שאינם בכי. באותה עת לערך תופיע השן הראשונה, מה שיגרום לו לרצות ללעוס חפצים שונים אשר לא בהכרח קשורים לאוכל.

בסביבות גיל חצי שנה יחוש התינוק התפתחות מוטורית, תחילה על ידי ישיבה בכוחות עצמו, מה שיגרום לו גם לרצות לזחול כדי להגיע למקומות אחרים. תחילה הוא יזחל בצורות שונות שלא תמיד יהיו ברורות להוריו, אך במהרה יתפוס את שיטת הזחילה הטובה ביותר עבורו. אחרי גיל תשעה חודשים הוא יגלה שהינו יכול לעמוד, כאשר רגליו חזקות די כדי לאפשר לו. אז ילמד גם ללכת בעודו אוחז בכל מה שניתן, על מנת לא ליפול.

בשליש האחרון של שנתו הראשונה מתפתחת אצל התינוק התפתחות קוגנטיבית, דוגמאת יכולות לתפוס דברים, והוא מגלה שהוא יכול להחזיק באמצעות אצבעותיו דברים שונים. זה עוזר לו לשחק בצעצועים השונים שיש לו. למרות שלא אחת כל מה שהוא עושה איתם יהיה לפזר או לזרוק אותם בלי מטרה.

התפתחות שפה אצל תינוקות מתחילה גם בשליש זה. הוא ילמד להוציא הברות ראשונות, שלעיתים ימלאו משפטים שלמים, אך הם יהיו חסרי משמעות (למרות שהוריו ירצו להאמין שהוא התכוון לומר דברים מסוימים). לעיתים הברות אלו יכוונו לדבר מסוים, למרות שהוא לא יאמר באופן מפורש את המילה. למשל, הוא יאמר טא-טא, כאשר הוא בעצם רוצה לומר סבתא. בסביבות גיל שנה הוא יאמר את המילה הראשונה שלו. עד אז, התינוק כבר ילמד לזהות עשרות מילים ואף את שמו, אך רק בשלב מאוחר יותר הוא ילמד גם לומר אותם.


פורומים, מחלות ריאה ודרכי נשימה - ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צפצוף בנשימה מעיין87 19/10/2019 23:16
  • שלום, בתי בת חודש וחצי, לעיתים (למשל אם אני מרימה אותה כאשר נרדמת אחרי האוכל) פתאום אני שומעת מעין השתנקות,צפצוף קל בנשימה. לא ברור לי מה זה והאם תקין? כאשר נושמת באופן כללי הכל נשמע כרגיל,אין לה שום חרחורים או בעיות דומות... זה לפעמים מבהיל אותי...מדובר בממש שניות בודדות של הצפצוף. כאשר היתה בת שבוע,בבדיקה שגרתית אצל רופאת הילדים היא רשמה שהריאות נקיות. האם שכיח? יעבור עם הזמן? אני דואגת. תודה,מעיין

  • + הוסף תגובה
רעות רעות 18/10/2019 22:02
  • שלום, יש לי אסתמה בינונית ואלרגיה לאבק. בבניין הצמוד עומדים להתחיל תהליך של הוספת מרפסות שמש. רציתי בבקשה לברר:במידה וכל היום החלונות בדירה יהיו סגורים כשהם עובדים. ונאמר שלוש שעות אחרי שהם יסיימו לעבוד בערב נפתח חלונות ונאוורר את הבית, האם האבק שהיה באוויר נשאר אחרי 3-4 שעות? אני תוהה האם כדאי לשנה לעבור דירה ואז לחזור, או שהפיתרון הזה כן יעיל. תודה מראש!

  • + הוסף תגובה
מרכך כביסה עודד 18/10/2019 11:46
  • שלום, האם יש סיכון/חשש מהריח הנפלט מבגדים שעברו כביסה עם מרכך? לפעמים הריח ממש חזק, מותר להציב את המתקן כביסה בקרבת ילדים? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!