CT חדשני סורק בשניה אחת, בפחות קרינה

בדיקת CT היא כלי מפתח באבחון הרפואי לקבלת תמונה ברורה יותר של איברים. אך הדרישה להישאר דוממים לאורך זמן עלולה להשפיע על הגוף, בנוסף להיותה גורם סיכון לסרטן. לא עוד: בדיקת CT מהפכנית חדשה
כתבה פרסומית כתבת חסות


בדיקת CT (טומוגרפיה ממוחשבת) היא כלי מפתח באבחון הרפואי כבר מעל 40 שנה, מסייעת לקבל תמונה ברורה יותר של המוח, הלב ואיברי גוף פנימיים אחרים. עם זאת, מדובר בטכנולוגיה הדורשת מהנבדק להישאר רגועים ודוממים לאורך זמן, מה שעלול להשפיע על מדדי הגוף ובנוסף כרוכה בסיכון למחלת קרינה וסרטן. כאן נכנסת לתמונה בדיקת CT מהפכנית חדשה.


החסרונות של בדיקת CT


למרות עשורים רבים של ניסיון, לקיחת תמונה מדויקת באמצעות CT (סי.טי.) יכולה להיות אתגר. מדוע? כי הטכנולוגיה הנוכחית עושה שימוש בקרני רנטגן כדי לצלם את הגוף, מה שדורש מהמטופלים להיות רגועים ודוממים. על פי מחקר שפורסם בכתב העת הבריטי לרדיולוגיה, כמעט 2/3 מהמטופלים שהופנו ל- CT לב הראו קצב לב גבוה מהרגיל. 


בנוסף, מחקרים מראים כי הקרינה שנספגת בגוף במהלך הבדיקה עלולה להביא להתפתחות של גידולים סרטניים.


בדיקת CT מהפכנית 


חברת GE Healthcare מבית ג'נרל אלקטריק פיתחה כמה טכנולוגיות חדשות בתחום ה- CT, אשר האחרונה בהן נקראת CT מהפכני (Revolution CT) וכשמה כן היא: בדיקת CT הסורקת אזור רחב עד לרמה המאפשרת סריקה של הלב בפעימה אחת, תוך קבלת תמונה ברורה ובמהירות.


המשמעות היא שמטופלים יכולים לעבור בדיקת CT מהירה ומדויקת יותר, תוך ספיגת פחות קרינה.


ה-CT המהפכני עושה שימוש בטכנולוגיה המסוגלת לתקן תנועה ברזולוציה גבוהה, באופן דומה לאפשרות לייצב תמונה, הקיימת במצלמות אישיות כיום, להתגבר על מכשולים קודמים ולייצר תמונה נטולת תנועה של הלב האנושי בפעימה אחת. כך, מאפשרת בדיקה זו תמונות חדות יותר, הכוללות מידע רב יותר


ד"ר ריקרדו קארי, ראש המחלקה לרדיולוגיה בבית חולים בדרום פלורידה, הגדיר את ה- CT המהפכני לאחר שימוש בו, כ"חדשנות במיטבה".


29,000 אנשים בשנה יחלו בסרטן בגלל CT 


הוכח כי חובה להגביל את החשיפה לקרינה של סריקת CT. למרות שבדיקה זו נחשבת להליך רפואי בטוח יחסית, שני מחקרים אמריקאים שהתפרסמו ב-2009 בכתב העת המדעי Archive of Internal Medicine הצביעו על סיכון מוגבר ממה שנחשב עד כה להתפתחות של סרטן בעקבות בדיקת CT.


למרות ההנחה כי כמות הקרינה ב- CT היא מזערית, המחקר מצא כי 20% מהנבדקים נחשפו לקרינה בינונית ו- 2% מהנבדקים (שהם 1.4 מיליון איש) נחשפו לקרינה המוגדרת גבוהה: 20-50 יחידות קרינה.


החוקרים גורסים כי 29,000 איש יחלו בסרטן כתוצאה מצילומי CT שבוצעו באותה שנה, כי המחלה תפרוץ אצלם תוך 20 עד 30 שנה ותלווה ב-50% אחוזי תמותה. זוהי תוספת תמותה מסרטן של 15,000 איש כתוצאה מחשיפה לצילומי CT מדי שנה בארה"ב.


במחקר השני שפורסם בכתב העת נאסף מידע על הקרינה מצילומי CT בארבעה מוסדות רפואיים בסן פרנסיסקו ב-2008, ונמצאה שונות גבוהה בכמות הקרינה אליה נחשפים המטופלים במהלך הבדיקה. לפי החישוב שבוצע במחקר, הסיכון להתפתחות סרטן הוא לאחת מכל 270 נשים בוגרות שעוברות CT של כלי הדם.


ילדים בסיכון מוגבר לפתח סרטן בעקבות קרינה של CT


כבר באוקטובר 2008 הנחה משרד הבריאות הישראלי להקטין את רמת הקרינה של בדיקת CT ובאפריל 2009 הגביל את החשיפה לקרינה בילדים, בין היתר בצילומי CT. ואכן, לאחרונה נמצא כי הסיכון ללקות בסרטן בעקבות חשיפה לקרינה עלול להיות גדול יותר עבור ילדים.


מחקר אורך באוסטרליה שפורסם ביוני בכתב העת British Medical Journal בדק את הסיכון להתפתחות גידולים אצל ילדים שעברו בדיקות CT ומצא במעקב ממוצע של 9.5 שנים לאחר החשיפה של הילדים לקרינה, 3,150 מקרי סרטן מתוך 680 אלף הילדים שעברו בדיקת CT ברמת קרינה ממוצעת. לצורך השוואה, מבין ילדים שלא נחשפו לקרינה של בדיקת CT, 57,000 בלבד מתוך 10 מיליון לקו בסרטן.


בפילוח לסוגי הסרטן השונים, נמצא גידול מובהק של סיכון ללקות בגידולים של מערכת העיכול, מלנומה, רקמות רכות, מערכת המין הנשית, דרכי שתן, מוח ובלוטת התריס, גידולים המטולוגיים כולל לוקמיה וסוגים מסוימים של גידולים לימפואידים. 


Revolution CT - ה- CT המהפכני החדש, GE Reportsפורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיפוי לב מיכל 25/05/2020 21:52
 • האם שעושים מיפוי לב מצלמים גם את הריאות הכוונה הריאות גם מוקרנות?

 • + הוסף תגובה
תשובה למיכל ד"ר גבריאל גרינברג 26/05/2020 07:40
 • הקרינה נובעת פחות מהצילום ויותר מהחומר הרדיואקטיבי המוזרק. כל הגוף מוקרן!

 • + הוסף תגובה
הצרויות ב LAD אמצעי גבוליות-50% פבי 18/05/2020 14:13
 • הנ"ל נמצא בצנתור לב וגם בוצעה בדיקת pressure wire להצרויות ב LAD-התקבל ערך FFR של 0.93 בהפרמיה מקסימאלית לאחר מתן אדינוזין,קרי ההצרויות אינן בעלות משמעות הימודינאמית. האם לא מומלץ היה לבצע התערבות ?

 • + הוסף תגובה
תשובה לפבי ד"ר גבריאל גרינברג 18/05/2020 14:41
 • מדובר בהיצרות שאיננה משמעותית ואין מקום לטפל בה בצינתור. יש מקום לטיפול תרופתי בלבד!

 • + הוסף תגובה
קוצר נשימה וכאב שיניים אילוש 16/05/2020 21:38
 • שלום ותודה מראש. בת 54. היה לי לפתע פתאום משום מקום קוצר נשימה למשך כ20 דקות ובמקביל כאבי שיניים. אני יום אחרי וב"ה הכל בסדר. קראתי באינטרנט שזה יכול להיות לקראת התקף לב חס וחלילה, השם ישמור ויציל. יש מקום לדאגה? שבוע טוב ובשירות טובות.

 • + הוסף תגובה
תשובה לאילוש ד"ר גבריאל גרינברג 16/05/2020 22:32
 • אינני יודע מה הסיבה לתסמינים האלה ישנן מס' סיבות וזה דורש פשוט בירור. בירור אבל בלי לחץ.... בהצלחה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!