מעלה את הסיכוי להריון ומונעת מחלות גנטיות - בדיקת הלוספרם

אם אתם עושים טיפולי פוריות שלא צולחים בינתיים, ייתכן שתאי זרע עם DNA פגום הם הסיבה. בדיקת זרע מורחבת בשם הלוספרם מאפשרת איתור DNA פגום, סיכוי גבוה יותר להריון ומניעת מחלות גנטיות בעובר
כתבה פרסומית כתבת חסות


אם אתם עושים טיפולי פוריות שלא צולחים בינתיים, ייתכן שתאי זרע עם DNA פגום הם הסיבה. בדיקת זרע מורחבת בשם הלוספרם מאפשרת איתור DNA פגום, סיכוי גבוה יותר להריון ומניעת מחלות גנטיות בעובר.


בדיקת זרע שגרתית שמתייחסת לריכוז, לתנועתיות ולמורפולוגיה של הזרע לא בהכרח נותנת מענה לכל בעיות הזרע. היא גם לא מתייחסת לפגמים עדינים במבנה הכרומטין של הזרע (הגרעין של תא הזרע). יש גברים עם ערכים תקינים של תא זרע (כמו ריכוז, תנועתיות ומורפולוגיה) אך עם שיעור גבוה של פגמים ב- DNA שבגרעין של תא הזרע, אשר כתוצאה מכך יתקשו לעבר את בנות זוגם.


לאחרונה, בעקבות הדאגה הגוברת לסיכון שבהעברת מחלות גנטיות בשיטות עזר לרבייה, מושם דגש רב יותר על חשיבות השלמות הגנטית של תא הזרע בטיפולי הפריה חוץ גופית בגלל נזקים אפשריים ל- DNA של גרעין תא הזרע (DNA FRAGMENTATINS), או למערך המיטוכונדריאלי (גופיפי האנרגיה) שלו, שנגרמים בהשפעת נזקים סביבתיים ואורח חיים (עישון, זיהום סביבתי, צריכת סמים, השמנת יתר, תרופות, מחלות וזיהומים). לנזקים אלו ב- DNA עלולה להיות משמעות קלינית ואבחונית בכל הקשור להצלחת טיפולי ההפריה.


מידע בנוגע לשלמות ה- DNA יכול לעזור כשבאים לבחור תאי זרע עם DNA תקין, במיוחד בביצוע הפריה חוץ גופית והפריה באמצעות ICSI (מיקרו מניפולציה).


כאמור, ליקויים בגנום הגברי הם הסיבה המרכזית לכישלונות חוזרים של טיפולי הפריה חוץ גופית. לכן, זיהוי בעיות אלו וטיפול בהן יכול להעלות את הסיכוי להריון וכך להקל על בעיות כלכליות, נפשיות ואישיות שזוגות רבים חווים בעקבות כישלונות חוזרים של טיפולי פוריות. 


מהי בדיקת הלוספרם? 


הלוספרם בודקת את מבנה ה- DNA (הכרומטין) של תא הזרע וקובעת את שיעור השברים בו (DFI - DNA FRAGMENTATIN INDEX). הבדיקה יכולה להראות ליקויים שיסבירו את בעיית הפוריות והכישלון החוזר בטיפולי ההפריה.


פגמים במבנה הכרומטין עלולים לגרום לחוסר יציבות של שרשראות ה- DNA ועל ידי כך להעברה לא תקינה או מדויקת של החומר הגנטי הזכרי בעת ההפריה, וכתוצאה מכך ליצירת עוברים פגומים בעלי איכות מורפולוגית ירודה, שיעור הריונות נמוך, שיעור השתרשות נמוך ושיעור הפלות גבוה.המסקנה היא, שחשיבות ה- DNA של הזרע היא מכרעת בטיפולי הפריה חוץ גופית. איתור וטיפול מתאים בבעיה יאפשר לגברים עקרים רבים להפוך לאבות ויפחית את הסיכון להעברת מוטציות גנטיות לדור הבא.


למרבה המזל, בשנים האחרונות נמצאו שיטות עזר מעבדתיות לאיתור ולבחירת תאי זרע עם DNA תקין (במיוחד לשימוש בביצוע מיקרומניפולציה - ICSI להפריית ביציות המתקבלות בהפריה חוץ גופית). שיטות אלו משפרות את איכות העוברים ושיעור ההשתרשות ברחם, מביאות לעלייה בשיעור ההריונות וירידה בשיעור ההפלות.


לסיכום


לקראת טיפולי פוריות והפריה חוץ גופית, קחו בחשבון את הערך המוסף המשמעותי בביצוע בדיקת הלוספרם, בנוסף לבדיקת זרע שגרתית. 


מאת: פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, מומחה בעל שם בתחום הפריון, פוריות האישה, פוריות הגבר והפריה חוץ גופית

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה בנוגע לivf אנונינמת 19/01/2020 22:53
  • שלום, עברתי טיפול ivf במהלכו שאיבת הביציות נעשתה באסותא רמת החייל ואילו את הזרע בעלי הביא למעבדת אנדריולוגיה מד לצורך ביצוע imsi ולאחר מכן, הביא אותו למזכירה באסותא. על הזרע לא היו הפרטים שלי אלא רק של בעלי, בשונה מפעמים אחרות בהן על הזרע היו גם הפרטים שלי. לא מזמן ילדתי תאומים שלא דומים לי בכלל אלא רק לבעלי. האם יש סיכוי שבטעות הזריקו את הזרע של בעלי לביצית שהיא לא שלי וככה הוחזרו לי עוברים שהם לא מהביציות שלי? אני מאוד חוששת כי גם הדברים שלא דומים לבעלי אצל התינוקות לא דומים לי או למשפחתי. דבר שגורם לי לחשוב שהביציות לא היו שלי

  • + הוסף תגובה
ערכי בטא עדי 14/01/2020 17:54
  • שלום ד"ר, ב 07.01 (12 יום לאחר החזרת 2 עוברים בני 3 ימים) - בטא 275. ב 09.01 - בטא 565 ב 12.01 - בטא 1827 ב 14.01 - בטא 3611 זה נראה שערכי הבטא לא בדיוק מכפילים את עצמם, למה? ראיתי שכתוב שעדיף שערכי הבטא יהיו גבוהים מפי 2 ואצלי הם לא. האם זה מעיד משהו על תקינות ההריון? תודה רבה רבה

  • + הוסף תגובה
עדי שלום, הערכים האלה מצוינים. מציע להפסיק לבדוק ולבצע אולטראסאונד בעוד 10 ימים. בהצלחה ד"ר אמיר רבהון 14/01/2020 21:30
תודה רבה עדי 17/01/2020 18:08
עוברים מוקפאים איילה 17/01/2020 16:27
  • לפני 5 שנים עשיתי טיפולי ivf שבמהלכם הוצאו 5 עוברים בריאים שמהם החזירו לי 2 כיום רציתי לחזור לטיפולים בידיעה שיש לי עוברים מוקפאים יצרתי קשר עם המעבדה והם טוענים שלא נותרו עוברים מוקפאים זה הגיוני?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!