מעלה את הסיכוי להריון ומונעת מחלות גנטיות - בדיקת הלוספרם

אם אתם עושים טיפולי פוריות שלא צולחים בינתיים, ייתכן שתאי זרע עם DNA פגום הם הסיבה. בדיקת זרע מורחבת בשם הלוספרם מאפשרת איתור DNA פגום, סיכוי גבוה יותר להריון ומניעת מחלות גנטיות בעובר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


אם אתם עושים טיפולי פוריות שלא צולחים בינתיים, ייתכן שתאי זרע עם DNA פגום הם הסיבה. בדיקת זרע מורחבת בשם הלוספרם מאפשרת איתור DNA פגום, סיכוי גבוה יותר להריון ומניעת מחלות גנטיות בעובר.


בדיקת זרע שגרתית שמתייחסת לריכוז, לתנועתיות ולמורפולוגיה של הזרע לא בהכרח נותנת מענה לכל בעיות הזרע. היא גם לא מתייחסת לפגמים עדינים במבנה הכרומטין של הזרע (הגרעין של תא הזרע). יש גברים עם ערכים תקינים של תא זרע (כמו ריכוז, תנועתיות ומורפולוגיה) אך עם שיעור גבוה של פגמים ב- DNA שבגרעין של תא הזרע, אשר כתוצאה מכך יתקשו לעבר את בנות זוגם.


לאחרונה, בעקבות הדאגה הגוברת לסיכון שבהעברת מחלות גנטיות בשיטות עזר לרבייה, מושם דגש רב יותר על חשיבות השלמות הגנטית של תא הזרע בטיפולי הפריה חוץ גופית בגלל נזקים אפשריים ל- DNA של גרעין תא הזרע (DNA FRAGMENTATINS), או למערך המיטוכונדריאלי (גופיפי האנרגיה) שלו, שנגרמים בהשפעת נזקים סביבתיים ואורח חיים (עישון, זיהום סביבתי, צריכת סמים, השמנת יתר, תרופות, מחלות וזיהומים). לנזקים אלו ב- DNA עלולה להיות משמעות קלינית ואבחונית בכל הקשור להצלחת טיפולי ההפריה.


מידע בנוגע לשלמות ה- DNA יכול לעזור כשבאים לבחור תאי זרע עם DNA תקין, במיוחד בביצוע הפריה חוץ גופית והפריה באמצעות ICSI (מיקרו מניפולציה).


כאמור, ליקויים בגנום הגברי הם הסיבה המרכזית לכישלונות חוזרים של טיפולי הפריה חוץ גופית. לכן, זיהוי בעיות אלו וטיפול בהן יכול להעלות את הסיכוי להריון וכך להקל על בעיות כלכליות, נפשיות ואישיות שזוגות רבים חווים בעקבות כישלונות חוזרים של טיפולי פוריות. 


מהי בדיקת הלוספרם? 


הלוספרם בודקת את מבנה ה- DNA (הכרומטין) של תא הזרע וקובעת את שיעור השברים בו (DFI - DNA FRAGMENTATIN INDEX). הבדיקה יכולה להראות ליקויים שיסבירו את בעיית הפוריות והכישלון החוזר בטיפולי ההפריה.


פגמים במבנה הכרומטין עלולים לגרום לחוסר יציבות של שרשראות ה- DNA ועל ידי כך להעברה לא תקינה או מדויקת של החומר הגנטי הזכרי בעת ההפריה, וכתוצאה מכך ליצירת עוברים פגומים בעלי איכות מורפולוגית ירודה, שיעור הריונות נמוך, שיעור השתרשות נמוך ושיעור הפלות גבוה.המסקנה היא, שחשיבות ה- DNA של הזרע היא מכרעת בטיפולי הפריה חוץ גופית. איתור וטיפול מתאים בבעיה יאפשר לגברים עקרים רבים להפוך לאבות ויפחית את הסיכון להעברת מוטציות גנטיות לדור הבא.


למרבה המזל, בשנים האחרונות נמצאו שיטות עזר מעבדתיות לאיתור ולבחירת תאי זרע עם DNA תקין (במיוחד לשימוש בביצוע מיקרומניפולציה - ICSI להפריית ביציות המתקבלות בהפריה חוץ גופית). שיטות אלו משפרות את איכות העוברים ושיעור ההשתרשות ברחם, מביאות לעלייה בשיעור ההריונות וירידה בשיעור ההפלות.


לסיכום


לקראת טיפולי פוריות והפריה חוץ גופית, קחו בחשבון את הערך המוסף המשמעותי בביצוע בדיקת הלוספרם, בנוסף לבדיקת זרע שגרתית. 


מאת: פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי, מומחה בעל שם בתחום הפריון, פוריות האישה, פוריות הגבר והפריה חוץ גופית

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ירידה בהורמונים לפני שאיבה Sharona 18/09/2019 16:52
  • היי, אני לפני שאיבה ביום שישי בטיפול טבעי היום זקיק בגודל 17 ההורמונים ירדו בבדיקות דם מלפני יומיים lH- לפני יומיים 3.6 , היום 1.6 אסורודיל - לפני יומיים 388, היום 210 נראה לי קצת נמוך האם זה אומר שזה זקיק ללא ביצית ? תודה

  • + הוסף תגובה
הפס השני במקלוני הביוץ לימור 16/09/2019 10:56
  • שלום לך. בדקתי כל ערב אחת ליממה עם מקלוני ביוץ יום חמישי האחרון בערב פס שני חלש שבקושי רואים שישי-הפס התחזק אבל עדיין לא היה בעוצמה דומה לראשון(זה מה שרשום בהוראות כדי לזהות עלית LH??).הוא היה לצורך העניין שני שליש 2/3 עוצמה מהראשון. זה בדיוק מה שהיה בשבת בערב ואתמול ראשון בערב הוא נחלש ולצורך העניין היה רק 1/3 עוצמה אני לא יודעת איך להתייחס למימצאים האלה האם להתייחס לערב הראשון שבו זה הגיע לעוצמתו המקסימלית כערב שבו התרחשה העליה ברמת LH למרות שזה הגיע רק כאמור ל2/3 עוצמה מהראשון ואז בעצם לא היה צריך להמשיך לבדוק? האם זה שקיימתי יחסים בשבת בבוקר ואתמול ראשון בבוקר לפי המימצאים הנ"ל זה"מספיק"כדי להתעבר? תודה

  • + הוסף תגובה
פעולות המפריעות להתעברות הטבעית לימור 08/09/2019 08:36
  • סליחה מראש על השאלות המביכות אך הן חשובות כדי שלא לפגוע בסיכויי ההתעברות הטבעית 1.האם אורגזמה נרתיקית(להבדיל מדגדגנית)המלווה גם בשפיכה נשית ואחריה חדירה-השפיכה הנשית יכולה לפגוע בתאי הזרע/בתנועה שלהם ובכך להקטין את סכויי ההתעברות? 2.אם בן הזוג עושה לי עסוי בגוף עם קרם לפני היחסים,ולפני החדירה הוא מכניס את אצבעותיו לנרתיק,האם זה שהיה לפני זה עליהם קרם גוף יפגע בסכויי ההתעברות,ואם כן-מה הפתרון?(שישטוף את ידיו לפני זה עם מים וסבון,או אפשר גם לנגב עם מגבון על בסיס מים ולא אלכוהול)

  • + הוסף תגובה
לימור שלום. אין כל בעיה לגבי אורגזמה נשית מכל סוג שהוא מבחינת הסיכוי להשגת הריון. לגבי נושא הקרם - עדיף להמנע מהחדרת קרם לנרתיק. שטיפת ידיים רגילה. במים וסבון נותנת מענה פשוט לנושא. בהצלחה ד"ר אמיר רבהון 08/09/2019 08:51
הבהרה לגבי אחת הפעולות לימור 08/09/2019 11:14
  • שמעתי פעם שה"שפיכה הנשית"אחרי האורגזמה הנרתיקית היא למעשה שתן כי האצבעות בנרתיק מגרות את שלפוחית השתן. האם זה נכון? ואם זה נכון-אז איך זה ששתן לא מפריע לזרע ולתנועתיות שלו? תודה

  • + הוסף תגובה
שפיכה נשית זו הפרשה מבלוטות הנמצאות בפתח הנרתיק ולא שתן. אין בה כל בעיה מבחינת הסיכוי להתעבר. ד"ר אמיר רבהון 12/09/2019 22:30

הצטרפו לאינדקס הרופאים!