ניתוחי קטרקט לחולי גלאוקומה

קטרקט וגלאוקומה הן מחלות שכיחות בגילאים מתקדמים. 10% מהאוכלוסייה בישראל סובלת מגלאוקומה, ואחוז הסובלים מקטרקט בקרב חולי הגלאוקומה גדול יותר מאשר בכלל האוכלוסייה. לניתוחי קטרקט לחולי גלאוקומה מספר יתרונות וחסרונות, ויש כמה דברים שחשוב לדעת לפני שפונים לטיפול

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/08/2014

קטרקט וגלאוקומה הן מחלות שכיחות בגילאים מתקדמים. 10% מהאוכלוסייה בישראל סובלת מגלאוקומה, ואחוז הסובלים מקטרקט בקרב חולי הגלאוקומה גדול יותר מאשר בכלל האוכלוסייה. לניתוחי קטרקט לחולי גלאוקומה מספר יתרונות וחסרונות, ויש כמה דברים שחשוב לדעת לפני שפונים לטיפול


לפני הניתוח


שכיחות הקטרקט גבוהה יותר בקרב חולי גלאוקומה, וניתוחים לטיפול בקטרקט הם מסובכים יותר כשנעשים בחולי גלאוקומה. לפני ניתוחים אלו, ישנן כמה החלטות שצריך לקחת, ביניהן האם לבצע ניתוח קטרקט בלבד או ניתוח המשלב קטרקט וגלאוקומה, וכן כיצד לבצע את הניתוח.


דברים שחשבו לדעת לפני הניתוח:


50% מהחולים שעוברים ניתוח גלאוקומה מפתחים מאוחר יותר קטרקט. 


ניתוח קטרקט עלול לגרום לעלייה בלחץ העיני ולכן לגרום לכישלון ניתוח גלאוקומה קודם, אם היה כזה. 


התאמת עדשה לעין בניתוח כזה מסובכת יותר מניתוח רגיל של קטרקט.


מהלך הניתוח


ניתוח משולב של גלאוקומה וקטרקט הוא ניתוח מסובך, במהלכו ישנם גורמים רבים שחשוב להביא בחשבון, כמו מבנה העין שעשוי להיות צר יותר, אישונים שלא תמיד מתרחבים היטב, עדשה שעשויה להיות לא יציבה מספיק וגורמים נוספים.


במקרים מסוימים, כדאי להמליץ על ניתוח גלאוקומה וקטרקט משולב, כמו בדוגמא הבאה בה לחולה לחצים גבוהים בעיניים וקטרקט מתקדם ובשל. ניתוח שכזה יכול להשיג שתי מטרות בו זמנית: הורדת הלחץ בעין ושיפור הראייה, כמו גם הפחתה בשימוש בטיפות עיניים.במקרים אחרים, כדאי להמליץ על ניתוח קטרקט בלבד וטיפול מונע נגד קפיצה בלחץ בעין. מחקרים מראים שניתוחי קטרקט יכולים להוריד את הלחץ התוך-עיני, כל עוד הוא מאוזן ותחת שליטה, כמו בדוגמא הבאה, בה הגלאוקומה ממנה סובל החולה מאוזנת על ידי סוג אחד של טיפות, קיים נזק קל לעצב הראייה והקטרקט משמעותי.לאחר הניתוח


חולי גלאוקומה שעוברים ניתוח קטרקט עשויים לפתח עליות בלחצים בעין ולכן כחלק מהמעקב ביום הניתוח ולאחריו יש להקפיד על טיפול הורדת הלחץ התוך עיני וכמובן להשלים בטיפול נוסף במידת הצורך.


מיומנות גבוהה, ניסיון רב ותשומת לב מרובה נדרשים בניתוחי קטרקט הנעשים בחולי גלאוקומה אך בסיכומו של דבר אחוז ההצלחה שלהם גבוה מאוד ואחוז הסיבוכים קטן ביותר, לכן ניתוחים אלה מומלצים.
פורומים, קטרקט וקטרקט בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קטארט ויוי 10/10/2019 17:55
  • אני כמעט חודש לאחר ניתוח קטארט ומרגישה בקצה החיצוני של העין מעין תחושת מלאות/נוזל וחצי קשת. ובנוסף כאשר מסתכלת על משטח לבן כמו כיור וכד רואה שחלקו צהבהב כמו צבע טיפות הנבנק.

  • + הוסף תגובה
קטרקט ד"ר אליה לוינגר 10/10/2019 18:21
  • שלום רב, קשה לי להעריך רק על פי התאור שציינת במה מדובר ממליץ בהמשך לפנות לרופא המטפל לבדיקה.

  • + הוסף תגובה
בת 26 לוברבום 05/10/2019 23:34
  • תודה תודה לעשות ככה אפילו שיהיה לי אז בעיה והבדיקה לא יצאה טוב בגלל חוסר שיתוף פעולה (ריצה לצדדים של הכיסא חוסר מיקוד חוסר ריכוז וכדו')

  • + הוסף תגובה
26 ד"ר אליה לוינגר 06/10/2019 11:06
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 05/10/2019 23:08
  • שלום וברכה אני בת 26 עם קוצר ראיה גבוה אמרו לי להביא בעוד 3 חודשים בדיקת רפרקציה 01/2020 כדי לברר על קרטקונוס יש לי שאלה לאחרונה הבדיקות ראיה שעשיתי היה לי ממש קשה האם כשעוקבים קרטקונוס פעם בכמה חודשים עם מיפוי קרנית חדשה ( אמרו לי שאין רטקציה לעשות קרוסלינקיגנ כי הם צריכים מיפוי קרנית מהדסה עין כרם) האם זה לא קשה לעשות אז בדיקה האם כדאי לעשות עכשיו תודה רבה

  • + הוסף תגובה
26 ד"ר אליה לוינגר 05/10/2019 23:24

הצטרפו לאינדקס הרופאים!