ניתוחי קטרקט לחולי גלאוקומה

קטרקט וגלאוקומה הן מחלות שכיחות בגילאים מתקדמים. 10% מהאוכלוסייה בישראל סובלת מגלאוקומה, ואחוז הסובלים מקטרקט בקרב חולי הגלאוקומה גדול יותר מאשר בכלל האוכלוסייה. לניתוחי קטרקט לחולי גלאוקומה מספר יתרונות וחסרונות, ויש כמה דברים שחשוב לדעת לפני שפונים לטיפול
כתבה פרסומית כתבת חסות


קטרקט וגלאוקומה הן מחלות שכיחות בגילאים מתקדמים. 10% מהאוכלוסייה בישראל סובלת מגלאוקומה, ואחוז הסובלים מקטרקט בקרב חולי הגלאוקומה גדול יותר מאשר בכלל האוכלוסייה. לניתוחי קטרקט לחולי גלאוקומה מספר יתרונות וחסרונות, ויש כמה דברים שחשוב לדעת לפני שפונים לטיפול


לפני הניתוח


שכיחות הקטרקט גבוהה יותר בקרב חולי גלאוקומה, וניתוחים לטיפול בקטרקט הם מסובכים יותר כשנעשים בחולי גלאוקומה. לפני ניתוחים אלו, ישנן כמה החלטות שצריך לקחת, ביניהן האם לבצע ניתוח קטרקט בלבד או ניתוח המשלב קטרקט וגלאוקומה, וכן כיצד לבצע את הניתוח.


דברים שחשבו לדעת לפני הניתוח:


50% מהחולים שעוברים ניתוח גלאוקומה מפתחים מאוחר יותר קטרקט. 


ניתוח קטרקט עלול לגרום לעלייה בלחץ העיני ולכן לגרום לכישלון ניתוח גלאוקומה קודם, אם היה כזה. 


התאמת עדשה לעין בניתוח כזה מסובכת יותר מניתוח רגיל של קטרקט.


מהלך הניתוח


ניתוח משולב של גלאוקומה וקטרקט הוא ניתוח מסובך, במהלכו ישנם גורמים רבים שחשוב להביא בחשבון, כמו מבנה העין שעשוי להיות צר יותר, אישונים שלא תמיד מתרחבים היטב, עדשה שעשויה להיות לא יציבה מספיק וגורמים נוספים.


במקרים מסוימים, כדאי להמליץ על ניתוח גלאוקומה וקטרקט משולב, כמו בדוגמא הבאה בה לחולה לחצים גבוהים בעיניים וקטרקט מתקדם ובשל. ניתוח שכזה יכול להשיג שתי מטרות בו זמנית: הורדת הלחץ בעין ושיפור הראייה, כמו גם הפחתה בשימוש בטיפות עיניים.במקרים אחרים, כדאי להמליץ על ניתוח קטרקט בלבד וטיפול מונע נגד קפיצה בלחץ בעין. מחקרים מראים שניתוחי קטרקט יכולים להוריד את הלחץ התוך-עיני, כל עוד הוא מאוזן ותחת שליטה, כמו בדוגמא הבאה, בה הגלאוקומה ממנה סובל החולה מאוזנת על ידי סוג אחד של טיפות, קיים נזק קל לעצב הראייה והקטרקט משמעותי.לאחר הניתוח


חולי גלאוקומה שעוברים ניתוח קטרקט עשויים לפתח עליות בלחצים בעין ולכן כחלק מהמעקב ביום הניתוח ולאחריו יש להקפיד על טיפול הורדת הלחץ התוך עיני וכמובן להשלים בטיפול נוסף במידת הצורך.


מיומנות גבוהה, ניסיון רב ותשומת לב מרובה נדרשים בניתוחי קטרקט הנעשים בחולי גלאוקומה אך בסיכומו של דבר אחוז ההצלחה שלהם גבוה מאוד ואחוז הסיבוכים קטן ביותר, לכן ניתוחים אלה מומלצים.
פורומים קטרקט וקטרקט בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח קטראקט! צביקה 21/10/2020 16:08
 • שלום לך ד"ר! לפני חודש עברתי ניתוח קשה {רטארקט) ומצאו לי (IFIS) קשה, בשדה ראיה ממוישב מצאו בעין שמאל המנותחת אמינות בינונית ושארית שדה נוזלי תחתון. האם יש סכנה שאני אשאר עיוור? ורם לא איזה טיפל ניתן? אני צריך לעבור בעין ימין גם ניתוח,והאם יהיה לי אותו סיפור? מחכה לתגובתך צביקה.

 • + הוסף תגובה
קטרקט ד"ר אליה לוינגר 21/10/2020 20:55
 • שלום רב, אין קשר בין הניתוח ככל הנראה וההפרעה בשדה הראיה. אני ממליץ לפנות למומחה גלאוקומה. בכל מקרה אין לי הרושם שיש סכנת עיוורון.

 • + הוסף תגובה
תיקון צילינדר לאחר ניתוח קטרט אורנה 19/10/2020 00:18
 • שלום רב עברתי ניתוח קטרט לפני חודש. שמו לי עדשה רגילה. התלוננתי על ראיה מטושטשת וכפולה. רק אז הרופא ציין שזה בגלל הצילינדר. מבקשת לדעת אם אפשר להחליף לעדשה טורית או לעשות ניתוח לייזר לתיקון. מתי אפשר? מהן האפשריות הנוספות? מהו התהליך? תודה אורנה

 • + הוסף תגובה
תיקון ד"ר אליה לוינגר 21/10/2020 20:53
 • שלום רב, הייתי ממתין כ 3 חודשים עד התיצבות כללית של העין ולשקול תיקון לייזר שהינו הליך פשוט יותר מניתוח החלפת העדשה.

 • + הוסף תגובה
קטרקט עם עדשה מתקדמת לריסה 15/10/2020 11:40
 • שלום! אני בת 51. עשיתי לייזר להסרת משקפיים לפני 15 שנים. 14 שנה ראיתי מעולה בכל התווחים. לפני שנתיים הראיה שלי התדרדרה. עשיתי תיקון לרחוק בעין ימין. ככה שיש לי מספר +1 בעין ימין ומס' -1.75 בעין שמאל. רופא אמר שהמוח ילמד להסתדר עין אחד קרוב ושני רחוק. אני לא מסתדרת בתווח בינוני ולקרוב. אין לי קטרקט, אבל רוצה לעשות ניתוח קטרקט עם עדשות מתקדמות טרי פוקליות. רוצה לשפר את הראיה שלי לתווח בינוני ולקריאה לעבודה ממושכת מול מסך. האם אני מתאימה לניתוח? מה הסיכויים שלי בגלל שאני אחרי לייזר.

 • + הוסף תגובה
עדשה מתקדמת ד"ר אליה לוינגר 17/10/2020 17:02
 • שלום רב, לאחר לייזר יש מעט פחות אפשרות לדייק בתוצאה הסופית לאחר הניתוח ולעיתים יעילות הראיה לקרוב פוחטת בהשווה למטופלים שלא עברו ניתוח לייזר להסרת משקפיים בעבר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!