דלג לתוכן

גלאוקומה (Glaucoma)

גלאוקומה (Glaucoma) ערוץ רפואת עיניים
3 דקות קריאה

גלאוקומה (ברקית בעברית) היא שם כולל לקבוצת מחלות עיניים אשר פוגעות בעצב הראייה. עצב הראייה, האחראי על העברת המידע מן העין אל עבר המוח, ממוקם בחלק האחורי של העין. כאשר עצב זה נפגע, קיים חשש לאובדן כושר הראייה.

אנשים הסובלים מגלאוקומה, חווים תחילה צמצום בשדה הראייה שלהם בצדי העין (הראייה ההיקפית). במידה והמחלה אינה מטופלת, אובדן הראייה הולך ומחריף, דבר אשר יכול במשך הזמן להביא לעיוורון מוחלט.

ישנם שלושה סוגים של גלאוקומה:

  • גלאוקומה רחבת זווית  – מחלה הדרגתית כרונית שנמשכת כל החיים, ועלולה להוביל לאובדן ראייה. 
  • גלאוקומה צרת זווית  – מחלה חריפה ופתאומית אשר לרוב ניתנת לריפוי. 
  • גלאוקומה מולדת.

גלאוקומה היא הגורם השני הנפוץ ביותר לעיוורון, כך בארה"ב למשל, 9-12% מכלל העיוורים, התעוורו כתוצאה מגלאוקומה. בישראל מספר חולי הגלאוקומה מוערך ב-60-80 אלף, ומדי שנה נוספים כ-6,000 חולים חדשים. 

סימפטומים

במקרה של גלאוקומה רחבת זווית, התסמין היחידי הוא אובדן כושר הראייה. במקרים רבים תחילה לא מבחינים בכך עד לשלבים בהם אובדן הראייה חמור, וזאת מכיוון שבתחילת הדרך העין שאינה פגועה מפצה על אובדן הראייה של העין הפגועה. במרבית המקרים הראייה ההיקפית נפגעת לפני הראייה המרכזית.

התסמינים של גלאוקומה צרת זווית יכולים להיות מתונים, כגון ראייה מעט מטושטשת המופיעה מדי פעם בפעם ונמשכת על פני פרק זמן קצר בלבד. התסמינים החמורים יותר המצביעים על גלאוקומה צרת זווית כוללים בין השאר הופעת טשטוש ראייה לפרקי זמן ארוכים יותר, או הופעתם של כאבים מסביב לעין. ייתכנו  גם הופעות של הילות מסביב לנקודות אור חזקות, עיניים אדומות, תחושת בחילה ואף הקאות.

במקרים של גלאוקומה מולדת, התסמינים הם בדרך כלל עיניים מימיות ורגישות יתר לאור. ייתכן והתינוק ישפשף את עיניו לעיתים קרובות, יסבול מפזילה או שיחזיק את עיניו עצומות מרבית הזמן. 

סיבות וגורמי סיכון

נזקים הנגרמים לעצב הראייה נגרמים בדרך כלל על ידי לחץ מוגבר בתוך העין (לחץ תוך עיני מוגבר). דבר זה יכול להתרחש כאשר ישנם עודפי נוזלים הנאגרים בתוך העין, העין בעצמה מייצרת עודף נוזלים, או שיש בעיה בניקוז הנוזלים של העין. אולם, בחלק מן המקרים, גלאוקומה אינה נגרמת כתוצאה מלחץ תוך עיני מוגבר. במקרים המדוברים לא ניתן לקבוע את הגורם לתופעה.

תיתכן גלאוקומה גם כתוצאה מחבלה בעין, מניתוח בעין או בעקבות גידול סרטני בעין. ישנן תרופות (כגון קורטיקוסטרואידים) הנמצאות בשימוש לטיפול במגוון מחלות אחרות, אשר יכולות לגרום להופעתה של גלאוקומה.

אבחון ובדיקות

הרופא המטפל ישאל שאלות לגבי התסמינים ויבצע בדיקה גופנית מקיפה. במידה והרופא המטפל יחשוד במצב של גלאוקומה, הוא יפנה את המטופל לבדיקה אצל רופא עיניים לביצוע בדיקות נוספות.

רופא עיניים או אופטומטריסט יכולים לקבוע אבחנה ולטפל במצב של גלאוקומה, אך אופטיקאי אינו מוסמך לאבחן או לטפל בה.

יש לגשת לרופא במידה ומופיעים כתמים שחורים בשדה הראייה, או במידה ולאורך זמן ישנן בעיות ראייה ההולכות ומחמירות. כמו כן, מומלץ לגשת לרופא במקרים הבאים: אנשים עם היסטוריה משפחתית של גלאוקומה רחבת זווית, אנשים בגילאים 70 ומעלה, חולי סוכרת.

תופעות נלוות וסיבוכים אפשריים

פגיעה בעצב הראיה, ובכך פגיעה בשדה הראייה עד כדי עיוורון, היא הסיבוך העיקרי של גלאוקומה. 

במידה וגלאוקומה בעין אחת טופלה כנדרש, לעיתים על מנת למנוע התפתחות של גלאוקומה חריפה בעין הבריאה, הרופא יכול להמליץ על טיפול לייזר בעין זו.

סימני ההזהרה שמחייבים פניה דחופה לרופא כוללים כאבים חדים בעין, אודם משמעותי בעין, וראייה מטושטשת באופן פתאומי, המלווה בבחילות והקאות. סימנים אלו מחשידים לגלאוקומה צרת זווית חריפה. שלא כמו בגלאוקומה רחבת זווית, שם הסימן הראשוני יהיה הצטמצמות שדה הראייה .

טיפולים ותרופות

במרבית המקרים גלאוקומה מטופלת על ידי מתן טיפול תרופתי, כגון טיפות עיניים  להפחתת הלחץ התוך עיני ומניעת החמרת הנזק לעצב הראייה . יש להקפיד על שימוש בטיפות העיניים על בסיס לוח זמנים יומיומי קבוע, על מנת שאלה יפעלו כראוי. ייתכן ויהיה צורך בנטילת תרופות אלו במשך כל החיים. במקרים אחרים ייתכן ויהיה צורך בטיפולי לייזר או בניתוח עיניים . במקרים של גלאוקומה חריפה (צרת זווית) יש צורך בטיפול דחוף .

אצל בני אדם מבוגרים, הטיפול אינו יכול להשיב להם את הראייה שכבר אבדה להם, אולם יש יכולת לשמר את המצב הקיים. הטיפול מיועד לעצור את ההרס בעצב הראייה על ידי הורדת הלחץ התוך עיני

קבלת תוצאות האבחנה של גלאוקומה יכולה להיות קשה נפשית, וזאת מכיוון שייתכן ועד אשר התגלתה המחלה, החולה כבר איבד חלק מיכולת הראייה שלו. בעזרת ייעוץ והכוונה, ניתן למצוא דרכים לשמור על איכות החיים. ניתן להיעזר בעזרי ראייה שונים, כגון עזרים להגדלת אותיות מודפסות, או עזרי וידאו שונים, המסייעים בהתמודדות עם אובדן כושר הראייה. כמו כן, סיוע בסביבה תומכת עשויה להקל בביצוע משימות מטלות מסובכות.

מניעה

בשל אופייה המתון של גלאוקומה רחבת זווית, שהסימנים שלה מופיעים בהדרגתיות ולעיתים מצליחים לחמוק מתשומת הלב, מומלץ לעשות בדיקות עיניים תקופתיות מגיל 40, ולאנשים עם היסטוריה משפחתית של גלאוקומה, מגיל 20 ואילך אצל רופא עיניים. אבחנה וטיפול מוקדמים יכולים למנוע נזק לראייה.

בנוסף, הימנעות מעישון מומלצת מאחר והרעלנים שבסיגריות מזיקות לעיניים, וכן שמירה על ערכים תקינים של לחץ דם ואיזון סוכרת למי שחולה בה, יכולים למנוע הופעה או התדרדרות המחלה .

רופאים בתחום
ד"ר נעמי רבינוביץ
ד"ר נעמי רבינוביץ אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר נדב משען
ד"ר נדב משען יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר שירן רייס הוס
ד"ר שירן רייס הוס עור ומין
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא גלאוקומה

טיפות זה לא מספיק: מה עושים כשהעיניים יבשות?
טיפות זה לא מספיק: מה עושים כשהעיניים יבשות?
ד"ר אנדרו פינק מאת: ד"ר אנדרו פינק 14/12/2015

יובש בעיניים יכול לנבוע מסיבות שונות. וכן, זה קורה גם כשהעיניים כל הזמן דומעות. טיפול יסודי לניקוי בלוטת הדמעות יכו... לכתבה המלאה

לרגל חודש המודעות לבריאות העין נתונים מהארץ ומהעולם
לרגל חודש המודעות לבריאות העין נתונים מהארץ ומהעולם
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/01/2013

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, ישנם היום כ-45 מליון עוורים ברחבי העולם כאשר ניתן למנוע 80% ממקרים אלו. לכתבה המלאה

איך להגן בקיץ על העיניים שלנו
איך להגן בקיץ על העיניים שלנו
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 08/03/2020

איך להגן בקיץ על העיניים שלנו לכתבה המלאה

דוקטור, מה המטרה של הבדיקה? 9 סיבות לבדיקות אצל הרופא
דוקטור, מה המטרה של הבדיקה? 9 סיבות לבדיקות אצל הרופא
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 03/09/2017

מדוע הרופא מבקש לבדוק את הגובה והמשקל שלנו, למה משמשת בדיקת העיניים ולמה הדוקטור מקיש לנו על הברך? 9 בדיקות שגרתיות... לכתבה המלאה

לוקחים גלוקוזמין? ייתכן שאתם בסיכון לחלות בגלאוקומה
לוקחים גלוקוזמין? ייתכן שאתם בסיכון לחלות בגלאוקומה
רועי שני מערכת אינפומד מאת: רועי שני מערכת אינפומד 08/03/2020

מבוגרים רבים הסובלים מכאבי ברכיים ומפרקים נוטלים תוסף גלוקוזמין שמסייע בשמירה על גמישות הסחוס ומאפשר טווח תנועה רחב... לכתבה המלאה

מספר המשקפיים שלכם קופץ מהר? בדקו קרטוקונוס
מספר המשקפיים שלכם קופץ מהר? בדקו קרטוקונוס
גילי בושרי מאת: גילי בושרי 28/08/2014

קרטוקונוס היא מחלת עיניים פרוגרסיבית, בה הידקקות (מלשון דק) של הקרנית גורמת לבלט בקרנית. בלט זה גורם לפגיעה בחדות ה... לכתבה המלאה

שוקלים ניתוח לייזר לתיקון ראייה ? כך תעשו זאת נכון
שוקלים ניתוח לייזר לתיקון ראייה ? כך תעשו זאת נכון
פרופ' יוסף פרוכט-פרי מאת: פרופ' יוסף פרוכט-פרי 22/02/2017

ניתוחי הלייזר לתיקון הראייה נחשבים להליכים השכיחים ביותר בעולם המודרני. מדוע חשוב לבצע בדיקת עיניים מקיפה טרם לניתו... לכתבה המלאה

גלאוקומה: החידושים האחרונים בטיפול "בגנב השקט של הראייה"
גלאוקומה: החידושים האחרונים בטיפול "בגנב השקט של הראייה"
ד"ר תמר פדות-קלויזמן מאת: ד"ר תמר פדות-קלויזמן 11/12/2019
  • כתבת אודיו

מה גורם לגלאוקומה, מי נמצא בסיכון להתפתחות המחלה, אילו דרכי טיפול חדשות עשויות לסייע ומה חשוב לדעת כדי למנוע פגיעה ... לכתבה המלאה

קטרקט עיניים – למה זה קורה וכיצד מטפלים בזה
קטרקט עיניים – למה זה קורה וכיצד מטפלים בזה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 08/03/2020

קטרקט עיניים – למה זה קורה וכיצד מטפלים בזה לכתבה המלאה

לראות את האור- הטיפול בראייה לקויה
לראות את האור- הטיפול בראייה לקויה
נתן פייט אופטומטריסט מאת: נתן פייט אופטומטריסט 08/03/2020

איך מקטלגים פגיעות בראייה? איך מחליטים על הטיפול המתאים וכמובן, איך מטפלים? לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום עיניים ילדים, פזילה

בניהולו של פרופ' גד דותן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו