איך לשמור על העיניים בעבודה מול המחשב?

הידעתם שמעל 70% מהאנשים סובלים מבעיות עיניים בעקבות שימוש במחשב? ש-9 מכל 10 סובלים מעייפות מסך? שבמקום למצמץ 12 פעמים בדקה, אנחנו ממצמצים רק פעמיים? איך לשמור על העיניים מול המחשב?
כתבה פרסומית כתבת חסות


הידעתם שמעל 70% מהאוכלוסייה סובלים מבעיות בעיניים בעקבות שימוש ממושך במחשב? ש- 9 מכל 10 איש סובלים מעייפות מסך? שכמות המצמוצים קטנה פי 5 בזמן שימוש במחשב (במקום למצמץ 12 פעמים בדקה, אנחנו ממצמצים רק פעמיים)? ושככל שצג המחשב נמצא מעל גובה העיניים, אנחנו סובלים יותר מיובש בעיניים?


מאמץ עיניים משימוש ממושך במחשב


תסמונת CVS  (Computer Vision Syndrome) נגרמת כתוצאה ממאמץ עיניים (eyestrain) משימוש ממושך ורציף במחשב. ארגון האופטומטריסטים האמריקני מדווח כי עד 90% ממשתמשי המחשב חווים תופעות של CVS. איך נוצרת התסמונת?


תסמונת CVS נוצרת בעקבות כך שהעיניים והמוח שלנו מגיבים באופן שונה לעבודה מול מסך או מסמך מודפס. לעיניים שלנו אין בעיה להתמקד במסמך מודפס, בו גבולות האות או התמונה ברורים ומוגדרים היטב. אך מול המחשב המצב שונה: תמונת המסך מוקרנת באמצעות פיקסלים ולא על ידי תמונה רציפה, ולכן העין לא מוצאת נקודת מיקוד ברורה. 


כתוצאה מכך, שריר העין מנסה שוב ושוב להתמקד (מה שנקרא, פוקוס דינאמי) והעומס עליו הולך וגדל ככל שמסתכלים זמן רב יותר על מסך המחשב.


בנוסף, מאמץ המיקוד גורם לנו למצמץ הרבה פחות מהנדרש, מה שגורם לייבוש שכבת הדמעות המגנה על העיניים. עם כל מצמוץ, העין נדרשת למקד עצמה מחדש.


נוסיף לכך סביבת עבודה יבשה פעמים רבות, מיזוג אוויר, תאורה מלאכותית, והנה לפניכם מכלול הגורמים לתסמונת CVS.איך אפשר למנוע את התסמונת ולטפל בה?


הפתרון הנכון מותאם אישית לכל אחד, בעקבות ממצאי הבדיקה אצל האופטומטריסט, סביבת העבודה שלכם ופרמטרים נוספים. באופן כללי, פתרונות אפשריים יכולים להיות משקפיים מותאמים אישית, סידור נכון של עמדת המחשב ותנוחת הישיבה, הדרכה אישית לעבודה מול מחשב, מצמוץ, לקיחת הפסקות מהעבודה ועוד. 


ישנן כמה עדשות משקפיים ייעודיות לעבודה מול מחשב:

עדשה עם מרשם מותאם - להפחתת פוקוס ועומס ראייתי. משקפיים בעלי עדשות אלו מיועדים לשימוש רק בזמן העבודה מול המחשב.

עדשה א-ספרית – להורדת עייפות ועומס ראייתי.

עדשה משרדית - עדשה משתנה המאפשרת שילוב בין תיקון מלא (והורדת עומס) מול מסך המחשב ותיקון שונה לטווחים קרובים יותר, כמו ניירת ומסמכים. עדשות אלו נותנות פתרון לטווח של בין 40 ס"מ ל- 1.5 מטר.טיפים לארגון נכון של סביבת המחשב


מקמו את המסך במרחק של 60-70 ס"מ מהעיניים (למסך 17 אינץ') ובזווית של 10-20 מעלות נמוך מקו הראייה.


מקמו את מקור האור (חלון או תאורה מלאכותית) בניצב למסך, כדי להפחית בוהק וסנוור. מקמו תאורת תקרה מעליכם או ביניכם לבין המסך.


שבו זקוף, כאשר הגב שלכם נתמך (לא נוטה לפנים), הראש זקוף, וכפות הרגליים יציבות על הרצפה. על גובה משטח העבודה להתאים לגובה הישיבה שלכם, כך שהעבודה מול המקלדת והעכבר היא בזווית ישרה של אמת היד ופרק היד. 


הזיזו את המבט מדי פעם והביטו למרחק, כדי לשנות את מיקוד העיניים ואת מצב שרירי העיניים.


קחו הפסקה של כמה דקות מדי 20-30 דקות, כדי לשחרר את מאמץ ההתמקדות ולתת מנוחה לעיניים. 


כדי להרגיע את העיניים, כסו אותן (כשהן פקוחות) בעזרת הידיים למשך 1-2 דקות, תוך יצירת חושך מוחלט.


ליובש בעיניים, היעזרו בטיפות עיניים המסייעות לשמור על סיכת הרירית.


במידת האפשר, השתמשו במסך באיכות טובה, עם קצב ריענון מסך ורזולוציה גבוהים. 


אם אתם חווים סימפטומים שצוינו כאן או אחרים שנראים לכם קשורים למאמץ העיניים בעבודה מול מחשב, מומלץ לעבור בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט לאבחון CVS וקבלת פתרונות לטיפול, במידת הצורך.האם מסכי המחשב מהווים סכנה של קרינה לעיניים?


למרות שלשימוש במחשבים השפעות רבות על העיניים, חשיפה למסכי מחשב אינה גורמת נזקים אורגניים כלשהם לעין, ורמות הקרינה הנפלטות מצגי המחשב משמעותית מהרמה המוגדרת כמסוכנת. 


פורומים משקפיים, עדשות מגע, אופטיקה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עדשות מולטיפוקל רונה 16/10/2014 22:20
  • שלום רב, ברשותי עדשות מולטיפוקל דגם superb של צייס. אני מעוניינת לדעת לאיזה קטגוריה משתייך הדגם הזה? דור חדש? דור ישן? תודה רבה

עדשות מגע וצילינדר צבי 14/10/2014 22:00
  • היי, בזמנו האופטומטריסט שלי רשם לי מרשם לעדשות מגע יומיות. בגלל שיש לי צילינדר, הוא שינה לטענתו את המספרים של העדשות בצורה כזו שהצילינדר יסתדר מעצמו. האם יש בזה היגיון וזה היה צעד נכון? המספרים הרגילים שלי הם 5:50 ו4:25, צילינדרים 1, ו-0.5 בהתאמה. הוא שינה את ה5:50 ל-5:25 כדי לתת מענה לבעיה. מה דעתכם? אשמח לשמוע. תודה

ילד בן שנה טובטוב 05/10/2014 16:12
  • שלום רב, לבני בן השנה וחודש יש קולובומה ( חוסר בקשתית בתחתית העין) הוא במעקב אחרי רופא עיניים. היום הרופא העיניים ביקש בדיקת אוטומטריסט שהמליצה על משקפיים כי יש הבדלים בין 2 העיניים. 1. האם בדיקת ראיה בגיל שנה נעשית ע"י אופטומטריסט? לא אמורה להעשות ע"י רופא ? 2. הבדיקה נעשתה תחת טיפןוץ שמרחיבות אישונים. אחף באמת הבדיקה נעשת ואיך בגיל כזה ניתן לדעת מספר? 3. האפם יש מקום ללכת לחוו"ד שניה? והאם יש לך המצלה? מודה מראש


הצטרפו לאינדקס הרופאים!