רופאים ממליצים על התחלת יום הלימודים מאוחר יותר

הראשון לספטמבר הגיע, ואתו טקס היקיצה היומי. כל בוקר אתם צריכים להילחם בהם שיזחלו החוצה מהמיטה, לפעמים עד לשלב מורט עצבים עבורכם. קבוצת רופאים טוענת ששנת בוקר ארוכה עושה להם רק טוב
כתבה פרסומית כתבת חסות


הראשון לספטמבר הגיע, ואתו טקס היקיצה היומי. להיות השעון המעורר של הילדים זו עבודה לא קלה - כל בוקר אתם צריכים להילחם בהם שיזחלו החוצה מהמיטה, לפעמים עד לשלב מורט עצבים עבורכם. קבוצת רופאים טוענת שהילדים שלכם יודעים מה טוב בשבילם - שנת בוקר ארוכה עושה להם רק טוב


למה כדאי לתת לילדים להמשיך לישון?


ילדים בגילאי בית ספר ותיכון לא צריכים להתחיל את יום הלימודים לפני השעה 8:30, כך ממליץ ארגון רופאי הילדים האמריקאי. "ילדים שישנים טוב סובלים פחות מהשמנה, דיכאון, או מעורבות בתאונות דרכים. יש להם גם ציונים גבוהים יותר ואיכות חיים טובה יותר", כך קובעת ד"ר אוואנס, מומחית לרפואת שינה בבית החולים לילדים בוושינגטון, ארה"ב.


הזזת יום הלימודים קדימה: שינויים חיוביים בשטח


מנהלי בתי ספר בארה"ב שוקלים ברצינות שינוי בזמני התחלת יום הלימודים ויש לא מעט בתי ספר שכבר אימצו את הגישה החדשה. מנהלת בית ספר תיכון בדרום קרוליינה שכבר אימצה את מסקנות הרופאים והחליטה על פתיחת יום הלימודים בשעה 8:35 במקום בשעה 7:35, מספרת כי היא מאמינה בשינוי החדש, שיביא איתו הישגים טובים יותר בלימודים. "ילדים שקמים מוקדם בבוקר, מגיעים ללימודים כשהם עדיין ישנוניים עם ראש שמוט ועייפים במשך כל היום. התחלנו עם השינוי ואני כבר מרגישה שהילדים מגיעים ערנים ומוכנים יותר לקראת הלימודים", מסכמת המנהלת.


עוד שעה במיטה: מה המחיר?


להתחיל יום לימודים מאוחר יותר משמע לסיים אותו מאוחר יותר. לכן, הגישה החדשה דורשת התארגנות רב מערכתית של המורים, הורים, מערכת ההסעות וכל פעילויות אחר הצהריים של הילדים, אשר חייבות להידחות קדימה בשעה. למרות הלוגיסטיקה המורכבת, רופאי ילדים מתעקשים כי שעות השינה של הילדים והנוער הן נושא רפואי חשוב ביותר.לכמה שעות שינה זקוקים ילדים?


עיסוק מתמיד בתכניות טלוויזיה ובטלפון הנייד יכול להשאיר את הילדים ערים עד לשעות הקטנות של הלילה. יחד עם תרבות הבילויים של הנוער, שעות השינה מתקצרות עוד יותר, כך שילדים ובני נוער רבים סובלים ממחסור בשעות שינה.


דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון הוא השינויים ההורמונליים המתרחשים אצל נערים ונערות לקראת גיל ההתבגרות. שינויים אלו יכולים להקשות על הילדים להירדם בלילה ולהתעורר בבוקר. מחקרים מראים כי ילדים לקראת גיל התבגרות לא מצליחים להירדם לפני השעה 11 בלילה וזקוקים לשינה של 8.5 שעות לפחות כדי לתפקד במהלך היום. חישוב קצר מראה, שהילדים אמורים להתעורר רק בשעה שמונה בבוקר. בבתי ספר רבים, בשעה זו הם נמצאים כבר בעיצומו של השיעור הראשון.


מה קורה כשהילדים ישנים פחות?


מחקר חדש מוכיח כי ילדים שישנים מעט, מועדים יותר להשמנת יתר. המחקר שבדק 10,000 בני נוער בארה"ב הראה, כי בני נוער שישנו פחות מ-6 שעות בלילה סבלו יותר מהשמנת יתר לעומת בני נוער שהקפידו על 8 שעות שינה. ההשלכות החמורות של השמנת יתר בגיל צעיר כוללות סיכון גדול יותר להיות מבוגר הסובל מהשמנת יתר, וכן רשימה ארוכה של מחלות לב, ריאה, סרטן ועוד.


מילה להורים


נוכח ההשלכות הקשות ולמרות הקשיים שמפריעים לילדים להירדם בזמן, חשוב מאד שלא להתייאש ולעשות הכל כדי שהילדים ייהנו משנת לילה מספיקה ואיכותית, כדי להבטיח להם איכות חיים טובה.


פורומים ילדים ומתבגרים

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חרדה מחרקים ועוד סילבי 14/10/2015 15:03
  • שלום רב, בני בן 8 מפחד פחד אימיים מחרקים(כולל דבורות , יתושים וכו') עד כדי כך שהוא בוכה והסטרי ממש ולא ירד או לא יכנס לבניין אם ראה שם חרק.זה ממש משתק אותו איך ניתן לעזור לו. תודה

ילד בן 8 חודש הורה מודאג 03/09/2015 20:20
  • שלום, התינוק שלי בן 8 חודש, שאני נכנס הביתה הילד תלוי בי תלות מחרידה למצב שאני לא יכול לזוז בבית בלי להרים אותו לידיים, שאמא מחליפה חיתול ואני בבית הוא בוכה בכי מחריד עד שאני נעמד לו ליד הראש, שעושה לו אמבטיה או מחליפה לו בגדים אותו דבר התינוק פורץ בבכי לא נורמלי עד שאני לידו ומלטף ומחבק אותו... המצב בלתי נסבל ומחריד אותי כהורה כל הסיטואציות הנ"ל במצב שאני שאמא שלו לבד איתו ההתנהגות היא של תינוק נורמלי אנחנו לא מבינים מה הבעייה, אשמח להתייחסות

שאלה דונא 02/06/2015 11:49
  • אני בת 18 ורוצה ללמוד באוניברסיטה .... רוצה סיעוד ובאותו זמן רואה שהמורה יותר טוב לבת אבל לא יודעת מה לעשות.. האם הדבר הזה רוצה פסיכולוג ...ואפשר לומר מה היותר טוב בשבלי ???!


הצטרפו לאינדקס הרופאים!