מדינה שמנה: 50% מהישראלים סובלים מהשמנת יתר

כמחצית מהישראלים סובלים מהשמנת יתר, הנחשבת כיום כמגפה כלל-עולמית ופוגעת קשות בבריאות ובאיכות החיים. אך האם זו "גזירה משמיים" בשל הנטייה הגנטית להשמנה? או שמא אורח החיים המערבי הינו הגורם המרכזי למחלה? כל מה שחייבים לדעת על השמנת יתר ועודף משקל

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 07/10/2014

כמחצית מהישראלים סובלים מהשמנת יתר, הנחשבת כיום כמגפה כלל-עולמית ופוגעת קשות בבריאות ובאיכות החיים. אך האם זו "גזירה משמיים" בשל הנטייה הגנטית להשמנה? או שמא אורח החיים המערבי הינו הגורם המרכזי למחלה? כל מה שחייבים לדעת על השמנת יתר ועודף משקל


השמנה – מגפת המאה


חוקרים מעריכים כי מעל שליש מתושבי העולם המערבי סובלים מהשמנת יתר. על פי ההערכות, מגפת ההשמנה רק תלך ותגדל ואתה כנראה גם ההוצאות הרבות הקשורות בה.


הבעיה של השמנת יתר ידועה מזה שנים רבות כסיכון בריאותי בארה"ב, אירופה, וגם בישראל. אך לאחרונה היא חודרת גם לארצות בהן הבעיה העיקרית הייתה תמיד תת-תזונה, כמו פפואה ניו-גינאה, איים באוקיינוס השקט, ואזורים כפריים בדרום אפריקה ובאוסטרליה.


לשם ההשוואה, כיום מעריכים כי בעולם חיים כמיליארד אנשים בתת תזונה על פי קריטריוני האו"ם, בעוד שמעל 300 מיליון איש סובלים מהשמנת יתר.


מגיפה עולמית. השמנת יתר. 


מומחים בעולם מביעים דאגה ממגמה זו. השמנת יתר מגבירה את הסיכון של מחלות רבות, ביניהן מחלות לב וסוכרת. הם תולים את האשמה בזמינות של מאכלים עתירי קלוריות בעולם המערבי ובריבוי סוגי עבודות שאינן דורשות כל פעילות גופנית. בארצות פחות מפותחות, לעומת זאת, הסיבה העיקרית היא ששומן מסמל בריאות טובה יותר. ההשמנה הקיצונית ביותר נצפית בקרב אנשים שעברו מארצות עניות לעשירות יותר.


מומחי כלכלת מאקרו מדווחים על שמנת יתר כנטל כלכלי לא פשוט. מנתוני האו"ם עולה כי מערכות הבריאות במדינות השונות משקיעות סך מצטבר הנאמד בעשרות מיליארדי דולרים מדי שנה, המוקצים כדי לטפל בסיבוכים הקשים של ההשמנה ולנסות לפתח תוכניות שיעזרו לבלום את המגפה.


מי סובל מהשמנת יתר?


ההגדרה של עודף משקל או השמנת יתר מתחילה לרוב במחשבון  BMI, המשקלל את המשקל ביחס לגובה שלנו. למעשה, קל מאד לבדוק את ערכי ה- BMI ואפשר לעשות זאת בשלל אתרים המבצעים עבורכם את החישוב. מחשבונים אלו מחלקים את המשקל שלכם (בק"ג) בגובה שלכם (במטרים) בריבוע. על בסיס תוצאת החישוב, ניתן לדעת אם המשקל שלכם תקין או שמא אתם סובלים מהשמנת יתר, ובאיזו חומרה. באופן כללי, BMI 30 ומעלה נחשב להשמנת יתר.


מקרה קיצוני של מחלה זו הינה השמנת-יתר חולנית (Morbid obesity) נחשבת כיום לגורם המוות השני בחשיבותו לאחר עישון.  


בארצות הברית מעריכים כי רק בתחומה למעלה מ-300,000 מקרי מוות בשנה נגרמים עקב השמנת-יתר חולנית ומסיבוכיה. מדיווחי מכון הבריאות הלאומי בארצות הברית (NIH) עולה כי השמנת-יתר חולנית הגיעה לממדי מגפה כאשר קרוב ל-60% מאוכלוסיית המדינה לוקה בהשמנת-יתר. ישראל אינה מפגרת אלא במעט, עם שיעור של 50% מהאוכלוסייה בקירוב. מדו"ח שפרסם משרד הבריאות עולה כי בישראל נשים שמנות יותר מגברים וכן שבמגזר הערבי שיעור השמנים גבוה יותר מאשר במגזר היהודי. 


מבחינה רפואית מוגדרת של השמנת-יתר חולנית קיצונית לפי שיעור BMI 50 ומעלה והפתרון לבעיה זו משלב הערכה ובדיקה אנדוקרינית מדוקדקת, ניתוח מעמיק של אורח חיים והרגלי אכילה והתקנת טבעת מתכווננת בקיבה או מעקף קיבתי.


מי אשם בהשמנה שלכם?


השמנת יתר היא למעשה תוצאה של חוסר איזון בין כמות הקלוריות שאנו צורכים לכמות הקלוריות שהגוף 'שורף'. רופאים רבים מסבירים כי למרות קיומה של נטייה גנטית להשמנה, הגורם העיקרי להשמנה הוא אורח החיים המערבי – אכילת 'מזון מהיר', מעובד ובעל ערכים תזונתיים נמוכים, צריכת מנות גדולות של מזון, אי ביצוע מספיק פעילות גופנית וישיבה ממושכת במהלך היום (מול המחשב, הטלוויזיה ועוד). גורמים אלו ודומיהם הם הגורמים האמיתיים להשמנת יתר.


בנוסף להשפעה התרבותית, מחקרים מראים כי השמנת יתר לא פוגעת באופן שווה בכל האוכלוסיות. ישנם אנשים הנמצאים בסיכון גבוה יותר לעודף משקל, רק בגלל ארץ המוצא שלהם על רקע תכונות גנטיות או הרגלי חיים מסוימים.


השמנת יתר – מהם באמת הסיבוכים?


מאות מחקרים בדקו, מצאו ואישרו כי השמנת יתר גורמת בפועל למחלות רבות ומוות מוקדם. מחלות לב וכלי דם, שבץ מוחי, סוכרת, מחלות נשימה, מחלות כבד, פגיעה במפרקים, סרטן ופגיעה בפוריות היא רק חלק מהרשימה הארוכה של ההשלכות הקשות. לכן, המערכת הרפואית מתייחסת להשמנת יתר כמחלה לכל דבר הדורשת טיפול ומניעה.


לרדת במשקל – יעד לאומי


יש הרבה מה לעשות עם השמנה, כאשר המלחמה צריכה להיות גם ברמה הלאומית וגם ברמה האישית. ברמה הלאומית, מדינות רבות מאמצות חוקים חדשים שעוזרים להילחם בהשמנה, כמו פתיחת מתקני ספורט במקומות עבודה ולימודים, סימון קלורי במסעדות ובסופרמרקטים, איסור על פרסום של מוצרים בעלי ערך תזונתי נמוך ומתן תמריצים לקופות החולים שישקיעו משאבים במניעת ההשמנה. בישראל הכריז משרד הבריאות על מלחמה כנגד השמנת יתר ופועל בשנים האחרונות לניטור הבעיה לצד קמפיינים לעידוד מודעות, אולם נדרשת חקיקה נגד המוצרים עתירי השומנים והסוכרים שמציפים יצרני המזון את השווקים.


השמנה - לא גזרה משמיים


השמנה היא סכנה ממשית לבריאות ולכן מומלץ לטפל בה כבר בשלבים הראשונים של החריגה ממשקל תקין. ההמלצות החשובות הן שמירה על תפריט בריא, בעדיפות לתפריט שניתן על ידי תזונאי, ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע, ובעיקר התמדה עיקשת עד להשגת המטרה.


לא גזירה משמיים. השמנת יתר. 


פורום תזונה ותוספי תזונה

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • חרדה חברתית ודכאון
 • אני
 • 13/05/2019 20:04
 • שלום ד"ר. סובלת מחרדה חברתית. בעבר טופלתי באסטו שהוחלף לויפאקס ובגלל תופעות הלוואי הרבות הופסק טיפול בהדרגה. כעת נוטלת אדווגנדה של אלטמן, קומפלקס ויטמין b של סולגאר ומעונינת להוסיף ברנמי-גוטוקולה של אינדיה אורגניק. האם השילוב מתאים והאם יש סיכוי שהחרדות ובפרט הסימפטומים המלווים את החרדה החברתית (דופק מהיר, רעד בדיבור והסמקה) יחלפו, או שאני צריכה להשלים עם המצב ? האם יש המלצה לשילוב אחר יעיל? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תוסף תזונה עם פריזמה
 • יעלי
 • 04/05/2019 10:22
 • שומן על הכבד
 • סארה
 • 29/04/2019 21:10
 • שלום יש לי שומן על הכבד שלי והמשקל שלי 88 הרופא שלי אמר שצריך לעשות דייט ואני אישית לא אוהבת ללכת לדיטנית .התחלתי לעשות אבל רציתי לקחת תוספות כמו: אומגה 3,שן הארי,גידול מצוי,פרוביוטיקה, אצות ים glutathione reductase selenium NAC השאלה שלי איך אפשר לסדר את כל אלה באופן שאף אחד לא ישפיע על השני וגם באופן כזה שאני לא אפגע מכל אלה? אני רוצה להיות בריאה כמה שיותר מהר ובשביל זה אני חייבת לקחת את התוספות האלה. יש לי אלרגיה g6pd.אשמח מאוד לתשובה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
דר' רז הגואל דר' רז הגואל
מומחה העוסק ברפואה אסתטית והשמנת יתר קרא עוד
גב' עדינה בכר גב' עדינה בכר
דיאטנית קלינית, מומחית בטיפול בחולי סוכרת קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ