מדינה שמנה: 50% מהישראלים סובלים מהשמנת יתר

כמחצית מהישראלים סובלים מהשמנת יתר, הנחשבת כיום כמגפה כלל-עולמית ופוגעת קשות בבריאות ובאיכות החיים. אך האם זו "גזירה משמיים" בשל הנטייה הגנטית להשמנה? או שמא אורח החיים המערבי הינו הגורם המרכזי למחלה? כל מה שחייבים לדעת על השמנת יתר ועודף משקל
כתבה פרסומית כתבת חסות


כמחצית מהישראלים סובלים מהשמנת יתר, הנחשבת כיום כמגפה כלל-עולמית ופוגעת קשות בבריאות ובאיכות החיים. אך האם זו "גזירה משמיים" בשל הנטייה הגנטית להשמנה? או שמא אורח החיים המערבי הינו הגורם המרכזי למחלה? כל מה שחייבים לדעת על השמנת יתר ועודף משקל


השמנה – מגפת המאה


חוקרים מעריכים כי מעל שליש מתושבי העולם המערבי סובלים מהשמנת יתר. על פי ההערכות, מגפת ההשמנה רק תלך ותגדל ואתה כנראה גם ההוצאות הרבות הקשורות בה.


הבעיה של השמנת יתר ידועה מזה שנים רבות כסיכון בריאותי בארה"ב, אירופה, וגם בישראל. אך לאחרונה היא חודרת גם לארצות בהן הבעיה העיקרית הייתה תמיד תת-תזונה, כמו פפואה ניו-גינאה, איים באוקיינוס השקט, ואזורים כפריים בדרום אפריקה ובאוסטרליה.


לשם ההשוואה, כיום מעריכים כי בעולם חיים כמיליארד אנשים בתת תזונה על פי קריטריוני האו"ם, בעוד שמעל 300 מיליון איש סובלים מהשמנת יתר.


מגיפה עולמית. השמנת יתר. 


מומחים בעולם מביעים דאגה ממגמה זו. השמנת יתר מגבירה את הסיכון של מחלות רבות, ביניהן מחלות לב וסוכרת. הם תולים את האשמה בזמינות של מאכלים עתירי קלוריות בעולם המערבי ובריבוי סוגי עבודות שאינן דורשות כל פעילות גופנית. בארצות פחות מפותחות, לעומת זאת, הסיבה העיקרית היא ששומן מסמל בריאות טובה יותר. ההשמנה הקיצונית ביותר נצפית בקרב אנשים שעברו מארצות עניות לעשירות יותר.


מומחי כלכלת מאקרו מדווחים על שמנת יתר כנטל כלכלי לא פשוט. מנתוני האו"ם עולה כי מערכות הבריאות במדינות השונות משקיעות סך מצטבר הנאמד בעשרות מיליארדי דולרים מדי שנה, המוקצים כדי לטפל בסיבוכים הקשים של ההשמנה ולנסות לפתח תוכניות שיעזרו לבלום את המגפה.


מי סובל מהשמנת יתר?


ההגדרה של עודף משקל או השמנת יתר מתחילה לרוב במחשבון  BMI, המשקלל את המשקל ביחס לגובה שלנו. למעשה, קל מאד לבדוק את ערכי ה- BMI ואפשר לעשות זאת בשלל אתרים המבצעים עבורכם את החישוב. מחשבונים אלו מחלקים את המשקל שלכם (בק"ג) בגובה שלכם (במטרים) בריבוע. על בסיס תוצאת החישוב, ניתן לדעת אם המשקל שלכם תקין או שמא אתם סובלים מהשמנת יתר, ובאיזו חומרה. באופן כללי, BMI 30 ומעלה נחשב להשמנת יתר.


מקרה קיצוני של מחלה זו הינה השמנת-יתר חולנית (Morbid obesity) נחשבת כיום לגורם המוות השני בחשיבותו לאחר עישון.  


בארצות הברית מעריכים כי רק בתחומה למעלה מ-300,000 מקרי מוות בשנה נגרמים עקב השמנת-יתר חולנית ומסיבוכיה. מדיווחי מכון הבריאות הלאומי בארצות הברית (NIH) עולה כי השמנת-יתר חולנית הגיעה לממדי מגפה כאשר קרוב ל-60% מאוכלוסיית המדינה לוקה בהשמנת-יתר. ישראל אינה מפגרת אלא במעט, עם שיעור של 50% מהאוכלוסייה בקירוב. מדו"ח שפרסם משרד הבריאות עולה כי בישראל נשים שמנות יותר מגברים וכן שבמגזר הערבי שיעור השמנים גבוה יותר מאשר במגזר היהודי. 


מבחינה רפואית מוגדרת של השמנת-יתר חולנית קיצונית לפי שיעור BMI 50 ומעלה והפתרון לבעיה זו משלב הערכה ובדיקה אנדוקרינית מדוקדקת, ניתוח מעמיק של אורח חיים והרגלי אכילה והתקנת טבעת מתכווננת בקיבה או מעקף קיבתי.


מי אשם בהשמנה שלכם?


השמנת יתר היא למעשה תוצאה של חוסר איזון בין כמות הקלוריות שאנו צורכים לכמות הקלוריות שהגוף 'שורף'. רופאים רבים מסבירים כי למרות קיומה של נטייה גנטית להשמנה, הגורם העיקרי להשמנה הוא אורח החיים המערבי – אכילת 'מזון מהיר', מעובד ובעל ערכים תזונתיים נמוכים, צריכת מנות גדולות של מזון, אי ביצוע מספיק פעילות גופנית וישיבה ממושכת במהלך היום (מול המחשב, הטלוויזיה ועוד). גורמים אלו ודומיהם הם הגורמים האמיתיים להשמנת יתר.


בנוסף להשפעה התרבותית, מחקרים מראים כי השמנת יתר לא פוגעת באופן שווה בכל האוכלוסיות. ישנם אנשים הנמצאים בסיכון גבוה יותר לעודף משקל, רק בגלל ארץ המוצא שלהם על רקע תכונות גנטיות או הרגלי חיים מסוימים.


השמנת יתר – מהם באמת הסיבוכים?


מאות מחקרים בדקו, מצאו ואישרו כי השמנת יתר גורמת בפועל למחלות רבות ומוות מוקדם. מחלות לב וכלי דם, שבץ מוחי, סוכרת, מחלות נשימה, מחלות כבד, פגיעה במפרקים, סרטן ופגיעה בפוריות היא רק חלק מהרשימה הארוכה של ההשלכות הקשות. לכן, המערכת הרפואית מתייחסת להשמנת יתר כמחלה לכל דבר הדורשת טיפול ומניעה.


לרדת במשקל – יעד לאומי


יש הרבה מה לעשות עם השמנה, כאשר המלחמה צריכה להיות גם ברמה הלאומית וגם ברמה האישית. ברמה הלאומית, מדינות רבות מאמצות חוקים חדשים שעוזרים להילחם בהשמנה, כמו פתיחת מתקני ספורט במקומות עבודה ולימודים, סימון קלורי במסעדות ובסופרמרקטים, איסור על פרסום של מוצרים בעלי ערך תזונתי נמוך ומתן תמריצים לקופות החולים שישקיעו משאבים במניעת ההשמנה. בישראל הכריז משרד הבריאות על מלחמה כנגד השמנת יתר ופועל בשנים האחרונות לניטור הבעיה לצד קמפיינים לעידוד מודעות, אולם נדרשת חקיקה נגד המוצרים עתירי השומנים והסוכרים שמציפים יצרני המזון את השווקים.


השמנה - לא גזרה משמיים


השמנה היא סכנה ממשית לבריאות ולכן מומלץ לטפל בה כבר בשלבים הראשונים של החריגה ממשקל תקין. ההמלצות החשובות הן שמירה על תפריט בריא, בעדיפות לתפריט שניתן על ידי תזונאי, ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע, ובעיקר התמדה עיקשת עד להשגת המטרה.


לא גזירה משמיים. השמנת יתר. 


פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איך האומגה הזאת של RAY AND TERRY? אבג 06/12/2019 16:07
 • https://transcend.me/products/epa-dha-enteric-mega?_pos=4&_sid=9a6f5a6b0&_ss=r מכירים?

 • + הוסף תגובה
נשירת שיער טלי 04/12/2019 18:38
 • שלום, בני בן ה25 מקריח למעלה באיזור הראש(לאט לאט השיער נסוג בקרקפת ) האם יש דרך לעצור את התהליך בעזרת תזונה מתאימה?

 • + הוסף תגובה
סידן קרבונאט וציטראט אלי 26/07/2019 13:17
 • שלום, האם יש יסוד לטענה לפיה מחקרים שונים הוכיחו שסידן פחממתי נספג בקושי רב, לא מגיע לאן שצריך, מגיע לאן שלא צריך, שוקע שם וגורם נזקים. בברכה, אלי

 • + הוסף תגובה
כן משה 18/11/2019 00:38
 • כן. כנס לקבוצה שלי בפייסבוק "תוספי תזונה אמיתיים"

 • + הוסף תגובה
ציטראט וקרבונאט אלי 18/11/2019 18:36
 • אפשר, בבקשה, לקבל הפניה לשניים-שלושה מאמרים המוכיחים את יתרון הציטראט וחסרון הקרבונאט? נא לא להפנותני לפייסבוק - אינני יודע להשתמש בו. אני יודע לקרוא מאמרים שפורסמו בכתבי עת. כמו כן, אבקש לדעת מהו תחום המומחיות של משה. תודה. אלי

 • + הוסף תגובה
אני לא באמת מומחה כנס.. משה 18/11/2019 22:16
 • הדברים שציינתי הם דברים שד"ר ריי סטרנד כתב במאמר שלו. הוא טוען שהקבורנט נהיה קשה לספיגה ככל שאנו מתבגרים, ושזה בעצם המצב באוסטופורזיס. אני לא באמת מומחה אבל אני חוקר תוספי תזונה שנים.

 • + הוסף תגובה
סוג תוספי סידן אלי 19/11/2019 00:57
 • באיזה כתב עת ובאיזה תאריך פורסם מאמרו של החוקר שציינת? והאם דבר דומה פורסם ע"י חוקרים אחרים כלשהם? כמו כן, מאחר שאתה מומחה לתוספי תזונה, על איזה מידע (פרט למאמר הבודד הנ"ל) מבוססת טענתך שציטראט עדיף? אלי

 • + הוסף תגובה
חשוב לצרוך ציטרט ומלאט mdachman1@gmail.com 18/11/2019 00:40
זה דברים שקראתי במאמר שלו כנס.. משה 20/11/2019 19:52
 • המאמר של ד"ר ריי סטרנד נמצא באתר שלו. אני מנוי לאתר שלו. הוא רופא אמריקאי ולכן האתר שלו באנגלית. אני לא בטוח שתוכל לראות את המאמר שלו בלי לרכוש מנוי. בכל מקרה זה לינק לאתר שלו http://www.raystrand.com/

 • + הוסף תגובה
אכזבה ענקית אלי 20/11/2019 22:35
 • התשובה לא רצינית ולא מכובדת - זוהי לא תשובה בכלל, ולא תשובה עניינית בפרט. הפניה לגורם אחר במקום תשובה עניינית, אינה מתאימה לפורום נכבד זה. מי שכותב דברים כאלה מבלי להיות מסוגל לענות תשובה עניינית לשאלה שהוצגה משטה בקוראים. אפשר וצריך, לפחות, להפנות לגורם הנותן תשובה, כמובן ללא תשלום. כדי לשלם אינני זקוק לאתר זה. אני מאוכזב ביותר. אלי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!