פוקר במרשם רופא: התרופה שגרמה להתמכרות להימורים

הם התמכרו למשחקי פוקר והימורים באינטרנט, הפכו לשקרנים כפייתיים ואף ניסו להתאבד. מאוחר יותר התברר כי תרופות מסוימות שנטלו חולי הפרקינסון היו האחראיות לשינוי הקיצוני באישיות שלהם

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/12/2014

הם התמכרו למשחקי פוקר והימורים באינטרנט, הפכו לשקרנים כפייתיים ואף ניסו להתאבד. מאוחר יותר התברר כי תרופות מסוימות שנטלו חולי הפרקינסון היו האחראיות לשינוי הקיצוני באישיות שלהם


פטריסיה גאלי מאוסטרליה, אמא עסוקה לשלושה ילדים עם קריירה מבטיחה בתחום הפיננסים, הסתירה סוד אפל: היא גנבה כסף וכרטיסי אשראי כדי לספק דחף בלתי נשלט למשחקי פוקר. דידייה ז'אמבאר מצרפת, נשוי באושר לכריסטין ואב לשני בנים, הפסיד את כל חסכונות המשפחה ואף גנב כסף כדי לממן את התמכרותו להימורים באינטרנט. הוא אף התמכר למין הומוסקסואלי והותקף מינית באחד המפגשים. שניהם לא הבינו מה קרה שגרם להם להפוך לשקרנים כפייתיים, שאף אחד כבר לא בטח בהם יותר.


אך מתברר שהמשותף לשני קורבנות ההתמכרות להימורים, ולמקרים נוספים, הוא התרופות שהם התחילו לקבל, לאחר שאובחנו כחולי פרקינסון.  


מחלת פרקינסון פוגעת בתאים במוח שמשחררים דופמין – מתווך עצבי, שאחראי על התחושה הטובה יכולת תנועה. הפגיעה בייצור דופמין במוח גורמת לסימפטומים הקשורים ליכולת לבצע תנועות, כגון: רעידות, נוקשות שרירים, איטיות בתנועה וקשיים לשמור על שיווי משקל.


הטיפול במחלת פרקינסון עשוי לכלול תרופות שנקראות אגוניסטים לדופמין. תרופות אלה נקשרות לקולטנים של דופמין במוח ומפחיתות את הסימפטומים האופייניים של המחלה.

הדופמין קשור גם לתחושת תגמול, תהליכי למידה וקשב, חשיבה, תכנון וויסות עצמי. לכן במצב שבו נוצר עודף של דופמין במוח מתגברת הנטייה לקחת סיכונים ולרסן דחפים. במקרים בהם התרופות גורמות לעודף דופמין במוח אצל מטופלים מסוימים, שרגישים לדופמין מלכתחילה, עלולות להתפתח תופעות לוואי נדירות, אך חמורות. הטיפול באגוניסטים לדופמין עלול לגרום להם להתנהגות כפייתית נטולת עכבות מוסריות.


המומחים סבורים שתופעה זו עלולה להתפתח עקב גירוי מוגזם ובלתי תקין של קולטני דופמין 3D, שנמצאים בעיקר במערכת הלימבית במוח, אזור הקשור לעיבוד רגשות, מוטיבציה ולמידה.


תופעת לוואי נדירה ומשונה


מחקר שהתפרסם בשנת 2010 מגלה שכ-15% מחולי פרקינסון שנוטלים אגוניסטים לדופמין עלולים לפתח הפרעת שליטה בדחפים בדרגות חומרה שונות. החוקרים הדגישו שלרוב המטופלים אינם מודעים לבעיה ונוטים להסתירה בגלל טבעה המביך. אך הפרעה זו אינה בלעדית לחולי פרקינסון. גם מספר אנשים שלוקים בתסמונת RLS (רגליים חסרות מנוחה – הפרעה עצבית שגורמת לתחושות מוזרות ולתנועות ברגליים ופוגעת קשות בשינה) ומטופלים באותן התרופות דיווחו על תופעת לוואי הנדירה והמשונה.


התרופות ממשפחת האגוניסטים לדופמין שחשודות כמי שעלולות לגרום לתופעות הלוואי הנדירות מכילות חומרים פעילים כפרמיפקסול ורופינרול. ישנן גם תרופות נוספות שמגבירות השפעת דופמין והן עלולות לגרום לתופעות לוואי דומות במקרים נדירים ביותר כגון אריפיפרזול.  


ז'אמבאר החליט לתבוע את חברת התרופות. בבית המשפט טען כי התרופה שנטל גרמה לשינוי כה משמעותי באישיותו, שהוביל אותו לבצע מעשים שלא היה חולם לעשותם ואף ניסה לשים קץ לחייו לא פחות משמונה פעמים. השופטים החליטו לקבל את טענתו ופסקו לו פיצויים בשווי עשרות אלפי אירו. גם גאלי פנתה לבית המשפט, שפסק לטובתה.


בעקבות שורה של תביעות נוספות נגד חברות התרופות בעשור האחרון, נרשמו אזהרות מפורטות בעלונים לצרכן מפני עלייה בייצר מיני והתמכרות להימורים. מומלץ להיוועץ ברופא לפני שמתחילים או שוקלים להפסיק שימוש בתרופה מסוימת וכן, לדווח לרופא ברגע שמבחינים בהתנהגות יוצאת דופן, כמו התפתחות נטייה להימורים או דחפים מיניים שקשים לריסון.


עם זאת, רופאים מדגישים כי אלה תרופות יעילות, שעשויות לשפר את איכות החיים של המטופלים בפרקינסון, לכן חשוב להיות מודעים לסיכונים ולזכור שאלו מקרים נדירים מאד.


פורומים, פסיכיאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקשר לאטומיק ישראל 05/12/2019 20:19
  • כרגע אני לוקח ויואנס 50 מג בצירוף צ'יפרקליס 10 מג עד לפני כחודשיים הייתי לוקח רטלין 30 מג וכיוון שזה הפסיק להשפיע עלי החלפתי בהמלצת הרופא לויואנס אלא שיש לי פחד שגם הויואנס יפסיק להשפיע עלי מחמת שהוא פוגע באיכות השינה מה גם שהויואנס לא משפיע באופן מידי אז רציתי לשאול האם אוכל לקחת אטומיק בשילוב אם הויואנס ובהדרגה לעלות את המינון באטומיק ולהוריד את המינון בויואנס אשמח לקבל תשובה תודה

  • + הוסף תגובה
תרופות חן 05/12/2019 15:46
  • שלום רב לפני כ 12 שנה חוויתי היתקף חרדה עוצמתי למשך שבועיים.ניגשתי אל הפסיכיאטר ונתן לי סרוקסאט, ומאז אני נוטל את התרופה. בשנתיים האחרונות כאשר אנ י מתעצבן בבית עם הילדים אנ י לפעמים מתחיל לבכות וזה נהיה מטריד.בימים האחרונים חטפתי היתקף חרדה קליל. השאלה שלי האם הכדור כבר לא מועיל ויש להחליפו. בתודה מראש חן

  • + הוסף תגובה
חלה הצעת הלוואה של 3% חלה הצעת הלוואה של 3% 25/11/2019 08:58
  • קבלת הלוואה לגיטימית תמיד הייתה בעיה גדולה עבור לקוחות הזקוקים נואשות לעזרה כלכלית. נושא האשראי והביטחונות הם דברים שלקוחות תמיד מודאגים מהם כאשר הם מחפשים הלוואה ממלווים פרטיים. חברת הסיוע למימון מיקרו הוסמכה על ידי מועצת המלווה להעניק הלוואות ללקוחות מקומיים ובינלאומיים בריבית של 3%. צרו קשר באמצעות דוא"ל: clark123156@gmail.com , whatsapp: +18635356458 הלוואות משקיעים * מיזוג חוב משכנתא שנייה הלוואות עסקיות *הלוואות אישיות הלוואות בינלאומיות

  • + הוסף תגובה
Contact us today for for quick and reliable loan BLISS FINANCE 04/12/2019 14:59
  • האם אתה זקוק להלוואת חירום? אנו מאשרים מימון של עד 150 מיליון דולר ליחידים וארגונים בריבית של 3%. השירותים שלנו הם אמינים מאוד וארוכי טווח. (blissloanfinancefirm@gmail.com) ההצלחה שלך היא בראש סדר העדיפויות שלנו. שלך!!! Whatsapp: +19792912614 חתימה: ניהול. הלוואות כחולות שלום! האם אתה זקוק להלוואת חירום? אנו מאשרים מימון של עד 150 מיליון דולר ליחידים וארגונים בריבית של 3%. השירותים שלנו הם אמינים מאוד וארוכי טווח. (blissloanfinancefirm@gmail.com) ההצלחה שלך היא בראש סדר העדיפויות שלנו. שלך!!! Whatsapp: +19792912614 חתימה: ניהול. מימון כספי

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!