11 טעויות נפוצות שאתם עושים בשמירה על היגיינה

שגרת היומיום מורכבת מגורמים רבים התורמים לאיכות החיים שלנו כתזונה נכונה ופעילות גופנית, אך דווקא מההרגלים המזיקים לשמירה על הרגלי היגיינה אישית, קל יותר להתעלם, דבר שמשליך על הבריאות. בדקו את עצמכם - האם אתם באמת שומרים על היגיינה?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 09/08/2016

היגיינה אישית היא אורח חיים הראוי לתשומת לב קפדנית, בחירות ההיגיינה האישית משפיעות על הבריאות, במיוחד לטווח הארוך. היבטים קטנים לכאורה של שגרת היומיום, כגון הקפדה על צחצוח שיניים, שטיפת ידיים עם סבון והרגלים קבועים של ניקיון, משפיעים באופן משמעותי על הבריאות הכללית והרווחה הנפשית.


קראו עוד: מתקלחים כל יום? גלו מה האיבר הכי חשוב שאתם לא מנקים


באופן מפתיע (או שאינו מפתיע), קיימות טעויות נפוצות רבות אותן מבצעים אנשים בכל הנוגע להיגיינה אישית נכונה, כך שיש מקום לשיפור. מאמר זה מסקר את הטעויות הנפוצות הגורמות לאנשים לסבור, בטעות, שהם בריאים, כאשר למעשה ההיפך הוא הנכון.1. צחצוח שיניים רק פעם ביום

טעות נפוצה בהיגיינה האישית היא צחצוח שיניים בבוקר בלבד, ובעיקר כדי למנוע את "טעם הלוואי" בפה. ובכן, צחצוח שיניים קבוע משמעותו הרבה מעבר למניעת טעם בפה או הסרת ריח פה שאינו נעים. יש לצחצח את השיניים לאחר כל ארוחה, או לפחות פעמיים ביום, על מנת למנוע הצטברות חיידקים, מחלות חניכיים ומחלות לב.

2. לא מתקלחים על בסיס יומיומי 

איפשהו בדרך, אנשים התחילו להאמין שאין צורך להתקלח מידי יום, ובוודאי שלא פעמיים ביום. זוהי טעות נפוצה בהיגיינה האישית, המובילה להצטברות חיידקים על העור, המובילים למחלות. נכון, קר עכשיו, אבל יש להקפיד להתרחץ מידי יום, גם בחורף, עם מים חמים וסבון, על מנת למנוע הצטברות זיהום על העור.
3. העדר טיפול בפנים

אנשים סבורים כי די ברחצת הגוף, כש"על הדרך" נשטפות גם הפנים. אלא שזוהי טעות נפוצה, שכן הפנים זקוקים לרחצה במים חמים וסבון פנים מיוחד, באופן נפרד מהרחצה. הימנעות מרחצת הפנים ושימוש בקרם לחות מובילה לעור שמנוני, וזיהומי עור המובילים למחלות. הקפידו על שימוש במגבת מיוחדת לפנים, במקום להשתמש במגבת הידיים שבצד הכיור. 
4. הימנעות משטיפת ידיים

קשה להאמין, אך חלק מהאנשים אינם שוטפים את ידיהם לאחר ביקור בשירותים. בעוד שאין צורך להיקלע ל"סחרחרה" של שטיפת ידיים כפייתית, בהחלט יש צורך לרחוץ את הידיים עם מים וסבון לאחר השהייה בשירותים, לפני שאוכלים ולפני הכנת מזון. למעשה, יש להקציף את הסבון במים חמים לפחות למשך עשרים שניות על מנת למנוע הצטברות והפצת חיידקים. מרבית ההדבקה בווירוסים וחיידקים מאחד לשני, מתרחשת עקב ידיים שלא נשטפו כהלכה! 
5. חוסר הקפדה על היגיינת הציפורניים

 זוהי טעות נפוצה בהיגיינה האישית, כשאנשים סבורים כי אין צורך להקפיד על גזיזת ציפורני ידיים ורגליים באופן קבוע, ושמירה על ניקיונן. חוסר הקפדה על שמירת בריאות הציפורניים מוביל לפטרת ציפורניים ומחלות עור. לכן יש להקפיד על ניקיון הציפורניים בידיים וברגליים אחת לשבוע. 6. שיער מוזנח

טעות נפוצה היא לחשוב שחפיפה לעיתים קרובות מזיקה לשיער. למעשה, שיער שאינו נחפף באופן קבוע מחזיק ריחות רעים, ומוביל להצטברות קשקשים וכינים כמו גם מראה שמנוני הנוצר עקב הצטברות שומן עודף על עור הקרקפת. לכן יש לחפוף את השיער אחת ליומיים לפחות כדי לשמור על היגיינה אישית נאותה.7. הימנעות משימוש בדאודורנט

חלק מהאנשים סבורים בטעות כי די ברחצה קבועה עם מים וסבון, אלא שזוהי טעות, שכן על מנת למנוע זעה וריח גוף שאינו נעים, יש צורך להשתמש גם בדאודורנט לאחר כל רחצה ולפני היציאה מהבית. הדאודורנט נספג בעור, מדיף ריח נעים ומונע הצטברות זיעה.
8. בישום יתר

הרגל מגונה של היגיינה אישית, היא להתבשם ללא רחצה וללא שימוש בדאודורנט. אנשים סבורים כי אם יתבשמו לעיתים קרובות, גופם ידיף ריח נעים. אלא שההיפך הוא הנכון. בישום יתר ללא הקפדה על היגיינה אישית נכונה של רחצה ושימוש בדאודורנט, גורם למעשה להדפת ריחות רעים ומבוכה חברתית.
9. לא מכבסים את הבגדים

אמנם אין תמיד צורך להשליך בגדים לסל הכביסה לאחר שימוש אחד (למעט תחתונים ולמעט במקרים של עישון מאסיבי), אך טעות נפוצה בהיגיינה האישית היא להניח לבגדים "להתאוורר" לאחר הזעה, וללבוש אותם שוב ללא כביסה. הרגל מגונה זה מוביל ללבישת בגדים המדיפים ריח רע, מוכתמים ונושאים חיידקים מזיקים.
10. לא מחליפים מגבות

מגבות ידיים באמבטיה סופגות לחות באופן עקבי, ומהוות עקב כך כר לחיידקים שנותרו על הידיים שלנו לאחר שטיפתן או חיידקים צואתיים מהגוף שלנו (מגעיל אתכם? אולי זה יגרום לכם להחליף מגבת). מגבות מטבח, לעומתן, חשופות למזון לא מבושל, בקטריות ופטריות כתוצאה ממגע באוכל נא או במשטחים שעליהן עובד מזון זה. המטלית מדיפה ריח רע? סימן שהיא גם מלאה בחיידקים! 

11. התעטשות ושיעול ללא הגנה

אנשים שאינם מכסים את פיהם ואפם במהלך התעטשות או שיעול, אינם נחשבים ללא מנומסים בלבד, אלא מפיצים גם מחלות בקרב אנשים בריאים. שיעול והתעטשות ללא הגנת הפנים מפיץ חיידקים אשר עלולים לזהם אחרים. לכן יש להגן על הפנים במצבים אלו כמו גם לשטוף את הידיים עם סבון לאחר ההתעטשות או השיעול, כדי להרחיק חיידקים.

פורומים, שפעת והצטננות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון כן או לאו?. מרו 08/11/2019 09:28
  • האם רצוי למבוגרים בסביבות גיל 79 לקבל זריקת חיסון, מבלי לחשוש מתופעות לוואי.

  • + הוסף תגובה
חיסונים דוד שאהן 08/11/2019 07:50
  • איך יכול להיות שדווקא הבת שלי שקיבלה כל החיסונים היתה תמיד מצטננת, והתאומים שלי שהם בגיל חמש, שאני לא מחסן אותם, ואני נותן להם מינונים גדולים של ויטימין D, אף פעם לא הצטננו ורק פעם אחד בחיים קיבלו אנטיביוטיקה

  • + הוסף תגובה
חיסונים דוד שאהן 08/11/2019 08:50
  • תיקון טעות גדול כן נתנו להם רוב החיסונים, רק לא כולם כי היינו מאוד עסוקים בענין אחר,

  • + הוסף תגובה
הצללה בrml לימור 03/07/2019 14:29
  • ביצעתי היום צילום ריאות. התשובה שקיבלתי: הודגמה הצללה בRML אין עדות לתפליט פלוירלי . אין עדות להרחבת המדיאסטינום והשערים . צל הלב בגדר הנורמה . הסרעפת בעמדה תקינה זו דלקת ריאות? הופניתי בגלל יום גבוה ושיעול

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!