11 טעויות נפוצות שאתם עושים בשמירה על היגיינה

שגרת היומיום מורכבת מגורמים רבים התורמים לאיכות החיים שלנו כתזונה נכונה ופעילות גופנית, אך דווקא מההרגלים המזיקים לשמירה על הרגלי היגיינה אישית, קל יותר להתעלם, דבר שמשליך על הבריאות. בדקו את עצמכם - האם אתם באמת שומרים על היגיינה?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 09/08/2016

היגיינה אישית היא אורח חיים הראוי לתשומת לב קפדנית, בחירות ההיגיינה האישית משפיעות על הבריאות, במיוחד לטווח הארוך. היבטים קטנים לכאורה של שגרת היומיום, כגון הקפדה על צחצוח שיניים, שטיפת ידיים עם סבון והרגלים קבועים של ניקיון, משפיעים באופן משמעותי על הבריאות הכללית והרווחה הנפשית.


קראו עוד: מתקלחים כל יום? גלו מה האיבר הכי חשוב שאתם לא מנקים


באופן מפתיע (או שאינו מפתיע), קיימות טעויות נפוצות רבות אותן מבצעים אנשים בכל הנוגע להיגיינה אישית נכונה, כך שיש מקום לשיפור. מאמר זה מסקר את הטעויות הנפוצות הגורמות לאנשים לסבור, בטעות, שהם בריאים, כאשר למעשה ההיפך הוא הנכון.1. צחצוח שיניים רק פעם ביום

טעות נפוצה בהיגיינה האישית היא צחצוח שיניים בבוקר בלבד, ובעיקר כדי למנוע את "טעם הלוואי" בפה. ובכן, צחצוח שיניים קבוע משמעותו הרבה מעבר למניעת טעם בפה או הסרת ריח פה שאינו נעים. יש לצחצח את השיניים לאחר כל ארוחה, או לפחות פעמיים ביום, על מנת למנוע הצטברות חיידקים, מחלות חניכיים ומחלות לב.

2. לא מתקלחים על בסיס יומיומי 

איפשהו בדרך, אנשים התחילו להאמין שאין צורך להתקלח מידי יום, ובוודאי שלא פעמיים ביום. זוהי טעות נפוצה בהיגיינה האישית, המובילה להצטברות חיידקים על העור, המובילים למחלות. נכון, קר עכשיו, אבל יש להקפיד להתרחץ מידי יום, גם בחורף, עם מים חמים וסבון, על מנת למנוע הצטברות זיהום על העור.
3. העדר טיפול בפנים

אנשים סבורים כי די ברחצת הגוף, כש"על הדרך" נשטפות גם הפנים. אלא שזוהי טעות נפוצה, שכן הפנים זקוקים לרחצה במים חמים וסבון פנים מיוחד, באופן נפרד מהרחצה. הימנעות מרחצת הפנים ושימוש בקרם לחות מובילה לעור שמנוני, וזיהומי עור המובילים למחלות. הקפידו על שימוש במגבת מיוחדת לפנים, במקום להשתמש במגבת הידיים שבצד הכיור. 
4. הימנעות משטיפת ידיים

קשה להאמין, אך חלק מהאנשים אינם שוטפים את ידיהם לאחר ביקור בשירותים. בעוד שאין צורך להיקלע ל"סחרחרה" של שטיפת ידיים כפייתית, בהחלט יש צורך לרחוץ את הידיים עם מים וסבון לאחר השהייה בשירותים, לפני שאוכלים ולפני הכנת מזון. למעשה, יש להקציף את הסבון במים חמים לפחות למשך עשרים שניות על מנת למנוע הצטברות והפצת חיידקים. מרבית ההדבקה בווירוסים וחיידקים מאחד לשני, מתרחשת עקב ידיים שלא נשטפו כהלכה! 
5. חוסר הקפדה על היגיינת הציפורניים

 זוהי טעות נפוצה בהיגיינה האישית, כשאנשים סבורים כי אין צורך להקפיד על גזיזת ציפורני ידיים ורגליים באופן קבוע, ושמירה על ניקיונן. חוסר הקפדה על שמירת בריאות הציפורניים מוביל לפטרת ציפורניים ומחלות עור. לכן יש להקפיד על ניקיון הציפורניים בידיים וברגליים אחת לשבוע. 6. שיער מוזנח

טעות נפוצה היא לחשוב שחפיפה לעיתים קרובות מזיקה לשיער. למעשה, שיער שאינו נחפף באופן קבוע מחזיק ריחות רעים, ומוביל להצטברות קשקשים וכינים כמו גם מראה שמנוני הנוצר עקב הצטברות שומן עודף על עור הקרקפת. לכן יש לחפוף את השיער אחת ליומיים לפחות כדי לשמור על היגיינה אישית נאותה.7. הימנעות משימוש בדאודורנט

חלק מהאנשים סבורים בטעות כי די ברחצה קבועה עם מים וסבון, אלא שזוהי טעות, שכן על מנת למנוע זעה וריח גוף שאינו נעים, יש צורך להשתמש גם בדאודורנט לאחר כל רחצה ולפני היציאה מהבית. הדאודורנט נספג בעור, מדיף ריח נעים ומונע הצטברות זיעה.
8. בישום יתר

הרגל מגונה של היגיינה אישית, היא להתבשם ללא רחצה וללא שימוש בדאודורנט. אנשים סבורים כי אם יתבשמו לעיתים קרובות, גופם ידיף ריח נעים. אלא שההיפך הוא הנכון. בישום יתר ללא הקפדה על היגיינה אישית נכונה של רחצה ושימוש בדאודורנט, גורם למעשה להדפת ריחות רעים ומבוכה חברתית.
9. לא מכבסים את הבגדים

אמנם אין תמיד צורך להשליך בגדים לסל הכביסה לאחר שימוש אחד (למעט תחתונים ולמעט במקרים של עישון מאסיבי), אך טעות נפוצה בהיגיינה האישית היא להניח לבגדים "להתאוורר" לאחר הזעה, וללבוש אותם שוב ללא כביסה. הרגל מגונה זה מוביל ללבישת בגדים המדיפים ריח רע, מוכתמים ונושאים חיידקים מזיקים.
10. לא מחליפים מגבות

מגבות ידיים באמבטיה סופגות לחות באופן עקבי, ומהוות עקב כך כר לחיידקים שנותרו על הידיים שלנו לאחר שטיפתן או חיידקים צואתיים מהגוף שלנו (מגעיל אתכם? אולי זה יגרום לכם להחליף מגבת). מגבות מטבח, לעומתן, חשופות למזון לא מבושל, בקטריות ופטריות כתוצאה ממגע באוכל נא או במשטחים שעליהן עובד מזון זה. המטלית מדיפה ריח רע? סימן שהיא גם מלאה בחיידקים! 

11. התעטשות ושיעול ללא הגנה

אנשים שאינם מכסים את פיהם ואפם במהלך התעטשות או שיעול, אינם נחשבים ללא מנומסים בלבד, אלא מפיצים גם מחלות בקרב אנשים בריאים. שיעול והתעטשות ללא הגנת הפנים מפיץ חיידקים אשר עלולים לזהם אחרים. לכן יש להגן על הפנים במצבים אלו כמו גם לשטוף את הידיים עם סבון לאחר ההתעטשות או השיעול, כדי להרחיק חיידקים.

פורום שפעת והצטננות

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • CMV ואלכוהול
 • מיכל
 • 16/05/2019 08:40
 • היי,באוקטובר אובחנתי כחולה במחלת הנשיקה, ומאז לא הכרתי שום תסמינים ואני מרגישה בסדר. באוקטובר ערך הigm היה 1.07 וכעת הוא 1.37. ערך הigg גם נשאר דומה, 185 באוקטובר וגם היום. ערך הCRP היה 32 וכעת הוא 6.20 (קבוע מזה 3 חודשים). האם מותר לי כעת לשתות אלכוהול? מאז אוקטובר נמנעתי מכך.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דלקת ראות
 • אינה פיינבלוט
 • 07/04/2019 10:34
 • שלום רב, בת שלי עברה דלקת ראות במהלך חודש מרץ. שבועיים ראשונים של חודש מרץ. בוצע רנטגן וכן הייתה דלקת ראות. קיבלה אנטיביוטיקה דוקסילין( חום ,שיעול כבד מאוד,הקאות, ליחה מרובה). כרגע,אחרי שסיממה אנטיביוטיקה היינו אצל רופאת משפחה. היא בדקה ואמרה כי ראות נקיות. אבל הילדה משתעלת נורא חזק(לציין ילדה בת 22), זה לא מפסיק, מלא ליחה שגורמת לה להקאות. רופאת משפחה לא רואה לנכון לשלוח אותה לצילום שוב כי לטענתה אין צורך. שלחה אותנו לבדיקות דם (אבל גם זה לעשות רק לאחר שלגמרי תבריא וזה לא קורה). שיעול לא עובד, עכשיו גם אוזניים כואבות. אני מבקשת לדעת מה הבדיקות/הבירורים/צילומים שנהוג/צריך לעשות במקרה כזה. שלא יתפתח למשהו כרוני. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נזלת כמו מים
 • דילן
 • 07/03/2019 18:45
 • שלום רב הצטננתי (רגיל לחלוטין בחורף) אך הנזלת שיוצאת לי היא שקופה ולא סמיכה, כמעט כמו מים. בנוסף יש גם קשיי נשימה קלים ותחושה של "שורף " באף ובגרון בין אם במנוחה או בהליכה רגילה(לא ריצה). אם קשור - הייתה לי ברונכיט בגיל צעיר והיא נפתרה באמצעות ניתוח שקדים(השקד השלישי התנפח וחסם את דרכי הנשימה) האם הנ"ל הוא צינון רגיל? מה מומלץ לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין
רופאה מומחית לאלרגיה ואימונולוגיה קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ