11 טעויות נפוצות שאתם עושים בשמירה על היגיינה

שגרת היומיום מורכבת מגורמים רבים התורמים לאיכות החיים שלנו כתזונה נכונה ופעילות גופנית, אך דווקא מההרגלים המזיקים לשמירה על הרגלי היגיינה אישית, קל יותר להתעלם, דבר שמשליך על הבריאות. בדקו את עצמכם - האם אתם באמת שומרים על היגיינה?
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 09/08/2016


היגיינה אישית היא אורח חיים הראוי לתשומת לב קפדנית, בחירות ההיגיינה האישית משפיעות על הבריאות, במיוחד לטווח הארוך. היבטים קטנים לכאורה של שגרת היומיום, כגון הקפדה על צחצוח שיניים, שטיפת ידיים עם סבון והרגלים קבועים של ניקיון, משפיעים באופן משמעותי על הבריאות הכללית והרווחה הנפשית.


קראו עוד: מתקלחים כל יום? גלו מה האיבר הכי חשוב שאתם לא מנקים


באופן מפתיע (או שאינו מפתיע), קיימות טעויות נפוצות רבות אותן מבצעים אנשים בכל הנוגע להיגיינה אישית נכונה, כך שיש מקום לשיפור. מאמר זה מסקר את הטעויות הנפוצות הגורמות לאנשים לסבור, בטעות, שהם בריאים, כאשר למעשה ההיפך הוא הנכון.1. צחצוח שיניים רק פעם ביום

טעות נפוצה בהיגיינה האישית היא צחצוח שיניים בבוקר בלבד, ובעיקר כדי למנוע את "טעם הלוואי" בפה. ובכן, צחצוח שיניים קבוע משמעותו הרבה מעבר למניעת טעם בפה או הסרת ריח פה שאינו נעים. יש לצחצח את השיניים לאחר כל ארוחה, או לפחות פעמיים ביום, על מנת למנוע הצטברות חיידקים, מחלות חניכיים ומחלות לב.

2. לא מתקלחים על בסיס יומיומי 

איפשהו בדרך, אנשים התחילו להאמין שאין צורך להתקלח מידי יום, ובוודאי שלא פעמיים ביום. זוהי טעות נפוצה בהיגיינה האישית, המובילה להצטברות חיידקים על העור, המובילים למחלות. נכון, קר עכשיו, אבל יש להקפיד להתרחץ מידי יום, גם בחורף, עם מים חמים וסבון, על מנת למנוע הצטברות זיהום על העור.
3. העדר טיפול בפנים

אנשים סבורים כי די ברחצת הגוף, כש"על הדרך" נשטפות גם הפנים. אלא שזוהי טעות נפוצה, שכן הפנים זקוקים לרחצה במים חמים וסבון פנים מיוחד, באופן נפרד מהרחצה. הימנעות מרחצת הפנים ושימוש בקרם לחות מובילה לעור שמנוני, וזיהומי עור המובילים למחלות. הקפידו על שימוש במגבת מיוחדת לפנים, במקום להשתמש במגבת הידיים שבצד הכיור. 
4. הימנעות משטיפת ידיים

קשה להאמין, אך חלק מהאנשים אינם שוטפים את ידיהם לאחר ביקור בשירותים. בעוד שאין צורך להיקלע ל"סחרחרה" של שטיפת ידיים כפייתית, בהחלט יש צורך לרחוץ את הידיים עם מים וסבון לאחר השהייה בשירותים, לפני שאוכלים ולפני הכנת מזון. למעשה, יש להקציף את הסבון במים חמים לפחות למשך עשרים שניות על מנת למנוע הצטברות והפצת חיידקים. מרבית ההדבקה בווירוסים וחיידקים מאחד לשני, מתרחשת עקב ידיים שלא נשטפו כהלכה! 
5. חוסר הקפדה על היגיינת הציפורניים

 זוהי טעות נפוצה בהיגיינה האישית, כשאנשים סבורים כי אין צורך להקפיד על גזיזת ציפורני ידיים ורגליים באופן קבוע, ושמירה על ניקיונן. חוסר הקפדה על שמירת בריאות הציפורניים מוביל לפטרת ציפורניים ומחלות עור. לכן יש להקפיד על ניקיון הציפורניים בידיים וברגליים אחת לשבוע. 6. שיער מוזנח

טעות נפוצה היא לחשוב שחפיפה לעיתים קרובות מזיקה לשיער. למעשה, שיער שאינו נחפף באופן קבוע מחזיק ריחות רעים, ומוביל להצטברות קשקשים וכינים כמו גם מראה שמנוני הנוצר עקב הצטברות שומן עודף על עור הקרקפת. לכן יש לחפוף את השיער אחת ליומיים לפחות כדי לשמור על היגיינה אישית נאותה.7. הימנעות משימוש בדאודורנט

חלק מהאנשים סבורים בטעות כי די ברחצה קבועה עם מים וסבון, אלא שזוהי טעות, שכן על מנת למנוע זעה וריח גוף שאינו נעים, יש צורך להשתמש גם בדאודורנט לאחר כל רחצה ולפני היציאה מהבית. הדאודורנט נספג בעור, מדיף ריח נעים ומונע הצטברות זיעה.
8. בישום יתר

הרגל מגונה של היגיינה אישית, היא להתבשם ללא רחצה וללא שימוש בדאודורנט. אנשים סבורים כי אם יתבשמו לעיתים קרובות, גופם ידיף ריח נעים. אלא שההיפך הוא הנכון. בישום יתר ללא הקפדה על היגיינה אישית נכונה של רחצה ושימוש בדאודורנט, גורם למעשה להדפת ריחות רעים ומבוכה חברתית.
9. לא מכבסים את הבגדים

אמנם אין תמיד צורך להשליך בגדים לסל הכביסה לאחר שימוש אחד (למעט תחתונים ולמעט במקרים של עישון מאסיבי), אך טעות נפוצה בהיגיינה האישית היא להניח לבגדים "להתאוורר" לאחר הזעה, וללבוש אותם שוב ללא כביסה. הרגל מגונה זה מוביל ללבישת בגדים המדיפים ריח רע, מוכתמים ונושאים חיידקים מזיקים.
10. לא מחליפים מגבות

מגבות ידיים באמבטיה סופגות לחות באופן עקבי, ומהוות עקב כך כר לחיידקים שנותרו על הידיים שלנו לאחר שטיפתן או חיידקים צואתיים מהגוף שלנו (מגעיל אתכם? אולי זה יגרום לכם להחליף מגבת). מגבות מטבח, לעומתן, חשופות למזון לא מבושל, בקטריות ופטריות כתוצאה ממגע באוכל נא או במשטחים שעליהן עובד מזון זה. המטלית מדיפה ריח רע? סימן שהיא גם מלאה בחיידקים! 

11. התעטשות ושיעול ללא הגנה

אנשים שאינם מכסים את פיהם ואפם במהלך התעטשות או שיעול, אינם נחשבים ללא מנומסים בלבד, אלא מפיצים גם מחלות בקרב אנשים בריאים. שיעול והתעטשות ללא הגנת הפנים מפיץ חיידקים אשר עלולים לזהם אחרים. לכן יש להגן על הפנים במצבים אלו כמו גם לשטוף את הידיים עם סבון לאחר ההתעטשות או השיעול, כדי להרחיק חיידקים.

פורומים שפעת והצטננות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ההבדל בין אוגמנטין לאמוקסיקלב עוז 11/10/2015 15:29
  • שלום, הרופא המטפל רשם לי אוגמנטין אולם בבית המרקחת קיבלתי אמוקסיקלב, מדובר על כדורים של 875 מ"ג פעמיים ביום. האם יש הבדל ביניהם מבחינת הטיפול? ואם כן האם ניתן לעבור לאוגמנטין אחרי שהתחלתי את הטיפול באמוקסיקלב?. כמו כן המליצו לי על כדורים פרוביוטיים לקחת גם בזמן הטיפול האנטיביוטי. האם נכון?. עד כה לקחתי כדור אחד ויש קצת סחרחורות. תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
אנטיביוטיקה ד"ר ראובן שטיינברג 17/10/2015 03:16
  • אוגמנטין זאת התרופה המקורית ואילו אמוקסיקלאב זה גנריקה.למעשה אין הבדל משמעותי בין שתי התרופות למרות שיש כאלו שטוענים שהמקורי יותר יכיל. ממליץ על נטילת פרוביוטיקה להגנה על הקיבה בעת נטילת אנטיביוטיקה בברכה

  • + הוסף תגובה
אמוקסילקב רגישות אור 23/08/2020 10:30
  • אם אחד הבנים במשפחה הגיב תגובה חריפה לאוגמטין יכול להיות שאחיו יהיה רגיש גם כן?

  • + הוסף תגובה
התקררות או אלרגיה איריס 02/04/2020 09:52
  • אני יותר משבוע בבית עם כאבי ראש, גודש בגרון ועייפות נוראיאית לוקחת תרופות נגד אלרגיה אבל זה לא רוצה לעבור. אני עדיין לא מרגישה טוב. לא מרגישה הטבה.

  • + הוסף תגובה
קורנה גרטי אריה 14/03/2020 08:48
  • אני בן 80+ רוצה לדעת מימה אפשר להיזהר + מה מצבי כאשר אני סובל מסכרת לחץ דם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!