האם שטיפת כלים ידנית מפחיתה אלרגיה בילדים?

מחקר חדש שנערך בשוודיה טוען כי ילדים למשפחות אשר שוטפות כלים באופן ידני מפתחים פחות אלרגיות. זאת, מאחר והם נחשפים מגיל צעיר לבקטריות הנותרות על הכלים. האם נמצא תמריץ לשטיפת הכלים ידנית?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 23/02/2015

מחקר חדש שנערך בשוודיה טוען כי ילדים למשפחות אשר שוטפות כלים באופן ידני, ולא במדיח הכלים, מפתחים פחות אלרגיות. זאת, מאחר והם נחשפים מגיל צעיר לבקטריות הנותרות על הכלים. האם נמצא תמריץ לשטיפת הכלים ידנית?


הנה תמריץ חדש לבתים ברחבי העולם לרחוץ את הכלים בידיים – זה עלול למנוע התפתחות של אלרגיות: מחקר מקדמי חדש שפורסם במגזין Pediatrics מצטרף לכמות הולכת וגדלה של עדויות שטוענות שמעט לכלוך עושה טוב למערכת החיסונית. דרך חשיבה זו ידועה בשם "היפותזת ההיגיינה", שטוענת כי הסיבה בגללה ילדים מפתחים כל כך הרבה אלרגיות כיום היא משום שסביבתם פשוט נקייה מידי. ללא חשיפה לבקטריות בגיל צעיר, המערכת החיסונית של הילדים אינה חזקה כפי שהיא יכולה להיות.


לאורך השנים מראים מחקרים כי קיים קשר הדוק בין אורח חיים של גידול חיות, חיים בחווה ואכילת דגים לבין סיכון נמוך יותר לפתח אלרגיות. מחקר חדש זה טוען כי שטיפת כלים באופן ידני עשויה להיות ההתנהגות המומלצת הבאה שאפשר להוסיף לרשימה זו. 


מחבר המחקר, ד"ר ביל הסלמר מבית החולים לילדים ע"ש קווין סילביה שבגוטנברג שבשוודיה, אמר בראיון למגזין "טיים" כי אם קיימת חשיפה לחיידקים, בייחוד בשלב מוקדם בחיים, נוצר גירוי של המערכת החיסונית בדרכים רבות והיא הופכת לעמידה יותר.


ד"ר הסלמר וצוותו בדקו את הוריהם של 1,029 ילדים שוודים בגילאי 7-8. הם גילו שילדים מבתים בהם הכלים נשטפים באופן ידני מפתחים פחות אלרגיות מילדים בבתים בהם הכלים נשטפים במדיח כלים. רק 23% מהילדים הבאים מבתים, שבהם הכלים נשטפים באופן ידני, היו בעלי היסטוריה רפואית של אקזמה, לעומת 38% מהילדים הבאים מבתים בהם הכלים נשטפים במדיח כלים. 


החוקרים מצאו גם שתוצאות אלה היו אף חזקות יותר כאשר הילדים אכלו מזון מותסס או מזון שנרכש ישירות מהחווה. למרות שהמחקר הוא תצפיתי בלבד ואינו יכול לאשרר סיבתיות, לד"ר הסלמר ולצוותו יש כבר מספר השערות בנושא. 


לדבריו, אין זה הכרחי שהילדים ישטפו את הכלים ביד בעצמם כדי שיחשפו לבקטריה, מאחר וייתכן שהם צעירים מידי מכדי לבצע משימה זו וכי יתכן שחשיפה לאורך זמן לכלים שנשטפו ביד תביא גם היא לאותה התוצאה. מחקרים קודמים הראו ששטיפת כלים במדיח משאירה פחות בקטריות על הכלים בהשוואה לשטיפה ידנית, ולכן בבית בו הכלים נשטפים ידנית קיימת חשיפה רבה יותר לבקטריות ולכן גם לחיידקים.


סביר להניח שבבתים של משפחות ששוטפות כלים באופן ידני מופיעים גם אלמנטים נוספים שתורמים למיעוט אלרגיות. החוקרים ציינו שבתים מרובי דיירים, ובתים שדייריהם בעלי רמה סוציו-אקונומית נמוכה עשויים גם הם להיות מקושרים למיעוט באלרגיות.


שטיפת כלים מפחיתה אלרגיה בילדים?

שטיפת כלים ידנית. מפחיתה אלרגיה בילדים?


המחקר, שמתקבל בנתיים בספקנות בעולם הרפואה, משאיר כמה שאלות לא פתורות, כמו מדוע בדק המחקר שטיפת הכלים ביד, ביחס לאחוז נמוך של אקזמה ולא לאלרגיות אחרות כמו אסטמה ומדוע התוצאות היו כה משמעותיות, שהרי בעת שטיפת כלים נעשה שימוש בסבון ולעיתים אף בסבון אנטי בקטריאלי. 


פורומים, אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלרגיה לויטמינים מתעניינת 05/12/2019 14:07
  • היי..בהמלצת מטפלת מומחית מקבלת ויטמינים שונים לטיפול בבעיה כלשהי.. לאחר שבועיים בערך..הלילה הגוף הגיב באלרגיה בצורת פריחה שבאה והולכת על הגוף ומגרדת מאוד וכפות הידיים גרדו עד כאב..ורק קרח הרגיע. כמובן שלא לקחתי שום ויטמין..ויידעתי את המטפלת. האם שתיית מים מרובה וזמן ירגיעו את האלרגיה או שחייבים לקחת משהו נוגד?

  • + הוסף תגובה
בדיקת תגר מטכולין אא 04/12/2019 15:24
  • שלום ד״ר, אני סובלת מקושי בנשימה כבר 8 חודשים. הקושי בנשימה החל במהלך ההריון ונשאר גם לאחר הלידה. עברתי מבחן תגר ויצא חיובי הרופא שלי חשב די בוודאות שהתסמינים הקלינים לא מתאימים לאסטמה - אני מרגישה שחסר לי אוויר בגוף, לעיתים לוקחת נשימה עמוקות תוך השיענות קדימה או מפהקת כדי להכניס אוויר. הקושי לא מתגבר במהלך שיעור פילאטיס (זה הספורט שאני עושה) אני לא מתעוררת בלילה מהתסמינים האלו. האם בדיקת תגר מזהה שיש הייוצרות של דרכי הנשימה העליונות רק בהקשר של אסתמה או שיכולות להיות מחלות אחרות שגורמות לזה? (לדוגמא גידול שפיר או משהו אחר שמקשה על הנשימה) איך יודעים האם הבדיקה מתאימה לאסתמה או בעיה אחרת שעדיין לו זוהתה? אני בן 31 בחיים לא חוויתי קשיי נשימה ולא הייתי מאובחנת כאסמטית. תודה

  • + הוסף תגובה
אלרגיה לקרדית אלי 04/12/2019 15:00
  • שלום ד"ר אני סובל מזה מספר שנים מאלרגיה לקרדית (מאובחן והכל) ואני נוטל ב6 חודשים האחרונים את התרופה "דס-לורטדים". בהתחלה הייתה סנסציה והאלרגיה נעלמה כמעט כליל אבל בשבועות האחרונים בעוד אני ממשיך ליטול את הכדור האלרגיה חזרה במלוא העוצמה. מה עלי לעשות הלאה? לאיזה טיפול אני צריך להמשיך?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!