זהירות, ביצים: כך תעשו בהן שימוש נכון

הן אחד המאכלים הנפוצים בפסח, אך בשימוש לא נכון עלולות לגרום למחלות קשות. איך מאחסנים ולמה חשוב לשים לב כשקונים ביצים? כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסות


הן אחד המאכלים הנפוצים בפסח, אך בשימוש לא נכון עלולות לגרום למחלות קשות. איך מאחסנים ולמה חשוב לשים לב כשקונים ביצים? כל הפרטים


פסח בפתח, ונראה כי אין מאכל כשר לחג שאינו מכיל ביצים. כיוון שבימים אלו ההצטיידות בביצים בעיצומה - הוציא משרד הבריאות הנחיות חשובות לאכסון נכון של ביצים. במשרד מציינים כי על קליפות הביצים ובתוכן עלולים להיות חיידקים גורמי מחלה, כמו חיידק הסלמונלה (Salmonella enteritidis), אשר התפתחותם תלויה בטמפרטורה, בזמן ובתנאי אחסנת הביצים, מה שמעלה עוד יותר את החשיבות על הקפדה בטיפול נכון בביצים.


קראו עוד: עושים שימוש חוזר בתבניות ביצים? אתם מסתכנים בסלמונלה


למה צריך לשים לב בסימון התאריך על הביצים?

על הביצה מודפסים שני תאריכים. חשוב להכיר את ההבדלים ביניהם, על מנת לא לרכוש ביצים שתוקפן פג:


-תאריך אחרון לשיווק: עד לתאריך זה מותר למכור את הביצה בחנות. 


-תאריך אחרון לשימוש (במקרר): עד לתאריך זה מותר להשתמש בביצה למאכל, אם היא אוחסנה במקרר מאז רכישתה או מהתאריך האחרון לשימוש (המוקדם מהשניים).


חשוב לדעת: גם אם הביצה מאוחסנת בחנות בקירור אסור לשווקה לאחר התאריך האחרון לשיווק.


ביצים. אחסנו במקרר

ביצים. חשוב לשים לב לתאריך


למה חשוב לשים לב בזמן קניית הביצים?

יש לקנות ביצים רק ברשתות שיווק או בחנויות ממוזגות, כאשר הן ארוזות באריזה חד פעמית סגורה. יש לוודא שעל האריזה קיים סימון הכולל את שם תחנת המיון, כתובתה, סוג הביצים והתאריך האחרון לשיווק. יש לוודא שעל גבי הביצה עצמה קיים סימון מזהה של תחנת המיון (קוד) וכן תאריך אחרון לשיווק ותאריך אחרון לשימוש.


לא מומלץ לקנות ביצים בשווקים פתוחים וחנויות לא ממוזגות, לקנות ביצים ללא סימון או כאלה שהן סדוקות או שבורות. בנוסף לא מומלץ לרכוש ביצים שקליפתן אינה נקייה או כאלו שהתאריך האחרון לשיווקן חלף.


קראו עוד: כמה ביצים באמת מומלץ לאכול ביום?


התקנות מחייבות את תחנות המיון והמשווקים לאחסן ולהוביל ביצים בטמפרטורה של עד 20 מעלות צלזיוס.


למה חשוב לשים לב בעת אחסון הביצים בבית?

מומלץ לאחסן את הביצים אך ורק במקרר ולמנוע מגע בינן ובין אריזתן לבין מזונות גולמיים מסוגים שנים, כמו בשר וירקות. בנוסף מומלץ למנוע מגע בין מזונות מוכנים לאכילה לבין מזונות המשמשים כחומר גלם לבישול. חשוב להקפיד להוציא את הביצה מהמקרר סמוך לשימוש בה.


חשוב לדעת שאסור לשטוף ביצים, כיוון שהשטיפה עלולה לגרום לחדירת החיידקים דרך הקליפה. במקרה ורוצים להכניס את הביצה יחד עם הקליפה לבישול ממושך (כמו בחמין, למשל) ניתן לשטוף את הביצה מיד לפני השימוש, וכך לא יהיה מספיק זמן להתפתחות החיידקים.


למה חשוב לשים לב במהלך השימוש בביצים?

מומלץ לא להשתמש בביצים טריות או במאכלים המכילים ביצים, אלא לאחר שבושלו בישול מלא. כדי לוודא שהביצה בושלה כנדרש יש לבשל אותה במים רותחים לפחות 10 דקות או לטגן אותה עד שהחלמון וחלבון קרושים. במידה ויש מדחום המיועד לשימוש במזון ניתן לוודא הגעת הטמפרטורה ל-72 מעלות צלסיוס.


את הביצים שבושלו ולא נאכלו, יש להחזיר למקרר. יש למנוע מגע בין ביצים שבושלו לאלה שלא בושלו וכן להקפיד על שטיפה יסודית של הידיים (במים וסבון) לפני ואחרי הטיפול בביצים או באריזתן. כמו כן יש לנקות ניקוי יסודי את הכלים שבאו במגע עם הביצים הגולמיות, על מנת למנוע העברת חיידקים למזונות אחרים או לביצים המבושלות. 


לא מומלץ להכין מאכלים מביצים טריות בבית, כגון מיונז, מוס וכו' וכן אסור להשתמש בביצים סדוקות או שבורות.פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אני שמנה דניה 26/04/2020 18:27
  • אני בת 18 רוצה מאוד לרדת במשקל אני שוקלת 122 קילו מה אני יכולה לעשות

  • + הוסף תגובה
אני שמנה מי 18/05/2020 22:37
  • תהיי חזקה. אל תתייאשי ותמשיכי לנסות. לא משנה לאחר כמה נסיונות את תצליחי ותפתיעי את עצמך. לא קל לשנות הרגלים וזה בסדר אם לא תצליחי בפעם הראשונה או בפעם האלף. תמשיכי ובסוף זה יצליח

  • + הוסף תגובה
תוספי תזונה ספציפיים-המלצה האם לקחת נירית 15/04/2020 16:05
  • שלום רב, אני מעוניינת לקנות תוספי תזונה לשיער ולטיפוח הפנים (קולגן), שמיוצרים מרכיבים טבעיים בלבד, ועל פי המלצות ותמונות של לפני-אחרי, ערך המוצרים עלה מאוד בעיניי ואני מעוניינת להתחיל שימוש, אמנם אני חוששת מפגיעה בכבד עקב צריכה ממושכת של תוספי תזונה, הרי טיפול בתוספים מראה תוצאות רק לאחר מספר חודשים, מספר שאלות: 1. האם אני מסתכנת בפגיעה בכבד? 2. האם אני מסתכנת בפגיעות אחרות/נוספות? 3. האם יש תופעות לוואי? 4. האם ניתן לשתות אלכוהול ללא חשש בזמן הטיפול? 5. האם ניתן לצרוך תרופות קבועות אחרות בזמן הטיפול, למשל ציפרלקס? 6. האם ניתן לצרוך את שני סוגי תוספי המזון במקביל או שזוהי העמסה על המערכת? תודה רבה מראש

  • + הוסף תגובה
ויטמינים אלדד 06/04/2020 12:07
  • שלום, מחפש כדורי ויטמינים מומלצים עבורי, בן 45, עובד משרדית, צמחוני+ קצת דגים.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!