//

זיהום אוויר: האם יש דרך להגן על עצמנו?

לא רק בחיפה: אזורים רבים במדינת ישראל סובלים מזיהום אוויר, אחד הגורמים המובילים בעולם למחלות קשות ולמוות. מה גורם לו והאם ניתן להתגונן מפניו?
כתבה פרסומית כתבת חסות


לא רק בחיפה: אזורים רבים במדינת ישראל סובלים מזיהום אוויר, אחד הגורמים המובילים בעולם למחלות קשות ולמוות. מה גורם לו והאם ניתן להתגונן מפניו?


האוויר שאנו נושמים מכיל באופן טבעי תערובת של גזים שונים, כשהעיקריים שבהם הם חמצן, חנקן ופחמן דו-חמצני. הריכוזים שלהם נשארים קבועים יחסית באטמוספירה וכל שינוי בהם עלול להזיק לבריאות. כך, למשל, ניתן בקלות להאמין שריכוז חמצן גבוה (מעל 21%) הוא בעל השפעה מיטיבה על הבריאות, אך זה לא נכון: ריכוז חמצן גבוה לזמן ארוך עלול להוביל לכיווץ כלי דם קטנים ולהקטנת הזרימה בהם, למשל במוח. לעומת זאת, חשיפה לריכוז פחמן דו-חמצני (CO2) גבוה עלולה לגרום לאיבוד הכרה ואף למוות. 


מלבד שינוי בריכוז הגזים, האוויר עלול להיות מזוהם בחלקיקים מיקרוסקופיים (כגון פיח), בכימיקלים ובחומרים ביולוגיים (כמו חומרי הדברה). הגורמים האנושיים לזיהום אוויר (שריפות, מפעלים וריסוסים חקלאיים) אינם האחראים היחידים, וישנם גם גורמים טבעיים (התפרצות הרי געש, סופות חול, פליטות גזים מצאן ובקר). 


קראו עוד: כמה זיהום יש בשכונה שלכם? הערים המזוהמות בישראל


גרים 500 מטר מכביש ראשי? אתם בסכנה

מקור זיהום עיקרי בעולם הוא התחבורה: הוכח שבערים גדולות, שבהן יש ריכוז גבוה של כלי רכב, יש חריגות תכופות באיכות האוויר ושכיחות גבוהה יותר של מחלות. בישראל, מדינה קטנה וצפופה, אחראית התחבורה ל-60% מזיהום האוויר, ואף יותר מכך בקרבה למוקדי תחבורה גדולים (תחנות אוטובוסים מרכזיות, מוסכים, חניונים). נמצא שהטווח המושפע ביותר מזיהום תחבורתי הוא עד 500 מטר מכביש ראשי, מרחק שרוב התושבים בערים הגדולות יכולים רק לדמיין אותו, כשלצורך השוואה בתל אביב בלבד עוברים בכל יום 650 אלף כלי רכב.


זיהום אוויר. בטווח המושפע ביותר הוא 500 מטר מכביש ראשי

תחבורה. אחראית ל-60% מזיהום האוויר


זיהום אוויר עלול לגרום לשלל מחלות באופן ישיר או עקיף, או להחמרה של מחלות קיימות. עיקר ההשפעות הבריאותיות מיוחסות למערכת הנשימה ולמערכת הלב וכלי הדם. במחקר שפורסם ב-  American thoracic society  נמצא ששיעור המוות בערים מזוהמות גבוה ב-20% מערים עם זיהום אוויר נמוך. ארגון הבריאות העולמי (WHO) פרסם שזיהום אוויר אחראי ל-1.4% ממקרי המוות בעולם, ויש להתייחס אליו כאל גורם סיכון בשורה אחת יחד עישון, לחץ דם גבוה ועודף כולסטרול.


עישון או זיהום אוויר: מה גורם לתחלואה רבה יותר?

אמנם ישנה הסכמה גורפת על כך שזיהום אוויר גורם לפגיעה משמעותית בבריאות, אך לא ניתן לקבוע בוודאות מהו הגורם העיקרי למחלה, במיוחד במקרים שבהם יש מחלות רקע נוספות. אם כך עולה השאלה: מהו מנגנון הפגיעה של זיהום האוויר בגוף? והאם חשיפה מתמשכת במינון נמוך למזהמים, כפי שקורה בזיהום אוויר, מסוכנת יותר מעישון (חשיפה קצרה במינון גבוה)? 


קראו עוד: איזה נזק גורם זיהום האוויר למוחם של תינוקות?


כדי לנסות ולענות על השאלה פרסם איגוד הלב האמריקאי (AHA) מחקר שמצא שחשיפה לחלקיקים מזהמים באוויר גורמת לאורך שנים לדלקות כרוניות בריאות ולחסימה של דרכי האוויר, לטרשת עורקים ולשינוי במבנה הלב. יחד עם זאת נמצא שעישון, כולל פסיבי, הוא גורם סיכון גדול יותר מזיהום אוויר.


על פי נתוני משרד הבריאות הישראלי סיבת המוות המובילה כיום בארץ היא מחלה ממארת (סרטן), לאחר שנים שבהן היו מחלות לב גורם התמותה העיקרי. בישראל 25.3% ממקרי המוות קשורים לסרטן, לעומת 13% בשאר העולם. כאמור, מחלות לב וכלי דם היו ונותרו גורם תמותה מוביל.


בהקשר של שתי המחלות ניתן לזהות שכיחות גבוהה בחלוקת המדינה לאזורים. ישנם אזורים "מועדים לפורענות",  בהם זיהום האוויר הגבוה יכול להיות קשור לתחלואה גבוהה. האזורים הללו הם בעיקר אזור הנגב והדרום, אזור גוש דן, ירושלים וחיפה והקריות. בכל האזורים הללו הודגמו שיעורים גבוהים של מחלות לב, מחלות נשימתיות, סרטן וכן בעיות פוריות וסיבוכים בלידה.


האם ניתן להתגונן מפני השפעות זיהום האוויר?

צמחים משתמשים בפחמן דו-חמצני לצורך הפקת אנרגיה והופכים אותו לחמצן. למעשה הם עושים את הפעולה ההפוכה לזו של בעלי חיים, שצורכים חמצן ופולטים פחמן דו-חמצני, ולכן כיום ישנה המלצה להגדיל את כמות הצמחיה בערים ולשמר "ריאות ירוקות", לצורך נוי ולצורך שיפור איכות האוויר. 


רופאים ממליצים לנשים בהריון, ילדים וחולים במחלות נשימתיות או מחלות לב להישאר בבית בזמנים שבהם זיהום האויר גבוה. ניתן לבדוק זאת ע"י כניסה לאתר "המשרד להגנת הסביבה", המתעדכן על בסיס שעתי ונותן תמונת מצב אמיתית לגבי איכות האוויר בסביבת המגורים, בחלוקה לשכונות על פי תחנות ניטור. 


יחד עם זאת, גם בבית הסכנה לא נעלמת: ארגון הבריאות העולמי תווה את המושג indoor air quality - איכות האויר בתוך מבנה, שעלולה להידרדר בשל שימוש בתנורים על בסיס דלקים מוצקים, עובש ונבגים, חול ועשן. כדי להקטין את החשיפה ניתן להשתמש במסננים מיוחדים (מותקנים על החלון או במערכת המיזוג) ולשמור על חלונות אטומים. 


ההמלצות עבור אנשים רגישים במיוחד, או כאלה שעבודתם מחייבת אותם לצאת החוצה בזמן זיהום אויר חריף, היא לעטות מסכות אף-פה (עם סינון חלקיקים בגודל של 1 מיקרון) על מנת להוריד את כמות החלקיקים הנשאפים לריאות.פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פענוח בדיקת ארגומטריה לאחר ניתוח מעקפים בלה 21/07/2020 15:49
  • שלום רב, ב-6.8 אבי בן 73 עבר ניתוח מעקפים לאחר שבצנתור הודגמה מחלה תלת כלית קשה עם חסימה תת שלמה של RCA גדול בחלקו השני והיצרויות משמעותיות בשני ענפיו. היצרות משמעותית בחלקו השני של CX וחסימה שלמה של LAD מילוי קולטרלי קלוש בחלקו הדיסטלי מהעורק העוקף שמספק גם קולטרלים ל RCA. הוא עבר ניתוח CABG משך 4 שעות, מהלך הניתוח היה תקין, למעט עצירת שתן והוחל טיפול בקסטראל ולאחר מכן נגמר מקטטר. בביקורת שנערכה אחרי שבועיים בבדיקה גופנית שנעשתה לו על ידי הכירורג נמצא ש קולות לב סדירים. אק.ג קצב סינוס 87 ללא סימני איסכמיה חריפה. ראות כניסת אוויר מעט מופחתת מעל בסיס בריאה השמאלית בטן רכה פצעים ניתוחיים תקינים הוצאו תפרי הנקזים צילום חזה: מצב לאחר סטרנוטומיה תפליטים פלאורליים קטנים יותר משמאל. בתאריך ה-21.7 הוא הופנה ממכון שיקום הלב לבדיקת ארגומטריה. מתוך דו"ח הבדיקה: לפני בדיקה, דופק 90, דיאסטולי 70 סיסטולי 130 שיא המאמץ, דופק 131, דיאסטולי 70, סיסטולי 140 המבחן נמשך : 4:02 הגיע למאמץ של 7.00 METS המבחן הופסק עם הגעה לדופק מטרה הסיכום הוא כושר נמוך לבינוני, תגובת לחץ גדם תקינה, ללא תלונות לבביות, לא נצפו שינויים משמעותיים במקטע של ST במאמץ שבוצעץ הפרעות קצת הולכה: VPBS מרובים במאמץ. מה המשמעות של כך ? אבי לאחר הניתוח הוא פעיל מאוד, מסתובב הרבה ונוסע. האם יש בכך סיכון שהוא יכול לגרום לעצמו נזק ? תודה, בלה

  • + הוסף תגובה
עיבוי עלים במסתם אאורטלי בגיל צעיר עידן 19/07/2020 12:30
  • שלום, אני בן 35 ובבדיקת אקו-לב האחרונה שביצעתי אובחנו עלי מסתם אאורטלי מעובים. אני סה"כ אדם בריא, משקל תקין, מתאמן בחד"כ. מקריאה על הנושא הבנתי שזו תופעה שאמורה להתרחש רק בגיל מבוגר בהרבה (65 ומעלה). מה יכול לגרום לעיבוי של העלים בגיל כל כך צעיר? יתכן שנגרם עקב אימונים עצימים מידי בחד"כ? חוסר איזון תזונתי? אגב באקו שבוצע לפני שנה אובחנה "הסתיידות קלה של העלים", האם האבחנה הנוכחית (עיבוי) אומרת שיש החמרה? תודה

  • + הוסף תגובה
חידוד של השאלה - זיהום חיידקי עידן 21/07/2020 15:23
  • מקריאה על הנושא הבנתי שאחד הגורמים האפשריים לעיבוי עלי המסתם בגיל צעיר הוא זיהום חיידקי. במהלך השנה האחרונה עברתי מספר טיפולי שיניים כירורגים (ללא מתן אנטיביוטיקה) וכן דלקת זיהומית יחסית חמורה בדרכי השתן. הבנתי שברגע שחיידקים מתיישבים על המסתם אז ניתן להיפטר מהם רק בטיפול אנטיביוטי בעירוי. בהתחשב בהחמרה בהסתיידות שהיתה בשנה האחרונה, האם יתכן שעדיין קיימת התיישבות של חיידקים עדיין על המסתם ושהם ממשיכים לגרום להסתיידות שלו עד לטיפול אנטיביוטי?

  • + הוסף תגובה
אקג. האם הוא תקין? סמדר 18/07/2020 22:05
  • שלום ד"ר רוזן הבוקר, במשך כמה שעות, הייתי חלשה מאוד, והדופק שלי נע בין 53 ל58. דופק כזה לא אופייני לי. לחץ הדם היה סביר - כ 130/70. אחות מכבי הפנתה אותי למיון ( יש לי מחלות רקע - יתר לחץ דם, תת פעילות בלוטת התריס, פיברומיאלגיה, אסתמה, טרום סוכרת, וסרטן שחלות ב2017, הסרה ללא כימו) כשהגיעו מד"א לחץ הדם עלה ( כן, מלחץ..) ל 160/90 והדופק למעל 80. במיון לא בדקו טרופונין. לחץ הדם שם נשאר גבוה למדי, והדופק 85. בדיקות הדם, למעט CRP 1.44, כשהטווח הוא 0-0.5, היו תקינות. על האקג המצורף נאמר לי שהוא תקין, ושהשינויים הם בשל המכשיר. אשמח לדעתך. לא ברור לי מה גרם לדופק נמוך וחולשה בבוקר. עכשיו אני עדיין עייפה וחלשה, אבל הדופק תקין. תודה רבה. קישור לתמונת תרשים האקג http://www.up2me.co.il/v.php?file=3355458.jpg

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!