זיהום אוויר: האם יש דרך להגן על עצמנו?

לא רק בחיפה: אזורים רבים במדינת ישראל סובלים מזיהום אוויר, אחד הגורמים המובילים בעולם למחלות קשות ולמוות. מה גורם לו והאם ניתן להתגונן מפניו?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 21/04/2015

לא רק בחיפה: אזורים רבים במדינת ישראל סובלים מזיהום אוויר, אחד הגורמים המובילים בעולם למחלות קשות ולמוות. מה גורם לו והאם ניתן להתגונן מפניו?


האוויר שאנו נושמים מכיל באופן טבעי תערובת של גזים שונים, כשהעיקריים שבהם הם חמצן, חנקן ופחמן דו-חמצני. הריכוזים שלהם נשארים קבועים יחסית באטמוספירה וכל שינוי בהם עלול להזיק לבריאות. כך, למשל, ניתן בקלות להאמין שריכוז חמצן גבוה (מעל 21%) הוא בעל השפעה מיטיבה על הבריאות, אך זה לא נכון: ריכוז חמצן גבוה לזמן ארוך עלול להוביל לכיווץ כלי דם קטנים ולהקטנת הזרימה בהם, למשל במוח. לעומת זאת, חשיפה לריכוז פחמן דו-חמצני (CO2) גבוה עלולה לגרום לאיבוד הכרה ואף למוות. 


מלבד שינוי בריכוז הגזים, האוויר עלול להיות מזוהם בחלקיקים מיקרוסקופיים (כגון פיח), בכימיקלים ובחומרים ביולוגיים (כמו חומרי הדברה). הגורמים האנושיים לזיהום אוויר (שריפות, מפעלים וריסוסים חקלאיים) אינם האחראים היחידים, וישנם גם גורמים טבעיים (התפרצות הרי געש, סופות חול, פליטות גזים מצאן ובקר). 


קראו עוד: כמה זיהום יש בשכונה שלכם? הערים המזוהמות בישראל


גרים 500 מטר מכביש ראשי? אתם בסכנה

מקור זיהום עיקרי בעולם הוא התחבורה: הוכח שבערים גדולות, שבהן יש ריכוז גבוה של כלי רכב, יש חריגות תכופות באיכות האוויר ושכיחות גבוהה יותר של מחלות. בישראל, מדינה קטנה וצפופה, אחראית התחבורה ל-60% מזיהום האוויר, ואף יותר מכך בקרבה למוקדי תחבורה גדולים (תחנות אוטובוסים מרכזיות, מוסכים, חניונים). נמצא שהטווח המושפע ביותר מזיהום תחבורתי הוא עד 500 מטר מכביש ראשי, מרחק שרוב התושבים בערים הגדולות יכולים רק לדמיין אותו, כשלצורך השוואה בתל אביב בלבד עוברים בכל יום 650 אלף כלי רכב.


זיהום אוויר. בטווח המושפע ביותר הוא 500 מטר מכביש ראשי

תחבורה. אחראית ל-60% מזיהום האוויר


זיהום אוויר עלול לגרום לשלל מחלות באופן ישיר או עקיף, או להחמרה של מחלות קיימות. עיקר ההשפעות הבריאותיות מיוחסות למערכת הנשימה ולמערכת הלב וכלי הדם. במחקר שפורסם ב-  American thoracic society  נמצא ששיעור המוות בערים מזוהמות גבוה ב-20% מערים עם זיהום אוויר נמוך. ארגון הבריאות העולמי (WHO) פרסם שזיהום אוויר אחראי ל-1.4% ממקרי המוות בעולם, ויש להתייחס אליו כאל גורם סיכון בשורה אחת יחד עישון, לחץ דם גבוה ועודף כולסטרול.


עישון או זיהום אוויר: מה גורם לתחלואה רבה יותר?

אמנם ישנה הסכמה גורפת על כך שזיהום אוויר גורם לפגיעה משמעותית בבריאות, אך לא ניתן לקבוע בוודאות מהו הגורם העיקרי למחלה, במיוחד במקרים שבהם יש מחלות רקע נוספות. אם כך עולה השאלה: מהו מנגנון הפגיעה של זיהום האוויר בגוף? והאם חשיפה מתמשכת במינון נמוך למזהמים, כפי שקורה בזיהום אוויר, מסוכנת יותר מעישון (חשיפה קצרה במינון גבוה)? 


קראו עוד: איזה נזק גורם זיהום האוויר למוחם של תינוקות?


כדי לנסות ולענות על השאלה פרסם איגוד הלב האמריקאי (AHA) מחקר שמצא שחשיפה לחלקיקים מזהמים באוויר גורמת לאורך שנים לדלקות כרוניות בריאות ולחסימה של דרכי האוויר, לטרשת עורקים ולשינוי במבנה הלב. יחד עם זאת נמצא שעישון, כולל פסיבי, הוא גורם סיכון גדול יותר מזיהום אוויר.


על פי נתוני משרד הבריאות הישראלי סיבת המוות המובילה כיום בארץ היא מחלה ממארת (סרטן), לאחר שנים שבהן היו מחלות לב גורם התמותה העיקרי. בישראל 25.3% ממקרי המוות קשורים לסרטן, לעומת 13% בשאר העולם. כאמור, מחלות לב וכלי דם היו ונותרו גורם תמותה מוביל.


בהקשר של שתי המחלות ניתן לזהות שכיחות גבוהה בחלוקת המדינה לאזורים. ישנם אזורים "מועדים לפורענות",  בהם זיהום האוויר הגבוה יכול להיות קשור לתחלואה גבוהה. האזורים הללו הם בעיקר אזור הנגב והדרום, אזור גוש דן, ירושלים וחיפה והקריות. בכל האזורים הללו הודגמו שיעורים גבוהים של מחלות לב, מחלות נשימתיות, סרטן וכן בעיות פוריות וסיבוכים בלידה.


האם ניתן להתגונן מפני השפעות זיהום האוויר?

צמחים משתמשים בפחמן דו-חמצני לצורך הפקת אנרגיה והופכים אותו לחמצן. למעשה הם עושים את הפעולה ההפוכה לזו של בעלי חיים, שצורכים חמצן ופולטים פחמן דו-חמצני, ולכן כיום ישנה המלצה להגדיל את כמות הצמחיה בערים ולשמר "ריאות ירוקות", לצורך נוי ולצורך שיפור איכות האוויר. 


רופאים ממליצים לנשים בהריון, ילדים וחולים במחלות נשימתיות או מחלות לב להישאר בבית בזמנים שבהם זיהום האויר גבוה. ניתן לבדוק זאת ע"י כניסה לאתר "המשרד להגנת הסביבה", המתעדכן על בסיס שעתי ונותן תמונת מצב אמיתית לגבי איכות האוויר בסביבת המגורים, בחלוקה לשכונות על פי תחנות ניטור. 


יחד עם זאת, גם בבית הסכנה לא נעלמת: ארגון הבריאות העולמי תווה את המושג indoor air quality - איכות האויר בתוך מבנה, שעלולה להידרדר בשל שימוש בתנורים על בסיס דלקים מוצקים, עובש ונבגים, חול ועשן. כדי להקטין את החשיפה ניתן להשתמש במסננים מיוחדים (מותקנים על החלון או במערכת המיזוג) ולשמור על חלונות אטומים. 


ההמלצות עבור אנשים רגישים במיוחד, או כאלה שעבודתם מחייבת אותם לצאת החוצה בזמן זיהום אויר חריף, היא לעטות מסכות אף-פה (עם סינון חלקיקים בגודל של 1 מיקרון) על מנת להוריד את כמות החלקיקים הנשאפים לריאות.פורום אי ספיקת לב והפרעות קצב

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דפיקות לב חזקות לאחר שילוב אלכוהול עם ויאגרה
 • רוני
 • 10/05/2019 23:46
 • שלום, אני בן 23, לפני כשבועיים בהמלך חופשה נטלתי ויאגרה ולאחר מכן שתתי כמות מאוד גדולה של אלכוהול כך שסיימתי את הערב מקיא... יום אחרי הרגשתי קצת לא טוב.. חשבתי שזה כנראה מהאלכוהול.. ובהמשך 3 ימים נוספים אחד אחרי השני נטלי שוב ויאגרה בכל יום בכמות של 50 מג. לאחר אותם ימים התחלתי כבר להרגיש לא טוב, התקפי סחרחורת, דופק חזק, חולשה של השרירים, ראייה מטושטשת מעט. את הדפיקות לב החזקות אני מרגיש כמעט תמיד, אך יש לי התקפים שאני מרגיש סחרחורת ובלבול פתאום וגם מרגיש את הפעימות לב עוד יותר חזק. האם יש קשר כלשהו? האם הגיוני שנגרם לי נזק כלשהו מהערבוב הזה של הויאגרה עם האלכוהול? ומדוע אהי מרגיש את הדפיקות לב כל הזמן(לא דופק מהיר.. פשוט מרגיש את הלב פועם חזק).

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • רעידות לאחר שינה קצרה
 • דור
 • 27/04/2019 18:22
 • שלום, אני בת 29 ולעיתים (די רחוקות) קורה לי שלאחר שינה קצרה, בדר"כ שינה על הבטן, אני מתעוררת וכל הגוף שלי רועד בטירוף, בעיקר פלג גוף עליון כולל הידיים. הרעידות הן ממש מעין ויברציה של הגוף ואני מרגישה גם את המיטה רוטטת בעדינות מתחתיי כתוצאה מהרטט של הגוף שלי. בזמן הרעד אני מרגישה שהדפיקות לב שלי מהירות בצורה בלתי רגילה שגם אחרי ספורט אני לא מגיעה לדפיקות כאלו מהירות. הרעד נפסק בערך לאחר דקה או לאחר שאני משנה תנוחה וקמה מהמיטה. האם נורמלי שדבר כזה קורה? לגשת להתייעץ עם רופא המשפחה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הפרעות קצב יומיומי
 • אורית
 • 26/04/2019 00:38
 • שלום לך, אני פונה אליך בנוגע לבעלי כי אני ממש אובדת עצות, בעלי בן 44 עד לפני 5 שנים היה בעודף משקל קיצוני, שקל 150 קילו, לפני 5 שנים עבר ניתוח שרוול וירד 70 קילו, בעלי סבל מגאוט (חומצה אורית 7.9) לפני הניתוח וממשיך לסבול גם עכשיו, בנוסף לפני שנה התחיל לסבול מהיפוגלקמיה והפרעות קצב באופן יומיומי ומספר פעמים ביום, עקב כך הוא מרבה לשבת ולא עושה פעילות, לצערי הוא גם נמצא בלחץ נפשי עקב מצבנו הכלכלי שנובע בעיקר מכך שהוא מרבה להעדר מהעבודה בגלל הבעיות הבריאותיות, חשוב לציין שעד הניתוח הוא עבר במהלך חייו מעל 10 ניתוחים Acl בברך , שחזור מניסקוס, חגורה בעין, אפנדיציט, סינוס פילונידל×3 , הוצאת אבנים מהכליות, יש לו גם פריצת דיסק וסובל מאבנים בכליות באופן כרוני, אני מאוד מאמינה ברפואה האלטרנטיבית אך מפאת מצבנו הכלכלי אין אנו יכולים להרשות לעצמנו, אודה לחוות דעתך, מה לעשות למי לפנות איפה להתחיל, אני כל יום בוכה מחוסר אונים. תודה לך מראש אורית

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' איתמר גרוטו פרופ' איתמר גרוטו
מנהל שירותי בריאות הציבור קרא עוד
ד"ר אודי קלינר ד"ר אודי קלינר
סגן ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ