בלאק אאוט: למה זה קורה - ומתי הוא מסוכן

לעמוד בפני קהל ולאבד את המילים, לשכוח איך קוראים לקולגה ולא להיות מחוברים לעצמכם לרגע. מדוע מתרחש בלאק אאוט, מתי הוא מעיד על בעיה ובאיזה דרך תוכלו להבטיח שהוא לא יקרה לכם באמצע הבחינה?
כתבה פרסומית כתבת חסות


למי מאתנו זה לא קרה: אתם מנסים להיזכר בכל הכוח איך קוראים לגננת של הילד, למרות העובדה שאתם פוגשים אותה בכל בוקר; למדתם למבחן בשקדנות רבה, והחומר פשוט ברח לכם מהראש בזמן שהייתם צריכים לשלוף אותו; אתם חייבים לצאת מהבית, אבל לא מצליחים להיזכר איפה הנחתם את המפתחות.


ראשית, אפשר להירגע. רוב הסיכויים שאתם לא מפתחים סניליות, אלא סובלים מתופעה נורמלית לחלוטין. "בלאק אאוט הוא אובדן זמני של היכולת שלנו לקלוט אינפורמציה, לעבד אותה ולהוציאה לפועל כתגובה המתאימה לסיטואציה הרלוונטית", מסביר ד"ר גיא רפאלי, נוירולוג ומצנתר מוח בכיר בבית החולים "בילינסון". "למעשה מדובר בדרגה קלה ביותר של הפרעת קשב וריכוז, ולעתים אף בחוסר הכרה זמני. לכל אדם בריא שמור מידע במצב תודעתי בזיכרון, אך בעקבות מצב נתון הוא עלול לאבד את היכולת לעשות שימוש באותו מידע, ונותר ללא תוכן זמין לשליפה מהזיכרון".הגורמים לבלאק אאוט: ממצב נפשי ועד עומס במטלות

"ישנם מספר גורמים שיכולים להוביל לבלאק אאוט", מציין ד"ר מיכאלי:


מצב נפשי: לחץ, חרדה ומתח נפשי יכולים לפגוע ביכולת הריכוז שלנו ולגרום לנו לשכוח משפטים או דברים שרצינו לעשות.


הפרעת קשב וריכוז: אנשים המאובחנים ככאלה המתקשים לשמור על ריכוז גבוה כאשר סיטואציה אחרת מתרחשת במקביל. 


בלאק אאוט

בלאק אאוט. תופעה נורמלית לחלוטין


פחדים: פחד במה, פחד ממבחן, פחד מטיסה ופחדים אחרים, יכולים להעמיד אותנו בסיטואציה שמראש מלחיצה אותנו וגורמת לנו להתרגשות ולפיזור דעת.


מולטי טאסקינג: מכירים את האנשים שגם כותבים מיילים, גם מדברים בטלפון וגם מסתרקים במקביל? אלה לרוב גם האנשים המועדים לשכוח חלק מהדברים שרצו לבצע, כיוון שהמוח שלהם עסוק במטלות רבות מדי כדי "לנהל" את עצמו באופן מושלם.


-מה הקשר בין בלאק אאוט לבין חוסר הצלחה בבחינות?

"כשלומדים למבחן, חשוב לוודא שהחומר אכן 'נקלט במערכת', ולא - הוא עלול לצוף בתוך הזיכרון ולא לעבור אחסון ורישום בזיכרון לטווח ארוך, ולכן לא יכול להיות מאורגן באופן שנוח לנו לשלוף", מסביר רפאלי ונותן טיפ לאלה מאתנו שלומדים: "לאחר שאתם מסיימים ללמוד, פשוט תבקשו ממישהו לבחון אתכם וכך תסייעו לחומר להיקלט טוב יותר ותמנעו מצב של בלאק אאוט בזמן הבחינה".מהתקף אפילפטי ועד שבץ: הסכנות בבלאק אאוט 

"ברוב המקרים שבהם מתרחשת שכחה רגעית זמנית, והאדם ממהר להתעשת, אין באמת סיבה לדאגה", מרגיע ד"ר רפאלי. "לעומת זאת, אם התופעה מתרחשת בתדירות גבוהה, והסובל ממנה מתקשה לתפקד באותה העת, כדאי לבדוק את העניין אצל רופא, מכיוון שייתכן שהיא מרמזת על בעיה גדולה יותר.


"בלאק אאוט יכול להיות סממן ראשון להתקף אפילפטי, למשל, המאופיין בהתנתקות רגעית מהסביבה ואבדן הכרה רגעי, חוסר יכולת לקלוט מידע חדש וחוסר יכולת להגיב בהתאם. ואולם, בניגוד למצב רגיל, כאשר אכן מדובר בהתקף אפילפטי, לרוב הוא ילווה בסימנים נוספים  כגון בלבול, חזרה הדרגתית ולא מהירה למצב קודם או אפילו תנועות בלתי רצוניות".


חשש נוסף עליו עלול להעיד בלאק אאוט הוא שבץ. "כשהתופעה מלווה במבט בוהה, דיבור לא ברור והאדם לא משתף פעולה עם הסביבה, עולה החשש שמדובר בשבץ", מסביר ד"ר מיכאלי. "זה קורה בעיקר כאשר קיים רקע של מחלות לב וכלי דם, המהווים גורם סיכון לכך, כגון יתר לחץ דם, סוכרת, הפרעות שומנים בדם, עישון כבד וכו'".


גם השימוש בתרופות מסוימות עלול לעודד את התופעה. "בין הבולטות הן התרופות להורדת לחץ הדם, העלולות להשפיע על אזורים מסוימים בגזע המוח שאחראים על רמת ההכרה.


מצבים חמורים יותר שיכולים לגרום לתופעה הם מקרים של זעזוע מוח, דלקת קרום המוח, חבלות ראש, ובמקרים קיצוניים יותר גם גידולים", קובע ד"ר מיכאלי ומוסיף כי גם אנשים הצורכים סמים ואלכוהול, הידועים בהשפעתם המזיקה למוח, מגדילים את סיכוי לסבול מהתופעה.


פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תהליך האישור הנדרש לקבלת אטנט רון 23/09/2020 01:08
 • שלום רב, הנני קצין בן 27 אשר טופל באופן די קבוע בריטלין 40 מ״ג - 10 מ״ג כפול 4 כדורים ביום (תקופות מסויימות ללא שימוש בתרופה), זאת במשך כ-10 שנים. לפני כחצי שנה, ולאחר שהכדור הפסיק להשפיע עלי, ולאחר פגישה עם נוירולוג מטעם הצבא קיבלתי אטנט. הנני צפוי להשתחרר בקרוב ישירות ללימודים באקדמיה, וזקוק לכדורים האלה בכדי ללמוד בצורה שוטפת (תואר מאוד אינטנסיבי, מדעי המחשב)... האם הנפקת המרשם לאטנט באזרחות לאחר השחרור, עתיד להיות תהליך בירוקרטי, או שמא אישור המומחה מטעם הצבא (אזרח שעובד עם הצבא, הוא רופא בבית חולים אזרחי), יספיק ורופא משפחה/נוירולוג יאשרו לי את הכדורים ללא פרוצדורה? הריטלין אושר לי באזרחות בתקופת התיכון..

 • + הוסף תגובה
פוקלין מינון רויטל 16/09/2020 16:41
 • שלום, אני לוקחת כבר בערך חודשיים פוקלין 30 מ"ג xr ושמתי לב שמשום מה משעות הצהריים הוא מפסיק להשפיע ואני חווה ריבאונד שמתבטא באפאטיות... היום בבוקר לקחתי את הכדור כרגיל ובצהריים לקחתי עוד כדור של 10 מ"ג... כלומר, 40 מ"ג סך הכול והרגשתי ממש טוב... השאלה שלי היא האם ניתן לרכוש פוקלין 40 מ"ג? או שאין מינון כזה של פוקלין? ומה ניתן לעשות במידה ואני רוצה להמשיך לקחת אותו בצורה שלקחתי אותו היום... 30 מ"ג בבוקר ועוד 10 מ"ג בצהריים... תודה!

 • + הוסף תגובה
מינון פוקלין ד"ר גלעד חבצלת 21/09/2020 14:01
 • הפוקלין הקיים בארץ הוא ארוך טווח ומסומן XR . הוא אמור להספיק ל 12 שעות. איו מינון של 40 מ"ג. אם השיטה שמצאת עוזרת לך תשארי כך. כנראה התוספת של 10 מ"ג מתווספת לריכוז שנשאר מהמנה הראשונה וזה עושה את העבודה .

 • + הוסף תגובה
מתן המינון בבית מרקחת רויטל 22/09/2020 21:30
 • במידה ואני ממשיכה לקחת פוקלין 30 בבוקר ופוקלין 10 בצהריים... האם אפשר לקנות מינון כזה בבתי המרקחת אם הרופא המטפל רשם על המרשם אישור? ועוד שאלה, באיזה מינונים קיימים פוקלין רגיל, לא xr ? לפי מה שהבנתי פוקלין רגיל קיים רק במינונים של 5 ו-10, זה נכון? ואם זה כך, אני יכולה לקחת 30 פוקלין xr בבוקר ופוקלין 10 רגיל בצהריים כדי שלא יפגע לי בשינה? כי הרגיל פועל רק ל-4 שעות...

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי אחרי נטילת אטנט 10 מ״ג אוהד 13/09/2020 18:23
 • שלום, אני לוקה בבעיות קשב וריכוז (ADHD) קיבלתי בעבר מרשם לריטלין, אך התברר כי היא לא מתאימה עבורי. לקחתי לפני זמן מה כדור אטנט במינון 10 מ״ג למשך שבוע- כל יום אחד. זמן מה לאחר ההפסקה עוטפת אותי תחושת חרדה שהולכת ובאה לעתים. החרדה מתבטאת באופן הורמונלי לפי מה שמורגש. אני מרגיש כאילו אין לי כל יכולת להשפיע עליה. האם יכול להיות כי זה קשור לכדור? תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
אטנט וחרדה ד"ר גלעד חבצלת 21/09/2020 13:56
 • חרדה יכולה ללוות מתן אטנט ולמעשה כל סטימולנט. למרות זאת יתכן והמינון של 10 מ"ג נמוך מדי בשבילך. אשמח לדעת את גילך ומשקלך. האם בזמן השפעת הכדור אתה מרגיש יותר מרוכז?

 • + הוסף תגובה
גיל ומשקל אוהד 22/09/2020 03:55
 • שלום ותודה רבה על התשובה. משקל: 72 ק״ג. גובה: 1.76. גיל: 20. אני מרגיש מרוכז בעת השימוש בתרופה אך יחד עם זאת, יש ציפיה ליותר ריכוז. אני חייב לציין שבמידה ואני אוכל או משהו כזה תחת השפעת התרופה, אפשר לומר שההשפעה פגה/פחות מורגשת. בעברי השתמשתי בריטלין LA 30 מ״ג שהביא הנוירולוג לנסות אע״פ שגרם לי לאימפולסיביות (לפחות ע״פ בדיקת ה- Moxo שערכו לי) אך תופעות הלוואי היו ניכרות והפסקתי את השימוש בו לאחר ימים ספורים (2-3 ימים) הריטלין גרם לי לפחות על פי התחושה לתחושת כאב ביד שמאל משום מה (מה שלא קרה עם האטנט) אם כבר הזכרתי את הריטלין אני חייב להוסיף ולציין שהוא גרם לי לחשוב בצורה פנומנלית, לפחות באחת הפעמים (מכיוון שהשפעתו דינמית- לעתים יותר מורגשת לעתים פחות.). זה התבטא בחשיבה מהירה בטירוף, הרגשתי שאני מנצל את כל המשאבים שקיימים אצלי. בקשר למינון, אני רוצה להוסיף ולומר שאני אדם נמרץ וקשיי הריכוז והרוגע אצלי ניכרים. שוב תודה רבה!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!