אוסטיאופורוזיס: כל הגורמים ושיטות הטיפול במחלה שמדלדלת את העצם

אוסטיאופורוזיס הינה מחלה התוקפת נשים וגברים רבים, בייחוד בגיל השלישי, ופוגמת באיכות חייהם. מה הגורמים, מי נמצא בקבוצת סיכון ומהן שיטות הטיפול החדשניות ביותר?

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 27/12/2015

אוסטאופורוזיס (דלדול העצם) זכתה לכינוי המפוקפק "המגיפה השקטה" לא בכדי. כשליש מאוכלוסיית הגיל המבוגר לוקה במחלה, אשר פוגעת באיכות החיים ומקצרת אותם באופן ניכר. הכינוי מתייחס לנטייה של המחלה להופיע ללא סימנים מקדימים, כך שלרוב מגלים אותה רק כאשר נוצר נזק חמור, כמו שבר בעצם. אבחון מוקדם של המחלה יכול לעצור את התקדמותה ולהפחית את הסיכון לשברים, גם אם הוא לא מרפא אותה.


קראו עוד: הכירו את הפתרון החדשני לכאבי גב וברכיים


עצמותיו של אדם הלוקה באוסטיאופורוזיס נעשות פחות ופחות צפופות, ובעקבות זאת הופכות לשבירות יותר. התהליך מתרחש בהדרגה, כשבסופו השלד אינו מסוגל לשאת את העומס שנגרם עקב פעולות יומיומיות כמו עמידה והליכה, ואפילו חבלות קלות גורמות לנזק. כתוצאה מכך עלולים להיווצר שברים בחוליות עמוד השדרה, בצוואר הירך ובאמה. 


כאמור, ברוב המקרים המחלה מתגלה רק כאשר מופיעים סיבוכים מכאיבים ומסוכנים. לכן נודעת חשיבות גדולה למניעתה, באמצעות אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה ופעילות גופנית רלוונטית. מה גורם לאוסטיאופורוזיס?


הסיבה המובילה לאוסטיאופורוזיס היא מחסור בהורמונים מסויימים, במיוחד אסטרוגן אצל נשים ואנדרוגן אצל גברים. עד גיל המעבר נשמרת צפיפות העצם בקרב נשים בריאות, בזכות פעילותם של ההורמונים הנשיים. לאחר הפסקת המחזור החודשי חלה ירידה דרמטית ברמות האסטרוגן בגוף האישה ומתחיל תהליך של איבוד עצם. גם נשים צעירות שסובלות מרמות נמוכות של אסטרוגן עשויות לפתח אוסטיאופורוזיס. 


גורם נוסף למחלה היא בעייתיות בקליטת סידן וויטמין D או מחסור בהם. כמו כן, ישנם גורמים נוספים אשר עשויים להחמיר את המצב הקיים, כגון היעדר פעילות גופנית, שינויים בתפקוד המערכת האנדוקרינית (בנוסף למחסור באסטרוגן), שימוש יתר בקורטיזון, בעיות בבלוטת התריס, גורמים תורשתיים וכן שימוש ממושך בתרופות אשר גורמות לעלייה בפירוק העצם, כמו אלה המכילות קורטיקוסטרואידים למשל.


אוסטיאופורוזיס

אוסטיאופורוזיס. נגרמת בשל מחסור בהורמונים מסויימים


מהם הטיפולים התרופתיים במחלה?

התרופות לאוסטיאופורוזיס מחולקות לשתי קבוצות: ישנן תרופות שמאטות את התקדמות אובדן העצם וישנן כאלה הכוללות מרכיבים בוני עצם ומסייעות בהעלאת מסת העצם. תרופות בונות עצם נמצאות ברובן עדיין בשלבי מחקר והחלו להיות נגישות לאוכלוסייה באופן חלקי בלבד.


התרופות המרכזיות בהן משתמשים לטיפול במחלה הן ממשפחת הביספוספונטים, ותפקידן להאט את תהליך הפירוק של העצם. תרופה אחרת לבלימת אוסטאופורוזיס שייכת לקבוצה שנקראת SERM - Selective Estrogen Receptor Modulators. תרופות אלו נקשרות לקולטני האסטרוגן בגוף ובכך מסייעות לבניית העצם.


בשנים האחרונות יצאו לשוק תרופות חדשות, אך עדיין לא נבחנו תופעות הלוואי שלהן לאורך זמן. "הצעקה האחרונה" בתחום הטיפול התרופתי באוסטאופורוזיס כוללת שלוש תרופות:


פרוליה (דנוסומב): נוגדן מונוקלונלי. זוהי תרופה ביולוגית הפועלת לעיכוב פירוק העצם וניתנת בזריקה תת-עורית פעמיים בשנה.


פורטאו: תרופה שמדמה את הפעילות של הורמון הפרא-תירואיד, ובכך מגבירה את קצב בניית העצם. התרופה ניתנת בזריקה תת-עורית יומית במשך שנתיים.


פרולוס (טריפארטיד): תרופה המכילה סטרונציום, מינרל שפועל בדומה לסידן מבחינת חיזוק העצם, כאשר הסידן חסר או לא נספג. בכך הוא מעכב את ספיגת העצם ומגביר את בנייתה. התרופה נצרכת כאבקה הנמהלת במים. מהם הטיפולים הטבעיים האפשריים?

סידן הינו מינרל חשוב להתפתחות השלד ולשמירה על העצמות, והוא בעל תפקיד מהותי בהפעלת אנזימים, קרישת דם, התכווצות השרירים ושמירה על קצב הלב. לכן הטיפול הראשוני במחלה כולל הקפדה על תזונה עשירה בסידן. אם לא מזינים את הגוף במזונות עשירים בסידן ברמה מספקת, הגוף מושך את הסידן מהעצמות ומשתמש בו לצרכים חיוניים אחרים, מה שגורם לאיבוד רקמת עצם ולהיחלשות העצמות. סידן מצוי במזונות כגון מוצרי חלב, טחינה, ברוקולי וכדומה. 


במידה והתזונה היומית אינה כוללת כמות מספקת של סידן, הרופא ימליץ על נטילת תוספי סידן, כאשר הנפוץ הוא זה המבוסס על סידן קרבונט (גיר). עבור חלק מהמטופלים נטילת תוספי הסידן גורמת לרגישות בקיבה או עצירות, ולכן מומלץ שהם יצרכו סידן ממקור טבעי, כגון אצות העשירות בסידן. 


רכיבים תזונתיים יעילים נוספים שמומלץ לצרוך, בנוסף לסידן, הינם ויטמין D, אשר מסייע בספיגת הסידן אל זרם הדם, וחומצות אמינו התורמות לחיזוק ולבניית עצמות.


קראו עוד: כאבי מפרקים: כיצד ניתן להקל על הכאב


פורומים, גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גירודים יעלה 07/12/2019 02:22
 • אמא שלי סובלת כבר יותר מחצי שנה מגירודים ופצעים בעור. איפה לא הינו גם פרטי אצל רופא עור גם דרך בית החולים . עשתה בדיקות , הכל בסדר. בהתחלה חשבו שזה הכדורים נגד סכרת , החליפו לה, עדיין יש לה גירודים ופצעים. אנחנו כבר לא יודעם מה לעשות, לאן ללכת? מישהו שמע על זה? אשמח מאד לשמוע. תודה

 • + הוסף תגובה
גרד עורי ד"ר רון בן יצחק 07/12/2019 14:58
 • שלום רב לאחר שנשללו סיבות גופניות, תרופות וסיבות עיצביות, רצוי לשלול הפרעת התנהגות הקשורה בירידה קוגניטיבית מציע לבצע הערכה גריאטרית כוללנית בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
ירידה קיצונית במצב הרוח שיר 02/12/2019 10:55
 • שלום אמא שלי בת 90 אחרי אירוע מוחי וגם לאחרונה נפילה, מטופלת בציפרלקס 10 מג' כבר הרבה שנים וקסנגיס. לאחרונה רופאת המשפחה ביטלה קסנגיס ונתנה קלונקס.. פסיכוגריאטר הוריד לה את הקלונקס ונתן elatrolet10. לוקחת גם targin 10 לכאבים עקב שבר בחוליה. בשבועיים האחרונים נוטה לבכי, עצבות, ומדברת וכועסת על דברים לא רלבנטיים שאולי קרו פעם. גם מתקשה להרדם. השאלה שלי היא האם משהו בהרכב התרופות הנוכחי גרם לה לכזה שינוי במצב הרוח שכן עד אז מצב הרוח שלה היה מצוין.

 • + הוסף תגובה
ריבוי תרופות בבת 90 שנה רון ד"ר בן יצחק 02/12/2019 13:14
 • שלום רב אני ממליץ על בצוע הערכה גריאטרית כוללנית על מנת לשקול הפחתת טיפול תרופתי ודיוק בטיפול הנדרש על מנת להשיג איזון פסיכוגריאטרי בהצלחה

 • + הוסף תגובה
ריבוי תרופות בעשור העשירי לחיים ד"ר רון בן יצחק 03/12/2019 08:58
 • שלום רב מקובל לחשוב שככל שאנו מזדקנים אנו זקוקים ליותר ויותר תרופות.... טעות!! עם העליה בגיל ובתחלואה.... לרוב המחלות הכרוניות מאוזנות , נדרשת פעולה של הפחתת טיפול כרוני בהתאם למצב התפקודי, רפואי וקוגניטיבי-מנטאלי האזון מתבצע לאחר אבחון קליני רב-מקצועי ע"י אנשי רפואה ומקצועות הבריאות בהצלחה רון ד"ר בן יצחק

 • + הוסף תגובה
בילבול. נינה 08/11/2019 23:23
 • שלום. אימי בת 87,עצמאית בתפקוד,עם הפרעות זכרון קלות בקרע. נוטלת קסנקס ,נוקטורנו 3.5,קונטרולוק ,קרדילות ואליקוויס. אתמול הייתי עדה לתופעה שהלחיצה אותי: היא התבלבלה ולקחה כדור נוקטורנו 7.5 מ"ג,לא נטלה קסנקס. עכבןר כמה דקות היא החלה לדהר עם עצמה,החלה לשוטט בבית,שאלה איפו היא נמצאת ומדוע נמצאת במקום זה..זכרה שמות הילדים והנכדים. נרדמה כעבור רבע שעה -עשרים דקות.. המצב הלחיץ אותי מאוד. שאלה : האם יתכן שכל הץופעות הללו מגרמו מ-7.5 מ"ג נוקטןרנו או שמדובר במשהו הרבה יותר בעייתי ? ץודה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!