מתי באמת צריך לתת לילד תרופות להורדת חום?

מה ההבדל בין אקמול לנורופן? האם מותר לשלב בין תרופות להורדת חום? ומהי הטמפרטורה שבה יש צורך לתת לילד תרופה? המדריך המלא

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 03/03/2016

בכתבה הקודמת סקרנו בהרחבה את נושא החום בילדים: יתרונות וחסרונות החום, השיטות השונות למדידת חום, מה מוגדר כחום עבור כל קבוצת גיל, מתי צריך לטפל ומתי לפנות לרופא. בכתבה זו נדון באפשרות הטיפול התרופתי להורדת החום.


קראו עוד: דלקת גרון ועד שפעת: המדריך המלא למחלות ילדים בחורף


מתי יש צורך בשימוש בתרופות להורדת חום? 

השימוש בתרופות להורדת חום ייעשה במצבים הבאים:


-אם החום מפריע לילד, דבר אשר מתבטא בירידה בפעילות והרגשה כללית רעה. איך הילד נראה להורים חשוב יותר מהמספר שמראה המדחום.


-המעטה באכילה ובשתייה במשך כמה שעות, זאת בשל החשש מהתייבשות.


-בילד שסובל ממחלות רקע, ולכן יש חשש שגופו יתקשה להתמודד עם המחלה.


-טמפרטורה של מעל 40 מעלות צלזיוס.


תרופות להורדת חום. ניתן לתת כאשר חשים שהחום מפריע לילד


מתי אסור לתת תרופות להורדת חום?

-בפעוטות עד גיל שלושה חודשים חום יכול להיות הסימן היחיד למחלה משמעותית, ולכן אין לתת תרופות להורדת חום עד לגיל שלושה חודשים, אלא יש לפנות בהקדם לטיפול רפואי.


-בכל מקרה אין סיבה להעיר את הילד כדי לתת לו תרופה להורדת חום, כיוון שמטרת הטיפול לרוב הינה הקלה על הרגשת הילד.מהן התרופות המומלצות להורדת חום? 

ישנם שני חומרים פעילים הנמצאים בתרופות המומלצות לשימוש בילדים:


פרצטמול / אצטמינופן (Acetaminophen): נמצא בתרופות כגון אקמול ונובימול. המינון המומלץ לילדים הוא 10-15 מ"ג לק"ג משקל של הילד כל ארבע עד שש שעות (ומקסימום 75 מ"ג לק"ג ליום!). תחילת ההשפעה תוך 30-60 דקות ומשך פעילות התרופה הוא ארבע עד שש שעות.


איבופרופן (Ibuprofen): נמצא בתרופות כגון נורופן. המינון המומלץ לילדים הוא 5-10 מ"ג לק"ג משקל של הילד כל שש עד שמונה שעות (ומקסימום 40 מ"ג לק"ג ליום!). תחילת ההשפעה תוך כשעה ומשך פעילות התרופה הוא שש עד שמונה שעות. תרופה זו אינה מומלצת לילדים מתחת לגיל חצי שנה.


ההמלצה המקובלת היא להתחיל עם אצטמינופן במידת הצורך, זאת בשל הניסיון רב השנים עם תרופה זו והעובדה כי במינונים המצויינים היא בטוחה לשימוש. האצטמינופן יוריד את החום ב-1-2 מעלות ברוב הילדים.האם רצוי לשלב בין התרופות? 

למרות ששילוב שתי התרופות יעיל יותר בהורדת החום (אם כי היעילות בפועל של הורדת הטמפרטורה הזו מוטלת בספק), מומלץ שלא לשלב בין שתי התרופות בשל הסכנה בבלבול במינונים ובהגדלת הסיכוי לרעילות תרופתית, במיוחד בילדים הסובלים מיובש.מהם היתרונות והחסרונות בשימוש בתרופות להורדת חום?

בין היתרונות בשימוש בתרופות להורדת חום ניתן למנות את העובדה כי הן משפרות את הרגשת הילד וכן מפחיתות איבוד נוזלים בגלל החום - דבר אשר עלול להוביל להתייבשות מסוכנת.


בין החסרונות ניתן להצביע על כך שהן מקשות לעתים על זיהוי המחלה האמיתית וכן על החשש מטעות במינונים, שתוביל למנת יתר.


חשוב לציין כי במקרה של מכת חום (בה לא מדובר בהעלאה מתוכננת של טמפרטורת הגוף על ידי מערכת העצבים המרכזית אלא בכשל באיזון הטמפרטורה), תרופות להורדת חום אינן יעילות ואף יכולות להזיק. לכן חשוב להבין מהו מקור החום לפני שמתחילים לטפל.מהן תופעות הלוואי של התרופות להורדת חום?

כל עוד מקפידים על המינונים הנכונים, אצטמינופן נחשבת לתרופה שכמעט ואין לה תופעות לוואי. את  האיבופרופן יש להקפיד ליטול עם האוכל, כדי למזער את הסיכון לתופעות לוואי. חשוב לציין כי גם בצריכה נכונה קיים סיכון קטן לפגיעה כליתית.


יש לדעת כי כל התרופות להורדת החום יכולות, בסיכון אפסי (!), לגרום לקבוצת תופעות לוואי מסוכנת המתבטאת בתחילה בהופעת נגעים עוריים על גוף הילד. לכן, אם לאחר נטילת תרופה להורדת חום הופיעו נגעים עוריים חדשים או שחלה הרעה במצב הילד - יש להפסיק מתן התרופה ולפנות לגורם רפואי בהקדם.מהי הרעלת תרופות להורדת חום? 

הרעלה תקרה בנטילת מינון יתר. זהו מצב מסכן חיים המחייב פנייה מידית לטיפול רפואי. הרעלה עלולה לקרות אם הייתה טעות בחישוב המינון, אם נלקחו מספר תרופות עם אותו החומר הפעיל במקביל או אם הילד בלע את התרופות ללא השגחת מבוגר.כיצד תמנעו הרעלה?

-חשוב להקפיד על אחסון תרופות בטוח ורחוק מהישג ידם של הילדים. 


-חשוב לוודא שהילד מקבל את המינון המתאים לו לפי המשקל (ולא לפי הגיל!) בהתאם להוראות המופיעות בעלון התרופה.


-חשוב לוודא שהילד לא מקבל במקביל תרופות אחרות (למשל תרופות נגד התקררות או שיעול) המכילות את אותו החומר הפעיל שיש בתרופות להורדת החום ומעמידות אותו בסיכון למינון יתר. לשם כך חשוב להסתכל בעלון המצורף לכל תרופה.פורום שפעת והצטננות

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • CMV ואלכוהול
 • מיכל
 • 16/05/2019 08:40
 • היי,באוקטובר אובחנתי כחולה במחלת הנשיקה, ומאז לא הכרתי שום תסמינים ואני מרגישה בסדר. באוקטובר ערך הigm היה 1.07 וכעת הוא 1.37. ערך הigg גם נשאר דומה, 185 באוקטובר וגם היום. ערך הCRP היה 32 וכעת הוא 6.20 (קבוע מזה 3 חודשים). האם מותר לי כעת לשתות אלכוהול? מאז אוקטובר נמנעתי מכך.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דלקת ראות
 • אינה פיינבלוט
 • 07/04/2019 10:34
 • שלום רב, בת שלי עברה דלקת ראות במהלך חודש מרץ. שבועיים ראשונים של חודש מרץ. בוצע רנטגן וכן הייתה דלקת ראות. קיבלה אנטיביוטיקה דוקסילין( חום ,שיעול כבד מאוד,הקאות, ליחה מרובה). כרגע,אחרי שסיממה אנטיביוטיקה היינו אצל רופאת משפחה. היא בדקה ואמרה כי ראות נקיות. אבל הילדה משתעלת נורא חזק(לציין ילדה בת 22), זה לא מפסיק, מלא ליחה שגורמת לה להקאות. רופאת משפחה לא רואה לנכון לשלוח אותה לצילום שוב כי לטענתה אין צורך. שלחה אותנו לבדיקות דם (אבל גם זה לעשות רק לאחר שלגמרי תבריא וזה לא קורה). שיעול לא עובד, עכשיו גם אוזניים כואבות. אני מבקשת לדעת מה הבדיקות/הבירורים/צילומים שנהוג/צריך לעשות במקרה כזה. שלא יתפתח למשהו כרוני. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נזלת כמו מים
 • דילן
 • 07/03/2019 18:45
 • שלום רב הצטננתי (רגיל לחלוטין בחורף) אך הנזלת שיוצאת לי היא שקופה ולא סמיכה, כמעט כמו מים. בנוסף יש גם קשיי נשימה קלים ותחושה של "שורף " באף ובגרון בין אם במנוחה או בהליכה רגילה(לא ריצה). אם קשור - הייתה לי ברונכיט בגיל צעיר והיא נפתרה באמצעות ניתוח שקדים(השקד השלישי התנפח וחסם את דרכי הנשימה) האם הנ"ל הוא צינון רגיל? מה מומלץ לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
דר' אירית אייזן דר' אירית אייזן
מומחית ברפואת תינוקות ופגים קרא עוד
פרופ' אתי גרנות פרופ' אתי גרנות
מנהלת שירות מחלות כבד - ילדים, מרכז רפואי קפלן.... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ