המדריך המלא: כל השיטות לטיפול בכאב - ללא תרופות

סובלים מכאב שרירים או מכאבים בעקבות פציעת ספורט? רגע לפני שאתם פונים לטיפול תרופתי - 3 שיטות מוכחות לטיפול בכאב

כתבה פרסומית
מאת: נדב בנדל, מערכת אינפומד

על פי הספרות הרפואית "כאב" הוא תחושה לא נעימה שמעידה על נזק לרקמה וגורמת לאדם הסובל ממנה לחפש פתרונות על מנת להפסיק את הגירוי. כאב גם יכול להופיע בצורות שונות, ביניהן צריבה, דקירה או לחץ, והוא יכול להיות ממוקם (כאב פריאטלי) או עמום (כאב ויסצרלי). 


רוב האנשים אינם יודעים זאת, אבל כאב הוא פקטור משמעותי ביום-יום באופן טבעי: כשאדם יושב על משטח קשה, עצמות האגן שלו נלחצות כנגד העור וגורמות לעצירה של זרימת הדם. הפסקה בזרימת הדם לרקמה גורמת כאב, מה ששולח את האדם "לחפש" פתרון - לרוב שינוי תנוחה. זהו מנגנון שקורה לרוב בצורה לא מודעת, והפעמים היחידות שבהן אנו מודעים לכאב הן אותן הפעמים שבהן ה"פתרון" שלנו לא הפיג את הכאב.


ספורטאים מכירים היטב את תחושת הכאב והתסכול שמגיע איתה: קבעתם לעצמכם מטרה, שוחחתם עם מדריך ואתם מתאמנים על פי תוכנית. יום אחד מופיע כאב מציק בזמן האימון או אחריו שמסרב להיעלם, והוא הולך ומתחזק בימים שאחרי. לחילופין, פציעות טראומטיות (נקע, קרע ברצועה או בשריר וכו') מייצרות כאב חזק שמופיע מהר, נחלש בימים הבאים אך לא נעלם לגמרי. בשני המקרים תחושת התסכול היא גדולה, ואתם ממהרים לרופא שמציע לכם את הפתרון הקל והמהיר: טיפול תרופתי, לרוב באמצעות כדורים הניטלים דרך הפה. אך מה אתם באמת יודעים על התרופות שאתם נוטלים, והאם זו הדרך הטובה והבטוחה ביותר להתמודדות עם כאב?כואב? אל תמהרו לקחת תרופות

NSAIDS היא משפחה של תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים, שהן התרופות השכיחות ביותר למניעת כאב ונמכרות ללא מרשם רופא. במשך שנים הן נחשבו לבטוחות, עד שבשנת 2005 פרסם ה-FDA  הודעה לפיה "הסיכון לאוטם בשריר הלב ושבץ מוחי קיים גם בשימוש קצר טווח. הסיכון עשוי לגדול בשימוש ארוך טווח, והוא עולה במינונים גבוהים יותר". 


טענה נוספת נגד נטילת תרופות לכאבים, במיוחד בעקבות פציעות ספורט, היא שהעלמת הכאב "מסתירה" את הסיבה לבעיה בסיסית יותר, ומאפשרת לאתלט להמשיך להתאמן ללא כאב תוך גרימת נזק גדול יותר בטווח הארוך. אנשים רבים מכירים את התופעה הזו: עם סיום הטיפול התרופתי (שנמשך לרוב סביב שבעה עד 10 ימים) הכאב חוזר, לעתים אף בעוצמה גבוהה יותר. אם כך - האם ישנן דרכים אחרות, בריאות יותר, להתמודדות עם כאב?


טיפול בכאב. התרופות עלולות לגרום לנזק לטווח ארוך


"כאב הוא אחד מנושאי המחקר הפופולריים ביותר בעולם כיום. אם פעם החוקרים התמקדו בשינויים ברקמה עצמה (קרעים, שחיקה והסתיידות) כגורמים לכאב - היום מתמקד המחקר בעיבוד ותפיסת הכאב במוח", אומר ניר קריגר, פיזיותרפיסט ומאמן כושר וריצה. לדבריו, הגורמים לכאב כוללים דפוס דומה אצל רוב האנשים: בעוד שתנועה מגוונת היא חיונית ובריאה לגוף, יש סכנה כאשר מבצעים שינויים חדים במינון ואופי התנועה. 


"בקרב מתאמנים חדשים, ללא מחלות רקע, הסיבה העיקרית לכאב היא מתן פרק זמן קצר מדי להסתגלות לאימונים: גורמים כגון חולשה שרירית, חוסר יציבות של מפרקים או דפוס תנועה לקוי יכולים להחמיר בעיה קיימת שלא באה לידי ביטוי כאשר עומס האימונים היה נמוך", מוסיף ניר ירון, מאמן כושר וספורט-תרפיסט, מניסיונו כמטפל בספורטאים.מעיסוי עצמי ועד דיקור - כל השיטות לטיפול בכאב

קריגר וירון הכינו רשימה של טיפולים מומלצים שיכולים להקל על הכאב, הן של ספורטאים והן של אנשים מהאוכלוסייה הכללית שסובלים מכאב ואינם מעוניינים ליטול תרופות:


1. טייפינג - חבישה בעזרת אגד דביק

בטיפול זה יש להבחין בין שימוש בטייפ קשיח וטייפ גמיש, או קינזיוטייפ. בעוד שהטייפ הקשיח נמצא בשימוש שנים רבות - הקינזיוטייפ הוא שיטה חדשה יחסית, שנחשפה בפעם הראשונה לציבור הרחב באולימפיאדת לונדון 2012, ומאז צברה מליוני אוהדים ברחבי העולם. 


מטרת הטייפ הקשיח היא להגביל את התנועה ולייצב מפרק פצוע, ובמקור הוא נועד לעזור לספורטאים מקצועיים להתחרות למרות הכאב. הקינזיוטייפ, לעומתו, הוא גמיש ונועד ליצור מתח על המעטפת של השריר (פסיה) וכך "לתקן" תנועה לקויה ולהקל בכאב. 


טיפול בכאב באמצעות טייפינג. במקור נועד לעזור לספורטאים מקצועיים


חשוב לציין שהיחס של הקהילה הרפואית והפארא-רפואית כלפי הקינזיוטייפינג הוא אמביוולנטי: בעוד חלק מהמחקרים טוענים שהוא מסייע בשינוי של המתח השרירי, שיפור השליטה השרירית ושיפור הזרימה הלימפטית (ולכן מוריד נפיחות לאחר פציעה) - מחקרים אחרים מצביעים על כך שהוא חסר תועלת והיתרון שלו הוא בכלל פסיכולוגי. "כך או כך", אומר קריגר, "למרות שספורטאים פצועים רבים נוטים לטפל בעצמם בקינזיוטייפינג - יש לזכור שהנחה לא מקצועית של הטייפ היא לא אפקטיבית ועלולה לתת הרגשה מוטעית של 'ביטחון' באימונים, ולכן מומלץ להיעזר באיש מקצוע".2. עיסוי עצמי - Self-Myofascial release

שיטה זו קיימת שנים רבות, אך זכתה לפופולריות מחודשת בשנים האחרונות. עיסוי עצמי, או בשמה האחר "מסאג' לעניים", למעשה מבוססת על ההנחה שכיווץ מקומי של כמה סיבי שריר או הדבקויות קטנות במעטפת השריר, הידועים כ"נקודות הדק" (Trigger points), הם אלו שגורמים לכאב. 


במקרים רבים הם מקרינים את הכאב לאזור אחר בגוף, כך שנקודת הדק בשוק עלולה להקרין לכף הרגל, או לחילופין - נקודת הדק באזור השכמות תגרום לכאב ראש (מה שלדעת מומחים יכול לגרום לאבחנה שגויה). חיפוש פשוט באינטרנט יגלה אינספור "מפות אנטומיות" של כאב מוקרן, מה שאומר שהמקום הכואב הוא לא בהכרח המקום שבו נמצאת הבעיה. 


טיפול בכאב באמצעות עיסוי עצמי. זכתה לפופולריות מחודשת בשנים האחרונות


הפעלת לחץ מבוקר כנגד אביזרי פיזיותרפיה שונים (כגון foam roller, כדורי עיסוי וכו') אמור להתיר את הקשרים הללו, ובנוסף להחזיר לרקמה הרכה את האורך והגמישות ואף לשפר אותם עם הזמן. מחקרים שנערכו בקרב אתלטים מצאו עדויות לכך שעיסוי בעזרת גליל יעיל בהפחתת כאב ממקור שרירי ושיפור טווח התנועה. בנוסף, בשונה ממתיחות סטטיות, שמורידות את מהירות ועוצמת הכיווץ - עיסוי לא פוגע בהם ואף משפר אותם. 


שני המומחים מעידים כי הם מדריכים כמעט כל מטופל להשתמש בכדור או גליל עיסוי, משתי סיבות: ראשית, זהו כלי טיפול זמין ואפקטיבי, ושנית - הוא מעביר את האחריות על הטיפול למטופל עצמו, ו"מכריח" אותו ללמוד תבניות תנועה שמפחיתות את הכאב. שניהם מסכימים שהשיטה מתאימה לרוב אוכלוסיית המתאמנים, אם כי עלולים להיות לה גם חסרונות. "חלק מהמטופלים לא מצליחים לשלוט ברמת הלחיצה בעיסוי או שהם רגישים מדי לכאב", מסביר קליגר. "ישנם גם מטופלים חסרי סבלנות שמעדיפים שמישהו אחר יטפל בהם".


ירון מוסיף כי "ניתן לבצע עיסוי עצמי לפני כל תחילת אימון כדי לשפר את זרימת הדם ואת טווחי התנועה. בנוסף, ניתן להשתמש בשיטה זו גם כדרך למניעת פציעות בימי ההתאוששות. בכל מקרה, מומלץ להיעזר באיש מקצוע לפחות בפעמים הראשונות כדי לעמוד על טיב הבעיה וללמוד את עקרונות הטיפול העצמי".3. דיקור יבש/דיקור מערבי

בדומה לעיסוי, גם דיקור יבש היא טכניקה יעילה לטיפול בנקודות הדק, והוא מתבצע על ידי מחט דקה שמוחדרת לנקודה הרגישה. מחקרים שהשוו בין הזרקה של תמיסה פיזיולוגית, הזרקה של חומר להרדמה מקומית, הזרקת מים ודיקור יבש - לא מצאו הבדלים משמעותיים, ולכן השיטה המועדפת כיום היא דיקור ללא הזרקת חומרים (ומכאן השם "דיקור יבש"). ההטבה היא לרוב מיידית, ומתבטאת בהפחתת הכאב, שיפור בעוצמת הכיווץ ושיפור בטווח תנועה.


הטכניקה מתאימה לרוב האוכלוסייה, אך כוללת כמה התויות נגד יחסיות: פחד ממחטים (אף שהדקירה כמעט ואינה מורגשת), אלרגיה למתכות, בעיות לב, זיהום, נפיחות לימפטית, חום עקב מחלה והריון (במיוחד כאשר הטיפול מבוצע באזור הגב התחתון). הטיפול חייב להיות מבוצע בתנאים נאותים ועל ידי איש מקצוע שהוסמך לכך, וחובה על המטופל לדווח על כל מגבלה רפואית שהוא סובל ממנה טרם תחילת הטיפול. 


טיפול בכאב באמצעות דיקור. מתאים לרוב האוכלוסייה


כדאי לדעת שלמרות שטיפול זה מעורר קונוטציה של "רפואה משלימה" - הוא טיפול נפוץ בכל קופות החולים ובמרפאות הכאב של בתי החולים, מה שהופך אותו למקובל אפילו כחלק מהרפואה ה"קונבנציונלית".אחת לכמה זמן יש לבצע טיפול?

כמו שלא מומלץ ללמוד שחייה בהתכתבות - כך לא מומלץ להתחיל טיפול עצמי ללא הדרכה ראשונית של איש מקצוע. ספורט-תרפיסט או פיזיוטרפיסט ידעו להעריך את המצב הכללי של המטופל ולהצביע על בעיות נוספות שאולי תורמות לכאב. בנוסף, איש מקצוע ידע להדריך את מהטופל כיצד להימנע מהחרפת הפגיעה בגלל עומס לא נכון של עבודה עצמית.


ההסכמה בקרב אנשי מקצוע היא שהטיפול הטוב ביותר הוא מניעה - עיסוי, תרגילי כוח, גמישות, טכניקה, תרגילי שיווי משקל ופרופריוספציה הם המלצות חשובות עבור כל אדם, ספורטאי או לא. הצעד הבא מבוסס בהרבה מקרים על ניסוי וטעיה, וכן על כמות הזמן הפנוי והתקציב של המטופל: "ספורטאים שעוסקים בספורט על בסיס יומיומי לרוב משקיעים בטיפול אחת לשבועיים, מפני שחשוב להם שמטפל אובייקטיבי יטפל בהם. אחרים משלבים חלק מאמצעי התחזוקה באופן עצמי עם גורם מקצועי, וחלק מטפלים בעצמם לבד. הכי חשוב שתהיה עבודת תחזוקה כלשהי עם הכוונה ראשונית, שתדע למצוא את החוליה החלשה בשרשרת", אומר קריגר.האם טיפול עצמי יכול להיות מסוכן?

הסכנות בטיפול עצמי הן יחסיות, ובדרך כלל לא גורמות נזק משמעותי ארוך טווח. יחד עם זאת, יש לוודא שהכאב שהחולה מנסה לטפל בו אכן יכול להיות מטופל באחת מהשיטות הנ"ל. עיסוי של רצועה או שריר קרוע בשלב הראשוני, ובוודאי מצבים רפואיים מסכני חיים (כמו כאב בגלל גידול סרטני, לדוגמה) יכול להחמיר את המצב. ירון ממליץ "לעסות בסבלנות, בהקשבה, לנשום עמוק ולזכור שכאב שליווה אותנו זמן ארוך לא יעלם ברגע - דרושים מספר טיפולים עד להעלמות הכאב לגמרי וחזרה לפעילות מלאה".


במידה והחלטתם לטפל בכאב ללא תרופות, ואפילו השתכנעתם לבצע טיפול אצל איש מקצוע, חשוב שתדעו שלא כל מי שמציג את עצמו כ"מומחה" - הוא אכן כזה. דרשו מהמטפל שיציג תעודה שמעידה על הכשרתו ואל תתביישו להתייעץ עם חברים או לבצע "סקר שוק" בין מטפלים שונים. רשימה של פיזיוטרפיסטים מוסמכים ניתן למצוא באתר משרד הבריאות. בנוסף, הקדישו את המפגש הראשון לבדיקה ולבניית תוכנית טיפול - מה שייתן לכם מושג לגבי מספר הטיפולים והתדירות הדרושה להחלמה מהירה.


"לסיכום", אומר ירון, "אל תסבלו! ספורטתרפיסט או פיזיוטרפיסט מוסמכים ידעו להעניק כלים להתמודדות עם הכאב וחזרה לפעילות מלאה". 


"צריך לזכור שהכאב הוא חבר ולא אויב", מוסיף קריגר. "הוא משמש כנורת אזהרה לכך שמשהו אינו תקין. מי שבוחר להתעלם מהכאב - סופו להיות פצוע, מוגבל או כאוב יותר".  פורום ניתוחי מפרק הירך והברך

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אוסטיאופורוזיס חולף בהריון
 • עדי
 • 29/10/2017 14:21
 • שלום רב, אני בשבוע 33 להריון, בערך בשבוע 22 להריון התחילו לי כאבים בירך ימין שהתגברו עם הזמן והם מקרינים גם לגב התחתון ולכל הרגל. הכאבים קורים בכל מצב, גם של שכיבה עמידה הליכה. הרבה פעמים המפשעה כמו נתקעת ואני מאוד מוגבלת בתנועה עד לשלב שבו היא משתחררת. רופא אורתופד הפנה אותי לאולטרסאונד ירך ולבדיקת MRI . הממצאים הראו כי מדובר באוסטיאופורוזיס חולפת של הריון וכי יש סינוביטיס משמעותית מלווה בבצקת לשד העצם. כרגע נאמר לי כי עליי להיות במנוחה ולהיעזר בקביים על מנת להתנייד וכי המצב יחלוף ואין טיפול מיוחד שיש לעשות ולאחר הלידה לחזור לMRI נוסף. השאלה הגדולה היא האם ניתן ללדת בלידה טבעית ורגילה או שיש צורך בניתוח קיסרי על מנת לא לפגוע בעצם הירך שכן לידה טבעית מפעילה לחץ על העצם הזו. האם יש סיכון בלידה רגילה? האם יש המלצה בטיפול כלשהו כרגע? אודה לכם על תשובתכם :)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום עדי
 • צליל
 • 20/12/2017 23:55
 • מקווה שהלידה עברה אצלך בסדר ושהכל טוב. ראיתי שאף אחד לא הגיב לשאלתך ואני נמצאת במצב דיי דומה. אשמח להתייעץ איתך לגבי הלידה, איך עברת והאם לידה רגילה. תודה. צליל נפש

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לידה אוסטאופורוזיס חולף
 • yanay
 • 27/12/2017 06:33
 • היי צליל, קודם כל רפואה שלמה, אני מקווה שאת מרגישה טוב... אני ילדתי לפני שלושה שבועות בדיוק, לידה טבעית עם אפידורל. ההמלצות מהרופאים התחלקו לשניים, חלק אמרו לעשות ניתוח קיסרי על מנת לא לפגוע ברגל וחלק אמרו שאין מניעה ללדת לידה טבעית. רופא הנשים שלי המליץ נחרצות ללדת בניתוח קיסרי והפנה אותי למרפאת טרום ניתוח קיסרי. במרפאה הרופאה שהכירה אותנו לא כל כך הכירה את התופעה ולכל היא התייעצה עם גורם בכיר במחלקה, סגן מנהל מחלקת נשים ויולדות בשיבא פרוספר שלי מזעקי שאמר שאין מניעה ללדת לידה טבעית. לא ידענו כל כך מה להחליט והשארנו תאריך משוריין לניתוח בכל זאת. כאשר יצאנו מהחדר החלטנו לפנות לעוד גורם בכיר אחרון שיעזור לנו להיות שלמים עם ההחלטה. פנינו ישירות אל מנהל מחלקת נשים ויולדות בשיבא פרוספר סיון אייל. תשובתו הייתה כי אין מניעה ללדת לידה טבעית, העובר עובר דרך תעלה שאין לה קשר למפרק הירך. הוא שאל אותי לגבי פישוק ועניתי לו כי הפישוק שלי מוגבל. הוא אמר כי יש דרכים שונות ללדת באופן טבעי, תנוחות שונות שלא דורשות פישוק ושהכי חשוב זה לידע את הצוות הרפואי לפני הלידה כי הסכנה הכי גדולה זה שמישהו יזיז את הרגל במהלך הלידה בצורה אגרסיבית. בנוסף הוא אמר שנשים רבות שקרה להן את אותו המקרה ילדו באופן טבעי ושלא צריך לרוץ לעשות ניתוח קיסרי. יצאנו מהפגישה מאוד מרוצים עם החלטה סופית ללדת לידה טבעית. אני באופן אישי לקחתי דולה שתהיה במהלך הלידה ותשגיח על הרגל האופן צמוד. תיכננו מראש את התנוחות גם במצב של אפידורל. הדולה עשתה עבודת קודש יחד עם בעלי ושניהם שמרו שאף אחד לא יזיז את הרגל. האבסדורד הוא שילדתי חצי שעה לפני מועד הניתוח הקיסרי שנקבע מראש... אם יש לך שאלות נוספות אשמח לעזור. המון בהצלחה ורפואה שלמה, הכי חשוב!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אשמח ליצור קשר
 • צליל
 • 27/12/2017 09:16
 • וואו ממש הרגעת! אני מטופלת בהדסה הר הצופים כרגע ושם גם נאמר לי שאין מניעה מלידה טבעית. בשבוע הקרוב אמורה לעשות mri כדי לאבחן בבירור שמדובר באוסטאופורוסיס חולף של ההריון. מה עשית עם הכאבים? איך היתה לך הלידה? אני ממש חוששת מזה. והכי חשוב אחרי הלידה זה פתאום עובר? יש אפשרות שניצור קשר אם זה בסדר מבחינתך? תודה ! צליל 0527555746

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אורית
 • אורית
 • 05/12/2018 18:21
 • לי היתה אותה סיטואציה .הרופאים גם אמרו שאלד בלידה טבעית .בסופו של דבר לאחר הלידה ושפג האפידורל נודע לי ששברתי את מפרק הירך .רק אחרי 30 שעות עלו על זה ולקחו אותי לניתוח קיבוע עם 3 ברגים .היום 10 שנים לאחר הארוע נשארתי עם בורג אחד הוציאו לי שנה אחרי 2 מסמרים ועם מפרק גמור לגמרי ושחוק אני אמנם מתפקדת אבל לא יכולה לאמץ את המפרק יותר מדי .ברגע שיהיו כאבים באמת שאי אפשר אאלץ לעבור ניתוח החלפת ירך .בקיצר רק ניתוח קיסרי לעשות במצבים האלו .הרופאים שלי טעו בזמנו.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אורית
 • אורית
 • 05/12/2018 18:22
 • לי היתה אותה סיטואציה .הרופאים גם אמרו שאלד בלידה טבעית .בסופו של דבר לאחר הלידה ושפג האפידורל נודע לי ששברתי את מפרק הירך .רק אחרי 30 שעות עלו על זה ולקחו אותי לניתוח קיבוע עם 3 ברגים .היום 10 שנים לאחר הארוע נשארתי עם בורג אחד הוציאו לי שנה אחרי 2 מסמרים ועם מפרק גמור לגמרי ושחוק אני אמנם מתפקדת אבל לא יכולה לאמץ את המפרק יותר מדי .ברגע שיהיו כאבים באמת שאי אפשר אאלץ לעבור ניתוח החלפת ירך .בקיצר רק ניתוח קיסרי לעשות במצבים האלו .הרופאים שלי טעו בזמנו.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אורית
 • אורית
 • 05/12/2018 18:22
 • לי היתה אותה סיטואציה .הרופאים גם אמרו שאלד בלידה טבעית .בסופו של דבר לאחר הלידה ושפג האפידורל נודע לי ששברתי את מפרק הירך .רק אחרי 30 שעות עלו על זה ולקחו אותי לניתוח קיבוע עם 3 ברגים .היום 10 שנים לאחר הארוע נשארתי עם בורג אחד הוציאו לי שנה אחרי 2 מסמרים ועם מפרק גמור לגמרי ושחוק אני אמנם מתפקדת אבל לא יכולה לאמץ את המפרק יותר מדי .ברגע שיהיו כאבים באמת שאי אפשר אאלץ לעבור ניתוח החלפת ירך .בקיצר רק ניתוח קיסרי לעשות במצבים האלו .הרופאים שלי טעו בזמנו.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אורית
 • אורית
 • 05/12/2018 18:23
 • לי היתה אותה סיטואציה .הרופאים גם אמרו שאלד בלידה טבעית .בסופו של דבר לאחר הלידה ושפג האפידורל נודע לי ששברתי את מפרק הירך .רק אחרי 30 שעות עלו על זה ולקחו אותי לניתוח קיבוע עם 3 ברגים .היום 10 שנים לאחר הארוע נשארתי עם בורג אחד הוציאו לי שנה אחרי 2 מסמרים ועם מפרק גמור לגמרי ושחוק אני אמנם מתפקדת אבל לא יכולה לאמץ את המפרק יותר מדי .ברגע שיהיו כאבים באמת שאי אפשר אאלץ לעבור ניתוח החלפת ירך .בקיצר רק ניתוח קיסרי לעשות במצבים האלו .הרופאים שלי טעו בזמנו.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אורית
 • אורית
 • 05/12/2018 18:24
 • לי היתה אותה סיטואציה .הרופאים גם אמרו שאלד בלידה טבעית .בסופו של דבר לאחר הלידה ושפג האפידורל נודע לי ששברתי את מפרק הירך .רק אחרי 30 שעות עלו על זה ולקחו אותי לניתוח קיבוע עם 3 ברגים .היום 10 שנים לאחר הארוע נשארתי עם בורג אחד הוציאו לי שנה אחרי 2 מסמרים ועם מפרק גמור לגמרי ושחוק אני אמנם מתפקדת אבל לא יכולה לאמץ את המפרק יותר מדי .ברגע שיהיו כאבים באמת שאי אפשר אאלץ לעבור ניתוח החלפת ירך .בקיצר רק ניתוח קיסרי לעשות במצבים האלו .הרופאים שלי טעו בזמנו.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קרסול ימין
 • סימה
 • 20/11/2018 20:19
 • שלום, קיבלתי פיענוח של תשובת אולטראסונד קרסול ימין עקב נפילה התוצאות הן: אנתזופתיה ברצועה הלדטואידית אשמח לדעת מה זה אומר תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • היווצרות כיס דם לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך
 • אבי
 • 20/11/2018 17:21
 • נותחתי להחלפת ירך באוגוסט האחרון, כעבור חודשים נוצרה נפיחות בגודל כדור טניס עם כיחלון עדין, בוצע ניקוז של 100cc דם! עבר שבוע ונוצרה שוב נפיחות, ויש צורך לנקז שוב, זה מציק ולא נוח מה עושים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר שמואל יצחק - מרפאת מדטק ד"ר שמואל יצחק - מרפאת מדטק
אורטופד כללי, רפואת ספורט קרא עוד
ד"ר אילן קיציס ד"ר אילן קיציס
מומחה לאי ספיקת לב, מסתמים, השמנה וגור קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
טיפולים/ניתוחים קשורים

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל