כאב ראש בילדים: מתי יש סיבה לדאגה?

7% מהילדים, ואחוז גבוה יותר של מתבגרים, סובלים מכאבי ראש הפוגעים בתפקודם ובאיכות חייהם. מתי טיפול תרופתי ומנוחה מספיקים, ומתי חשוב לפנות באופן מיידי לקבלת טיפול רפואי? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר מיטשל שערץ


תאריך עדכון: 04/05/2016

שעת אחר הצהריים. יוני בן השמונה חוזר מבית הספר. הוא נראה חיוור ועייף וסובל מכאבים. הגשת המאכל האהוב עליו על ידי אמו נתקלת בסירוב. הוא הולך לחדרו, מכבה את האורות ונשכב על המיטה. לפעמים נשמעים ניסיונותיו להקיא בשרותים. אמו נוגעת בו – אין לו חום או פריחה הנראית לעין - והיא יודעת שהוא צריך משכך כאבים, שקט וחושך. צריך שיניחו לו. עבור יוני זו אינה הפעם הראשונה שבה זה קורה לו. יוני סובל ממיגרנות - וזה כואב.


קראו עוד: לא סתם כאב ראש: כיצד מטפלים במיגרנה


אמא, כואב לי הראש

כאב ראש בילדים הוא תופעה שכיחה וכואבת. הוא כה שכיח עד כדי כך שכמעט כל ילד שני מדווח על כאבי ראש בפעם זו או אחרת. כאב ראש חזק, משבית תפקוד וחוזר על עצמו - מה שמכונה מיגרנה -  קיים אצל כ-7% מהילדים ונמצא באחוזים גבוהים יותר אצל מתבגרים. בקרב הילדים, הוא מופיע במידה שווה אצל בנים ובנות, אך מגיל ההתבגרות נמצא כי בנות סובלות יותר.


כאבי ראש גורמים לנכות תפקודית והם סיבה לביקור במיון ואצל נוירולוג ילדים. חשוב להבין שכאבי ראש בילדים הם בעיה שכיחה ומשמעותית, שיש צורך לתת עליה את הדעת - הן בשלב האבחנה ועוד יותר בשלב הטיפול, וחשוב שלהורים יהיה מידע שימושי על מנת שניתן יהיה להעניק לילדים את הטיפול ההולם ביותר.


לכאבי ראש בילדים יש מאפיינים שונים מאלו המופיעים אצל מבוגרים - הן בשל תופעות שונות והן בשל העובדה שילדים צעירים מתקשים לעתים לתת פירוט שיסייע בקביעת אבחנה, כמו אצל מבוגרים. לכן רצוי שילדים הסובלים מהתופעה יקבלו התייחסות רק מרופא שהוכשר לכך.


לא רק אצל מבוגרים: 7% מהילדים סובלים ממיגרנות


אירוע של כאב ראש בילד אפשר לחלק לארבעה סוגים: האחד, כאב ראש אקוטי ללא רקע קודם; השני, אירועים חוזרים של כאבי ראש שביניהם אין כלל תלונות מצד הילד; השלישי, אירועים כרוניים ומחמירים; והרביעי, אירועים כרוניים שאינם מחמירים. סיווג זה חשוב ביותר מפני שהוא מאפשר לרופא לענות על שאלה חשובה: האם כאבי הראש מהם סובל הילד מסוכנים או רק מכאיבים.


חשוב להדגיש כי על אף החלוקה הזו, ישנם כאבי ראש נדירים עם מאפיינים ייחודיים, שיצריכו לרוב בירור מעמיק במטרה לאבחן את הגורם להם ולשלול סכנה. בכל מקרה, לאחר האבחון חשוב להחליט יחד עם הרופא המטפל על טיפול מתאים.


ולהלן 4 סוגי ראש עליהם הזכרתי:


1. כאבי ראש אקוטיים

כאבי ראש אקוטיים בילדים נגרמים מסיבות שונות ורבות – חלקן שכיחות, כגון חום כללי ודלקת גרון, אך חלקן נדירות ולעתים אף מסוכנות, כגון דלקת קרום המוח או דימום מוחי. עוצמת כאב הראש במקרה הזה היא גורם מכוון: כאב ראש חדש ועוצמתי המשבית תפקוד, ושלא נצפה בעבר, דורש התייחסות רפואית דחופה. במקרה כזה מומלץ שלא לשלוח ילד לישון עם כאב ראש קשה מבלי לדעת ממה הוא נובע.


2. כאבי ראש אקוטיים שחוזרים על עצמם

בשונה מהסוג הראשון, כאבי ראש אקוטיים שחוזרים על עצמם, הם בדרך כלל לא מדאיגים, על אף שהם בהחלט כואבים. כאבי ראש אלו נבדלים בעוצמתם. יש אירועים שגורמים לכאב אך לא משביתים תפקוד, מצב המכונה "טנשין", ויש אירועים שגורמים לכאב חזק מאוד שמשבית תפקוד, מצב שבו הילד רק רוצה שיניחו לו לנפשו. במקרה כזה - תרופה, שינה, וזמן זה כל מה שצריך עד שזה יעבור - ולרוב הילד יתעורר למחרת כמו חדש. המפתח לאבחנה של אירועים אלה הוא, בין היתר, העובדה שביניהם הילד בריא לחלוטין ומתפקד רגיל, ללא כל תלונה.


3. כאבי ראש ממושכים שמחמירים עם הזמן 

הסוג השלישי של כאבי הראש – אירועים ממושכים שמחמירים עם הזמן – הוא אור אדום, הן עבור ההורים והן עבור הרופאים. אירועים שנמשכים לאורך שבועות או חודשים, עם מגמת החמרה, דורשים בירור בהקדם האפשרי. בירור כזה לרוב יכלול ביצוע הדמייה מוחית כדי לשלול ממצאים מסוכנים הגורמים בדרך כלל לאירועים כאלה, כגון גידול במוח.


4. כאב ראש ממושך ללא מגמת החמרה

הסוג הרביעי, ואולי הקשה ביותר מבחינת ההשפעה שלו על איכות החיים של הילד, הוא כאב ראש ממושך, ללא מגמת החמרה ועם השפעה חזקה על התפקוד היומיומי. כאב ראש מסוג זה עלול להתרחש אצל ילד הסובל ממיגרנות, אך אלו החמירו ומגיעות בתכיפות של אחת לשבוע – ולא רק אחת לחודש. ישנם גם ילדים שאצלם סוג זה של כאב ראש מגיע בפתאומיות. בכל מקרה, כאב ראש מסוג זה בילדים דורש בירור אצל מומחה.


לסיכום, בכתבה זו העלינו נושא של כאבי ראש בילדים והגישה הראשונית עליהם. בכתבה הבאה נצלול לנושא הטיפול ואיך עוזרים לילדים עם כאבי ראש. להתראות!עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר מיטשל שערץ השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, טיפול במיגרנות, הפרעות שינה וטינטון בנוירופידבק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התמכרות לכדורי מגירנה רינת 13/11/2019 18:37
  • אני משתמשת ברילרט להתקפי המגירנה. אחרי כמה כדורים בחודש הגוף מפתח התמכרות לכדור?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 19/11/2019 22:51
מחזור ונוירופידבק דניאל 12/11/2019 09:05
  • לאחרונה החלו להופיע מיגרנות בזמן מחזור. אני כבת 50, לא סבלתי ממיגרנות בעבר. האם נוירו פידבק יכול לעזור?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 17/11/2019 18:43
  • שלום רב נוירופידבק הוא כלי מצויין לטיפול במגרנות מכל סוג. במידה וטיפולים אחרים לא עזרו, ואם רוצים טיפול לא תרופתי, אזי זה פיתרון מצויין. בריאות שלמה

  • + הוסף תגובה
כדורי שינה מושיקו 20/10/2019 11:52
  • דוקטור שלום רב, אני בן 33 בריא בדרך כלל, לפני כ3 וחצי שנים החלו אצלי בעיות שינה חמורות בעקבות סגירת העסק ועוד... הלכתי לרופא המשפחה ובלי לחשוב פעמיים הוא נתן לי מרשם לבונדורמין. הוא אמר לי תיקח חצי כדור ותישן כמו תינוק, אכן לקחתי חצי כדור פעמיים בשבוע והשינה השתפרה פלאים,לאחר מספר חודשים חצי הכדור כבר לא השפיע והתחלתי לקחת כדור שלם בכל יום,לאחר חצי שנה כבר התחלתי לקחת כדור וחצי וכן הלאה ל2 כדורים ביום כאשר ההשפעה שלהם עליי כבר לא כמו שהיה בהתחלה, כלומר גם עם 2 כדורים אני לא ישן טוב,אני בבעיית התמכרות קשה ולא יודע כל כך איך לצאת מיזה,כי אם אני לא לוקח כדורים אני לא עוצם עין לדקה לילות שלמים, מה הייתה מציע לי לעשות דוקטור?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 21/10/2019 00:18
  • שלום רב ייעוץ אצל כל פסיכאטר מקצועי יביא להמלצות שיוכלו לעזור לך לפתור את הבעיה. בהצלחה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!