דלג לתוכן

כאבי ראש בילדים (Headache in children)

1 דקות קריאה

כאבי ראש אצל ילדים מהווים עילה ל-10% מכלל הביקורים של הילדים במרפאות. תלונה על כאבי ראש אצל ילד שונה בדרך כלל מתלונה דומה אצל מבוגר.
התלונה על כאבי ראש שכיחה אצל ילדים והיא עלולה להופיע כבר בגיל שנתיים, ללא קשר עם הופעת חום או מחלה נלווית אחרת. כאב ראש מתמשך אצל ילדים אופייני יותר בגיל בית הספר היסודי ושכיחותו עולה עד לשיעור של 40% בגיל ההתבגרות. רק כ-15% מכאבי הראש מוגדרים כמיגרנה וכל השאר נובעים מסיבות אחרות.

ככלל כל כאב ראש המעיר את הילד משנתו או הגורם להפרעה משמעותית בחיי היומיום, דורש אבחון רפואי מקיף. יש ללמוד על משך הכאב, על מיקומו, זמן הופעתו וכיצד הוא מסתיים, ואם הכאב מופיע יותר מאחת לשבוע - באיזו תדירות.

ד"ר ישראל הדרי

סיבות וגורמי סיכון

אבחנה מבדלת של כאבי ראש בילדים כוללת בעיות ראייה שונות (תחילת בית הספר); בעיות שיניים וחניכיים; סינוסיטיס (דלקת מערות הפנים); הפרעות שינה (סיוטי לילה או חלומות זוועה); מתח שרירי הצוואר (כתוצאה מפעילות ספורט, עודף או חוסר); חוסר שתייה (התייבשות); הפרעות פסיכוסומאטיות; הפרעות נפשיות; חברתיות; או שהם מהווים סימן להפרעה תוך-גולגולתית הקשורה למחלה.


סובלים מכאב ראש? התייעצו בפורום טיפול במיגרנות בעזרת נוירופידבק >

טיפולים ותרופות

הטיפול כולל אבחון של מקור התלונה/הכאב, התייחסות על פי האבחון: סילוק מקור הכאב על ידי טיפול בתרופות או על ידי טיפול פסיכולוגי משפחתי מתאים.
רופאים בתחום
פרופ' יוסף עוזיאל
פרופ' יוסף עוזיאל ילדים
ד"ר עדי אדר
ד"ר עדי אדר נוירולוגיה
ד"ר רחל בן חיון
ד"ר רחל בן חיון נוירולוגיה

מאמרים בנושא כאבי ראש בילדים

שאלות ותשובות על כאבי ראש
שאלות ותשובות על כאבי ראש
יוסי דוקס מערכת אינפומד מאת: יוסי דוקס מערכת אינפומד 06/03/2012

כאב ראש הינו אחד המצבים השכיחים ביותר הגורמים לפגיעה בתפקוד היומיומי הנעה בין חוסר נוחות קל ועד למצבים בהם אי אפשר ... לכתבה המלאה

11 טריגרים לכאב ראש
11 טריגרים לכאב ראש
אילת מריה מיטש, מערכת אינפומד מאת: אילת מריה מיטש, מערכת אינפומד 29/07/2014

מתברר שלא רק מחלות או פגיעות בגוף גורמות לכאבי ראש ולמיגרנה. אנשים רבים מוצאים עצמם רגישים למגוון סיבות שעד עתה לא ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום פרקינסון והפרעות תנועה

בניהולו של ד"ר סיימון ישראלי-קורן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו