דלקות אוזניים כרוניות: כל המידע החיוני על התופעה השכיחה בילדים

רוב הילדים צפויים לסבול מדלקת אוזניים בשנים הראשונות לחייהם. מדובר בתופעה שכיחה המצריכה טיפול נכון ומעקב רפואי כדיי להימנע מסיבוכים אפשריים. אילו דלקות קיימות ומהן דרכי הטיפול? כל התשובות להתמודדות יעילה עם התופעה הנפוצה
כתבה פרסומית כתבת חסותדלקות אוזניים הן תופעה שכיחה בילדים בעיקר במהלך חודשי החורף. דלקת אוזן חריפה מהווה למעשה סיבוך של מחלת דרכי נשימה, שבמהלכה מצטברים נוזלים בחלל האוזן התיכונה כתוצאה מנזלת וגודש אפי. אלה עשויים להתהוות לידי מצב דלקתי חריף שילווה במוגלה. הסיבה לשכיחות גבוהה של נוזלים באוזניים בקרב ילדים מקורה במבנה האנטומי ובתפקוד הלקוי של אוורור חלל האוזן התיכונה ועצם האוזן (המסטואיד) בגיל צעיר. 


דלקות אוזניים עשויות להתפתח לכדי מצבים כרוניים ועל ידי כך להביא לסיבוכים דלקתיים ונזקי שמיעה. חשוב להבדיל בין דלקות חריפות לבין מצבים כרוניים, זאת בשל העובדה שהטיפול והמעקב בשתי התופעות שונים.


דלקות אוזניים כרוניות נחלקות למספר קבוצות עיקריות. דלקת אוזן נסיובית כרונית, דלקת אוזן תיכונה כרונית עם נקב בעור התוף, דלקת אוזן תיכונה כרונית עם שקיעה של עור התוף וכולסטאטומה. מהן תופעות אלה, כיצד נגרמות ומהן דרכי הטיפול? מומחית מסבירה.דלקת אוזניים נסיובית

למעשה, מדובר בפלט נוזלי הממלא את חלל האוזן התיכונה לאורך תקופה ממושכת. זהו אינו מצב דלקתי חריף המצריך טיפול אנטיביוטי, אך נוזלים אלה עלולים להזדהם במשך הזמן. במצב של התדרדרות קיים סיכון גבוה יותר לדלקות אוזניים חריפות חוזרות. זאת ועוד, כאשר מדובר במצב כרוני עלולה להתפתח שקיעה של עור התוף אשר תוביל בהמשך למחלה נוספת הנקראת כולסטאטומה. דלקת אוזן נסיובית כרונית תגרום בדרך כלל לליקוי שמיעה בעל מרכיב הולכתי. כאשר מדובר בילדים בשלב בו מתקיימת התפתחות שפתית, ליקוי זה עשוי להיות קריטי להביא לעיכוב התפתחותי ושפתי.


איזו קבוצת אוכלוסייה צפויה לסבול מדלקת זו?

מצב זה שכיח יותר בקרב ילדים קטנים עקב המבנה האנטומי ותפקוד לקוי באוורור חלל האוזן התיכונה והמסטואיד (עצם האוזן) בגיל צעיר, מאידך הדלקת עשויה להופיע גם במבוגרים,  בעיקר לאחר מחלת דרכי נשימה חריפה ונזלת ממושכת. 


מהם הסיבוכים שעלולים להתפתח בעקבותיה?

הנוזלים המצטברים בחלל האוזן התיכונה עשויים להזדהם ולהוות מקור לדלקת חריפה חוזרת המצריכה טיפולים אנטיביוטיים. בנוסף במשך הזמן עלולה להתפתח שקיעה של עור התוף ואף כולסטאטומה. הנוזלים מגבילים את מעבר גל הקול ולמעשה מפחיתים את עוצמתו, כתוצאה מכך יסבול המטופל מליקוי שמיעה, לרוב הולכתי. 


מהן דרכי הטיפול?

הטיפול בדלקת אוזן נסיובית כרונית הינו טיפול כירורגי, ניתוח להכנסת צינוריות אוורור (ניתוח כפתורים). ההליך מבוצע בהרדמה כללית, במהלכו יוצרים נקב קטן בעור התוף, דרכו נשאב הנוזל מן האוזן התיכונה ומוחדרת צינורית אוורור אשר נשארת על עור התוף למשך מספר חודשים עד שנה. זו מאפשרת אוורור תקין של האוזן התיכונה ושיפור בשמיעה. לרוב  נפלטת הצינורית באופן טבעי כשמונה חודשים עד שנה לאחר הכנסתה. לאחר הניתוח מומלץ להשאר במעקב רפואי ולבצע בדיקות שמיעה תקופתיות.  


מהם הסיבוכים שעשויים להיגרם כתוצאה מניתוח הכפתורים?

אחת הבעיות שעלולות להיווצר היא אי פליטת הצינורית באופן ספונטני, דבר שיצריך פעולה כירורגית חוזרת כעבור שנה וחצי לצורך הוצאה. לעתים רחוקות עשויות להופיע הפרשות דרך הצינורית, או נקב שאריתי בעור התוף  לאחר פליטתה. חשוב לציין שתופעות אלה אינן שכיחות וסך הכל מדובר בפרוצדורה כירורגית פשוטה עם שיעור סיבוכים נמוך.
דלקות אוזניים שכיחות מאוד בקרב ילדים ועשויות להתפתח לכדי מצבים כרוניים ועל ידי כך להביא לסיבוכים דלקתיים ונזקי שמיעהדלקת אוזן תיכונה כרונית עם נקב בעור התוף

למעשה, זהו סיבוך אשר נגרם כתוצאה מדלקות אוזניים חוזרות בילדות או נקב שנותר לאחר פליטת צינורית אוורור. נקב בעור התוף בילדים ובמבוגרים מהווה מוקד זיהום קבוע ויש לטפל בו באופן כירורגי.


 מטופלים עם דלקת אוזניים כרונית ונקב בעור התוף סובלים מזיהומים חוזרים, הפרשות מרובות, ליקוי שמיעה ונאלצים לשמור מפני הרטבה של האזור ולהימנע מפעילות הקשורות בחשיפה למים, כמו שחייה וצלילה. ככל שהדלקת ממושכת יותר כך גדל הסיכוי לסיבוך אפשרי.


כיצד מטפלים בנקב בעור התוף?

הטיפול המומלץ במקרים אלה הינו ניתוח לסגירת נקב בעור התוף. הליך זה ניתן לביצוע במספר גישות ובמהלכו סוגרים את הנקב באמצעות שימוש ברקמות מאזור האוזן לרבות, סחוס ומעטפת שריר אשר נלקחות מן המטופל בעת ביצוע הפעולה הכירורגית.


מטרת הניתוח בראש ובראשונה הינה סגירת הנקב, ומטרתו המשנית הינה שיקום השמיעה באוזן שכן לא תמיד מתאפשר תיקון למצב השמיעה. זה מתאפשר במקרים  בהם הליקוי הינו ליקוי הולכתי או מעורב ועיקר מקורו בנקב עצמו. 


במצבים בהם המטופל סבל מדלקות חוזרות במשך שנים עשויה להיות מעורבות של עצמימי השמע (קיבוע או לחילופין נתק של עצמות שמע) או ליקוי שמיעה בעל מרכיב תחושתי עצבי (פוטנציאל השמיעה העצבית נפגע). כאשר מדובר בפגיעות אלה, סגירת הנקב לא תביא לשיפור בשמיעה ויהיה צורך בשיקום שמיעה באמצעות מכשיר שמיעה לאחר הניתוח. בחלק מן המקרים בהם קיימת מעורבות של עצמות שמע, ניתן יהיה לבצע תיקון כירורגי במהלך הניתוח לסגירת הנקב באמצעות שימוש בפרוטזה שתחליף את תפקוד עצמימי השמע הפגועים.


מהו זמן ההחלמה לאחר ניתוח זה?

ההחלמה בניתוח זה יחסית קלה ומהירה. זו איננה פרוצדורה הכרוכה בכאבים. ברוב המקרים, לאחר הניתוח יישאר המטופל באשפוז של יממה לפחות ולאחר מכן יגיע לביקורת ומעקב אצל הרופא המנתח. דלקת מסטואידיטיס כרונית

למעשה, מדובר במצב דלקתי שהתפשט אל עצם האוזן, המסטואיד. הנקב שנוצר בעור התוף, יוצר זיהום ממושך שכתוצאה ממנו מופרשת מוגלה ונוצר עיבוי של הרירית במסטואיד ובאוזן התיכונה. 


כיצד מאבחינים אותה?

דלקת מסטואיד מתאפיינת בהפרשות מאזור עור התוף שאינן מתייבשות גם תחת טיפול אנטיביוטי. בבדיקת הדמיה ( CT) ניתן יהיה לראות הצללה של תאי המסטואיד ועיבוי רירית במסטואיד ובאוזן התיכונה. 


איך ניתן לטפל בתופעה זו?

במקרה של דלקת כרונית במסטואיד, סגירת הנקב בעור התוף בלבד לא תספיק, ויש לטפל גם במוקד הזיהומי הקיים באזור עצם האוזן. הטיפול הייעודי לבעיה זו הינו מסטואידקטומיה, הליך הכולל ניקוי של עצם המסטואיד וסגירת הנקב בעור התוף.דלקת אוזן כרונית עם שקיעה וכולסטאטומה

כולסטאטומה הינה מחלת אוזניים כרונית הנגרמת כתוצאה כצמיחת תאי קשקש לתוך חלל האוזן התיכונה והמסטואיד, דבר אשר מביא לזיהומים חוזרים וגורם לנזק למבנה האוזן התיכונה. תופעה זו נגרמת בשל סיבות שונות. השכיחה מבניהן היא שקיעה של עור התוף כתוצאה מדלקות אוזניים חוזרות לאורך זמן.


למעשה, היא מתאפיינת בשיעור חזרה גבוה במיוחד, המגיע עד לכ- 50%. לכן הסובלים מכולסטאטומה צריכים להישאר במעקב לאורך שנים ולבצע בדיקות הדמיה חוזרות לאחר הניתוח כדיי לוודא שאין מחלה שאריתית או חוזרת. 


מהן הבעיות שעשויות להיווצר כתוצאה מהדלקת?

כתוצאה מכולסטאטומה עלולים להיווצר סיבוכים תוך גולגולתיים, כמו דלקת קרום המוח , דלף נוזל מוח או פקקת של וריד מוחי, הנובעים מהקרבה של חלל האוזן והמסטואיד לבסיס הגולגולת ולמוח. בנוסף עשויים להתפתח גם סיבוכים חוץ גולגולתיים, לרבות פגיעה בעצב הפנים, ליקוי שמיעה הולכתי כתוצאה מפגיעה בעצמות השמע, ליקוי שמיעה עצבי כתוצאה מפגיעה באוזן הפנימית, סחרחורת כתוצאה מפגיעה במערכת שיווי משקל.


כיצד ניתן לטפל בכולסטאטומה?

הטיפול בכולסטאטומה תלוי בהיקף המחלה ובאופן ההתפשטות שלה. גם במקרה זה הניתוח כולל את שחזורו של עור התוף וניקוי של עצם האוזן (מסטואידקטומיה) ומתבצע בשתי צורות עיקריות.


ניתוח מסטואידקטומיה מסוג CWU

הליך המאפשר שמירה על מבנה הדופן האחורית של תעלת השמע החיצונית. ניתן לבצעו במקרים בהם המחלה לא התפשטה לאזורים אליהם הגישה מורכבת דרך תעלת האוזן. 


ניתוח מסטואידקטומיה מסוג CWD

ניתוח זה מבוצע במקרים בהם הכולסטאטומה חדרה לאזורים חבויים יותר, אותם קשה לנקות באופן קפדני דרך תעלת השמע. פרוצדורה כירורגית זו מערבת גישה רדיקלית. במהלכה מסירים את הדופן האחורית של תעלת השמע החיצונית ומתבצע שחזור של מבנה האוזן בסיום ההליך. פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב גרון - כנראה משירה - שאינו חולף עומר 18/10/2012 21:33
 • שלום רב, אני זמר מתחיל, ולפני 3 שבועות ניסיתי לשיר בטונים גבוהים ואימצתי מאוד את המיתרים כך שכאב לי הגרון. הכאב רק הלך והתגבר עם הזמן ולאחר כמה ימים הפסקתי לשיר לגמרי. הלכתי לרופאה והיא אמרה שיש לי שריטה במיתרים שנהייתה דלקתית ונתנה לי אנטיביוטיקה וספריי מרגיעה. לפני כמה ימים הלכתי אליה שוב והיא בישרה לי כי אין בגרון ובמיתרים שום דבר והכל תקין. כיום אחרי 3 שבועות אני מרגיש בדיוק את אותו הכאב: גולה בגרון, וקצת שורף, כל פעם שאני מדבר זה יותר כואב ומעייף את הגרון. מה לעשות? פשוט לחכות? לא לדבר בכלל? אני מפחד מאוד כי מבחינת ההרגשה המצב כלל לא השתפר. תודה מראש, עומר

 • + הוסף תגובה
כאבי גרון לאחר מאמץ ( שירה / דיבור) דר' אמנון שמושקוביץ 25/10/2012 20:10
 • שלום עומר. אתה מתאר מצב של כאבי גרון לאחר שירה מאומצת . לא כתבת אם ביקרת אצל רופאת אאג או כללית / משפחה. יש לכך חשיבות רבה לצורך איבחון / טיפול . האם ניבדקו לך מיתרי הקול? יש חשיבות לבדיקת מיתרי הקול אם זה על ידי מראה - בדיקה לא ישירה או סיב אופטי. אתה מתאר שקיבלת אנטיביוטיקה וספריי. אתה גם מתאר מצב של הרגשת שריפה בגרון . שירה מאומצת או מאמץ פיזי אחר עלול לעיתים לגרום לעליית חומצות מהקיבה לגרון ולגרימת דלקת כימית של המיתרים . אתה שואל אם להפסיק לדבר בכלל- התשובה היא לא. אתה גם כותב שאתה פוחד - כי המצב לא השתפר. אז ראשית , תפסיק לפחד. ממליץ לך לפנות לרופא/ת אאג על מנת לבדוק את מיתרי הקול בסיב אופטי ולשקול אם יש צורך גם בבירור גסטרואנטרולוגי בשאלה של עליית חומצות מהקיבה לגרון כגורם לדלקת כימית של מיתרי הקול . בהצלחה .

 • + הוסף תגובה
כאבי גרון שלומו 02/06/2020 00:05
 • היי היה לי לא מזמן כאבי גרון מוזרים כאלה כאילי מרגיש שאני בולע במאמץ וזה התמשך כ חודש וקצת בערך וזה עבר לי לבד היה לי ליחה וזהו כרגע זה עבר אבל עם אפשר לדעת מזה השמח תודה מראש שלומי

 • + הוסף תגובה
נזלת אחורית עזרה בבקשה רויטל 09/08/2014 10:27
 • היי אני רויטל ואני בבעיה רצינית !! כבר 7 חודשיים אני סובלת מליחות שיוצאות דרך הפה כמו נזלת כרגע אני אחרי שעברתי חצי הריון ועוד 3 חודשים עם הבעיה ואני מרגשה תחושת חנק משהו תקוע בגרון ליחה דביקה שיוצאת כל שעות היום והלילה ללא שינה הצטרפו גם חרדות מהחנק והמשיכות הבלתי פוסקות להוציא את זה או לבלוע בכלל אין בליעה , כבר עברתי מספר בדיקות אצל רופאיםסיטי ריאות רנטגן ושת קיבה צילום סינוס הכל תקין יש לי אני לא יודעת מה לעשות כבר לילות וימים עם אדים בסיר וקינמון שטיפות מלח אינלתיה מכייחים תרופות ועוד ... עזרה בבקשה לא לא יכולה עוד דקה אשמח לתגובה להצעה לרעיון פליז);

 • + הוסף תגובה
סובלת מאודדד רויטל שובב 09/08/2014 10:48
 • דר שלום , שכחתי לציין שגם קניתי סירופ צמחי מרפא , ושהליחה היא צמיגית ושקופה כמו דבק שלא עוזב אותי אין לי שנייה טובה ביום בבקשה תעזור לי , תודה רבההה

 • + הוסף תגובה
ליחה ד"ר אמנון שמושקוביץ 12/08/2014 14:20
 • שלום רויטל . מהפניה את נשמעת מאוד לחוצה . דבר ראשון, זה לא מוסיף בריאות , אז ממליץ לך לנסות לצאת מהלחץ . כמה מהר- ככה עדיף. את לא בסכנת חיים הרי , נכון ? מה שאת מתלוננת זה על אי נוחות. הריון יכול לגרון לשינויים הורמונאליים בגוף , לשינויים פיסיולוגיים כולל נזלת, ליחה, עליית חומצות קיבה ללוע ולגרון עקב שינויים במפל הלחצים בין הלחצים בבית החזה ללחצים בבטן - דבר המכונה בשם רפלוקס. גם הלחץ הנפשי עצמו גורם להחמרת הבעייה. גם סוגי האוכל אותו אנו אוכלים , למשל גבינות מהבקר, אורז לבן, דברי בצק מקמח לבן, דברי מתיקה , כל אילו עלולים לגרום להיווצרות ליחה צמיגה . נראה לי על פי התיאור שעברת ריבוי בדיקות שלא מצאו דבר ( פתולוגיה) . אז שורה תחתונה, ממליץ בירור אאג כולל בדיקת סיב אופטי של מיתרי הקול / לוע. בדיקת גסטרואנטרולוג לשלול רפלוקס ויעוץ עם תזונאית ( אפילו הוליסטית ) לגבי סוגי מזון שאת אוכלת והעיקר, לצאת מהלחץ שלא מוסיף בריאות.ועוד דבר, אני מקווה שאינך מעשנת. רפאה שלמה.

 • + הוסף תגובה
ליחה רויטל 12/08/2014 22:57
 • שלום ד״ר כן אני מאוד לחוצה , היות והרבה זמן אני מחכה שזה יעבור ולא קורה שום דבר למרות הניסיונות הרבים , התחילו לי חרדות מאז שזה קרה והמצב רק מחמיר כי אני לא מוצאת פיתרון .. טוב אני חרדתית בלי כל קשר (; ); . עשיתי צילום רנטגן ושת גיבה ותרסריון יצא תקין .. אאג אמר שזה בצקת באף , גם גודש וקיבלתי גם זריקת סטרואידים שלשום שגרמה לי לתחושת מחנק יותר , לגביי רפלוקס אמרו לי שאין , גם שאני מפחיתה משמעותית מוצרי חלב יש לי עדיין , לגביי עישון .. כל ההריון כמובן שלא עישנתי , כרגע מעשנת 3-4 סיגריות זה קריטי? יש לל המלצה איך להעביר את הגודש ואת הבצקת באף ובגרון? נראה לי שזו הבעיה העיקרית .. ומה דעתך על דיקור סיני אני חושבת שרק את זה לא ניסיתי .. תודה רבה על מה שרשמת טען עוזר שנמאים בחרדה .. אני יודעת שאני לא אמות מזה .. אבל החרדה יותר חזקה ממני..עקב האי נוחות המתמשכת המון זמן .

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אמנון שמושקוביץ 15/08/2014 10:19
 • בנושא החרדה כדאי לפנות לטיפול ויעוץ פסיכולוגי ולעיתים גם פסיכיאטרי - זאת לא בושה וכמו שהגוף זקוק למזור כך לעיתים כגם הנפש. לעיתים לחצים עלולים לדמות מחלות שונות ואז עלולים להתחיל לקבל טיפולים לא נכונים עקב זאת. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
גם אני מרגישה בדיוק כמוך! ממי 15/06/2018 07:55
 • התקפי שיעול וחנק מהלילה הצמיגה. זה מאוד מאוד מפריע. אני גם מכירה את החרדה שהתקף כזה יוצר. גם לי זה התחיל בהריון, אך אני עשרה חודשים אחרי לידה וזה עדיין נמשך. כלומר, חזר מחדש לאחר הפסקה. שללו ריפלוקס. האא'ג אמרו שזה כנראה אלרגיה. השאלה היא למה... זה אכן סיוט

 • + הוסף תגובה
בקשר לליחה ליליאן 14/08/2014 19:14
 • היי רויטל בשעה טובה עם ההריון :-) אני גם סבלתי מליחה, הפתרון שלי היה ניסוי וטעיה-בסוף גיליתי שהורדה מתפריט לגמריי-לחם ומוצרי חלב. הפחית את הלליחה ב100% !! עכשיו כבר אין ליחה! :) את בהריון לכן לא אמליץ לך לנהוג כמוני, אבל אחרי ההריון אם תרצי-תנסי זאת זה לא קל לשנות תזונה. אבל לחם עם שמרים זה מזיק לבריאות-אם תחפשי בגוגל מידע באנגלית כנל לגבי מוצרי חלב. לא אוכל בכלל גם לא עיזים. זה היה קשה בהתחלה, אבל אחרי חצי שנה מתרגלים וכבר אין חשק למוצרים הנל. יש המון מידע בגוגל שחלב עושה ליחה בגוף... בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
ליחה כבר מלא זמן רויטל 16/08/2014 10:10
 • היי לילאן תודה על תשובתך , אני אחרי לידה כבר 4 חודשים זה התחיל בחודש חמישי וקצת ונתקע לי , ליחה דביקה צמיגית כל היום והלילה בלי הפסקה שנתקעת בגרון ולא יוצאת אני כבר לא אוכלת מוצרי חלב ועדיין התופעה ממשיכה זה משהו לא נורמלי אין לי רגע מנוחה , אין איכות חיים בכללל אני בקושי מצליחה לטפל בילדה כי זה תקוע לי בגרון ומוציא אותי מדעתי , בלי שינה וכל הזמן אי נעימות שאני מושכת את זה מחריד . יש לך עוד עצות בשבילי ? תודה רבה ושבת שלום ומבורכת (;

 • + הוסף תגובה
שלום לך רויטל, לליקה 01/03/2017 11:07
 • אמנם עברו מס' שנים. מכיוון שגם אני חווה את אותה הבעיה המטרידה ,סקרנית לדעת האם הבעיה נפתרה ואם כן מה עשית לפתרונה או שמא חלפה מעצמה במהלך הזנים. תודה לאה, 0502796429

 • + הוסף תגובה
ליחה ד"ר אמנון שמושקוביץ 01/03/2017 18:17
ליחה בני 16/09/2017 18:26
 • מזה כבר שנה אני סובל מליחה ואם למישהו ישתרופה אני מבטיח לו שהוא יהיה מליונר בין לילה פשוט כל הרופאים יש להם אותה תרופה רפולוקוס לחץ תזונה אני בדרך כלל בריא לא לוקח שום תאופה אני בן 59 ומאוד סובל אז בבקשה 0606261346

 • + הוסף תגובה
חווה את אותם תסמינים ניקול 19/06/2018 00:57
 • כבר 9 חודשיים סובלת מאותם תסמינים נחנקת בלילה מהליחה והיא לא מפסיקה !! מה לעשות ???

 • + הוסף תגובה
גוש ליחה לא רופא 01/09/2018 19:52
 • אני לא רופא אבל אצלי מה שעזר לתופעה היא לקחת כמה חודשים אומפרודקס אפילו פעמיים ביום שעה לפני האוכל. בנוסף טלפסט ליבוש התגובה האלרגית ואז לרדת במינון לפי סימפטומים. זה יכול לקחת איזה חודש עד שנעלם. להקפיד על הליכה בחוץ כל יום שעה, ולמסות לישון על צד שמאל עם כרית שמישרת את הראש, לי יש גם מיטה מתרוממת אז מרים אותה 10 מעלות

 • + הוסף תגובה
גם אני עם אותן תופעות כבר שנתיים בת 41 דגיגה 14/01/2019 13:31
נזלת אחורית דורית 14/01/2019 20:49
 • לא יאומן..עצוב ש כ"כ הרבה סובלים מזה ואין פיתרון. פשוט אין? יותר מ10 סוגי תרופות נתנו לי, בדיקות בלי סוף וכלום... שינוי תזונה גם לא עזר. דיקור, נטורופטיה כלום. אז לאחר מחקר של שנה: אם כל העניין הוא כרוני מתמשך, יש את אלה שמקור הליחה הוא ממערכת העיכול והליחה פשוט עולה להם ולכן תרופות לריפלוקס וכדו' כולל תזונה מסויימת, הפחתת סטרס, אולי יעזרו. כמובן טיפול רופא. ויש את אלה שמקור הליחה הוא מאחורי האף באיזור הסינוסים וזה נוזל לגרון. ואז כדאי לבדוק אלרגיה או דלקת וטיפול רופא מתאים. לצערי אצלי טרם נמצא פיתרון.. מקווה שעזרתי למישהו. אשת רוקח.

 • + הוסף תגובה
נזלת אחורית, שיעול,גודש בגרון LIR 07/02/2019 12:20
 • שלום, גם אני אחרי שנה וחצי מאז ההריון. התחושה של הגוש בגרון התחילה לי עוד בהריון בחודש 5 6, נאמר לי שזה בצקת וייתכן שזה מההריון . עד עכשיו אני עם התחושות האלה , באות והולכות . גילו לי חיידק בקיבה הילקובקטר - התחלתי עם טיפול אנטיביוטי אך עדיין התחושות בושט ובגרון אותן תחושות של תקיעות, צמיגות ליחתית , הרבה שיעול. הלכתי לרופא אאג אמר לי שזו תגובה אלרגית כנראה כתוצאה ממה שיש לי בקיבה. אנחנו שפני נסיונות או מה? בבקשה מחפשת פתרון . אני סובלת מזה כבר כמעט שנתיים . נורא קשה לי.

 • + הוסף תגובה
מכה שלא כתובה הדבר הזה - סובל סבב שני לאחר שהייתה הפוגה של 8 חודשים אייל 21/03/2019 21:46
 • זה התעורר שוב אחרי הצטננות.. התחלתי טיפול של אסתמה לפני 10 ימים ובנתיים אין שיפור...אמשיך עוד 3 שבועות ונראה..

 • + הוסף תגובה
מעדכן שהטיפול סטרואידי אסתמה לא עזר ונראה שגם סטרואידים לאף לא עזר אייל 11/04/2019 04:29
 • מנסה עכשיו פעמיים ביום לנטון לעיכוב הפרשות חומצה - אחרי שרופא א.א.ג ראה אדמימות בלוע שאולי נגרמת מריפלוקס

 • + הוסף תגובה
נסה לשבועיים-שלושה כדור טאמס לפני השינה. אייל 11/05/2019 05:57
ליחה כתוצאה מסיבות נפשיות? כבר בלי ליחה 12/02/2019 08:14
 • בילדותי עברתי התעללות פיזית ונפשית מצד אמא לאחר מות אבי, והאווירה בבית תמיד מתוחה , במקביל היה לי כל הזמן ליחה כרונית שחוסמת את הנשימה. היתה לי תקופה שיצאתי מהבית לחו''ל לחצי שנה, ושם לא היתה לי ליחה -שייכתי את זה למזג האוויר \ תזונה כי כשחזרתי, ולגור עם אמא, חזרה הליחה. פתאום אני עכשיו מקשרת , אחרי 8 שנים שעזבתי את בית ההורים, ועברתי לחיות עם בן זוגי המהמם , שעכשיו אין לי ליחה כבר שנים, ונמצאת במצב נפשי הרבה יותר נוח. התחלתי לעשות גוגל ומצאתי את הדיון הזה , משאירה את זה פה. עדיין תוהה אם יש קשר

 • + הוסף תגובה
ליחה מסיבה נפשית דורית 24/03/2019 08:53
 • הי.. מעניין מה שכתבת.. ובהחלט הגיוני.. תודה על השיתוף. את האדם הראשון שמעלה אופציה זו לכאן. נטורופט אמר לי שזו תופעה שיכולה להופיע בעקבות סטרס או התקף חרדה.. אצלי זה התחיל חודש אחרי סטרס מטורף ואחרי התקף חרדה אך לצערי לא עבר למרות השיפור במצב הנפשי.

 • + הוסף תגובה
ליחה כל היום. אייל 11/05/2019 05:50
 • כבר רשמתי כאן, אבל מסכם על מנת לתת עוד רעיונות לטיפול... בגדול אומרים ש 90 אחוז מהמקרים שסובלים משיעול כרוני\ליחה זה או נזלת אחורית או ריפלוקס. לפני שנתיים הליחה התפרצה אצלי אחרי צינון - כיוחים כל היום אולי 150! סיוט!לקח לזה איזה חצי שנה להירגע. לאחר כחצי שנה שהיה ממש רגוע שוב הצטננתי ושוב זה התפרץ - אז מה ניסיתי? קצת שינוי תזונתי - הרבה פחות לחם לבן. חלב כמעט לא צורך. טיפולים תרופתיים שניסיתי שקשורים בדלקת\ אלרגיה: תרסיס סטרואידי לאף במשך חודש פלוס - לא ממש עזר. סטרואידים במשאף חודש - לא עזר. אנטיהיסטמין לאף כמה ימים - לא עזר. סינופד - מייבש ליחה הפחית אמנם ב 50 אחוז - אבל אסור לקחת יותר מכמה ימים ברצף לכן הפסקתי. ואז הלכתי לרופא אא"ג - אמר שיש קצת אודם בגרון ואולי זה ריפלוקס ושאנסה לקחת פעמיים ביום לנטון (מעכב הפרשת חומצה) - ניסיתי חודש - אולי שיפור קל. כיום לוקח לנטון אחד בבוקר ולפני שינה לוקח כדור טאמס - מנטרל חומצה שכבר קיימת בקיבה..אולי חלק מהתרופה נשארת בוושט ובגרון ולכן כל מגע עם חומצה שעולה מנטרל אותה - יכול להיות שיש שיפור נוסף בזכות זה. במהלך כל התקופה לקחתי ועדיין לוקח 3 כדורים מוקוליט ביום. לפעמים יש מצבים במיוחד אחרי שינה שהליחה הצטברה ונדבקה למערכת הנשימה וזה גורם לשיעול וכיוח שלא נגמר - הכי טוב זה פשוט ללכת מעל כיור - ולכייח בערך 15-20 דקות (הנשמה יוצאת) כדי לנקות ואז באמת יש קצת שקט מזה - אם זה גורם לרפלקס הקאה - בהחלט כדאי לקחת מוקוליט. זהו, זה הסיפור שלי מקווה שזה ימשיך להשתפר ושמשהו מהמידע הזה יעזור למישהו!

 • + הוסף תגובה
נ.ב אייל 11/05/2019 06:01
 • אה וגם לאחרונה התחלתי עם תכשיר מי מלח - טבע ספריי - כסוף כזה עם סגול זה 80 אחוז מי ים + מים מטוהרים אז אולי גם זה קצת מתחיל לעזור ורופא אמר לי שכל תרסיס לאף שלוקחים נושמים עמוק כדי להחדיר כמו שצריך למערכת הנשימה.

 • + הוסף תגובה
סיכום טוב אבל לא לגמרי. דורית 13/05/2019 17:41
 • הליקובקטור בדקת...? א. לא מצאתי רופא שבאמת מטפל ופותר נזלת אחורית. לא מושפעת משום תרופה עד כה. ניסיתי . אם למישהו יש כזה רופא- תכתבו מי!!!! לריפלוקס ולהליקובקטור יש טיפולים טובים. רק שצריך לבדוק אם זה לא חוזר במקרים של הליקובקטור.

 • + הוסף תגובה
סיכום טוב אבל לא לגמרי. דורית 13/05/2019 17:41
 • הליקובקטור בדקת...? א. לא מצאתי רופא שבאמת מטפל ופותר נזלת אחורית. לא מושפעת משום תרופה עד כה. ניסיתי . אם למישהו יש כזה רופא- תכתבו מי!!!! לריפלוקס ולהליקובקטור יש טיפולים טובים. רק שצריך לבדוק אם זה לא חוזר במקרים של הליקובקטור.

 • + הוסף תגובה
ליחה אנונימית 08/06/2019 13:36
 • אני בת 15 וחצי והליחה התחילה אצלי בערך מגיל 13 סבלתי שנתיים בשקט כל היום מבזבזת קמויות נייר וזה התחיל משפעת שהייתה לי ועד עכשו זה רודף אותי שנתיים וחצי כמעט ואני לא יודעת מה לעשות הלכתי לרופא אף אוזן גרון הוא אמר שאין כלום אין משהו השקדים או משהו אמר שהכל תקין וכל בוקר שאני קמה זה בכלל סבל וסיוט מרגישה שבא לי להקיא מי שיכול לעזור לי אשמח כי לא חשבתי שמגיל 13 תתחיל לי ליחה של כל חצי שעה לפחות אפילו יש פעמים שכל כמה דקות אשמח לעזרה בבקשה merachelazmi@gmail.com

 • + הוסף תגובה
ליחה אנונימי 26/05/2020 08:43
 • היי גם אני סובל מאותה בעיה מעל לשנה עצוב שיש כלכך הרבה סובלים ואין פיתרון

 • + הוסף תגובה
ריח רע אחרי ניתוח שקד שלישי דני 01/09/2013 13:00
 • הבת שלי בת 6 עברה ניתוח להסרת שקד שלישי לפני ארבעה ימים החל מאתמול יש לה ריח רע מאד מהפה יצוין כי באופן כללי היא מרגישה טוב מעט, רק חלשה בחלקו השני של היום

 • + הוסף תגובה
ריח רע לאחר ניתוח שקד שלישי דר' אמנון שמושקוביץ 02/09/2013 01:07
 • שלום דני. לשאלתך על ריח רע לאחר כריתת שקד שלישי , תלוי בשיטת הניתוח , אם מדובר בחיתוך אן בשימוש בגלי רדיו או דיאטרמיה. כללית, השקד השלישי הוא היצטברות של בלוטות לימפה הנימצאות באיזור לוע האף . בניתוח עצמו מוסר השקד השלישי ונוצר למעשה פצע ולאחריו, צלקת המתחילה להיתרפות. במקום הפצע/ צלקת הרקמה שנוצרת מכילה למעשה חיידקים אשר הגוף תוקף אותן והן מתים ועל כן נוצר ריח לא נעים. יש רופאים הממליצים על טיפול אנטיביוטי למספר ימים על מנת להתגבר על כך ויש רופאים שלא ממליצים על טיפול אנטיביוטי. בכל מקרה זה אמור לעבור לאחר מספר ימים ( עד שבוע) . מומלץ בדרך כלל לתת מאכלים קרים או פושרים לאחר הניתוח על מנת למנוע דימומים מהלוע. אין צורך להיכנס ללחץ אך מומלץ להיות במעקב הרופא/ה המנתח/ת ולמסור לו או לה על כל שינוי שמיתרחש לאחר הניתוח. רפואה שלמה.

 • + הוסף תגובה
ניתוח שקדים תאיר 25/05/2020 18:37
 • יש לי ריח ממש נוראי מהפה אחרי ניתוח שקדים אבל לא קרטתי עשיתי הקטנה תוך כמה זמן זה עובר?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!