6 דברים שכדאי לדעת על אורטיקריה

מהי אורטיקריה, האם מדובר במחלה כרונית, האם היא עלולה להעיד על מצבי בריאות וחולי נוספים ומתי כדאי לגשת לאבחון אצל אלרגולוג?
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/08/2018


אורטיקריה היא מחלה עורית. חשוב לדעת שפרט לעור, המחלה אינה מערבת איברים נוספים. הנגעים בעור הינם עגולים או אובליים (בצורת אליפסה) שצבעם אדום והם לרוב מופיעים בתדירות יומיומית וכרוכים בגרד רב. הגרד והפגיעה האסתטית במראה החיצוני של המטופל כרוכים בפגיעה משמעותית באיכות החיים. למשל, הפרעות שינה, רצון של המטופל להסתגר בבית, אבדן ימי עבודה או לימודים. בנוסף לכך, אורטיקריה עלולה לפגוע גם בדימוי העצמי, באינטראקציה הבינאישית (החברתית והזוגית). במקרים קשים מופיעות גם הפרעות נפשיות של ממש כגון דיכאון קליני או חרדה שמצריכים טיפול תרופתי.   


כמחצית המטופלים שסובלים מאורטיקריה סובלים בנוסף גם מאנגיואדמה – אירועים של נפיחות פתאומית בעור ובתת עור (מקומות טיפוסיים – עפעפיים שפתיים איברי המין) שנמשכת באופן טיפוסי עד 48-72 שעות. האירועים הללו ,שכרוכים בכאב מקומי באזור הנפיחות ומפגיעה ניכרת במראה החיצוני,  תורמים לסבל של המטופל ולפגיעה נוספת באיכות החיים שלו.   1. מה משמעות השם אורטיקריה?

אורטיקריה נקראת סרפדת בעברית, משום שהנגעים האופייניים למחלה נראים כמו התגובה שמתפתחת בעור לאחר מגע עם צמח הסרפד (URTICA). קראו עוד: מזגן, חדר סגור ותסמינים אלרגניים: 4 טיפים למזעור נזקים 
2. מי עלול ללקות באורטיקריה?

מדובר במחלה שכיחה שמופיעה בקרב 1%-2% מהאוכלוסייה הכללית. אורטיקריה שכיחה פי שניים בנשים. המחלה פוגעת בכל שכבות הגיל, מילדות ועד זקנה, אך אופיינית במיוחד לגילאי 20-40, זו מחלה של אנשים צעירים. 3. מהם מאפייני התפרחת? 

הנגעים האופיניים, כפי שתואר לעיל, מופיעים באזורים שונים של העור ולפעמים בגדלים שונים, כאשר העור באזורים ללא הנגעים נראה בריא לחלוטין. הנגעים העוריים באופן טיפוסי "נעלמים" מעצמם תוך 24 שעות (לרוב תוך שעות בודדות), ללא סימן או זכר. 
הנגעים האופיינים מופיעים באזורים שונים על העור, ולרוב נעלמים מעצמם תוך 24 שעות
4. האם יש סוגים של אורטיקריה? 

ניתן לחלק את מחלת האורטיקריה לשני תתי סוגים: חריפה וכרונית. 

אורטיקריה חריפה: מוגדרת כאשר התפרחת מלווה מצבים של זיהום חריג או אלרגיה למזון ונמשכת בד"כ 4-6 שבועות. 


אורטיקריה כרונית: נמשכת מעל 6 שבועות. ברוב המכריע של המקרים מדובר במחלה אוטואימונית , כלומר מערכת החיסון באופן לא תקין "תוקפת" את העור של המטופל.


ניתן גם לסווג אורטיקריה לתתי קבוצות נוספות (למשל נגעים שמופיעים באופן ספונטאני ונגעים שהם induced – נגרמים כתוצאה מלחץ פיזי על העור , חשיפה לחום, קור ועוד. יש חשיבות רבה לאבחון הנכון מאחר ומכאן נגזר הטיפול שמותאם למטופל באופן אישי.         קראו עוד: האף לא מפסיק לטפטף? הכל על נזלת אלרגית 5. מה גורם לאורטיקריה? איך מאבחנים? 

אין לאורטיקריה סימנים מקדמים, לא ניתן למנוע אותה ובמרבית המקרים, לא ניתן לזהות את הטריגר שגרם להתפרצות המחלה. האבחון מתבצע על סמך המראה הטיפוסי של התפרחת. במקרים בהם מופיעה תפרחת לא טיפוסית  (למשל נגעים שאינם חולפים תוך יממה, שמשאירים "שארית" על העור לאחר היעלמותם וכו') מומלץ לפנות להשלמת הבירור אצל מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית. לרוב יידרשו בדיקות מעבדה ואף ביופסיית עור במקרים מסוימים. הברור הוא חשוב בעיקר על מנת לשלול מצבים חמורים שאורטיקריה יכולה להיות הביטוי שלהם, כגון מחלה אוטואימונית או אוטואימנפלמטורית (דלקתית), מחלה ממאירה, זיהום כרוני ואחרים.   
אורטיקריה אינה מלווה בסימנים מקדימים וברוב המקרים לא ניתן למנוע אותה 6. איך מטפלים באורטיקריה?

קו הטיפול הראשון הוא טיפול באמצעות תרופות אנטיהיסטמיניות מהדור החדש (שבניגוד לדור הישן אינן גורמות לישנוניות ובטוחות יותר לשימוש כרוני). התרופות הללו פועלות באמצעות עיכוב הפרשת היסטמין מתאי הפיטום (mast cells) ונטילתן בצורה כרונית מפחיתה את תדירות ועוצמת הופעת הנגעים ומניעת הגרד. המינון נקבע על פי חומרת המחלה ומצב החולה. קיימים מצבים בהם יש התלקחות קשה שמצריכה שימוש בסטרואידים לפרקי זמן קצרים. 


לחולים קשים שאינם מגיבים לטיפול זה קיימים טיפולים נוספים שבאופן עקרוני נחלקים לשני סוגים. הראשון , טיפול ביולוגי בשם Omalizumab  -(זולייר) שהנו טיפול מכון כנגד הנוגדנים מסוג IgE שהם שחקנים עיקריים במנגנון המחלה. מדובר בתכשיר בטוח לשימוש ועם יעילות גבוהה ביותר בהשגת הפוגה בתסמיני המחלה. הטיפול הביולוגי ניתן באמצעות זריקות תת עוריות, אחת ל-4 שבועות. מעל ל-85% מהחולים שמקבלים את הטיפול הביולוגי מושפעים לטובה וכמחציתם אף מגיעים לריפוי מלא של המחלה. 


הסוג השני של טיפול מבוסס על תרופות אימונוסופרסיביות (immunosuppressive) שפועלות לדיכוי חלבון מסוים או פעילות תאית (למשל תאי ה-T) של מערכת החיסון, ובכך להפחתת הדלקת האוטואימונית. קיימים גם מטופלים שמצריכים שילוב של תרופות מסוגים שונים על מנת להגיע למצב של הפוגה. 


לסיכום, אורטיקריה כרונית היא מחלה שכיחה שיש לה טיפול, אם אתם סובלים ממנה גשו לייעוץ של מומחה לאלרגיה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר רמית מעוז-סגל, מומחית לרפואה פנימית, אלרגיה ואימונולוגיה קלינית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רמית מעוז-סגל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אורטיקריה (סרפדת)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
fexofenadine trima 180 אילנה 28/03/2020 10:20
 • אם תופעת הגרוד עברה האם אפשר להפסיק אחרי 10 ימים?

 • + הוסף תגובה
אנטיהסטמינים דר רמית מעוז סגל 28/03/2020 22:51
 • זה מאד תלוי במצב. לא אוכל לענות על שאלה זו ללא מידע נוסף.

 • + הוסף תגובה
פצע בעור לימור 20/03/2020 17:21
 • שלום, יצא לי לפני יומיים פצע בעור ומסביב עיגולים אדומים ברגל מעל הקרסול יש לי תמונה אך אין אפשרות לעלות פה האם עליי לגשת לרופא או להמתין מס ימים?

 • + הוסף תגובה
פצע בעור דר רמית מעוז סגל 21/03/2020 16:50
 • אני מציעה שתנסי למרוח משחה אנטיביוטית לכמה ימים ואם אין הטבה תגשי לרופא המשפחה שלך

 • + הוסף תגובה
סקפדת חו 09/03/2020 09:28
 • שלום, רופא עור איבחן כי יש לי סרפדת , נתן לי מרשם לתרופה . סיימתי לקחת את התרופה האם זה אומר שהיא לא עזרה או שצריך לתת לזה זמן? עוד שאלה שאני נורא בלחץ ממנה הבנתי שסרפדת יכולה להיות ביטוי למחלה ממארת ואני נורא מפוחדת , אשמח להרגעה קצת כי הפחד מדיר שינה מעיניי יותר מהגרד עצמו

 • + הוסף תגובה
סרפדת ד"ר רמית מעוז-סגל 09/03/2020 11:46
 • אורטיקירה 1סרפדת היא מחלה כורנית ולכן ברוב המקרים מצריכה טיפול קבוע ולא זמני אני מציעה שתגיעי לייעוץ מסודר במרפאה לצורך בדיקה והתאמת טיפול וקבלת מידע נוסף

 • + הוסף תגובה
ולגבי השאלה השניה? חן 09/03/2020 13:31
 • האם זה באמת יכול להעיד על מחלה ממארת? אני בת 32, האם זה נדיר? אני נורא לחוצה , ויש מחלה ממארת מסויימת שזה יכול להעיד ? לבלב? כבד? עור? אני אשמח לתשובה המיוחסת לשאלה ולא משהו כללי, האם קורים מקרים שבאמת זה העיד על מחלה? מקרים דחופים? נדירים? אשמח לטיפה של הרגעה עד יום חמישי שיש לי שוב רופא עור כדי להתייעץ.

 • + הוסף תגובה
אורטיקריה כביטוי למחלה אחרת דר רמית מעוז סגל 09/03/2020 14:51
 • אורטיקריה בהחלט יכולה להיות התייצבות של מחלות אחרות. לצערי לא תוכלי לק בל תשובה ספציפית ללא ייעוץ מסודר במרפאה כולל בדיקה גופנית מלאה ולקיחת פרטים נוספים .

 • + הוסף תגובה
שאלה חן 09/03/2020 15:17
 • האם הכוונה לרופא עור שיאבחן את זה? או שאני צריכה לפנות לעוד רופא?

 • + הוסף תגובה
סרפדת ד"ר רמית מעוז-סגל 09/03/2020 15:26
עוד שאלה חן 09/03/2020 15:31
 • הבנתי שבעצם סרפדת זה אלרגיה, יש לי כלב בבית ראיתי לו פישפש /קרציה היום יכולה להיות שזה קשור? יש לי אותו שנה והסרפדת התחילה בערך לפני חודשיים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!