6 דברים שכדאי לדעת על אורטיקריה

מהי אורטיקריה, האם מדובר במחלה כרונית, האם היא עלולה להעיד על מצבי בריאות וחולי נוספים ומתי כדאי לגשת לאבחון אצל אלרגולוג?
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/08/2018


אורטיקריה היא מחלה עורית. חשוב לדעת שפרט לעור, המחלה אינה מערבת איברים נוספים. הנגעים בעור הינם עגולים או אובליים (בצורת אליפסה) שצבעם אדום והם לרוב מופיעים בתדירות יומיומית וכרוכים בגרד רב. הגרד והפגיעה האסתטית במראה החיצוני של המטופל כרוכים בפגיעה משמעותית באיכות החיים. למשל, הפרעות שינה, רצון של המטופל להסתגר בבית, אבדן ימי עבודה או לימודים. בנוסף לכך, אורטיקריה עלולה לפגוע גם בדימוי העצמי, באינטראקציה הבינאישית (החברתית והזוגית). במקרים קשים מופיעות גם הפרעות נפשיות של ממש כגון דיכאון קליני או חרדה שמצריכים טיפול תרופתי.   


כמחצית המטופלים שסובלים מאורטיקריה סובלים בנוסף גם מאנגיואדמה – אירועים של נפיחות פתאומית בעור ובתת עור (מקומות טיפוסיים – עפעפיים שפתיים איברי המין) שנמשכת באופן טיפוסי עד 48-72 שעות. האירועים הללו ,שכרוכים בכאב מקומי באזור הנפיחות ומפגיעה ניכרת במראה החיצוני,  תורמים לסבל של המטופל ולפגיעה נוספת באיכות החיים שלו.   1. מה משמעות השם אורטיקריה?

אורטיקריה נקראת סרפדת בעברית, משום שהנגעים האופייניים למחלה נראים כמו התגובה שמתפתחת בעור לאחר מגע עם צמח הסרפד (URTICA). קראו עוד: מזגן, חדר סגור ותסמינים אלרגניים: 4 טיפים למזעור נזקים 
2. מי עלול ללקות באורטיקריה?

מדובר במחלה שכיחה שמופיעה בקרב 1%-2% מהאוכלוסייה הכללית. אורטיקריה שכיחה פי שניים בנשים. המחלה פוגעת בכל שכבות הגיל, מילדות ועד זקנה, אך אופיינית במיוחד לגילאי 20-40, זו מחלה של אנשים צעירים. 3. מהם מאפייני התפרחת? 

הנגעים האופיניים, כפי שתואר לעיל, מופיעים באזורים שונים של העור ולפעמים בגדלים שונים, כאשר העור באזורים ללא הנגעים נראה בריא לחלוטין. הנגעים העוריים באופן טיפוסי "נעלמים" מעצמם תוך 24 שעות (לרוב תוך שעות בודדות), ללא סימן או זכר. 
הנגעים האופיינים מופיעים באזורים שונים על העור, ולרוב נעלמים מעצמם תוך 24 שעות
4. האם יש סוגים של אורטיקריה? 

ניתן לחלק את מחלת האורטיקריה לשני תתי סוגים: חריפה וכרונית. 

אורטיקריה חריפה: מוגדרת כאשר התפרחת מלווה מצבים של זיהום חריג או אלרגיה למזון ונמשכת בד"כ 4-6 שבועות. 


אורטיקריה כרונית: נמשכת מעל 6 שבועות. ברוב המכריע של המקרים מדובר במחלה אוטואימונית , כלומר מערכת החיסון באופן לא תקין "תוקפת" את העור של המטופל.


ניתן גם לסווג אורטיקריה לתתי קבוצות נוספות (למשל נגעים שמופיעים באופן ספונטאני ונגעים שהם induced – נגרמים כתוצאה מלחץ פיזי על העור , חשיפה לחום, קור ועוד. יש חשיבות רבה לאבחון הנכון מאחר ומכאן נגזר הטיפול שמותאם למטופל באופן אישי.         קראו עוד: האף לא מפסיק לטפטף? הכל על נזלת אלרגית 5. מה גורם לאורטיקריה? איך מאבחנים? 

אין לאורטיקריה סימנים מקדמים, לא ניתן למנוע אותה ובמרבית המקרים, לא ניתן לזהות את הטריגר שגרם להתפרצות המחלה. האבחון מתבצע על סמך המראה הטיפוסי של התפרחת. במקרים בהם מופיעה תפרחת לא טיפוסית  (למשל נגעים שאינם חולפים תוך יממה, שמשאירים "שארית" על העור לאחר היעלמותם וכו') מומלץ לפנות להשלמת הבירור אצל מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית. לרוב יידרשו בדיקות מעבדה ואף ביופסיית עור במקרים מסוימים. הברור הוא חשוב בעיקר על מנת לשלול מצבים חמורים שאורטיקריה יכולה להיות הביטוי שלהם, כגון מחלה אוטואימונית או אוטואימנפלמטורית (דלקתית), מחלה ממאירה, זיהום כרוני ואחרים.   
אורטיקריה אינה מלווה בסימנים מקדימים וברוב המקרים לא ניתן למנוע אותה 6. איך מטפלים באורטיקריה?

קו הטיפול הראשון הוא טיפול באמצעות תרופות אנטיהיסטמיניות מהדור החדש (שבניגוד לדור הישן אינן גורמות לישנוניות ובטוחות יותר לשימוש כרוני). התרופות הללו פועלות באמצעות עיכוב הפרשת היסטמין מתאי הפיטום (mast cells) ונטילתן בצורה כרונית מפחיתה את תדירות ועוצמת הופעת הנגעים ומניעת הגרד. המינון נקבע על פי חומרת המחלה ומצב החולה. קיימים מצבים בהם יש התלקחות קשה שמצריכה שימוש בסטרואידים לפרקי זמן קצרים. 


לחולים קשים שאינם מגיבים לטיפול זה קיימים טיפולים נוספים שבאופן עקרוני נחלקים לשני סוגים. הראשון , טיפול ביולוגי בשם Omalizumab  -(זולייר) שהנו טיפול מכון כנגד הנוגדנים מסוג IgE שהם שחקנים עיקריים במנגנון המחלה. מדובר בתכשיר בטוח לשימוש ועם יעילות גבוהה ביותר בהשגת הפוגה בתסמיני המחלה. הטיפול הביולוגי ניתן באמצעות זריקות תת עוריות, אחת ל-4 שבועות. מעל ל-85% מהחולים שמקבלים את הטיפול הביולוגי מושפעים לטובה וכמחציתם אף מגיעים לריפוי מלא של המחלה. 


הסוג השני של טיפול מבוסס על תרופות אימונוסופרסיביות (immunosuppressive) שפועלות לדיכוי חלבון מסוים או פעילות תאית (למשל תאי ה-T) של מערכת החיסון, ובכך להפחתת הדלקת האוטואימונית. קיימים גם מטופלים שמצריכים שילוב של תרופות מסוגים שונים על מנת להגיע למצב של הפוגה. 


לסיכום, אורטיקריה כרונית היא מחלה שכיחה שיש לה טיפול, אם אתם סובלים ממנה גשו לייעוץ של מומחה לאלרגיה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר רמית מעוז-סגל, מומחית לרפואה פנימית, אלרגיה ואימונולוגיה קלינית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רמית מעוז-סגל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אורטיקריה (סרפדת)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אורטיקריה לי 20/01/2020 21:20
 • לילדה שלי בת 16 יש לה אורטיקריה כבר חודשיים היא כרגע לא מטופלת עם תרופה כלשהי לקחה סירופ תרימהשלא עזר אז רופא עור אמר שנגיע אליו בעוד חודש וחצי יש לה נגעים אדומים לא מגרדים אבל שמתי לב כאילו משהו קופץ לה מתוך העור בהרגשה פנימית היא גם מרגישה את זה מה זה? תודה

 • + הוסף תגובה
אורטיקריה בנערה בת 16 ד"ר רמית מעוז-סגל 21/01/2020 14:18
 • אורטיקריה מלווה גרד עד כדי תחושה שמשהו זוחל מתחת לפני העור המחלה עלולה להיות כרוכה בסבל רב בשל הגרד

 • + הוסף תגובה
חיסונים ואורטיקריה מתלבטת אם להתחסן 19/01/2020 11:15
 • שלום, צריכה לעשות חיסונים, לפני נסיעה לדרום אמריקה, וסובלת מאורטיקריה. האם החיסונים יכולים להצית את המצב? מתלבטת..

 • + הוסף תגובה
אורטיקירה וחיסונים ד"ר רמית מעוז-סגל 21/01/2020 14:14
 • בכל חסון למעשה יש שפעול של מערכת החיסון גם אורטיקריה היא מחלה שמערבת שפעול של מעירכת החיסון חיסון יכול לגרום לשפעול נוסף ולהתלקחות של האורטיקירה אבל במידה ומדובר בחיסונים מצילי חיים אין ממש ברירה

 • + הוסף תגובה
יש מישהו שהחלים מאורטיקריה? נרקיס 18/12/2019 22:37
 • אהלן, יש מישהו שהחלים מאורטיקריה אחרי 4 שנים של סבל?

 • + הוסף תגובה
החלמה מאורטיקריה דר רצית מעוז סגל 18/12/2019 22:44
איך? מיקי 19/12/2019 21:45
 • איך בדיוק דוקטור? אני נוטל קסולייר, שותה טלפסט כדור אחד בחודש, וכל פעם שאני חושב שהנה אני עוסר את זה אז חוזר לי גירוד קל בידיים...

 • + הוסף תגובה
החלמה מאורטיקריה דר רמית מעוז סגל 22/12/2019 09:15
מינוני זולייר דר רמית מעוז סגל 11/01/2020 18:51
 • המינון נקבע עפ חומרת המחלה, יש מטופלים שמגיבים גם למינון מופחת ויש כאלו שזקוקים למינון מוגבר יותר. אתה מוזמן לתאם ביקור במרפאתי, או אצל כל אלרגולוג אחר שמומחה באורטיקריה.

 • + הוסף תגובה
מינונים של קסולייר? מיקי 09/01/2020 19:35
 • מינונים של קסולייר גברתי? אני מקבל 2 אחרי בדיקת דם שעשו לי, יש מומחה שאפשר לפנות אליו לגבי מינונים?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!