6 דברים שכדאי לדעת על אורטיקריה

מהי אורטיקריה, האם מדובר במחלה כרונית, האם היא עלולה להעיד על מצבי בריאות וחולי נוספים ומתי כדאי לגשת לאבחון אצל אלרגולוג?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 08/08/2018
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר רמית מעוז-סגל
מומחית לאלרגיה, לאימונולוגיה קלינית ולרפואה פנימית
הצג טלפון מספר מקשר
i


אורטיקריה היא מחלה עורית. חשוב לדעת שפרט לעור, המחלה אינה מערבת איברים נוספים. הנגעים בעור הינם עגולים או אובליים (בצורת אליפסה) שצבעם אדום והם לרוב מופיעים בתדירות יומיומית וכרוכים בגרד רב. הגרד והפגיעה האסתטית במראה החיצוני של המטופל כרוכים בפגיעה משמעותית באיכות החיים. למשל, הפרעות שינה, רצון של המטופל להסתגר בבית, אבדן ימי עבודה או לימודים. בנוסף לכך, אורטיקריה עלולה לפגוע גם בדימוי העצמי, באינטראקציה הבינאישית (החברתית והזוגית). במקרים קשים מופיעות גם הפרעות נפשיות של ממש כגון דיכאון קליני או חרדה שמצריכים טיפול תרופתי.   


כמחצית המטופלים שסובלים מאורטיקריה סובלים בנוסף גם מאנגיואדמה – אירועים של נפיחות פתאומית בעור ובתת עור (מקומות טיפוסיים – עפעפיים שפתיים איברי המין) שנמשכת באופן טיפוסי עד 48-72 שעות. האירועים הללו ,שכרוכים בכאב מקומי באזור הנפיחות ומפגיעה ניכרת במראה החיצוני,  תורמים לסבל של המטופל ולפגיעה נוספת באיכות החיים שלו.   1. מה משמעות השם אורטיקריה?

אורטיקריה נקראת סרפדת בעברית, משום שהנגעים האופייניים למחלה נראים כמו התגובה שמתפתחת בעור לאחר מגע עם צמח הסרפד (URTICA). קראו עוד: מזגן, חדר סגור ותסמינים אלרגניים: 4 טיפים למזעור נזקים 
2. מי עלול ללקות באורטיקריה?

מדובר במחלה שכיחה שמופיעה בקרב 1%-2% מהאוכלוסייה הכללית. אורטיקריה שכיחה פי שניים בנשים. המחלה פוגעת בכל שכבות הגיל, מילדות ועד זקנה, אך אופיינית במיוחד לגילאי 20-40, זו מחלה של אנשים צעירים. 3. מהם מאפייני התפרחת? 

הנגעים האופיניים, כפי שתואר לעיל, מופיעים באזורים שונים של העור ולפעמים בגדלים שונים, כאשר העור באזורים ללא הנגעים נראה בריא לחלוטין. הנגעים העוריים באופן טיפוסי "נעלמים" מעצמם תוך 24 שעות (לרוב תוך שעות בודדות), ללא סימן או זכר. 
הנגעים האופיינים מופיעים באזורים שונים על העור, ולרוב נעלמים מעצמם תוך 24 שעות
4. האם יש סוגים של אורטיקריה? 

ניתן לחלק את מחלת האורטיקריה לשני תתי סוגים: חריפה וכרונית. 

אורטיקריה חריפה: מוגדרת כאשר התפרחת מלווה מצבים של זיהום חריג או אלרגיה למזון ונמשכת בד"כ 4-6 שבועות. 


אורטיקריה כרונית: נמשכת מעל 6 שבועות. ברוב המכריע של המקרים מדובר במחלה אוטואימונית , כלומר מערכת החיסון באופן לא תקין "תוקפת" את העור של המטופל.


ניתן גם לסווג אורטיקריה לתתי קבוצות נוספות (למשל נגעים שמופיעים באופן ספונטאני ונגעים שהם induced – נגרמים כתוצאה מלחץ פיזי על העור , חשיפה לחום, קור ועוד. יש חשיבות רבה לאבחון הנכון מאחר ומכאן נגזר הטיפול שמותאם למטופל באופן אישי.         קראו עוד: האף לא מפסיק לטפטף? הכל על נזלת אלרגית 5. מה גורם לאורטיקריה? איך מאבחנים? 

אין לאורטיקריה סימנים מקדמים, לא ניתן למנוע אותה ובמרבית המקרים, לא ניתן לזהות את הטריגר שגרם להתפרצות המחלה. האבחון מתבצע על סמך המראה הטיפוסי של התפרחת. במקרים בהם מופיעה תפרחת לא טיפוסית  (למשל נגעים שאינם חולפים תוך יממה, שמשאירים "שארית" על העור לאחר היעלמותם וכו') מומלץ לפנות להשלמת הבירור אצל מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית. לרוב יידרשו בדיקות מעבדה ואף ביופסיית עור במקרים מסוימים. הברור הוא חשוב בעיקר על מנת לשלול מצבים חמורים שאורטיקריה יכולה להיות הביטוי שלהם, כגון מחלה אוטואימונית או אוטואימנפלמטורית (דלקתית), מחלה ממאירה, זיהום כרוני ואחרים.   
אורטיקריה אינה מלווה בסימנים מקדימים וברוב המקרים לא ניתן למנוע אותה 6. איך מטפלים באורטיקריה?

קו הטיפול הראשון הוא טיפול באמצעות תרופות אנטיהיסטמיניות מהדור החדש (שבניגוד לדור הישן אינן גורמות לישנוניות ובטוחות יותר לשימוש כרוני). התרופות הללו פועלות באמצעות עיכוב הפרשת היסטמין מתאי הפיטום (mast cells) ונטילתן בצורה כרונית מפחיתה את תדירות ועוצמת הופעת הנגעים ומניעת הגרד. המינון נקבע על פי חומרת המחלה ומצב החולה. קיימים מצבים בהם יש התלקחות קשה שמצריכה שימוש בסטרואידים לפרקי זמן קצרים. 


לחולים קשים שאינם מגיבים לטיפול זה קיימים טיפולים נוספים שבאופן עקרוני נחלקים לשני סוגים. הראשון , טיפול ביולוגי בשם Omalizumab  -(זולייר) שהנו טיפול מכון כנגד הנוגדנים מסוג IgE שהם שחקנים עיקריים במנגנון המחלה. מדובר בתכשיר בטוח לשימוש ועם יעילות גבוהה ביותר בהשגת הפוגה בתסמיני המחלה. הטיפול הביולוגי ניתן באמצעות זריקות תת עוריות, אחת ל-4 שבועות. מעל ל-85% מהחולים שמקבלים את הטיפול הביולוגי מושפעים לטובה וכמחציתם אף מגיעים לריפוי מלא של המחלה. 


הסוג השני של טיפול מבוסס על תרופות אימונוסופרסיביות (immunosuppressive) שפועלות לדיכוי חלבון מסוים או פעילות תאית (למשל תאי ה-T) של מערכת החיסון, ובכך להפחתת הדלקת האוטואימונית. קיימים גם מטופלים שמצריכים שילוב של תרופות מסוגים שונים על מנת להגיע למצב של הפוגה. 


לסיכום, אורטיקריה כרונית היא מחלה שכיחה שיש לה טיפול, אם אתם סובלים ממנה גשו לייעוץ של מומחה לאלרגיה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר רמית מעוז-סגל, מומחית לרפואה פנימית, אלרגיה ואימונולוגיה קלינית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רמית מעוז-סגל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום אורטיקריה (סרפדת)

ד"ר רמית מעוז-סגל

ד"ר רמית מעוז-סגל
ד"ר רמית מעוז-סגל הינה מומחית לרפואה פנימית, אלרגיה ואימונולוגיה קלינית, ורופאה בכירה במכון האוטואימוני בבית החולים תל השומרד"ר רמית מעוז סגל מבצעת במרפאתה בירור של מחלות אלרגיות ומחלות של מערכת עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אורטיקריה
 • אאא
 • 19/05/2019 23:08
 • בבקדה הבת שלי בת 32 לפני חמישה חודשים פרצה לה סוג של פריחה אובחנה כאורטיקריה . כרגע היא בטיפולי פוריות והיום ביצעה שאיבה . היום המצב גרוע יותר יותר מכל יום אחר כולל הפנים והפה . מצב חמור ביותר היא סובלת וכואבת .... בבקשה עזרה מה אפשר לעשות????? אףמאחד לא יודע לתת מענה לזה . אנו חסרי אונים ... בבקשה עצה להרגיע את המצב.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • פריחה בעור
 • יוליה
 • 18/05/2019 10:53
 • אורטוקיה ונפיחות לאחר לחץ פיזי
 • נהורה
 • 17/05/2019 17:03
 • היי, אני בת 20 ובשנים האחרונות לאחר שאני חווה לחץ פיזי (סחיבת שקיות כבדות, הליכה על עקבים, שינה כשהיידים מתחת לראש, הליכה על נעליים עם סוליה קשה...) האזור שחווה את הלחץ מתנפח כמה שעות לאחר הלחץ והנפיחות יורדת לאחר חצי יום. דבר זה מפריע לי מאוד בשגרת היומיום. בנוסף, לפני כמה חודשים החלו אצלי סימנים של אורטיקריה בד"כ בבוקר בגפיים כמעט כל יום. את האורטוקריה (אדומים כאלה) אני לא מרגישה אך זה לא אסטטי. בבדיקת דם שעשיתי קיבלתי ערך של 5.9 בscl-70 Ab, שקיעת דם מהירה, ברזל נמוך (25),המוגלובין נמוך וכמה נוגדנים וחלבונים גבוהים.. הייתי אצל כמה רופאי עוד והביאו לי טלפסט 180 , אני לוקחת כבר שבוע ולא נראה שיפור. מה לדעתך כדאי לעשות? למי לפנות? תודה רבה רבה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הי. זו תופעה מוכרת והנה חלק מהמחלה. נשמע שהטיפול שאת מקבלת הוא לא אופטמלי - יש היום טיפולים מצויינים! בבקשה הגיעי לביקור במרפאתי כדי שאוכל לעזור לך.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה!
 • נהורה
 • 17/05/2019 17:28

רופאים בתחום
פרופ' אלכסנדר זיסלסון פרופ' אלכסנדר זיסלסון
אבחון וטיפול באלרגיה קרא עוד
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין
רופאה מומחית לאלרגיה ואימונולוגיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ