6 דברים שכדאי לדעת על אורטיקריה

מהי אורטיקריה, האם מדובר במחלה כרונית, האם היא עלולה להעיד על מצבי בריאות וחולי נוספים ומתי כדאי לגשת לאבחון אצל אלרגולוג?
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 08/08/2018אורטיקריה היא מחלה עורית. חשוב לדעת שפרט לעור, המחלה אינה מערבת איברים נוספים. הנגעים בעור הינם עגולים או אובליים (בצורת אליפסה) שצבעם אדום והם לרוב מופיעים בתדירות יומיומית וכרוכים בגרד רב. הגרד והפגיעה האסתטית במראה החיצוני של המטופל כרוכים בפגיעה משמעותית באיכות החיים. למשל, הפרעות שינה, רצון של המטופל להסתגר בבית, אבדן ימי עבודה או לימודים. בנוסף לכך, אורטיקריה עלולה לפגוע גם בדימוי העצמי, באינטראקציה הבינאישית (החברתית והזוגית). במקרים קשים מופיעות גם הפרעות נפשיות של ממש כגון דיכאון קליני או חרדה שמצריכים טיפול תרופתי.   


כמחצית המטופלים שסובלים מאורטיקריה סובלים בנוסף גם מאנגיואדמה – אירועים של נפיחות פתאומית בעור ובתת עור (מקומות טיפוסיים – עפעפיים שפתיים איברי המין) שנמשכת באופן טיפוסי עד 48-72 שעות. האירועים הללו ,שכרוכים בכאב מקומי באזור הנפיחות ומפגיעה ניכרת במראה החיצוני,  תורמים לסבל של המטופל ולפגיעה נוספת באיכות החיים שלו.   1. מה משמעות השם אורטיקריה?

אורטיקריה נקראת סרפדת בעברית, משום שהנגעים האופייניים למחלה נראים כמו התגובה שמתפתחת בעור לאחר מגע עם צמח הסרפד (URTICA). קראו עוד: מזגן, חדר סגור ותסמינים אלרגניים: 4 טיפים למזעור נזקים 
2. מי עלול ללקות באורטיקריה?

מדובר במחלה שכיחה שמופיעה בקרב 1%-2% מהאוכלוסייה הכללית. אורטיקריה שכיחה פי שניים בנשים. המחלה פוגעת בכל שכבות הגיל, מילדות ועד זקנה, אך אופיינית במיוחד לגילאי 20-40, זו מחלה של אנשים צעירים. 3. מהם מאפייני התפרחת? 

הנגעים האופיניים, כפי שתואר לעיל, מופיעים באזורים שונים של העור ולפעמים בגדלים שונים, כאשר העור באזורים ללא הנגעים נראה בריא לחלוטין. הנגעים העוריים באופן טיפוסי "נעלמים" מעצמם תוך 24 שעות (לרוב תוך שעות בודדות), ללא סימן או זכר. 
הנגעים האופיינים מופיעים באזורים שונים על העור, ולרוב נעלמים מעצמם תוך 24 שעות
4. האם יש סוגים של אורטיקריה? 

ניתן לחלק את מחלת האורטיקריה לשני תתי סוגים: חריפה וכרונית. 

אורטיקריה חריפה: מוגדרת כאשר התפרחת מלווה מצבים של זיהום חריג או אלרגיה למזון ונמשכת בד"כ 4-6 שבועות. 


אורטיקריה כרונית: נמשכת מעל 6 שבועות. ברוב המכריע של המקרים מדובר במחלה אוטואימונית , כלומר מערכת החיסון באופן לא תקין "תוקפת" את העור של המטופל.


ניתן גם לסווג אורטיקריה לתתי קבוצות נוספות (למשל נגעים שמופיעים באופן ספונטאני ונגעים שהם induced – נגרמים כתוצאה מלחץ פיזי על העור , חשיפה לחום, קור ועוד. יש חשיבות רבה לאבחון הנכון מאחר ומכאן נגזר הטיפול שמותאם למטופל באופן אישי.         קראו עוד: האף לא מפסיק לטפטף? הכל על נזלת אלרגית 5. מה גורם לאורטיקריה? איך מאבחנים? 

אין לאורטיקריה סימנים מקדמים, לא ניתן למנוע אותה ובמרבית המקרים, לא ניתן לזהות את הטריגר שגרם להתפרצות המחלה. האבחון מתבצע על סמך המראה הטיפוסי של התפרחת. במקרים בהם מופיעה תפרחת לא טיפוסית  (למשל נגעים שאינם חולפים תוך יממה, שמשאירים "שארית" על העור לאחר היעלמותם וכו') מומלץ לפנות להשלמת הבירור אצל מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית. לרוב יידרשו בדיקות מעבדה ואף ביופסיית עור במקרים מסוימים. הברור הוא חשוב בעיקר על מנת לשלול מצבים חמורים שאורטיקריה יכולה להיות הביטוי שלהם, כגון מחלה אוטואימונית או אוטואימנפלמטורית (דלקתית), מחלה ממאירה, זיהום כרוני ואחרים.   
אורטיקריה אינה מלווה בסימנים מקדימים וברוב המקרים לא ניתן למנוע אותה 6. איך מטפלים באורטיקריה?

קו הטיפול הראשון הוא טיפול באמצעות תרופות אנטיהיסטמיניות מהדור החדש (שבניגוד לדור הישן אינן גורמות לישנוניות ובטוחות יותר לשימוש כרוני). התרופות הללו פועלות באמצעות עיכוב הפרשת היסטמין מתאי הפיטום (mast cells) ונטילתן בצורה כרונית מפחיתה את תדירות ועוצמת הופעת הנגעים ומניעת הגרד. המינון נקבע על פי חומרת המחלה ומצב החולה. קיימים מצבים בהם יש התלקחות קשה שמצריכה שימוש בסטרואידים לפרקי זמן קצרים. 


לחולים קשים שאינם מגיבים לטיפול זה קיימים טיפולים נוספים שבאופן עקרוני נחלקים לשני סוגים. הראשון , טיפול ביולוגי בשם Omalizumab  -(זולייר) שהנו טיפול מכון כנגד הנוגדנים מסוג IgE שהם שחקנים עיקריים במנגנון המחלה. מדובר בתכשיר בטוח לשימוש ועם יעילות גבוהה ביותר בהשגת הפוגה בתסמיני המחלה. הטיפול הביולוגי ניתן באמצעות זריקות תת עוריות, אחת ל-4 שבועות. מעל ל-85% מהחולים שמקבלים את הטיפול הביולוגי מושפעים לטובה וכמחציתם אף מגיעים לריפוי מלא של המחלה. 


הסוג השני של טיפול מבוסס על תרופות אימונוסופרסיביות (immunosuppressive) שפועלות לדיכוי חלבון מסוים או פעילות תאית (למשל תאי ה-T) של מערכת החיסון, ובכך להפחתת הדלקת האוטואימונית. קיימים גם מטופלים שמצריכים שילוב של תרופות מסוגים שונים על מנת להגיע למצב של הפוגה. 


לסיכום, אורטיקריה כרונית היא מחלה שכיחה שיש לה טיפול, אם אתם סובלים ממנה גשו לייעוץ של מומחה לאלרגיה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר רמית מעוז-סגל, מומחית לרפואה פנימית, אלרגיה ואימונולוגיה קלינית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רמית מעוז-סגל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אורטיקריה (סרפדת)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול בזולייר אורה 10/09/2020 00:08
  • שלום. בשליש השני של ההיריון החלו נגעים קלים ולאחר הלידה הייתה התלקחות ואובחנתי עם אורטיקריה כרונית. מאז אני נוטלת בקביעות 2 טלפסט בבוקר ו-2 נוספים+ 1 סינגולייר בערב. בנוסף, לפני 4 שבועות התחלתי טיפול בזולייר, במינון 300, איך איני רואה כל הטבה. האם הדבר מהווה אינדיקציה לכך שהטיפול הביולוגי אינו מועיל לי?

  • + הוסף תגובה
זולייר ד"ר רמית מעוז-סגל 10/09/2020 10:31
  • מוקדם מדי לאמר. יש כאלו שמגיבים לטיפול רק אחרי 3 חודשים. לפעמים נדרש מינון גבוה יותר

  • + הוסף תגובה
אורטיקריה בגיל ילדות ללה 04/09/2020 23:21
  • שלום, ילדה בת שלוש וחצי, אובחנה לאחרונה עם אורטיקריה סולרית. לאחרונה, נראה כי הפריחה מופיעה, גם בזמן השהות בבית. ובנוסף, נראה כי כשהפריחה מתרחשת מחוץ לבית, זה לא רק כשיש שמש. האם יתכן כי זו תגובה לזיעה או לטמפ' גבוהה? נראה כי שהות במזגן, מקלה על הפריחה כשהיא מתרחשת.

  • + הוסף תגובה
סולרית ד"ר רמית מעוז-סגל 07/09/2020 16:46
אורוטיקריה סתי 28/08/2020 12:42
  • שלום ד״ר, הבחנו לי אורוטיקריה לפני כשבוע, כל לילה בזמן שינה מופיעים לי סימנים באיזורים שונים בגוף. רציתי לדעת עם החיכוך עם השמיכה או המזגן בחדר יכולים להיות הגורם להופעת הנגעים? רק תוך כדי שינה זה יוצא לי במהלך היום הכל רדום.

  • + הוסף תגובה
אורטיקריה ממגע ד"ר רמית מעוז-סגל 29/08/2020 22:23
  • כן. יש כאלה שסובלים מהופעת נגעים גם כתוצאה מחיכוך מוגבר של העור או לחץ על העור

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!