לוקמיה (סרטן הדם): כל הסוגים, הגורמים, ודרכי הטיפול

בכל שנה מאובחנים כ-300 ילדים וכ-600 מבוגרים בלוקמיה, סרטן הדם. לוקמיה, היא שם כולל למספר מחלות שבמהלכן מתרחש גידול בלתי מבוקר של תאי ומרכיבי מערכת הדם. התאים שנוצרים אינם מתפקדים כתאים בריאים. מהם סוגי הלוקמיה, כיצד מאבחנים ומהן דרכי הטיפול בכל אחת מהמחלות? כל המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותסרטן הדם או "לוקמיה", הוא גידול בלתי מבוקר ובלתי נשלט של תאי ו/או מרכיבי מערכת הדם. מערכת הדם החיונית לתפקוד ולחיים. היא נושאת תפקיד חשוב ביותר בגוף האדם ומורכבת מתאים רבים בעלי תפקידים חיוניים מגוונים. סרטן הדם, המופיע גם אצל מבוגרים וגם אצל ילדים, פוגע בתפקוד מערכת הדם ועלול לסכן את החיים.


   


מהו סרטן הדם?

סרטן הדם הוא שם כולל למספר מחלות ממאירות, שבמסגרתן תאי הדם מתרבים ומתחלקים במהירות. תאי הדם שנוצרים אינם מתפקדים כתאים בריאים. 


תאי גופנו מתרבים ומתחלקים בהתאם לצורך, באופן מבוקר ומסודר. תאי הדם נוצרים ומתחלקים בתוך מח העצם (רקמה ספוגית הממלאת את העצמות). רקמה זו מייצרת שלושה סוגי תאי דם: תאי דם אדומים- המובילים את החמצן לתאים,  תאי דם לבנים - אשר המהווים חלק חיוני במערכת החיסון של הגוף ומסייעים בהגנה עליו מפני מזהמים ומחוללי מחלות, וטסיות דם - חומרים המסייעים לקרישת הדם במקרה של דימום או פציעה. 


בגוף בריא, כל תאי הדם מתפתחים באופן מובנה, מסודר ומבוקר ונותרים שם עד להבשלה מלאה. עם הבשלתם, הם משתחררים ממח העצם, חודרים למחזור הדם ומבצעים שם כל אחד את פעילותו הנדרשת.


במקרה של סרטן הדם מתפתחים במח העצם תאי דם פגומים ושלא לצורך, במהירות רבה מדי, ללא פיקוח ובקרה. התאים שנוצרים אינם מתפקדים כתאים בריאים. שגשוג כזה יכול לקרות בתא האב של מח העצם עצמו. בלוקמיה, תהליך יצירת התאים הנורמלי הנורמאלי יוצא משליטה והתאים ממשיכים להתחלק ללא צורך בקרה או פיקוח, במהירות רבה.סוגי סרטן הדם 

נהוג לחלק את סוגי הלוקמיה לפי מהלך המחלה ובהתייחס לתא המקור:


לוקמיות כרוניות

הלוקמיות הכרוניות כוללות שתי מחלות: לוקמיה מיילואידית כרונית  ,CML (Chronic Myeloid Leukemia) ולוקמיה לימפטית כרונית CLL, (Chronic lymphocytic leukemia). מחלות אלה הן בעלות מהלך מחלה איטי, ומתאפיינות במקרים רבים בגילוי אקראי ובשיעורי הישרדות גבוהים.


לוקמיות חריפות

הלויקמיות החריפות נחלקות גם הן לשניים, על פי תא המקור, וכוללות לוקמיה מיילואידית חריפה (AML) , הנפוצה יותר במבוגרים, ולוקמיה לימפטית חריפה (ALL) , השכיחה יותר בילדים, אצלם אף הפרוגנוזה הטובה יותר.


בשונה מהלוקמיות הכרוניות, הלויקמיות החריפות הן בעלות מהלך סוער וסיכויי הישרדות נמוכים יותר. הלוקמיות החריפות מצריכות אשפוז ומתן כימותרפיה אינטנסיבית ולעתים קרובות אף השתלת מח עצם. 
נהוג לחלק את סוגי הלוקמיה לשני סוגים: לוקמיה כרונית ולוקמיה חריפה, בהתייחס למהלך המחלה ולתא המקורמהם הגורמים לסרטן הדם?

הגורמים לסרטן הדם על סוגיו השונים, רבים ומגוונים וחלקם ייחודיים לסוג מסוים של לוקמיה. בין הגורמים הבולטים ניתן למנות חשיפה לקרינה או חשיפה לכימיקלים וכן מתן כימותרפיה קודמת.כיצד ניתן לאבחן לוקמיה?

הבדיקות המתבצעות לצורך אבחון לוקמיה דומות בין הסוגים השונים, אך בחלקם ייתכנו בדיקות ייחודיות לסוג לוקמיה ו/או למטופל מסוים. בין הבדיקות האבחוניות לגילוי סרטן הדם, ניתן למנות בדיקת דם ודגימה ממח העצם. מהן דרכי הטיפול?

הטיפול בסרטן הדם מותאם לכל מטופל בהתאם למאפיינים הבאים: סוג הלוקמיה; גיל המטופל; מצב בריאותו הכללי; ושלב המחלה. לכל אחד מסוגי הלוקמיה ישנם מספר שלבים המוגדרים בהתאם להתקדמות המחלה ומידת התפשטותה. ככל ששלב המחלה מוקדם יותר, כך גדלים הסיכויים להחלים ממנה. הטיפול בלוקמיה כולל בעיקר טיפול כימותרפי, אך יכול לכלול גם טיפולים ביולוגיים, טיפול בקרינה, טיפול בסטרואידים וטיפול באמצעות השתלת תאי אב ממח עצמות, לרוב מתורם בן משפחה או תורם זר, אך לעיתים ההשתלה היא עצמית. 


טיפול בלוקמיות כרוניות

עם הבנת תהליכים מולקולריים ביולוגים הגורמים למחלה, חלו תמורות משמעותיות בטיפול במחלת ה-CML ב-15 השנים האחרונות. פיתוח של טיפולים ממוקדים במחלה, הביא להפחתת תופעות הלוואי ולתגובה דרמטית לטיפול. 


בעבר, תוחלת החיים של החולים במחלה זו הייתה שנים ספורות, אך כיום עם התפתחות הטיפולים, החולים במחלת ה-CML חיים שנים רבות ומסוגלים לנהל אורח חיים תקין לחלוטין. 


מחלת ה-CLL , נפוצה יותר באנשים מבוגרים. כשליש מהם לא יזדקקו לטיפול במהלך כל ימי חייהם, כשליש יזדקקו לטיפול בשלבי המחלה הראשונים, וכשליש יזדקקו לטיפול בשלב כלשהו של מחלתם. גם בכל הנוגע לטיפול במחלה זו, חלה התקדמות משמעותית , בעיקר עקב שילובן של תרופות ביולוגיות חדשות, כחלק ממהלך הטיפול. 


טיפול בלוקמיות חריפות

למרות שמדובר במחלות נדירות יחסית, הן מחייבות טיפול אינטנסיבי ואגרסיבי המשלב כימותרפיה והשתלת מח עצם. 


לוקמיות חריפות הן מחלות המלוות בתסמינים רבים והחולים בהן עלולים להתמודד עם תופעות, כמו של דימומים חריגים ללא חבלה ניכרת; דימומים חריגים מהאף, החניכיים או בעת המחזור החודשי; זיהומים חוזרים ונשנים מלווים בחום; נפיחות של בלוטות הלימפה; עייפות ותשישות; חיוורון; תחושה כללית רעה; ירידה במשקל; כאבי פרקים ועצמות ועוד. במקרים רבים לוקמיות חריפות נחשבות לקטלניות בפרק זמן קצר. מחלת ה-ALL  ,השכיחה יותר בילדים, ניתנת לריפוי בשיעור גבוה.הכותבת היא מומחית ברפואה פנימית ובהמטולוגיה, מנהלת יחידת אשפוז המטו-אונקולוגי במרכז דוידוף, מרכז רפואי רבין וראש החוג להמטולוגיה באוניברסיטת תל-אביב. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org


פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם לבצע CT חזה זיו 22/02/2020 14:05
 • במשך שנתיים סובל מהתקפים שבועיים של הרגשת כללית רעה המלווה בחולשה ובתשישות ולעיתים גם כאבים בחזה. כמו כן, לאחרונה גם גלי חום והזעות לילה. עברתי בדיקות דם, צילום חזה, CT בטן ומוח והכל יצא תקין...האם יש מקום גם ל CT חזה? אם כן האם CT חזה רגיל עם חומר ניגוד או CT קרינה נמוכה?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 23/02/2020 12:19
CT קרינה נמוכה זיו 26/02/2020 10:34
 • רופא הריאות שאצלו הייתי לא מוכן להפנות אותי ל CT חזה (גם רגיל וגם קרינה נמוכה) בטענה שצילום רנטגן החזה תקין, ובכל מקרה הוא טוען שאין לבצע CT קרינה נמוכה כבדיקה למי שאינו מעשן, ושלא עושים CT קרינה נמוכה כבדיקה ראשונית אלא רק כבדיקת מעקב. האם ניתן לבצע CT קרינה נמוכה באופן פרטי גם ללא הפנייה מהרופא? ממה שהבנתי המכונים דורשים הפנייה גם אם הבדיקה נעשית באופן פרטי.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 26/02/2020 12:56
 • אפשר לבצע באפן פרטיאך עדיין דרושה הפניינ של רופא

 • + הוסף תגובה
עזרתך בפענוח CT חזה סימה 24/02/2020 13:47
 • שלום רב, בת 53, מעשנת עקב כאבים בערך שנה בחזה/גב/כתף שמאל (שללו ארוע קרדיאולוגי) נשלחתי לסי טי חזה להלן התוצאות - אבקש לקבל מידע "בעברית פשוטה" ממה אני סובלת והאם אני צריכה טיפול כלשהו: תודה מראש! ממצאים: הודגמו שינויים אמפיזמטים קלים באונות העליונות של שתי הריאות עם הרס קל על הפרנכימה ובלות תת פלאורליות מזעריות באזור הפסגות. .LLL - ו RUL, LUL - נצפו גרנולומות מסוידות תת פלאורליות ב לא הודגמו תסנינים אלוואולרים או גושים סולידים. בסריקת הריאות בחתכים דקים אין עדות למחלה אינטרסטציאלית או ברונכיאקטטית. ללא עדות לנוזל או עיבוי פלוירלי . ללא עדות להגדלת קישריות לימפה מדיאסטינליות, פריברונכיאליות או בבתי השחי. כלי הדם הגדולים במדיאסטינום תקינים. הלב תקין בגודלו, לא הודגם תפליט פריקרדיאלי. מעבר חזה בטן: ללא סטיות חריגות, פרט לציסטה פרא פלבית עד 2.6 ס"מ בכליה השמאלית. מבנים גרמיים נראים שמורים, ללא ממצאים פתולוגיים חריגים. לא הודגמו ממצאים פתולוגים חריגים בדופן בית החזה ובצלעות. התרשמות : שינויים אמפיזמטים קלים באונות העליונות של שתי הריאות, סימנים קלים של מחלה גרנולומטוטית ישנה דו-צדדי.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 25/02/2020 18:54
תודה רבה על תשובתך סימה 25/02/2020 19:02
צילום ריאות פעינול ריקי 22/02/2020 08:36
 • שמי ריקי בת 56 זאת התשובה שקיבלתי בצילום ריאות. הודגמו שינויים אינטר-סטיציאליים עם עיבוי פריברונכיאלי על פני הריאה הימנית - הממצאים האלה לא היו בצילומים הקודמים 11.11.19

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 22/02/2020 12:19
 • הממצאים ריקי יכולים להצביע על תהליך דלקתי כמו ברונכיטיס .ממלעץ בדיקת רופא והתייחסות מתאימה לתסמינים שלך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!