בדיקת אקו-לב במאמץ: מהי ומהם יתרונותיה?

בדיקת אקו לב במאמץ היא בדיקת אולטרסאונד הבוחנת את תפקוד הלב במנוחה ולאחר מאמץ גופני. ממצאי הבדיקה מאפשרים לאתר מחלת לב ואף להעריך את חומרתה: מה ההבדל בין אקו לב במאמץ לבין מבחן מאמץ רגיל, מהן מגבלות הבדיקה ומהם יתרונותיה? מומחה עם כל התשובות

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 20/09/2018


בדיקת אקו לב במאמץ ("סטרס אקו"),  היא בדיקת אולטרסאונד של הלב, שמשולבת עם בדיקת מאמץ. ההדמיה מתקבלת באמצעות מתמר, המפיץ גלי קול אל הלב והדי הקול החוזרים מהלב מתורגמים לאותות המדגימים את פנים הלב.


במהלך הבדיקה, מבצעים תחילה בדיקת אולטרסאונד של הלב במצב שכיבה, ובודקים את תפקוד חדרי הלב וכן את תפקוד מסתמי הלב, כמו גם נתונים נוספים. לאחר ביצוע הבדיקה במנוחה, הנבדק/ת מבצע הליכה על מסילה נעה עד להשגת דופק המטרה. מיד בסיום המאמץ הנבדק/ת נשכב חזרה על המיטה בכדי להדגים שוב את הלב ותפקודו. המטרה העיקרית בבדיקה היא להשוות את התכווצות הלב בשלב המנוחה, להתכווצות בשיא המאמץ. הפענוח מתבצע על ידי השוואה של התמונות משלב טרום המאמץ, לתמונות שלאחר המאמץ. שיפור בהתכווצותם של כל האזורים של שריר הלב, מעיד על תקינות הבדיקה. מה הוא מבחן מאמץ רגיל?

מבחן מאמץ "רגיל", או ארגומטריה הוא בדיקה שמטרתה לזהות סימנים של "מצוקת לב" (איסכמיה – חוסר אספקת דם מספקת לאזור בשריר הלב בשל הצרות בעורק)  והפרעות בקצב הלב. מבחן המאמץ מתבצע על ידי רישום רציף של תרשימי אק"ג תוך כדי ביצוע המאמץ. המאמץ מתבצע בהליכה על מסילה נעה, תחילה בקצב ושיפוע מתון. באופן הדרגתי, מהירות המסילה והשיפוע עולים במטרה לגרום לעלייה בקצב הלב עד לזה הרצוי. רישום הפעילות החשמלית של הלב (אק"ג) נעשה לכל אורך הבדיקה בעזרת אלקטרודות המודבקות במקומות שונים בחזה. כמו כן, לחץ הדם נמדד מדי מספר דקות. 
בדיקת אקו לב במאמץ היא בדיקת אולטרסאונד של הלב המשולבת בבדיקת מאמץ, במטרה להעריך את תקינות תפקוד הלב 
מהם יתרונותיה של בדיקת אקו לב במאמץ לעומת מבחן מאמץ רגיל? 

הדיוק של מבחן מאמץ רגיל אינו גבוה. במקרים רבים ישנם בתרשים האק"ג במאמץ שינויים המדמים מצב של מצוקת לב, כאשר בפועל לא קיימת כל בעיה. כמו כן, גם מצב הפוך עלול לנבוע מבדיקת המאמץ- במקרים בהם קיימת מצוקת לב שאינה באה לידי ביטוי בתרשימי האק"ג. 


באקו לב במאמץ, ההדמיה הישירה של שריר הלב ותגובתו למאמץ באים לפצות על מגבלה זו של תרשים האק"ג, וכתוצאה מכך לשפר את דיוק הבדיקה באופן משמעותי. מסיבה זו, בנבדקים המציגים שינויים בתרשים האק"ג הבסיסי, או בנבדקים המבצעים בדיקות שגרתיות ללא כל תלונות (בדיקות סקר) ותרשים האק"ג במאמץ  לא נמצא תקין – יש לשקול השלמת הבירור באמצעות בדיקת אקו לב במאמץ. לבדיקת אקו לב במאמץ ישנם יתרונות נוספים , חלקם ייחודיים לבדיקה זו:

בהערכה של נבדק/ת עם קוצר נשימה במאמץ, אקו לב במאמץ מאפשר לזהות מנגנונים שונים, העלולים לגרום למגבלה מסוג זה ולא רק חסימות בזרימת הדם הגורמות לאיסכמיה


אקו לב במאמץ מאפשר לזהות החמרה בתפקוד באחד ממסתמי הלב, לזהות חסימה בתוך חלל הלב המפריעה לזרימת הדם  מתוכו אל אבי העורקים, ולהעריך את הלחץ הריאתי לפני ולאחר המאמץ. את הבדיקה יכול לבצע כל אחד ואחת ללא מגבלה משמעותית בהליכה. הבדיקה אינה פולשנית, אין צורך לבצע דקירות, ואין שימוש בקרינה.

 

לבדיקה זו ישנם מספר מגבלות

• איכות ההדמיה
בחלק מהנבדקים איכות ההדמיה אינה טובה מספיק למתן פענוח מדויק ואז עדיף לבצע הערכה בשיטה אחרת. רק בקרב אחוז קטן מן הנבדקים איכות ההדמיה ירודה במידה כזו שאינה מאפשרת פענוח. 


 יכולת הליכה על המסילה
לרוב לא ניתן לבצע את הבדיקה במטופלים הסובלים מבעיות אורתופדיות או מצבים אחרים, אשר אינם מאפשרים לבצע הליכה מהירה או ריצה קלה על המסילה. במקרה זה יש צורך לשקול בדיקת מאמץ פרמקולוגי בה יש שימוש בתרופה המדמה מאמץ ללא צורך בביצוע הליכה על המסילה. האם צריך לבצע הכנה לפני הבדיקה?

הנבדקים מתבקשים לא לאכול בין 2-3 שעות לפני הבדיקה ומותר ואף רצוי לשתות מים. יש לבוא בבגדים נוחים להליכה או בגדי ספורט כולל נעליים סגורות המיועדות להליכה או לספורט .מה קורה במהלך הבדיקה?

משך הבדיקה (הכולל בדיקת אקו לב לפני המאמץ, המאמץ עצמו ובדיקת אקו- לב לאחר המאמץ ) נע לרוב  בין 20-30 דקות. יש לשים לב שבסיום המאמץ, הנבדקים מתבקשים לשכב מיד על המיטה לצורך קבלת הדמיה מהירה. שלב זה הוא החשוב ביותר ועלולה להיות תחושת אי נוחות מסוימת מהמעבר המידי ממאמץ גבוה לשכיבה. לעתים עשוי הנבדק להתבקש על ידי הטכנאי/ת לעצור את הנשימה לשניות ספורות בכדי לשפר את איכות ההדמיה של הלב. מה קורה לאחר הבדיקה והאם יש תופעות לוואי כלשהן?

לבדיקה זו אינה גורמת לתופעות לוואי, אך עלולה להיות השפעה מתמשכת כתוצאה מהמאמץ עצמו. לכן, גם כאשר הבדיקה תקינה יש צורך לנוח אחריה, לשתות מים ולהמתין לפחות 10-15 דקות עד קבלת התשובה או על פי ההנחיות של הצוות המבצע את הבדיקה. מתי מקבלים תוצאות ומה הן אומרות?

תוצאות הבדיקה ניתנות לרוב כ 15 דקות לאחר סיום הבדיקה. הרופא האחראי נותן את התשובה יחד עם הסבר על הממצאים. יש לחזור עם התשובה אל הרופא המפנה. 
ד"ר דניאל מונקיאר הוא קרדיולוג בכיר בבית חולים בילינסון, אחראי על מרפאת עיבוי שריר הלב (קרדיומיופתיה היפרטרופית). הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דניאל מונקיאר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרפור פרוסדורים שלא טופל, מלבד דרלין פרולול סופי 04/12/2019 00:11
 • ו-פלאביקס (בין היתר כתרופות קבועות). האם הזנחה שכזו, אי איתור בזמן, יכול להחמיר את הבעיה, להחליש את שריר הלב?? או שמא מדובר רק בחיים עם סיכון. כ"כ ברגע של אי סדירות הקצב, האם דרלין (פרופרנאלול), בא בנוסף לקרדיולוק (ביסו-פרולול)? יש טיפול של גם וגם? או שמא בוחרים באחת. (X 2 ביום). (או 4 ביום אם זה שניהם). כדוגמא. יש דבר כזה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 04/12/2019 23:10
 • סופי שלום, חסרים לי הרבה מאוד פרטים כדי לענות לך על השאלות. לגבי הסיפא, בדרך כלל מטפלים באחת התרופות (קרדילוק או דרלין)... יש כאלה שנותנים את הדרלין (קצר טווח) כטיפול אקוטי בזמן דופק מהיר, נוסף על קרדילוק כטיפול קבוע. בכל מקרה תרופות אלו לא מונעות ארועי פרפור חוזרים! פלויקס אינה תרופה מספקת לדילול הדם ומניעת ארועים מוחיים במטופלים בסיכון מוגבר לארועים מוחיים בעקבות פרפור. באופן כללי, פרפור פרוזדורים הינה הפרעת קצב שמצריכה בירור וטיפול לפי הרקע והתסמינים של המטופל. את מוזמנת לפנות אלי או למומחה אחר בתחום להתייעצות מסודרת.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם גבוה נירה 11/11/2019 22:50
 • מדדתי עכשיו לחץ דם ויש לי 220/90. אני מאוזנת על יד כדור לוסרדקס 12.5 מ"ג. מה כדאי לי לעשות?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:22
 • נירה שלום, עניתי כבר לפני מספר שבועות אך כעת אני רואה שכנראה תשובתי לא נקלטה. אני מניח שנבדקת מאז ע״י רופא מטפל. לא מכיר אנשים עם יתר לחץ דם אמיתי ש״מאוזנים״ ע״י 12.5 מ״ג לוסרדקס. את צריכה טיפול נאות ללחץ דם במינונים אדקווטיים. ממליץ להיבדק ע״י מומחה לעניין.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם נירה 03/12/2019 07:44
כאב ונשימה לא יציבה רונן 08/11/2019 14:23
 • היי אני חולה לב עברתי מעקפים לפני15 שנים ועברתי אבלציה לפני שנה וחצי מזה חודש ויותר אני מתעורר משינה מתנשף עם כאב בטן חד ברום הבטן.זה בא בגלים. הדרדר לזה שכל מאמץ הכי קטן יש לחץ בבטן ואני מתעייף במה גבוהה. זה קורה בלילה בשכיבה. זה מעיר אותי. עשיתי בדיקת נשיפה וu.sבטן והכל תקין. אולי בגלל הכאב החד בבטן שנמשך 10 שניות וחוזר אחרי 2 דק שוב קשור כל הענין לאי ספיקת לב ממנה אני סובל?ושוב יש שעות רבות שהכאב הזה גם בשיבה אני לא ישן כבר שבועות. מה ההמלצה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:25
 • רונן שלום, במטופל לאחר ניתוח מעקפים, הדבר הראשון שצריך לחשוב עליו ההקשר של כל מיחושים בחזה או רום הבטן הוא היצרויות בגלי הדם שמספקים את הלב. מומלץ להיבדק ע״י קרדיולוג ולעבור מספר בדיקות לפי המלצותיו

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!