בדיקת אקו-לב במאמץ: מהי ומהם יתרונותיה?

בדיקת אקו לב במאמץ היא בדיקת אולטרסאונד הבוחנת את תפקוד הלב במנוחה ולאחר מאמץ גופני. ממצאי הבדיקה מאפשרים לאתר מחלת לב ואף להעריך את חומרתה: מה ההבדל בין אקו לב במאמץ לבין מבחן מאמץ רגיל, מהן מגבלות הבדיקה ומהם יתרונותיה? מומחה עם כל התשובות

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 20/09/2018
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר דניאל מונקיאר
קרדיולוג, מנהל מכון לב ומרפאת מומחים מדיקרדיו
הצג טלפון מספר מקשר
i


בדיקת אקו לב במאמץ ("סטרס אקו"),  היא בדיקת אולטרסאונד של הלב, שמשולבת עם בדיקת מאמץ. ההדמיה מתקבלת באמצעות מתמר, המפיץ גלי קול אל הלב והדי הקול החוזרים מהלב מתורגמים לאותות המדגימים את פנים הלב.


במהלך הבדיקה, מבצעים תחילה בדיקת אולטרסאונד של הלב במצב שכיבה, ובודקים את תפקוד חדרי הלב וכן את תפקוד מסתמי הלב, כמו גם נתונים נוספים. לאחר ביצוע הבדיקה במנוחה, הנבדק/ת מבצע הליכה על מסילה נעה עד להשגת דופק המטרה. מיד בסיום המאמץ הנבדק/ת נשכב חזרה על המיטה בכדי להדגים שוב את הלב ותפקודו. המטרה העיקרית בבדיקה היא להשוות את התכווצות הלב בשלב המנוחה, להתכווצות בשיא המאמץ. הפענוח מתבצע על ידי השוואה של התמונות משלב טרום המאמץ, לתמונות שלאחר המאמץ. שיפור בהתכווצותם של כל האזורים של שריר הלב, מעיד על תקינות הבדיקה. מה הוא מבחן מאמץ רגיל?

מבחן מאמץ "רגיל", או ארגומטריה הוא בדיקה שמטרתה לזהות סימנים של "מצוקת לב" (איסכמיה – חוסר אספקת דם מספקת לאזור בשריר הלב בשל הצרות בעורק)  והפרעות בקצב הלב. מבחן המאמץ מתבצע על ידי רישום רציף של תרשימי אק"ג תוך כדי ביצוע המאמץ. המאמץ מתבצע בהליכה על מסילה נעה, תחילה בקצב ושיפוע מתון. באופן הדרגתי, מהירות המסילה והשיפוע עולים במטרה לגרום לעלייה בקצב הלב עד לזה הרצוי. רישום הפעילות החשמלית של הלב (אק"ג) נעשה לכל אורך הבדיקה בעזרת אלקטרודות המודבקות במקומות שונים בחזה. כמו כן, לחץ הדם נמדד מדי מספר דקות. 
בדיקת אקו לב במאמץ היא בדיקת אולטרסאונד של הלב המשולבת בבדיקת מאמץ, במטרה להעריך את תקינות תפקוד הלב 
מהם יתרונותיה של בדיקת אקו לב במאמץ לעומת מבחן מאמץ רגיל? 

הדיוק של מבחן מאמץ רגיל אינו גבוה. במקרים רבים ישנם בתרשים האק"ג במאמץ שינויים המדמים מצב של מצוקת לב, כאשר בפועל לא קיימת כל בעיה. כמו כן, גם מצב הפוך עלול לנבוע מבדיקת המאמץ- במקרים בהם קיימת מצוקת לב שאינה באה לידי ביטוי בתרשימי האק"ג. 


באקו לב במאמץ, ההדמיה הישירה של שריר הלב ותגובתו למאמץ באים לפצות על מגבלה זו של תרשים האק"ג, וכתוצאה מכך לשפר את דיוק הבדיקה באופן משמעותי. מסיבה זו, בנבדקים המציגים שינויים בתרשים האק"ג הבסיסי, או בנבדקים המבצעים בדיקות שגרתיות ללא כל תלונות (בדיקות סקר) ותרשים האק"ג במאמץ  לא נמצא תקין – יש לשקול השלמת הבירור באמצעות בדיקת אקו לב במאמץ. לבדיקת אקו לב במאמץ ישנם יתרונות נוספים , חלקם ייחודיים לבדיקה זו:

בהערכה של נבדק/ת עם קוצר נשימה במאמץ, אקו לב במאמץ מאפשר לזהות מנגנונים שונים, העלולים לגרום למגבלה מסוג זה ולא רק חסימות בזרימת הדם הגורמות לאיסכמיה


אקו לב במאמץ מאפשר לזהות החמרה בתפקוד באחד ממסתמי הלב, לזהות חסימה בתוך חלל הלב המפריעה לזרימת הדם  מתוכו אל אבי העורקים, ולהעריך את הלחץ הריאתי לפני ולאחר המאמץ. את הבדיקה יכול לבצע כל אחד ואחת ללא מגבלה משמעותית בהליכה. הבדיקה אינה פולשנית, אין צורך לבצע דקירות, ואין שימוש בקרינה.

 

לבדיקה זו ישנם מספר מגבלות

• איכות ההדמיה
בחלק מהנבדקים איכות ההדמיה אינה טובה מספיק למתן פענוח מדויק ואז עדיף לבצע הערכה בשיטה אחרת. רק בקרב אחוז קטן מן הנבדקים איכות ההדמיה ירודה במידה כזו שאינה מאפשרת פענוח. 


 יכולת הליכה על המסילה
לרוב לא ניתן לבצע את הבדיקה במטופלים הסובלים מבעיות אורתופדיות או מצבים אחרים, אשר אינם מאפשרים לבצע הליכה מהירה או ריצה קלה על המסילה. במקרה זה יש צורך לשקול בדיקת מאמץ פרמקולוגי בה יש שימוש בתרופה המדמה מאמץ ללא צורך בביצוע הליכה על המסילה. האם צריך לבצע הכנה לפני הבדיקה?

הנבדקים מתבקשים לא לאכול בין 2-3 שעות לפני הבדיקה ומותר ואף רצוי לשתות מים. יש לבוא בבגדים נוחים להליכה או בגדי ספורט כולל נעליים סגורות המיועדות להליכה או לספורט .מה קורה במהלך הבדיקה?

משך הבדיקה (הכולל בדיקת אקו לב לפני המאמץ, המאמץ עצמו ובדיקת אקו- לב לאחר המאמץ ) נע לרוב  בין 20-30 דקות. יש לשים לב שבסיום המאמץ, הנבדקים מתבקשים לשכב מיד על המיטה לצורך קבלת הדמיה מהירה. שלב זה הוא החשוב ביותר ועלולה להיות תחושת אי נוחות מסוימת מהמעבר המידי ממאמץ גבוה לשכיבה. לעתים עשוי הנבדק להתבקש על ידי הטכנאי/ת לעצור את הנשימה לשניות ספורות בכדי לשפר את איכות ההדמיה של הלב. מה קורה לאחר הבדיקה והאם יש תופעות לוואי כלשהן?

לבדיקה זו אינה גורמת לתופעות לוואי, אך עלולה להיות השפעה מתמשכת כתוצאה מהמאמץ עצמו. לכן, גם כאשר הבדיקה תקינה יש צורך לנוח אחריה, לשתות מים ולהמתין לפחות 10-15 דקות עד קבלת התשובה או על פי ההנחיות של הצוות המבצע את הבדיקה. מתי מקבלים תוצאות ומה הן אומרות?

תוצאות הבדיקה ניתנות לרוב כ 15 דקות לאחר סיום הבדיקה. הרופא האחראי נותן את התשובה יחד עם הסבר על הממצאים. יש לחזור עם התשובה אל הרופא המפנה. 
ד"ר דניאל מונקיאר הוא קרדיולוג בכיר בבית חולים בילינסון, אחראי על מרפאת עיבוי שריר הלב (קרדיומיופתיה היפרטרופית). הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דניאל מונקיאר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום אי ספיקת לב והפרעות קצב

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דפיקות לב חזקות לאחר שילוב אלכוהול עם ויאגרה
 • רוני
 • 10/05/2019 23:46
 • שלום, אני בן 23, לפני כשבועיים בהמלך חופשה נטלתי ויאגרה ולאחר מכן שתתי כמות מאוד גדולה של אלכוהול כך שסיימתי את הערב מקיא... יום אחרי הרגשתי קצת לא טוב.. חשבתי שזה כנראה מהאלכוהול.. ובהמשך 3 ימים נוספים אחד אחרי השני נטלי שוב ויאגרה בכל יום בכמות של 50 מג. לאחר אותם ימים התחלתי כבר להרגיש לא טוב, התקפי סחרחורת, דופק חזק, חולשה של השרירים, ראייה מטושטשת מעט. את הדפיקות לב החזקות אני מרגיש כמעט תמיד, אך יש לי התקפים שאני מרגיש סחרחורת ובלבול פתאום וגם מרגיש את הפעימות לב עוד יותר חזק. האם יש קשר כלשהו? האם הגיוני שנגרם לי נזק כלשהו מהערבוב הזה של הויאגרה עם האלכוהול? ומדוע אהי מרגיש את הדפיקות לב כל הזמן(לא דופק מהיר.. פשוט מרגיש את הלב פועם חזק).

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • רעידות לאחר שינה קצרה
 • דור
 • 27/04/2019 18:22
 • שלום, אני בת 29 ולעיתים (די רחוקות) קורה לי שלאחר שינה קצרה, בדר"כ שינה על הבטן, אני מתעוררת וכל הגוף שלי רועד בטירוף, בעיקר פלג גוף עליון כולל הידיים. הרעידות הן ממש מעין ויברציה של הגוף ואני מרגישה גם את המיטה רוטטת בעדינות מתחתיי כתוצאה מהרטט של הגוף שלי. בזמן הרעד אני מרגישה שהדפיקות לב שלי מהירות בצורה בלתי רגילה שגם אחרי ספורט אני לא מגיעה לדפיקות כאלו מהירות. הרעד נפסק בערך לאחר דקה או לאחר שאני משנה תנוחה וקמה מהמיטה. האם נורמלי שדבר כזה קורה? לגשת להתייעץ עם רופא המשפחה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הפרעות קצב יומיומי
 • אורית
 • 26/04/2019 00:38
 • שלום לך, אני פונה אליך בנוגע לבעלי כי אני ממש אובדת עצות, בעלי בן 44 עד לפני 5 שנים היה בעודף משקל קיצוני, שקל 150 קילו, לפני 5 שנים עבר ניתוח שרוול וירד 70 קילו, בעלי סבל מגאוט (חומצה אורית 7.9) לפני הניתוח וממשיך לסבול גם עכשיו, בנוסף לפני שנה התחיל לסבול מהיפוגלקמיה והפרעות קצב באופן יומיומי ומספר פעמים ביום, עקב כך הוא מרבה לשבת ולא עושה פעילות, לצערי הוא גם נמצא בלחץ נפשי עקב מצבנו הכלכלי שנובע בעיקר מכך שהוא מרבה להעדר מהעבודה בגלל הבעיות הבריאותיות, חשוב לציין שעד הניתוח הוא עבר במהלך חייו מעל 10 ניתוחים Acl בברך , שחזור מניסקוס, חגורה בעין, אפנדיציט, סינוס פילונידל×3 , הוצאת אבנים מהכליות, יש לו גם פריצת דיסק וסובל מאבנים בכליות באופן כרוני, אני מאוד מאמינה ברפואה האלטרנטיבית אך מפאת מצבנו הכלכלי אין אנו יכולים להרשות לעצמנו, אודה לחוות דעתך, מה לעשות למי לפנות איפה להתחיל, אני כל יום בוכה מחוסר אונים. תודה לך מראש אורית

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר גבריאל גרינברג ד"ר גבריאל גרינברג
מנהל יחידת צינטורי לב בבי"ח השרון . קרדיולוג... קרא עוד
ד"ר אלעד אשר ד"ר אלעד אשר
מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, סגן מנהל המערך... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ