פציעות בשורש כף היד: מדוע הן נגרמות ואיך ניתן לטפל?

הידיים חיוניות מאוד לתפקוד שלנו וכמעט כל פעולה אותה אנו מבצעים באופן יומיומי מערבת את אותן. פגיעה בשורש כף היד עלולה להוות הגבלה משמעותית בתנועה, לגרום לכאב רב ואף לפגוע בגידים וברצועות באזור : מהם הגורמים לפציעות בשורש כף היד, מי נמצא בסיכון וכיצד ניתן לטפל? כל המידע החיוני
כתבה פרסומית כתבת חסות
ראש כף היד הוא מבנה ייחודי המורכב משתי שורות של עצמות אליהן לא מתחברים גידים או שרירים. הפגיעות הנפוצות ביותר באזור זה הן שברים של שורש כף היד. קיימים סוגים שונים של שברים המתחלקים על פי אוכלוסיות ובהתייחס לסוג העצם הנשברת. שברים של שורש כף היד עצמו (העצמות הקטנות יותר), שכיחים בקרב צעירים ומדובר בפציעות באנרגיה גבוהה. פציעות המערבות את שורש כף היד נפוצות מאוד בקרב ספורטאים, בעיקר בקרב שחקני טניס, שחקני גולף או שחקני כדור-עף. השברים יתרחשו לרוב בצד האולינרי (הצד החיצוני של שורש כף היד). מעבר לתחושת הכאב וחוסר הנוחות, שברים אלה עלולים לגרום ללחץ על הגידים באזור, על רצועות המפרק ואף להוביל להתפתחות דלקת חריפה. במצבים אלה חשוב לגשת לכירורג כף יד לצורך אבחון ובחירת אסטרטגיית טיפול מתאימה. 
איך ניתן לאבחן?

השלב הראשון באבחון יכלול שיחה מפורטת עם המטופל ותיאור התסמינים על ידו: הרופא ישאל על מיקום הכאב ועל המקרה שהביא לפגיעה, זאת כדי להבין האם מדובר בפציעה שנוצרה באנרגיה נמוכה (כמו לדוגמה נפילה תוך כדי הליכה), פגיעה באנרגיה גבוהה (כמו לדוגמה תאונת אופנוע), או בעיה שמקורה בעומס מתמשך על שורש כף היד (כמו לדוגמה בשל הקלדה מרובה). לאחר מכן, תתבצע בדיקה פיזית כדי לנסות ולאתר את מיקום הכאב והעצמות שנפגעו, ובהתאם לכך ישלח המטופל לבדיקות הדמיה מתאימות לצורך אבחון מדויק יותר.


מהן אפשרויות הטיפול?


קיימות מספר אפשרויות טיפול המשתנות בהתאם לסוג הפגיעה ומיקומה:

- טיפול באמצעות גבס
- פיזיותרפיה
- ריפוי בעיסוק
- הזרקת סטרואידים
- ניתוח
הטיפול בפציעות בשורש כף היד תלוי בסוג הפגיעה ובמיקומה, ועשוי לכלול גבס, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, הזרקות או ניתוחזמני החלמה

קיבוע באמצעות גבס יתבצע עד להחלמת השבר. זמן הסרתו תלוי בסוג השבר ובעצם שנפגעה. במקרים מסוימים ההחלמה תימשך שבועות ספורים, ובמצבים בהם מדובר בעצמות אשר מחלימות לאט יותר יידרשו מספר חודשים לאיחוי השבר. לאחר הורדת הגבס, יהיה צורך בטיפולים משלימים, כמו פיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק. אם מדובר במחלות של שורש כף היד, חשוב לדעת מהו עיסוקו של האדם ובהתאם לכך הוא ישלח לריפוי בעיסוק או פיזיותרפיה.
בכל הנוגע להזרקות סטרואידים צפויה להיות הקלה בכאב לאחר כשבועיים ממועד ההזרקה. זמן ההחלמה מניתוח עלול להימשך מספר חודשים.

למה חשוב לשים לב לאחר נפילה ?

לאחר נפילות חשוב לשים לב אם האזור כואב מאוד ומתנפח. במצבים אלה בשלב הראשון ניתן לגשת לאורתופד, אך אם הכאבים נמשכים יותר משבוע והבעיה מתמקדת בשורש כף היד, רצוי להגיע לכירורג כף יד שידע לאבחן את הבעיה בדיוק רב יותר, לשלוח לבדיקות שונות ולתכנן את אסטרטגיית הטיפול המתאימה ביותר.
ד"ר יונה יניב, מומחית באורטופדיה ומומחית בכירורגיה של היד. תחומי הטיפול של ד"ר יונה יניב כוללים פגיעות הגף העליון (למעט כתף), פגיעות ספורט וארתרוסקופיות של שרש כף היד והמרפק, פגיעות עיצביות, טראומה, מומים מולדים ומצבי שיתוק הכוללים את הגף העליון (CP, לאחר CVA וטטרפלגיה). הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יונה יניב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה כף יד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כפות הידיים נרדמות בשינה שי 23/01/2020 04:28
  • הי מזה כחצי שנה כפות הידיים נרדמות כל לילה מה הסיבה לכך אילו בדיקות עלי לעבור? אני בן 43. יש לציין שאחרי שאני מתעורר 3 דק הכל עובר

  • + הוסף תגובה
תסמונת דה קרוון וטריגר קמיצה כתוצאה מגבס שימי 16/12/2019 12:48
  • אגודל נשברה לפני 5 חודשים (ללא תזוזה), גבס חודש, עושה פיזיוטרפיה כל הזמן. האגודל בסדר, אבל התפתחו לי שתי בעיות: 1. תסמונת קרוון, מהרגע שהורדתי את הגבס כואב במתיחה כלפי הזרת עם האגודל מאוגרפת. האם זה עובר מעצמו? מה הטיפול השמרני שאפשר לתת לזה? 2. מתפתחת לי טריגר פינגר בקמיצה. לפני כחודש לא היה כלום, ואז זה פשוט התחיל ומחמיר מיום ליום. האם זה בגלל שאני עושה פחות מדי תרגילים לכף יד (ספוג/פלסטלינה) או יותר מדי? איך אני יכול למנוע את ההחמרה של זה לפני שיהיה מאוחר מדי? אני שם את היד במים חמים כמה פעמים ביום וזה עוזר רק זמנית. אני ממש אודה ד״ר אם תואיל לענות על שאלות אלו.

  • + הוסף תגובה
תעלה קרפלית זיוה בראון 27/11/2019 21:36
  • שלום אני בהמתנה לניתוח של שחרור תעלה קרפלית בעוד כחודש עד אז המצב מחמיר מיום ליום הכאבים בלתי נסבלים בעיקר בלילה אני רוצה לקחת משכך כאבים ולא יודעת איזה כדי האם אוכל לקבל המלצה? תודה

  • + הוסף תגובה
ניתוח תעלת קרפלית רותי 13/12/2019 18:13
  • אני עומדת לפני ניתוח ביד ימין. האם בזמן הניתוח חייב להיות מרדים. תודה מראש על ההסבר

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!