פציעות בשורש כף היד: מדוע הן נגרמות ואיך ניתן לטפל?

הידיים חיוניות מאוד לתפקוד שלנו וכמעט כל פעולה אותה אנו מבצעים באופן יומיומי מערבת את אותן. פגיעה בשורש כף היד עלולה להוות הגבלה משמעותית בתנועה, לגרום לכאב רב ואף לפגוע בגידים וברצועות באזור : מהם הגורמים לפציעות בשורש כף היד, מי נמצא בסיכון וכיצד ניתן לטפל? כל המידע החיוני
כתבה פרסומית כתבת חסות
ראש כף היד הוא מבנה ייחודי המורכב משתי שורות של עצמות אליהן לא מתחברים גידים או שרירים. הפגיעות הנפוצות ביותר באזור זה הן שברים של שורש כף היד. קיימים סוגים שונים של שברים המתחלקים על פי אוכלוסיות ובהתייחס לסוג העצם הנשברת. שברים של שורש כף היד עצמו (העצמות הקטנות יותר), שכיחים בקרב צעירים ומדובר בפציעות באנרגיה גבוהה. פציעות המערבות את שורש כף היד נפוצות מאוד בקרב ספורטאים, בעיקר בקרב שחקני טניס, שחקני גולף או שחקני כדור-עף. השברים יתרחשו לרוב בצד האולינרי (הצד החיצוני של שורש כף היד). מעבר לתחושת הכאב וחוסר הנוחות, שברים אלה עלולים לגרום ללחץ על הגידים באזור, על רצועות המפרק ואף להוביל להתפתחות דלקת חריפה. במצבים אלה חשוב לגשת לכירורג כף יד לצורך אבחון ובחירת אסטרטגיית טיפול מתאימה. 
איך ניתן לאבחן?

השלב הראשון באבחון יכלול שיחה מפורטת עם המטופל ותיאור התסמינים על ידו: הרופא ישאל על מיקום הכאב ועל המקרה שהביא לפגיעה, זאת כדי להבין האם מדובר בפציעה שנוצרה באנרגיה נמוכה (כמו לדוגמה נפילה תוך כדי הליכה), פגיעה באנרגיה גבוהה (כמו לדוגמה תאונת אופנוע), או בעיה שמקורה בעומס מתמשך על שורש כף היד (כמו לדוגמה בשל הקלדה מרובה). לאחר מכן, תתבצע בדיקה פיזית כדי לנסות ולאתר את מיקום הכאב והעצמות שנפגעו, ובהתאם לכך ישלח המטופל לבדיקות הדמיה מתאימות לצורך אבחון מדויק יותר.


מהן אפשרויות הטיפול?


קיימות מספר אפשרויות טיפול המשתנות בהתאם לסוג הפגיעה ומיקומה:

- טיפול באמצעות גבס
- פיזיותרפיה
- ריפוי בעיסוק
- הזרקת סטרואידים
- ניתוח
הטיפול בפציעות בשורש כף היד תלוי בסוג הפגיעה ובמיקומה, ועשוי לכלול גבס, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, הזרקות או ניתוחזמני החלמה

קיבוע באמצעות גבס יתבצע עד להחלמת השבר. זמן הסרתו תלוי בסוג השבר ובעצם שנפגעה. במקרים מסוימים ההחלמה תימשך שבועות ספורים, ובמצבים בהם מדובר בעצמות אשר מחלימות לאט יותר יידרשו מספר חודשים לאיחוי השבר. לאחר הורדת הגבס, יהיה צורך בטיפולים משלימים, כמו פיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק. אם מדובר במחלות של שורש כף היד, חשוב לדעת מהו עיסוקו של האדם ובהתאם לכך הוא ישלח לריפוי בעיסוק או פיזיותרפיה.
בכל הנוגע להזרקות סטרואידים צפויה להיות הקלה בכאב לאחר כשבועיים ממועד ההזרקה. זמן ההחלמה מניתוח עלול להימשך מספר חודשים.

למה חשוב לשים לב לאחר נפילה ?

לאחר נפילות חשוב לשים לב אם האזור כואב מאוד ומתנפח. במצבים אלה בשלב הראשון ניתן לגשת לאורתופד, אך אם הכאבים נמשכים יותר משבוע והבעיה מתמקדת בשורש כף היד, רצוי להגיע לכירורג כף יד שידע לאבחן את הבעיה בדיוק רב יותר, לשלוח לבדיקות שונות ולתכנן את אסטרטגיית הטיפול המתאימה ביותר.
ד"ר יונה יניב, מומחית באורטופדיה ומומחית בכירורגיה של היד. תחומי הטיפול של ד"ר יונה יניב כוללים פגיעות הגף העליון (למעט כתף), פגיעות ספורט וארתרוסקופיות של שרש כף היד והמרפק, פגיעות עיצביות, טראומה, מומים מולדים ומצבי שיתוק הכוללים את הגף העליון (CP, לאחר CVA וטטרפלגיה). הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יונה יניב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה כף יד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עצביים אולינרי ומדאני צביקה 03/05/2020 15:56
 • מה קורה בעצבים אולנרי ומדיני אחרי שני ניתוחים כושלים כאבי והנימולים נמשכים ויש היצתלקות סביב העצב. מחכה לתגובתכם צביקה.

 • + הוסף תגובה
אצבע נפוחה דניאל 10/07/2020 10:17
 • שלום, אתמול קיבלתי מכה בזרת, היא התנפחה, והבוקר גיליתי שלא מצליחה לקפל אותה, (אתמול הצלחתי יערוך היה בקצת כאב) ושהיא הכחילה. מה עושים במצב כזה? צריך לקבע ?

 • + הוסף תגובה
אצבע נפוחה דניאל 10/07/2020 10:19
 • סליחה שהגבתי פה לא הצלחתי לפתוח פנייה חדשה משום מה

 • + הוסף תגובה
צלקת נוקשה דניאל 12/03/2015 21:28
 • שלום אני קצת יותר משנה לאחר ניתוח לתפירת עצב אולנרי לאחר שנחתכתי בתקופה האחרונה יותר ויותר מפריע לי שאזור הצלקת נוקשה,וכל פעם שיש מגע עם האזור יש לי רגישות במקום ואני מרגיש זרמים הבנתי שייתכן ומדובר בנוירומה באזור החתך יש לי מספר שאלות 1) האם לפי התסמינים האם לדעת מדובר בנוירומה ? 2)במידה ואכן מדובר בנוירומה,האם הטיפול הוא ניתוחי בלבד ? 3) הניתוח הזה דחוף ? (למשל כשנחתכתי ביד,והייתה ירידה בתחושה באצבע 5,אז הפנו אותי לניתוח דחוף)

 • + הוסף תגובה
מצב לאחר תפירת עצב אולנרי דר' תמיר פריטש 13/03/2015 07:28
 • דניאל שלום 1. התאור שלך מתאים לנוירומה או כליאת העצב בצלקת אולם על מנת לבסס את האבחנה עליך להבדק. 2. הטיפול בנוירומה הוא טיפול ניתוחי 3. על מנת להחליט על סוג הניתוח (אם יש צורך בניתוח) יש לבדוק אותך ביסודיות ולהעריך אותך מבחנה נוירולוגית לגבי העצב האולנרי. באופן עקרוני, ניתוח לכריתת נוירומה אינו דחוף כמו ניתוח לתיקון עצב חתוך.

 • + הוסף תגובה
תודה על המענה דניאל 15/03/2015 12:28
 • קודם כל תודה על המענה מצורפת תמונה של הצלקת: 1) http://jpg.co.il/view/55055e0dd6544.jpg/ האם על ידי תמונה אפשר לדעת משהו? 2) קבעתי תור למרפאות חוץ שלכם באיכילוב,הצלחתי לקבוע תור לעוד חודש וחצי (במקום שלושה חודשים) זה לא מאוחר ?

 • + הוסף תגובה
חתך בעצב דר' תמיר פריטש 15/03/2015 14:24
 • אם עברה כבר שנה, זה כנראה כבר לא משנה מבחינת הזמנים. אני מסייג זאת בעובדה שלא בדקתי אותך ולכן חסרה לי אינפורמציה רבה.

 • + הוסף תגובה
תמונה דניאל 15/03/2015 16:51
 • התמונה ששלחתי לך בתגובה הקודמת,אפשר להסיק מכך משהו ?

 • + הוסף תגובה
חתך עצב דר' תמיר פריטש 17/03/2015 14:32
 • אתה צריך להבדק בצורה טובה, כל תקשורת אלקטרונית נוספת בנושא אינה רצינית.

 • + הוסף תגובה
חתך ביד שרה 05/07/2020 19:20
 • לפני כשנה חדרה סכין בידי ונגרם לי נזק לאצע ה 4 לפי ה א מ. ג. נאמר לי שאין פעילות בעצב לפי ה מ.א.ר הכל תקין הכט אבים מטריפים אותי ללא רגע של הפסקה . יש רגישות רבה לכל מגע הייתי אצל 2 רופאי כף יד אשר שללו ניתוח אך הנוירולוג שהייתי היום אמר לי שכנראה שזה נוירומה וחבל שלא נותחתי אני לא יודעת אם עלי לעבור חסימה עיצביצ או לראות עוד מומחה לכף היד הריני לציין כי אני חולת פיברומאלגיה האם זה לא מסוכן לעבור ניתוח שכזה

 • + הוסף תגובה
התייעצות אלי 09/04/2017 12:18
 • ממצאים:חיבון דיסטלי מאורך משרעת ומהירות הולכה תקינים במידאן מוטורי וסנסורי דו צדדי.חיבון דיסטלי משרעת ומהירות הולכה תקינים האולנר מוטורי וסנסורי מימין סיכום: עדות לתסמונת התעלה הרקפלית משמאל בצורה קשה ומימין בצורה בינונית.מה זה אומר ומה הפיתרון לזה ואני נסיתי תרופות וזריקות אך ללא שיפור אני סובל מהרבה כאבים ונמולים מפרעים לי הרבה

 • + הוסף תגובה
נימול וכאבים בכף היד דליה 29/05/2017 23:08
נימול בכפות הידיים גיל 04/07/2020 16:54
 • מזה מספר שנים ני סובל מבעיית נימול בכפות הידיים , כאשר אני ללא תנועה או בזמן שינה , נרדמות כפות הידיים, עד כדי כאב שמעיר אותי בלילה מספר פעמים. גם במשך היום יש תחושה של תחושה מעומעמת של כאב וקושי לכווץ את האגרוף ניסיתי בדיקות הכוללות CT. MII. EMG טיפול בדלקות וגם אפילו דיקור ללא הצלחה יש מושג לאיזה תחום רפואי זה קשור ? עיצבי\ זרימת דם\ נויולוגי\ ??? אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
נימול בכפות הידיים דליה 04/07/2020 17:11
 • שלום גיל לשאלתך לאיזה תחום הנושא שייך : לאורטופד כף יד . לאחר שנים של חששות לבצע את הניתוח , אזרתי אומץ וביצעתי את הניתוח בשתי הידיים. הנימול עבר ! לעיתים יש לי כאב עיצבי נסבל באיזור הניתוח . הסבל מהנימול בלתי נסבל , קח החלטה ובצע את הניתוח , זו דעתי . בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!