האם זריקות לבעיות אורתופדיות עשויות לרפא או רק להפיג את הכאב?

אילו הזרקות קיימות לטיפול בבעיות אורתופדיות, באילו מצבים הן מטפלות והאם הן מהוות פתרון לבעיה או רק מסייעות בשיכוך הכאב? כל המידע בכתבה הבאה

מאת: ד"ר ברק סגל
דר' ברק סגל
מומחה בכירורגיה אורטופדית- פציעות ספורט
הצג טלפון מספר מקשר


במקרים רבים, האורתופד המטפל נתקל במצבים בהם מטופלים סובלים מכאב ומסימפטומים שמקורם בגורמים שונים. השאיפה הראשונה, הן של האורתופד המטפל והמטופל, היא להביא להקלה בכאב. בהמשך מטרת הטיפול היא לחזיר את יכולת התפקוד התקינה מהר ככל הניתן.


כאשר מדובר בספורטאים, המטרה העומדת לנגד עיניהם של הרופא המטפל והספורטאי היא חזרה מהירה ככל  שניתן לכשירות ספורט, למגרש או לתחרויות. לבסוף השאיפה היא לטפל בגורם המביא להתפתחות הסימפטומים השונים, לרפא אותו במידת האפשר, או לכל הפחות לעכב את התקדמות הבעיה ואת הישנות הכאב. זריקות לטיפול בבעיות אורתופדיות

זריקות הן טיפול הניתן באופן מקומי לאזור הבעייתי – "החולה", כמו לדוגמה המפרק או אזור החיבור בין הגיד לעצם. למעשה, הזריקות השונות אינן מהוות נקודות על ציר הריפוי, אלא מדובר באסטרטגיות המשמשות לטיפול במצבים שונים. 


חשוב לציין כי הטיפול בזריקות הוא אינו "טיפול קסם" שיכול לפתור את כל הבעיות. לעיתים, אין מנוס מקבלת החלטה להתקדם ישירות לטיפול ניתוחי כבר מרגע ביצוע האבחנה. כמו כן, במקרים מסוימים מטרת הזריקה היא להרוויח זמן שיהווה גשר ממועד הופעת התסמינים ועד לביצוע הניתוח. ברור כי ישנן גם אבחנות בהן הזריקה יכולה להיות הטיפול הסופי בבעיה.1. הזרקת קורטיקוסטרואידים

החומר הרפואי השכיח ביותר הנמצא בשימוש בזריקות, הוא קורטיקוסטרואיד (אשר שייך למשפחת הסטרואידים). קורטיקוסטרואיד הוא חומר אנטי דלקתי יעיל ביותר, המהווה כמעט תמיד את קו הטיפול הראשון בארסנל ההזרקות לצורך הפחתת הכאב באזור.באילו מקרים משתמשים בהזרקת קורטיקוסטרואידים?

הזרקת קורטיקוסטרואידים מתבצעת במקרי ארתרוזיס, מצב שתחילתו בדלקת של המפרק המתבטאת בכאב ולעיתים מלווה בהצטברות נוזל תוך מפרקי ובסימני דלקת נוספים. ארטרוזיס עלולה להוביל לשחיקת סחוס. הזרקות קורטיקוסטרואידים מפחיתות את הדלקת וכתוצאה מכך גם את הכאב. במצבי פציעות ספורט לעיתים הבעיה אינה דלקת כרונית, אלא ריפוי לא תקין של הרקמה המביא להתפתחות דלקת אשר מתבטאת בכאב. טיפול בזריקות סטרואידים מסייע בהפחתת הכאב. בשני מצבים אלה הסטרואידים אינם מהווים כלי לריפוי מוחלט של הבעיה.


דוגמה נוספת לבעיה המטופלת בעזרת הזרקת קורטיקוסטרואידים היא "כתף הקפואה" (frozen shoulder). כתף קפואה היא מצב בו קיימת דלקת ממשית בלתי נשלטת הגורמת להצטלקות ולדלקות חוזרות. במצב ייחודי זה הזרקה תוך מפרקית לכתף מהווה טיפול מרפא ולא רק אסטרטגיה להקלה בכאב. 

זריקות לטיפול בבעיות אורתופדיות ניתנות כטיפול מקומי במטרה להחזיר את יכולת התפקוד התקינה, מהר ככל האפשר
למי מיועדות הזרקות סטרואידים? 

הזרקות סטרואידים מהוות מעין טיפול "עזרה ראשונה" להקלה משמעותית ומהירה בכאב. טיפול זה יעיל עבור ספורטאים העומדים לפני משחק חשוב או תחרות בפרק זמן קרוב יחסית וזקוקים לחזור לתפקוד מיטבי מהר ככל הניתן.2. הזרקת חומצה היאלורונית (בעבר כונתה "כרבולת של תרנגולת")

קבוצת חומרים נוספת, המהווה גם היא קו טיפול מרכזי, כוללת זריקות המכילות חומצה היאלורונית. בעבר, חומרים אלה הופקו מכרבולת התרנגולת ובשנים האחרונות הם מופקים באופן כימי. זריקות אלה מטפלות באופן ישיר בשחיקת סחוס ומפחיתות את הכאב. מטרת הזריקה היא לעצור את תהליך הרס הסחוס. על כן, במקרים בהם הסחוס כבר שחוק אין מקום ותכלית לזריקה זו. קיימים מחקרים המראים כי במצבים של תהליך ניווני בסחוס, יעילות הזריקה עומדת על 30-60%. למי מיועדת הזרקת חומצה היאלורונית?

הזרקות חומצה היאלורונית יעילות במצבים בהם קיים סחוס ויש לעצור את תהליך הפירוק שלו. ההזרקות נועדו לטיפול באנשים הסובלים מכאבים תוך מפרקיים בשל שחיקת סחוס בדרגה שאינה מתקדמת. מטרת ההזרקות כאמור, היא לעצור את גרף ההתדרדרות לפני החלפת המפרק. מהם היתרונות בהזרקות חומצה היאלורונית?

זריקה זו מכוונת לעצירת התהליך השחיקתי, ומעצם כך מטפלת בבעיה עצמה וכפועל יוצא גם מביאה להקלה בכאב. הזריקה אינה גורמת לתופעות לוואי. הזרקות חומצה היאלרונית מסייעות לכ-50% מהמטופלים לעכב את הצורך בניתוח להחלפת מפרק. מהם החסרונות?

מדובר בטיפול יקר יחסית, בעל אחוזי הצלחה מוגבלים (כ-50-60%). הזרקות חומצה היאלרונית יעילות לטיפול בשלבים מוקדמים של התהליך השחיקתי.קראו עוד: "ספורט יש לעשות בהנאה אך בצורה נכונה": הכל על פציעות ספורט3. הזרקת טסיות בריכוז גבוה בפלסמה (PRP) 

קבוצת זריקות נוספת היא הזריקות שתכליתן לעודד תהליך רפוי באזור החולה. זריקה מובילה בקבוצה זו היא הזרקת טסיות בריכוז גבוה בפלסמה, או PRP. 


כיום ידוע, שבמקרים רבים של  פציעות הספורט כרוניות הבעיה האמתית אינה דלקת, אלא רפוי לא תקין של מיקרו-טראומה חוזרת ברקמת הגיד/הרצועה/שריר בשל תנועות חוזרות במהלך הפעילות הספורטיבית. למצב זה, מתווספות גם פציעות חריפות ברקמה הרכה, כמו לדוגמה קרע שריר או קרעים חלקיים בגידים, בשרירים ואף במניסקוס. 


לאחרונה התפרסמו מאמרים רבים המעודדים הזרקת טסיות לטיפול בפגיעות סחוסיות על רקע תהליך שחקתי. הזריקות יוצרות קרקע פורייה המדרבנת את הגוף לריפוי מהיר ותקין של הרקמה. בניגוד להזרקות סטרואידים, אשר מפחיתות את הכאב הנובע כתוצאה מהפגיעה, הזרקות ה-PRP מעודדות ריפוי של הרקמה באופן תקין.  לזריקות החומצה היאלורנית אין מקום בחלק ממחלות אלו (כמו לדוגמה במצבים של פגיעות הגידים, שרירים או כל פגיעה חוץ מפרקית), והחומר היחיד כיום המאפשר זירוז של יצירת רקמה בריאה הוא חומר המופק מהטסיות בדם המטופל. 


הטסיות מהוות "בית חרושת" ענק ליצירת פקטורי (גורמים מעודדים) גדילה ורפוי. בדיקות מעבדה ובדיקות רקמות מיקרוסקופיות מדגימות קולטנים (רצפטורים) על רקמת הגיד/רצועה /שריר/סחוס, אשר יודעים לקלוט את אותם פקטורים המופקים על ידי הטסיות. 


הרציונל העומד מאחורי הטיפול החדשני הוא הזרקה ממוקדת של ריכוז חומר עשיר בטסיות (platelet rich plasma) בריכוז של פי 7 מהריכוז הרגיל, כך שהחומר המופק מדם החולה מוזרק ישירות לאזור הפגוע ובכך מצליח לעודד ולהאיץ את תהליך הרפוי התקין. 


האם זה עובד בפועל? 

סוג זה של זריקות מהווה כיום קו ראשון לטיפול כאשר מדובר בספורטאים המקצוענים . הזרקות PRP נפוצות כיום גם כטיפול אופציונאלי במטופלים מן השורה ,במצבים כגון מרפק טניס, דלקת כרונית של גיד אכילס, דורבן ומצבים כרוניים נוספים של "דלקת" כרונית ברקמה רכה. 


טיפול זה בוודאי מומלץ כאשר האופציה החלופית היא טיפול ניתוחי. כפי שנכתב למעלה, בשנים האחרונות ריבוי מחקרים מעיד על הצלחת הטיפול גם בהזרקה תוך מפרקית לטיפול בשחיקת סחוס.
זריקות PRP מהוות את קו הטיפול הראשון בספורטאים מקצועיים, והן מהוות גם חלופה אופציונלית למטופלים מן השורה
למי נזריק טסיות מרוכזות?

ספורטאים שעברו פציעה אקוטית, קריעה או מתיחה של גיד, שריר או רצועה מטופלים באמצעות הזרקות ה-PRP. בנוסף, ספורטאים הסובלים מפציעה כרונית ברקמה רכה ואף מטופלים הסובלים מתהליך שחיקתי במפרק, אשר מעוניינים  למצות את חלופות הטיפול השמרני לפני ביצוע ניתוח, נחשבים למעומדים מתאימים לטיפול באמצעות ה-PRP.


מהם היתרונות בהזרקות PRP?

טיפול  זה מבוסס על יכולת הריפוי של הטסיות המצויות בגוף האדם ועל כן הוא אינו מלווה בתופעות לוואי. על פי הספרות הרפואית העדכנית טיפול זה נוחל הצלחה רבה. 4. הזרקת חומר משולב- חומצה היאלורונית וזריקת טסיות (PRP)

לאחרונה, פותח חומר המשלב את יתרונות שתי הזריקות שצוינו למעלה. חומר זה כולל הן את יתרונות החומצה ההיאלורנית, הידועה כמשפיעה על תהליך הרס ובניית סחוס במפרק, והן את יתרונות הטסיות המרוכזות, המוכרות כמפרישות הורמונים אשר מעודדים ריפוי.


לפיתוח זה (המוכר גם כזריקה המסחרית הנקראת רגי'נו-גל) נוסף מרכיב נוסף המשפר את השפעת הזריקה ומאפשר הפיכה של החומר המוזרק לג'ל הנדבק על סחוסי המפרק. מאפיין זה מביא לשיפור בהיצמדות החומר לתאי הסחוס ולשטח המפרקי, ועל ידי מסייע בהגדלת סיכויי ההצלחה של הטיפול.


למי מיועדות הזרקות החומר המשולב?

לאחרונה גובר השימוש בזריקה זו כאפשרות טיפולית למטופלים צעירים (בקבוצת גיל 40-60), פעילים ספורטיבית אשר סובלים מכאבים במפרק על רקע שחיקתי בשלב מוקדם. למרות שמטופלים אלה סובלים מתהליך שחיקתי בסחוס המפרקי, רמת פעילותם, גילם והממצאים אינם מצדיקים החלפת המפרק בשלב זה. על כן במקרים אלה הטיפול המשולב ישפיע על התהליך השחיקתי, יאט אותו ובמקביל גם יביא להפחתה ניכרת של הסימפטומים. 


מהם היתרונות בהזרקות החומר המשולב?

הזריקה משלבת ומגבירה את יתרונות הזרקת החומצה ההיאלורונית והזרקת הטסיות (PRP) ויוצרת רקמת ג'ל העוטפת את הסחוס המפרקי.הכתבה בשיתוף עם ד"ר ברק סגל, אורתופד ומומחה בכירורגיה אורתופדית, אשר עיקר התמחותו היא בפציעות הספורט. ד"ר ברק סגל משמש כרופא בכיר ביחידה לברך וארתרוסקופיות במערך האורתופדי, בית חולים רמב"ם. יועץ לספורטאים ממגוון תחומי הספורט המקצועי, בתחום פציעות הספורט הן לצורך מניעת פציעות ,הן באבחון והן בשיקום לאחר חזרה מפציעה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם דר' ברק סגל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום ניתוחי מפרק הירך והברך

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אוסטיאופורוזיס חולף בהריון
 • עדי
 • 29/10/2017 14:21
 • שלום רב, אני בשבוע 33 להריון, בערך בשבוע 22 להריון התחילו לי כאבים בירך ימין שהתגברו עם הזמן והם מקרינים גם לגב התחתון ולכל הרגל. הכאבים קורים בכל מצב, גם של שכיבה עמידה הליכה. הרבה פעמים המפשעה כמו נתקעת ואני מאוד מוגבלת בתנועה עד לשלב שבו היא משתחררת. רופא אורתופד הפנה אותי לאולטרסאונד ירך ולבדיקת MRI . הממצאים הראו כי מדובר באוסטיאופורוזיס חולפת של הריון וכי יש סינוביטיס משמעותית מלווה בבצקת לשד העצם. כרגע נאמר לי כי עליי להיות במנוחה ולהיעזר בקביים על מנת להתנייד וכי המצב יחלוף ואין טיפול מיוחד שיש לעשות ולאחר הלידה לחזור לMRI נוסף. השאלה הגדולה היא האם ניתן ללדת בלידה טבעית ורגילה או שיש צורך בניתוח קיסרי על מנת לא לפגוע בעצם הירך שכן לידה טבעית מפעילה לחץ על העצם הזו. האם יש סיכון בלידה רגילה? האם יש המלצה בטיפול כלשהו כרגע? אודה לכם על תשובתכם :)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום עדי
 • צליל
 • 20/12/2017 23:55
 • מקווה שהלידה עברה אצלך בסדר ושהכל טוב. ראיתי שאף אחד לא הגיב לשאלתך ואני נמצאת במצב דיי דומה. אשמח להתייעץ איתך לגבי הלידה, איך עברת והאם לידה רגילה. תודה. צליל נפש

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לידה אוסטאופורוזיס חולף
 • yanay
 • 27/12/2017 06:33
 • היי צליל, קודם כל רפואה שלמה, אני מקווה שאת מרגישה טוב... אני ילדתי לפני שלושה שבועות בדיוק, לידה טבעית עם אפידורל. ההמלצות מהרופאים התחלקו לשניים, חלק אמרו לעשות ניתוח קיסרי על מנת לא לפגוע ברגל וחלק אמרו שאין מניעה ללדת לידה טבעית. רופא הנשים שלי המליץ נחרצות ללדת בניתוח קיסרי והפנה אותי למרפאת טרום ניתוח קיסרי. במרפאה הרופאה שהכירה אותנו לא כל כך הכירה את התופעה ולכל היא התייעצה עם גורם בכיר במחלקה, סגן מנהל מחלקת נשים ויולדות בשיבא פרוספר שלי מזעקי שאמר שאין מניעה ללדת לידה טבעית. לא ידענו כל כך מה להחליט והשארנו תאריך משוריין לניתוח בכל זאת. כאשר יצאנו מהחדר החלטנו לפנות לעוד גורם בכיר אחרון שיעזור לנו להיות שלמים עם ההחלטה. פנינו ישירות אל מנהל מחלקת נשים ויולדות בשיבא פרוספר סיון אייל. תשובתו הייתה כי אין מניעה ללדת לידה טבעית, העובר עובר דרך תעלה שאין לה קשר למפרק הירך. הוא שאל אותי לגבי פישוק ועניתי לו כי הפישוק שלי מוגבל. הוא אמר כי יש דרכים שונות ללדת באופן טבעי, תנוחות שונות שלא דורשות פישוק ושהכי חשוב זה לידע את הצוות הרפואי לפני הלידה כי הסכנה הכי גדולה זה שמישהו יזיז את הרגל במהלך הלידה בצורה אגרסיבית. בנוסף הוא אמר שנשים רבות שקרה להן את אותו המקרה ילדו באופן טבעי ושלא צריך לרוץ לעשות ניתוח קיסרי. יצאנו מהפגישה מאוד מרוצים עם החלטה סופית ללדת לידה טבעית. אני באופן אישי לקחתי דולה שתהיה במהלך הלידה ותשגיח על הרגל האופן צמוד. תיכננו מראש את התנוחות גם במצב של אפידורל. הדולה עשתה עבודת קודש יחד עם בעלי ושניהם שמרו שאף אחד לא יזיז את הרגל. האבסדורד הוא שילדתי חצי שעה לפני מועד הניתוח הקיסרי שנקבע מראש... אם יש לך שאלות נוספות אשמח לעזור. המון בהצלחה ורפואה שלמה, הכי חשוב!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אשמח ליצור קשר
 • צליל
 • 27/12/2017 09:16
 • וואו ממש הרגעת! אני מטופלת בהדסה הר הצופים כרגע ושם גם נאמר לי שאין מניעה מלידה טבעית. בשבוע הקרוב אמורה לעשות mri כדי לאבחן בבירור שמדובר באוסטאופורוסיס חולף של ההריון. מה עשית עם הכאבים? איך היתה לך הלידה? אני ממש חוששת מזה. והכי חשוב אחרי הלידה זה פתאום עובר? יש אפשרות שניצור קשר אם זה בסדר מבחינתך? תודה ! צליל 0527555746

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אורית
 • אורית
 • 05/12/2018 18:21
 • לי היתה אותה סיטואציה .הרופאים גם אמרו שאלד בלידה טבעית .בסופו של דבר לאחר הלידה ושפג האפידורל נודע לי ששברתי את מפרק הירך .רק אחרי 30 שעות עלו על זה ולקחו אותי לניתוח קיבוע עם 3 ברגים .היום 10 שנים לאחר הארוע נשארתי עם בורג אחד הוציאו לי שנה אחרי 2 מסמרים ועם מפרק גמור לגמרי ושחוק אני אמנם מתפקדת אבל לא יכולה לאמץ את המפרק יותר מדי .ברגע שיהיו כאבים באמת שאי אפשר אאלץ לעבור ניתוח החלפת ירך .בקיצר רק ניתוח קיסרי לעשות במצבים האלו .הרופאים שלי טעו בזמנו.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אורית
 • אורית
 • 05/12/2018 18:22
 • לי היתה אותה סיטואציה .הרופאים גם אמרו שאלד בלידה טבעית .בסופו של דבר לאחר הלידה ושפג האפידורל נודע לי ששברתי את מפרק הירך .רק אחרי 30 שעות עלו על זה ולקחו אותי לניתוח קיבוע עם 3 ברגים .היום 10 שנים לאחר הארוע נשארתי עם בורג אחד הוציאו לי שנה אחרי 2 מסמרים ועם מפרק גמור לגמרי ושחוק אני אמנם מתפקדת אבל לא יכולה לאמץ את המפרק יותר מדי .ברגע שיהיו כאבים באמת שאי אפשר אאלץ לעבור ניתוח החלפת ירך .בקיצר רק ניתוח קיסרי לעשות במצבים האלו .הרופאים שלי טעו בזמנו.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אורית
 • אורית
 • 05/12/2018 18:22
 • לי היתה אותה סיטואציה .הרופאים גם אמרו שאלד בלידה טבעית .בסופו של דבר לאחר הלידה ושפג האפידורל נודע לי ששברתי את מפרק הירך .רק אחרי 30 שעות עלו על זה ולקחו אותי לניתוח קיבוע עם 3 ברגים .היום 10 שנים לאחר הארוע נשארתי עם בורג אחד הוציאו לי שנה אחרי 2 מסמרים ועם מפרק גמור לגמרי ושחוק אני אמנם מתפקדת אבל לא יכולה לאמץ את המפרק יותר מדי .ברגע שיהיו כאבים באמת שאי אפשר אאלץ לעבור ניתוח החלפת ירך .בקיצר רק ניתוח קיסרי לעשות במצבים האלו .הרופאים שלי טעו בזמנו.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אורית
 • אורית
 • 05/12/2018 18:23
 • לי היתה אותה סיטואציה .הרופאים גם אמרו שאלד בלידה טבעית .בסופו של דבר לאחר הלידה ושפג האפידורל נודע לי ששברתי את מפרק הירך .רק אחרי 30 שעות עלו על זה ולקחו אותי לניתוח קיבוע עם 3 ברגים .היום 10 שנים לאחר הארוע נשארתי עם בורג אחד הוציאו לי שנה אחרי 2 מסמרים ועם מפרק גמור לגמרי ושחוק אני אמנם מתפקדת אבל לא יכולה לאמץ את המפרק יותר מדי .ברגע שיהיו כאבים באמת שאי אפשר אאלץ לעבור ניתוח החלפת ירך .בקיצר רק ניתוח קיסרי לעשות במצבים האלו .הרופאים שלי טעו בזמנו.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אורית
 • אורית
 • 05/12/2018 18:24
 • לי היתה אותה סיטואציה .הרופאים גם אמרו שאלד בלידה טבעית .בסופו של דבר לאחר הלידה ושפג האפידורל נודע לי ששברתי את מפרק הירך .רק אחרי 30 שעות עלו על זה ולקחו אותי לניתוח קיבוע עם 3 ברגים .היום 10 שנים לאחר הארוע נשארתי עם בורג אחד הוציאו לי שנה אחרי 2 מסמרים ועם מפרק גמור לגמרי ושחוק אני אמנם מתפקדת אבל לא יכולה לאמץ את המפרק יותר מדי .ברגע שיהיו כאבים באמת שאי אפשר אאלץ לעבור ניתוח החלפת ירך .בקיצר רק ניתוח קיסרי לעשות במצבים האלו .הרופאים שלי טעו בזמנו.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • קרסול ימין
 • סימה
 • 20/11/2018 20:19
 • שלום, קיבלתי פיענוח של תשובת אולטראסונד קרסול ימין עקב נפילה התוצאות הן: אנתזופתיה ברצועה הלדטואידית אשמח לדעת מה זה אומר תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • היווצרות כיס דם לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך
 • אבי
 • 20/11/2018 17:21
 • נותחתי להחלפת ירך באוגוסט האחרון, כעבור חודשים נוצרה נפיחות בגודל כדור טניס עם כיחלון עדין, בוצע ניקוז של 100cc דם! עבר שבוע ונוצרה שוב נפיחות, ויש צורך לנקז שוב, זה מציק ולא נוח מה עושים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר אהרון מנחם ד"ר אהרון מנחם
מנהל היחידה להחלפת מפרקים ירך,ברך חטיבה אורטופדית... קרא עוד
ד"ר אייל הלר ד"ר אייל הלר
אורטופד מומחה לאורטופדיה כף רגל וקרסול קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל