דיוק הטיפול בסרטן שד מוקדם עשוי למנוע הישנות

כיצד מעריכים את הסיכוי לחזרה של סרטן השד? איך מתאימים את הטיפול לחולות במטרה למנוע הישנות? והאם כל החולות המצויות בסיכון גבוה לחזרת המחלה זקוקות לכימותרפיה? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 08/12/2019


בראשית החודש פרסמו האגודה למלחמה בסרטן והרישום הלאומי במשרד הבריאות מסמך ובו נתונים מעודדים ומרשימים המצביעים על מגמת ירידה מובהקת בתמותה מסרטן השד בישראל של כ-2% בכל שנה וכ-25% ירידה בתמותה מאז שנת 2005. נתונים אלו אינם מפתיעים, שכן הודות לתוכנית הלאומית לגילוי מוקדם בישראל, שיעור הנשים המבצעות ממוגרפיה גבוהה מהממוצע במדינות המערב ועומד על 71%. עוד עולה מהמסמך כי שיעור החולות החדשות המאובחנות בשלב המוקדם עומד על 97.4%.


 אבחון מוקדם בשילוב עם טיפול יעיל ומדויק ככל שניתן, הם לרוב הדרך הטובה ביותר לריפוי המחלה. ואולם, נושא שהוא פחות מדובר אבל בעל חשיבות רבה עבור חולות רבות בסרטן שד הוא חזרת המחלה. על פי מחקר משנת 2017 שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine, כמעט 30% מחולות סרטן השד שאובחנו בשלב המוקדם והשיגו ריפוי מהמחלה יחוו חזרה של המחלה במהלך חייהן. עם זאת, הבשורה החשובה מהשנים האחרונות היא שלא כולן זקוקות לטיפול כימותרפי כדי למנוע את הישנות המחלה. 


עם השנים נראה כי הטיפול בסרטן השד מתפתח לכיוון רפואה מדויקת יותר או רפואה מותאמת אישית, ועל כן קיימת חשיבות רבה לדעת וליידע את המטופלות בכלים הקיימים באמתחת הרופאים ובאלו המתפתחים היום, על מנת לדייק את הטיפול ולהתאימו לאישה ולגידול שלה. קראו עוד: מהפכת הטיפול בסרטן: הכל על רפואה מותאמת אישיתהקריטריונים אינם מנבאים הישנות

לפי מסמך משנת 2017 של החברה האמריקנית לסרטן (American Cancer Society), קיימים סוגים שונים של סרטן שד. מרבית סרטני השד (71%), הם גידולים הרגישים להורמונים, רגישות המתבטאת בהופעת קולטנים לאסטרוגן ו/או פרוגסטרון. 


בראשית שנות ה-90 נעשו כמה מחקרים שהראו כי לעיתים ניתן להפחית את הסיכון להישנות מקומית של סרטן השד או לפיזורו בגוף על-ידי מתן טיפול כימותרפי לאחר הניתוח, טיפול הנקרא – טיפול אדג'ובנטי או טיפול משלים. ההחלטה למי לתת טיפול כימותרפי במטרה להפחית סיכון התבססה אז בעיקר על הגיל, גודל הגידול, מעורבות בלוטות בית השחי והביטוי של רצפטורים (קולטנים) להורמונים. נשים עם רצפטורים להורמונים חיוביים קיבלו 5 שנים טיפול הורמונאלי בטמוקסיפן וטיפול כימותרפי לפני הטיפול ההורמונלי בהתאם לרמת הסיכון הקלינית של המטופלת. 


במהלך השנים התברר שהקריטריונים שנקבעו אינם די רגישים לנבא את סיכויי ההחלמה של המטופלת ואת התועלת הצפויה לה בהפחתת הסיכון להישנות המחלה אם היא תקבל טיפול כימותרפי. מיפוי הגנום האנושי בשנות ה-2000 והתפתחות הטכנולוגיות הרפואיות בעקבותיו, הובילו לפיתוחן של בדיקות מולקולריות חדשות שהתבססו על בדיקת הגנים של הגידול (חשוב להדגיש שהבדיקות להערכת הסיכון להישנות המחלה התבססו על בדיקת הגנים של הגידול עצמו, ולא על בדיקת הגנים של האישה). 
כ- 30% מחולות סרטן השד שאובחנו בשלב המוקדם והשיגו ריפוי מהמחלה יחוו חזרה של המחלה במהלך חייהן
רגע עם הכימותרפיה! קודם עושות בדיקה

הבדיקה שהוכנסה לשימוש ראשונה היא בדיקת Oncotype DX, בדיקה זו הוכנסה לראשונה לנשים עם סרטן שד מוקדם המבטא רצפטור או רצפטורים להורמונים (כזה שאינו מבטא את החלבון HER2  וללא מעורבות של בלוטות לימפה). 


במחקר שפורסם ב-2018 בכתב העת המדעי NEJM נמצא כי 70% מנשים אלו, ללא מעורבות של הבלוטות והמוגדרות קלינית כבעלות "סיכון נמוך" להישנות המחלה, אינן זקוקות לכימותרפיה כטיפול משלים להפחתת המחלה.


עם השנים, הובהר במחקרים שגם חלק ניכר מהנשים המוגדרות קלינית כבעלות "סיכון גבוה" להישנות המחלה, כאלו עם מעורבות בלוטות בבית השחי, לא מרוויחות משמעותית בהפחתת הסיכון להישנות המחלה באמצעות כימותרפיה כתוספת לטיפול ההורמונלי. הדור הבא של בדיקות להישנות

במקביל, פותחו בדיקות גנומיות נוספות שאף הן נועדו לאבחן את אותן הנשים שסיכויי ההחלמה שלהן טובים גם בלא מתן כימותרפיה. 


בדיקת הפרוסיגנה (50-PAM) היא דור שני של בדיקות גנומיות להערכת הסיכון להישנות המחלה בטווח הארוך של 10 שנים. 


מחקר דני גדול שהתפרסם בראשית 2018 בכתב העת הרפואי של האיגוד האמריקאי לאונקולוגיה (JCO) Journal of Clinical Oncology, קבע כי הבדיקה הצליחה לחזות סיכון לחזרת המחלה גם בקרב נשים עם מעורבות של בלוטות הלימפה. מדובר במחקר מקיף ורחב שתוצאותיו  מסייעות  לרופאים האונקולוגיים להתאים לראשונה עם בדיקת הפרוסיגנה בטווח של 10 שנים טיפול מותאם אישית למטופלות סרטן שד הורמונאלי מוקדם בהתאם לרמת מעורבות בלוטות הלימפה: עם בלוטה נגועה אחת, שתי בלוטות או שלוש בלוטות נגועות. 


למעלה ממחצית מהנשים שהשתתפו במחקר, כ- 1,395 חולות, היו עם 1-3 בלוטות לימפה נגועות. יתר 1,163 המטופלות היו עם בלוטות לא נגועות. המעניין הוא שהתאמת הסיכון להישנות המחלה על פי רמת מעורבות הבלוטות עם בדיקת פרוסיגנה זיהתה כי 37% מהמטופלות עם מעורבות של בלוטה אחת וכ- 15% מהמטופלות עם מעורבות של שתי בלוטות נמצאו ברמת סיכון נמוכה להישנות גרורתית של המחלה, עם תוצאות טובות מאוד תחת טיפול הורמונלי משלים בלבד. המשמעות היא שע"פ בדיקת הפרוסיגנה למעלה מרבע מהחולות עם בלוטות לימפה נגועות אלו המוגדרות קלינית כבעלות "סיכון גבוה" לא נזקקו לטיפול כימותרפי למניעת חזרת המחלה בטווח הארוך של 10 שנים.


חשוב לציין שדווקא בקרב החולות בסרטן שד עם רצפטורים הורמונאליים קיימת חשיבות יתרה להערכת סיכון בטווח הארוך של 10 שנים, שכן מספר מחקרים הראו כי לחולות אלו יש סיכוי גבוה  לחזרת מחלה בטווח של 5-10 שנים מאשר לחולות שאינן רגישות להורמונים.   


לסיכום, המטרה היא להפחית ככול שניתן את הסיכון להישנות המחלה באמצעות טיפול מדויק תוך הימנעות ממתן טיפול כימותרפי שאיננו הכרחי. הכלים המתקדמים הקיימים היום יכולים להעריך את הסיכון לחזרת המחלה בטווח הארוך ולחסוך טיפול כימותרפי גם עבור נשים עם מעורבות של בלוטות שהוגדרו קלינית בסיכון גבוה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר לריסה ריבו, מנהלת המכון האונקולוגי, בית חולים אוניברסיטאי, אסותא אשדוד. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סרטן השד אנגליקה 27/03/2020 18:58
 • ם ייתכן כי בוצעה ממוגרפיה והתוצאות יצאו תקינות לחלוטין. וכעבור בדיוק שנה התגלה גוש סרטני בגודל של 41 ממ? (עולה על 4 סמ)? ייתכן מצב בו עשו בדיקה לא מאובחנת כראוי? שכן היו תסמינים ראשוניים ופשוט לא פורשו נכון?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/03/2020 19:45
 • בהחלט יתכן. לא ברור לי למה את מתכוונת בתסמינים. האם היה גוש? האם בוצע US?

 • + הוסף תגובה
סרטן השד אנגליקה 27/03/2020 20:39
 • בדיקת ממוגרפיה שנעשתה בינואר 2019 נרשם תקין. בחודש האחרון אנחנו בין ביופסיה לבדיקת סיטי-פיט שתהיה מחר. כרגע הממצאים מראים על גוש סרטני בגודל 41 ממ. השאלה שלי תוך כמה זמן גוש כזה גודל. מניחה שבעת ביצוע הממוגרפיה הראשונה כבר היו תסמינים. האם זו רשלנות רפואית? או גוש שגודל במהירות הבזק?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/03/2020 21:12
 • אין דרך לדעת בלי לראות את כל מאפייני הגידול. אני מניחה שהאונקולוג שיראה אותך יוכל לענות לך

 • + הוסף תגובה
סרטן שד אנגליקה 27/03/2020 21:28
 • גוש בשעה 5 במרחק 3 ס"מ מהפטמה בגודל 32 מ"מ על 30 מ"מ. בצורה מעוגלת, במנח ניצב לרקמה, בגבולות מיקרולובולאריים, במרקם בחלקו סולידי בחלקו ציסטי, מאפיינים אחוריים: הגברה. ווסקולריזציה פנימית. בהקיף הגוש, בחלקו הסולידי. מרכז הגוש התנזלות. הגוש נימוש ללא רגישות, ללא סימני דלקת. birads 5 גוש ברקמה הרכה-גוש בגודל 41 מ"מ בצורה מעוגלת עם גבולות מוגדרים היטב בסמיכות גבוהה . הסתיידות עדינות. שפירות בגוש במיקום מרכזי תחתון. birads 4b האם ניתן להגיד במילים אחרות לגבי המצב? לגבי השלב שבו נמצאת אימי? והאם כל הממצאים יכלו לקרות בשנה בלבד? עד התור לאונוקולוג אנו בתקופה מורטת עצבים ומעוניינים לקבל מעט מידע. לפחות בסיסית.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 27/03/2020 22:42
 • חוץ מגודל הגידול אין שום פרטים מהם אםשר לומר דבר. צריך לראות את תוצאות הביופסיה כולל רצפטורים ו HER2. מצב בית השחי. תשובת פטסיטי. צר לי. אני מאד ממליצה שתפנו ליעוץ עם מי שהפנה את אמא לברור

 • + הוסף תגובה
בחירת מנתח עבור כריתת שד ושחזור טניה 12/08/2014 21:47
 • אני בת 45 ורוצה לעבור כריתה ושחזור של שד בעקבות גילוי נשאות של מוטציה הקשורה לכך. הבנתי שיש מנתחים בעלי שם בעניין הזה, האם תוכלו להמליץ לי על מנתח? לחילופין, האם משהו יכול להמליץ על כישוריה של ד"ר נועה לוי בנדט?

 • + הוסף תגובה
מנתחים ד"ר נעה אפרת בן ברוך 12/08/2014 22:07
 • איני יכולה להמליץ באופן פרטני על מנתחים ספציפיים. לכל כירורג שד ופלסטיקאי יש את הצוות איתם הוא רגיל לנתח. את יכולה לנסות לשאול בפורומים לדעת נשים שנותחו

 • + הוסף תגובה
המלצה על מנתח /משחזר הבעל 24/08/2014 00:11
 • רק אל תקחי את חיים קפלן ניתח את אישתי בכריתה ושחזור ועשה רק נזק בלתי הפיך

 • + הוסף תגובה
דר נועה בנדט רופאה מעולה והיא עובדת בבית חולים השרון כמו כן אחות 24/08/2014 16:07
 • בבית חולים בלינסון יש את דר' שינדל רופא מקסים ודר' משולם עושה את השיחזור וגם היא נהדרת. בהצלחה, והרבה בריאות.

 • + הוסף תגובה
לא ממליצה על ד"ר נועה לוי גל 25/10/2018 20:08
 • לא ממליצה בכלל על נועה לוי. התיחסה אליי בזלזול. כאילו אני זבל. הייתי בשוק מאיך שהיא מרשה לעמצה לדבר אליי, ירדה עליי. זה היה ממש לא נעים. הרגשתי מחוללת.

 • + הוסף תגובה
בדיקות אצל נועה אלמוני 27/03/2020 21:32
לא ממלימה על דר נועה לוי טל 25/10/2018 20:13
 • השפילה אותי, זלזלה בי, התיחסה אליי כמו אל זבל, בחיים לא הושפלתי ככה. הרגשתי מחוללת. אני לא ממליצה עליה בכלל

 • + הוסף תגובה
להתרחק מדוקטור נועה לוי בנדט kreker 17/03/2019 09:45
 • אדם דוחה, לא נעים, לא חברותי, לא מסבירה את הבעיה, צועקת על מטופלים. לא ברור מי נתן לה לעבוד עם בני אדם

 • + הוסף תגובה
דר נעה לוי בנדט מקסימה! מירב 26/08/2019 10:56
 • מנסיון אישי, דר נעה לוי בנדט רופאה מקסימה ומקצועית, לפני הניתוח פתחתי את הפורום הזה וממש נחרדתי מהתגובות השליליות עליה, החלטתי בכל אופן להשתמש בשרותיה כי שמעתי שהיא מקצועית וגיליתי אישה מדהימה, היא ענתה לי בסבלנות על כל השאלות והייתה מקצועית ממש! יותר מזה, היא עשתה מאמץ והתקשרה באופן אישי למטופלת לשאול אם יכולה להחליף איתי תור כי הייתי אמורה לטוס ובאמת הקדימה לי את התאריך. בנוסף, היא דאגה שהתוצאות יחזרו מוקדם על מנת שאוכל לקבל אותם לפני שאני טסה (תוצאות לבדיקה כזאת מנסיון אורכות כחודש ואני קיבלתי תוך שבוע בזכותה) בקיצור, ממליצה עליה בחום

 • + הוסף תגובה
נהדרת דינה 16/09/2019 22:13
 • גם לי התגובות השליליות תמוהות ושונות ממה שפגשתי. מוזר, אני פגשתי מישהי נחמדה ועוזרת ממש

 • + הוסף תגובה
מקצועית לעילה ולעילא דורית 18/09/2019 17:09
 • מלווה מקצועית עניינית מדייקת נותנת מעצמה ועוזרת מעל ומעבר וגם צוות האולטראסאונד בביח בקרית השרון נהדר. נחמדה? עניין של טעם, בעיניי נחמדה

 • + הוסף תגובה
ד״ר נועה לוי בנדט מיקי 27/02/2020 21:11
 • הי, לא עברתי ניתוח אצלה, אבל אני יכולה להגיד שהיא ממש מקצועית ונעימה. אחרי ששלחה אותי לבדיקת אולטרסואנד זימנה אותי לתור רק שלושה ימים אחרי, ככה שלא אהיה בלחץ מתוצאות הבדיקה(רשמו ביופסיה,למרות שלא צריך). וזה למרות שהיא עמוסה מאוד(כשאני התקשרתי אמרו שיש תור רק לעוד חודשיים!), ובכל זאת היא הצליחה להכניס אותי לתור מהר ולהרגיע אותי שאין מה לדאוג. בקיצור,מומלצת-נראית מקצועית מאוד ובעלת נסיון ואכפתיות כלפי המטופלים שלה.

 • + הוסף תגובה
כאבים בשד ענת 23/03/2020 20:41
 • שלום. יש לי כאב כבר כשבוע ימים באזור מסוים בשד..עשיתי לעצמי בדיקה עצמית לפי האינטרנט אבל לא הבחנתי בגוש. האם יש ממה להילחץ?

 • + הוסף תגובה
כאב ד"ר נעה אפרת בן ברוך 23/03/2020 20:43
כאב בשד ענת 24/03/2020 18:26
כאב ד"ר נעה אפרת בן ברוך 24/03/2020 21:28
 • קרוב לודאי שאין ממה לחשוש אך אם לא עובר כדאי להבדק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!