כיצד משפיעה תזונה עשירה במלח על גידולים סרטניים?

ממחקר חדש עולה כי תזונה עשירה במלח עשויה להפחית צמיחה של גידולים סרטניים באמצעות שינוי תפקודם של תאי חיסון מסוימים. פרטים נוספים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותבשנים האחרונות, יותר ויותר מחקרים מצביעים על ההשפעות הדלקתיות שיש לצריכה מוגברת של מלח. כך למשל, טרשת נפוצה ומחלות מעי דלקתיות הם דוגמה למצבים אוטואימוניים שבהם צריכה גבוהה של מלח עשויה לגרום לגירוי יתר ולהחרפת התגובה החיסונית.


עם זאת, במקרה של סרטן, השפעה על מצב דלקתי עשויה דווקא להוות יתרון במאבק נגד גידולים. לאחרונה, אימונותרפיה נעשתה לאחד הטיפולים שעשויים להועיל במקרים של סרטן.


מחקר בלגי חדש, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Frontiers in Immunology, שנעשה על תאים מתורבתים ושני מודלים שונים של עכברים, בחן את ההשפעות של צריכה מוגברת של מלח על צמיחה של גידולים.קראו עוד: משמירה על העור ועד למניעת סרטן: 6 יתרונות בריאותיים באבטיחעיכוב תאים המונעים את יעילות המערכת החיסונית

הניסוי נעשה על תאים חיים בסביבה עשירה בנתרן. החוקרים מצאו כי כמות מוגברת של מלח עשויה לעכב את תפקודם של תאים חיסונים מסוימים הקרויים תאים מדכאים ממקור מיאלואידי (MDSCs), גם בעכברים וגם בתאים אנושיים שנלקחו ממטופלים עם סרטן.


תאי MDSCs הם תאים המדכאים תאים חיסוניים אחרים, ובמחקר זה, סביבה עשירה במלח הצליחה לעצור כמעט לגמרי את פעילותם. לטענת החוקרים, מחקרי עבר כבר הראו שתאי MDSCs הם המפתח למניעת היעילות של המערכת החיסונית בתקיפת גידולים.הקשר בין מלח למניעת סרטן
החוקרים מצאו: צריכת מלח עשויה לעכב את תפקודם של תאים מסוימים המונעים מהמערכת החיסונית להילחם בגידולים ממאירים
צריכת מוגברת של מלח עבדה בשני המודלים

במחקר, מיצוי מוחלט של תאי MDSCs תוך שמירה על סביבת מלח גבוהה, הפכה את השפעות העיכוב על צמיחת הגידול, מה שמאשש את הרעיון שתאים אלו חיוניים לטיפולי אימונותרפיה בסרטן.


כמו כן, מודלים של עכברים עם מלנומה, אשר ניזונו מתזונה עשירה במלח, הראו עיכוב משמעותי בצמיחת הגידולים בהשוואה לקבוצת הבקרה. עיכוב בצמיחת הגידול החל להיראות כבר ביום ה-11 לניסוי, מה שהוביל לשינויים משמעותיים בגודל הגידול בין שתי הקבוצות ביום ה-13. 


לאחר מכן, החוקרים ביצעו את אותו הניסוי על מודל אחר של עכברים, הסובלים מסרטן ריאות, וגם במודל זה, צריכה מוגברת של מלח עיכבה באופן משמעותי את הגידולים. החוקרים טוענים כי ממצאים אלו משמעותיים, וכן מפתיע לראות השפעה כזו על גידולים רק באמצעות הגברת צריכת המלח בתזונה.

אין במחקר זה המלצה רפואית כלשהי ואין לצרוך כמויות גבוהות של מלח לצורך טיפול בסרטן.פורומים טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קיטרודה מיכל 03/11/2019 03:16
 • שלום לרופאה, מצאתי מאמר הטוען שסיכויי ההישרדות בסרטן הריאה טובים יותר אם מתחילים בקיטרודה לפני כל תרופה אחרת. למעשה מעיון במאמרים חדשים התרופה הזו נחשבת לאחרונה כמהפכנית ויש לתת אותה כקו ראשון!! ולא להמתין ולבזבז זמן יקר. שאלתי היא האם ידוע לך על כך ואיך ניתן לקנות את התרופה עצמאית?

 • + הוסף תגובה
קייטרודה - אינדיקציות דר' אליזבטה דודניק 27/07/2020 16:29
 • שלום רב, קייטרודה יעילה בהחלט כטיפול בסרטן ריאה בנוי תאים גדולים כאשר מדובר במחלה גרורתית. גם קייטרודה לבד ( במקרים של PD-L1 גבוה) וגם בשילוב עם כימותרפיה (במקרים של PD-L1 נמוך או שלילי) - שתי הגישות יעילות יותר מכימותרפיה לבד קודם ומעבר לקייטרודה (או תכשירים דומים) בעת ההתקדמות. לאינדוקציה זו הטיפול כלול בסל שרותי הבריאות לכלל המוטחים ואין צורך לרכוש עצמונית. במחלה בשלב מתקדם מקומי לא נתיח, לעומת זאת, הטיפול המומלץ אינו קייטרודה אלא טיפול קרינתי כימותרפי משולב ואימפינזי לאחר סיומו. גם טיפול זה כלול בסל שרותי הבריאות. בסרטן ריאה בשלב מוקדם נושא של אימונותרפיה (וקייטרודה כטיפול משתייך לקבוצה זו) נמצא בבדיקה במחקרים קליניים, עד לקבלת תוצאות מחקרים אלו טרם יש הצדקה להשתמש בו הרוטינה. יש להדגיש חשיבות של התאמת הטיפול לסצנריאו קליני.

 • + הוסף תגובה
תוצאות ct נ ר 26/12/2019 12:17
 • מה זה אומר מספר בלוטות לימפה קטנות פריווסקולריות במיצר העליוןת. אני אחרי טיפול כימו ושני נתוחיםץ יתכן ויש חזרה של המחלה?

 • + הוסף תגובה
התיעצות פרטנית דר' אליזבטה דודניק 27/07/2020 16:21
 • ייתכן ומדובר בבלוטת ראקטיביות /תגובתיות ולא גידוליות. לא ניתן להתייחס מחוץ לקונטקסט.

 • + הוסף תגובה
סרטן חגי 02/10/2019 03:01
 • שלום, מס' שאלות- 1. מדוע אי אפשר להתייחס לסרטן כאל מחלה "רגילה", לפתח נוגדנים ופשוט לחסן אנשים ? 2. מדוע אי אפשר לפתח תרופה שתזהה את התאים הסרטניים ותחסל אותם(מה שמערכת החיסון אמורה לעשות רוב הזמן אך לפעמים נכשלת)?

 • + הוסף תגובה
חיסון/ CAR T cells דר' אליזבטה דודניק 27/07/2020 16:19
 • סרטן בנוי מתאים של מספר סוגים ולא סוג אחיד (מה שנקרא פולי-קלונאלי). הרכב המוטציות של התא הסרטני הוא גם אינדיבידואלי ושונה לא רק בהתאם למקור השאת אלא בהתאם לגורמים נוספים רבים ולמעשה אינדיבידואלי למטופל. מה שמהווה מחסום לפיתוח חיסון. מה שכן, המדע עובד בכיוו של פיתוח ״חיסון״ אינדיבידואלי. כך גם פיתוח תאי מערכת החיסון המכוונים לנוגדנים ספציפיים של התא הסרטני (CAR T cells).

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!