כיצד משפיעה תזונה עשירה במלח על גידולים סרטניים?

ממחקר חדש עולה כי תזונה עשירה במלח עשויה להפחית צמיחה של גידולים סרטניים באמצעות שינוי תפקודם של תאי חיסון מסוימים. פרטים נוספים בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסותבשנים האחרונות, יותר ויותר מחקרים מצביעים על ההשפעות הדלקתיות שיש לצריכה מוגברת של מלח. כך למשל, טרשת נפוצה ומחלות מעי דלקתיות הם דוגמה למצבים אוטואימוניים שבהם צריכה גבוהה של מלח עשויה לגרום לגירוי יתר ולהחרפת התגובה החיסונית.


עם זאת, במקרה של סרטן, השפעה על מצב דלקתי עשויה דווקא להוות יתרון במאבק נגד גידולים. לאחרונה, אימונותרפיה נעשתה לאחד הטיפולים שעשויים להועיל במקרים של סרטן.


מחקר בלגי חדש, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Frontiers in Immunology, שנעשה על תאים מתורבתים ושני מודלים שונים של עכברים, בחן את ההשפעות של צריכה מוגברת של מלח על צמיחה של גידולים.קראו עוד: משמירה על העור ועד למניעת סרטן: 6 יתרונות בריאותיים באבטיחעיכוב תאים המונעים את יעילות המערכת החיסונית

הניסוי נעשה על תאים חיים בסביבה עשירה בנתרן. החוקרים מצאו כי כמות מוגברת של מלח עשויה לעכב את תפקודם של תאים חיסונים מסוימים הקרויים תאים מדכאים ממקור מיאלואידי (MDSCs), גם בעכברים וגם בתאים אנושיים שנלקחו ממטופלים עם סרטן.


תאי MDSCs הם תאים המדכאים תאים חיסוניים אחרים, ובמחקר זה, סביבה עשירה במלח הצליחה לעצור כמעט לגמרי את פעילותם. לטענת החוקרים, מחקרי עבר כבר הראו שתאי MDSCs הם המפתח למניעת היעילות של המערכת החיסונית בתקיפת גידולים.הקשר בין מלח למניעת סרטן
החוקרים מצאו: צריכת מלח עשויה לעכב את תפקודם של תאים מסוימים המונעים מהמערכת החיסונית להילחם בגידולים ממאירים
צריכת מוגברת של מלח עבדה בשני המודלים

במחקר, מיצוי מוחלט של תאי MDSCs תוך שמירה על סביבת מלח גבוהה, הפכה את השפעות העיכוב על צמיחת הגידול, מה שמאשש את הרעיון שתאים אלו חיוניים לטיפולי אימונותרפיה בסרטן.


כמו כן, מודלים של עכברים עם מלנומה, אשר ניזונו מתזונה עשירה במלח, הראו עיכוב משמעותי בצמיחת הגידולים בהשוואה לקבוצת הבקרה. עיכוב בצמיחת הגידול החל להיראות כבר ביום ה-11 לניסוי, מה שהוביל לשינויים משמעותיים בגודל הגידול בין שתי הקבוצות ביום ה-13. 


לאחר מכן, החוקרים ביצעו את אותו הניסוי על מודל אחר של עכברים, הסובלים מסרטן ריאות, וגם במודל זה, צריכה מוגברת של מלח עיכבה באופן משמעותי את הגידולים. החוקרים טוענים כי ממצאים אלו משמעותיים, וכן מפתיע לראות השפעה כזו על גידולים רק באמצעות הגברת צריכת המלח בתזונה.

אין במחקר זה המלצה רפואית כלשהי ואין לצרוך כמויות גבוהות של מלח לצורך טיפול בסרטן.פורומים, טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אדנוקרציומה שלב 4 גרורות במוח ובכבד אתי 16/09/2019 19:13
 • שלום, אבי חולה בסרטן ריאה תאים לא קטנים אדנוקרציומה שלב 4 מפושט. בבדיקת פאונדיישן נמצאו שלוש מוטציות Stk11 , keap1, kras(g12d . עבר עשר הקרנות לכל הראש וטיפול אחד של קיטרודה +אלימטה+קרבו. שאלתי היא האם לדעתך הטיפול שמקבל מתאים לפרופיל ושאלה נוספת , הפאונדיישן כתובות שמותיהן של שתי תרופות שיעילות לטיפול ב stk11 בסוגי סרטן אחרים everolimus. Temsirolimus האם בשלב מסויים שימוש בתרופות האלו יכול להיות יעיל וכדאי לנסות? תודה

 • + הוסף תגובה
מוטציות STK11 KEAP1 דר' אליזבטה דודניק 17/09/2019 13:41
 • שלום רב, לצערי, מוטציות בגנים LKB1/STK11 (שתי שמות של אותו הגן) ו- KEAP1 בסרטן ריאה, כל אחד לחוד מנבאות היעדר תועלת מטיפול אימונותרפי ( בין אם ניתן לבד ובין אם ניתן בשילוב עם טיפול כימותרפי). כמובן, שכל מקרה הוא אינדיבידואלי ויש לבצע הערכת תגובה של הטיפול אשר הוחל ולפעול בהתאם. שילוב של כימותרפיה אחרת עם תכישיר נוגד התפתחות כלי דם - היא אחת האופציות בהיעדר תגובה לטיפול שהוחל. אין נתונים של יעילות של טמסירולימוס או אברולימוס בגידולי ריאה נושאים מוטציות אלו.

 • + הוסף תגובה
המשך טיפול בקיטרודה לאחר שנתיים עירית 16/09/2019 16:50
 • האם כדאי להמשיך את הטיפול בקיטרודה לאר שנתיים מוצלחות מאוד של טיפול כל שלושה שבועות?האם להפסיק?האם לרווח בין הטיפולים.?

 • + הוסף תגובה
משך הטיפול האימונותרפי דר' אליזבטה דודניק 17/09/2019 13:24
 • הפסקה של טיפול בקייטרודה לאחר שנתיים גורמת להחמרה של המחלה בכ-30% של החולים. רק מחצית מהחולים שמחלתם החמירה לאחר הפסקת הטיפול יגיבו לטיפול באם יחודש. מחקר ארצי שבדק תרופה דומה, אופדיבו, מרמז על עידפות להמשיך בטיפול מעבר לשנתיים ולהקפיד על המינונים והרווחים המקובלים בטיפול. החלטה לגבי המשך לעומת הפסקת הטיפול היא אינדיבידואלית וצריכה לקחת בחשבון את התגובה, סבילות לטיפול והרצון של המטופל.

 • + הוסף תגובה
טיפול בקיטרודה שלי 09/09/2019 08:52
 • אבא שלי אובחן עם מזותליומה, עבר ניתוח להחדרת צינור וקיבל כימותרפיה שלא עזרה. כעת סובל מכאבים קשים בבית חזה, חלש מאד. שמעתי שקיטרודה יכול להיות יעיל במחלה שלו, אל זה לא בסל. האם נכון? תודה

 • + הוסף תגובה
מזותליומה - מקום של אימונותרפיה דר' אליזבטה דודניק 17/09/2019 13:10
 • אכן, טיפול אימונותרפי יכול להיות יעיל בחלק מהחולים עם מזותליומה. כך, קייטרודה ואופדיבו שניהן הראו תגובות בכ-20-30% מהמטופלים, שילוב של אופדיבו ויירבוי ייתכן ויעיל יותר אך מידע לגבי השילוב הוא טרם בשל. טיפול אימונותרפי עבור חולי מזותליומה זמין דרך הסל אך ורק לחולים עם MSI-HIGH (פרמטר מסויים שניתן לבדוק בתאי הגידול, מדובר במצב נדיר, שכיחותו כ-2% ). באם לא נמצא MSI-HIGH - ניתן לקבל טיפול אימונותרפי ברכישה עצמית/דרך ביטוח פרטי/עמותות חמלה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!