פזילה: באילו מצבים יש צורך בניתוח ומהן הטכניקות הקיימות?

פזילה מתארת מצב בו שתי העיניים אינן ישרות אחת ביחס לשנייה. הפזילה עלולה לפגוע בראייה, לגרום להתפתחות עין עצלה או לכפל ראייה. באילו מצבים יתבצע ניתוח לתיקון הפזילה, מהן הטכניקות השונות לביצועו וכיצד מתוכננת אסטרטגיית הטיפול? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019


פזילה מתארת מצב בו שתי העיניים אינן ישרות אחת ביחס לשנייה והן אינן מסתכלות יחד לאותו הכיוון. את הפזילות ניתן לחלק לפי כיוון העין שאינה מסתכלת אל המטרה: החוצה, פנימה, למטה או למעלה. 

במקרים רבים פזילה מהווה מצב מולד המתפתח מסיבות שאינן ידועות. עם זאת, פזילה עלולה להיגרם גם בשל רוחק ראייה גבוה או כתוצאה ממחלות סיסטמיות שונות, כמו מחלות של בלוטת התריס או סכרת. במצבים מסוימים הפזילה מתפתחת בשל שיתוק של אחד מהעצבים האמונים על עצבוב שרירי העין. 

מהן ההשלכות של פזילה על הראייה?

השלכות הפזילה על הראייה משתנות בהתאם לגיל הסובל מהבעיה: בילדים קטנים הפזילה גורמת לחוסר שימוש במוח הראייתי באותה העין וכתוצאה מכך להתפתחות של עין עצלה. המוח המתפתח של הילד הקטן זקוק לגירוי ראייתי תקין בכדי להתפתח. כאשר העין פוזלת, המוח מתעלם מהנראה באותה העין ועל כן התפתחותו נפגעת. הטיפול השמרני בפזילה בילדים מתבצע באמצעות סגירת העין התקינה ברטייה. כך הילד נאלץ להשתמש בעין הפוזלת כדי לראות, דבר שעשוי לסייע בשיפור הראייה והפזילה.

במבוגרים הפזילה עלולה להוביל לכפל ראייה, מצב בו כל עין משדרת תמונה אחרת. במצבים אלה הטיפול השמרני יכול לכלול שימוש במשקפיים מיוחדות עם עדשות פריזמה (עדשה מיוחדת ששוברת את קרני האור בכיוון שונה) אשר מסייעות בביטול כפל הראיה. 
באילו מצבים יתבצע ניתוח לתיקון פזילה?

במקרים בהם הטיפול השמרני נכשל או שאיננו מתאים, הן בילדים והן במבוגרים, יישקל ניתוח לתיקון הפזילה. מטרת הניתוח היא לטפל באחד מששת שרירי העין: ניתן לנתח את השרירים בשתי העיניים או בעין אחת בלבד. 

קיימות שתי טכניקות לביצוע הניתוח:

החלשת שריר העין

במהלך הפעולה מחליש הרופא המנתח את השריר באמצעות ניתוקו מגלגל העין ותפירתו מחדש בחלק אחורי יותר.

חיזוק שריר העין

חיזוק השריר מתבצע על ידי על ידי ניתוקו מגלגל העין, קיצורו ותפירתו מחדש. 

שיטת הניתוח תיבחר בהתאם לסוג הפזילה ומידת חומרתה. יש לציין כי בכל אחד משני סוגי הניתוחים מתבצע שימוש בתפרים נספגים, ועל כן אין צורך להוציאם לאחר תקופת ההחלמה. 

במה שונה הניתוח המתבצע במבוגרים מזה המתבצע בילדים?

בניתוח לתיקון פזילה המתבצע במבוגרים, ניתן להשתמש בתפרי התאמה (adjustable sutures). בטכניקה זו, לאחר תפירת שרירי העין לגלגל העין, מבצעים קשר זמני. ביממה שלאחר הניתוח בודקים את המטופל ובוחנים אם מיקום השרירים הוביל לפתרון מוחלט של הפזילה או שנשארה זווית פזילה קטנה. אם נשארה פזילה מסוימת, ניתן להזיז את השריר באמצעות תפרי ההתאמה, וכך לקבל תוצאה ניתוחית טובה יותר. בסיום הפעולה התפרים נקשרים בקשר קבוע ונספגים בהמשך כמו בכל ניתוח פזילה. טכניקה זו ניתנת לביצוע בילדים החל מגיל 12 ובמבוגרים. בניתוחי פזילה חוזרים ובניתוחים שבהם התוצאה הניתוחית פחות צפויה, כדאי לשקול ביתר שאת את השימוש בטכניקה זו. בשל העובדה ששיתוף הפעולה של ילדים קטנים מוגבל יותר, בקרב קבוצת אוכלוסייה זו לא ניתן להשתמש בתפרי התאמה. 

מהו מהלך ההחלמה לאחר הניתוח?

בדרך כלל ההחלמה לאחר ניתוחי פזילה מהירה וקלה. לאחר הניתוח יינתן טיפול אנטיביוטי בטיפות וכן טיפול באמצעות טיפות נוגדות דלקת במשך עשרה ימים. לאחר הפעולה הכירורגית עלולות להתפתח תופעות לוואי, בהן אודם מקומי, גירוי או תחושת אי נוחות ועוד. תופעות אלה יהיו לרוב קלות ויחלפו מספר ימים לאחר הניתוח. שיפור משמעותי בפזילה ובכפל הראייה צפוי להיות מורגש כבר ביום הניתוח או למחרת.  מומלץ להימנע מטבילה בבריכות או מקורות מים למשך כשישה שבועות. הכתבה בשיתוף עם ד"ר אוריאל שפירר, מנהל היחידה למחלות עיניים בילדים ופזילת מבוגרים ומנתח בכיר במחלקת העיניים במרכז הרפואי ע"ש א. וולפסון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אוריאל שפירר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים עין עצלה, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
משקפיים אלקטרונים ורדית 06/01/2020 23:09
 • שלום, איפה אפשר לקנות משקפיים אלקטרונים, והאם מצאימים לגיל שנתיים? תודה

 • + הוסף תגובה
משקפיים אלקטרונים דר' מיכאל כינורי 06/01/2020 23:39
 • שלום רב, אם הכוונה למשקפי אמבלייז לדעתי הם כבר לא משווקים בארץ. בכל מקרה לא מתאים לגיל שנתיים.

 • + הוסף תגובה
סוגי פזילה סיוון 09/12/2019 17:56
 • לפני כמה ימים גיליתי שהפזילה הופיעה לי בגיל 5 לא בפעם אחת (הייתה, נעלמה, הייתה נעלמה עד שהחליטה להישאר) מה ההבדל בין פזילה מלידה לפזילה כזאת? הטיפול אמור להיות שונה? (עשיתי ניתוח בגיל 18 אבל לא כזה מוצלח)

 • + הוסף תגובה
ניתוח פזילה חוזר דר' מיכאל כינורי 09/12/2019 20:40
 • הי סיון. חלק גדול מהפזילות מתחילות בצורה אינטרמיטנטית (כלומר לפעמים רואים פזילה ולפעמים לא) והמשך הופכות לקבועות. הטיפול בפזילה מותאם באופן אישי לכל מטופל ותלוי במס׳ גורמים כמו גיל, סוג הפזילה, חומרתה ועוד.

 • + הוסף תגובה
ניתוח פזילה חוזר סיוון 09/11/2019 21:44
 • לפני 10 שנים עשיתי ניתוח לתיקון פזילה, המנחת כנראה אמרה לי שתשאיר פזילה קטנה בגלל שאצטרך להרכיב משקפיים. היא השאירה פזילה ולא קטנה וברוך השם אני רואה בסדר ללא משקפיים. הלכתי לאחרונה לרופא והוא טען שאני לא יכולה לבצע ניתוח עד שאטפל בראייה שלי ולטענתו בקרוב מאוד אהפוך להיות עיוורת, והראיה הקרובה שלי לא טובה, מה שאני בכלל לא מרגישה. השאלה שלי אם יש קשר בין הדברים?

 • + הוסף תגובה
ניתוח פזילה חוזר דר' מיכאל כינורי 11/11/2019 21:48
 • סיוון שלום, לצערי בלתי אפשר לענות על השאלה ללא בדיקה שלך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!