פזילה: באילו מצבים יש צורך בניתוח ומהן הטכניקות הקיימות?

פזילה מתארת מצב בו שתי העיניים אינן ישרות אחת ביחס לשנייה. הפזילה עלולה לפגוע בראייה, לגרום להתפתחות עין עצלה או לכפל ראייה. באילו מצבים יתבצע ניתוח לתיקון הפזילה, מהן הטכניקות השונות לביצועו וכיצד מתוכננת אסטרטגיית הטיפול? התשובות בכתבה שלפניכם

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 12/09/2019


פזילה מתארת מצב בו שתי העיניים אינן ישרות אחת ביחס לשנייה והן אינן מסתכלות יחד לאותו הכיוון. את הפזילות ניתן לחלק לפי כיוון העין שאינה מסתכלת אל המטרה: החוצה, פנימה, למטה או למעלה. 

במקרים רבים פזילה מהווה מצב מולד המתפתח מסיבות שאינן ידועות. עם זאת, פזילה עלולה להיגרם גם בשל רוחק ראייה גבוה או כתוצאה ממחלות סיסטמיות שונות, כמו מחלות של בלוטת התריס או סכרת. במצבים מסוימים הפזילה מתפתחת בשל שיתוק של אחד מהעצבים האמונים על עצבוב שרירי העין. 

מהן ההשלכות של פזילה על הראייה?

השלכות הפזילה על הראייה משתנות בהתאם לגיל הסובל מהבעיה: בילדים קטנים הפזילה גורמת לחוסר שימוש במוח הראייתי באותה העין וכתוצאה מכך להתפתחות של עין עצלה. המוח המתפתח של הילד הקטן זקוק לגירוי ראייתי תקין בכדי להתפתח. כאשר העין פוזלת, המוח מתעלם מהנראה באותה העין ועל כן התפתחותו נפגעת. הטיפול השמרני בפזילה בילדים מתבצע באמצעות סגירת העין התקינה ברטייה. כך הילד נאלץ להשתמש בעין הפוזלת כדי לראות, דבר שעשוי לסייע בשיפור הראייה והפזילה.

במבוגרים הפזילה עלולה להוביל לכפל ראייה, מצב בו כל עין משדרת תמונה אחרת. במצבים אלה הטיפול השמרני יכול לכלול שימוש במשקפיים מיוחדות עם עדשות פריזמה (עדשה מיוחדת ששוברת את קרני האור בכיוון שונה) אשר מסייעות בביטול כפל הראיה. 
באילו מצבים יתבצע ניתוח לתיקון פזילה?

במקרים בהם הטיפול השמרני נכשל או שאיננו מתאים, הן בילדים והן במבוגרים, יישקל ניתוח לתיקון הפזילה. מטרת הניתוח היא לטפל באחד מששת שרירי העין: ניתן לנתח את השרירים בשתי העיניים או בעין אחת בלבד. 

קיימות שתי טכניקות לביצוע הניתוח:

החלשת שריר העין

במהלך הפעולה מחליש הרופא המנתח את השריר באמצעות ניתוקו מגלגל העין ותפירתו מחדש בחלק אחורי יותר.

חיזוק שריר העין

חיזוק השריר מתבצע על ידי על ידי ניתוקו מגלגל העין, קיצורו ותפירתו מחדש. 

שיטת הניתוח תיבחר בהתאם לסוג הפזילה ומידת חומרתה. יש לציין כי בכל אחד משני סוגי הניתוחים מתבצע שימוש בתפרים נספגים, ועל כן אין צורך להוציאם לאחר תקופת ההחלמה. 

במה שונה הניתוח המתבצע במבוגרים מזה המתבצע בילדים?

בניתוח לתיקון פזילה המתבצע במבוגרים, ניתן להשתמש בתפרי התאמה (adjustable sutures). בטכניקה זו, לאחר תפירת שרירי העין לגלגל העין, מבצעים קשר זמני. ביממה שלאחר הניתוח בודקים את המטופל ובוחנים אם מיקום השרירים הוביל לפתרון מוחלט של הפזילה או שנשארה זווית פזילה קטנה. אם נשארה פזילה מסוימת, ניתן להזיז את השריר באמצעות תפרי ההתאמה, וכך לקבל תוצאה ניתוחית טובה יותר. בסיום הפעולה התפרים נקשרים בקשר קבוע ונספגים בהמשך כמו בכל ניתוח פזילה. טכניקה זו ניתנת לביצוע בילדים החל מגיל 12 ובמבוגרים. בניתוחי פזילה חוזרים ובניתוחים שבהם התוצאה הניתוחית פחות צפויה, כדאי לשקול ביתר שאת את השימוש בטכניקה זו. בשל העובדה ששיתוף הפעולה של ילדים קטנים מוגבל יותר, בקרב קבוצת אוכלוסייה זו לא ניתן להשתמש בתפרי התאמה. 

מהו מהלך ההחלמה לאחר הניתוח?

בדרך כלל ההחלמה לאחר ניתוחי פזילה מהירה וקלה. לאחר הניתוח יינתן טיפול אנטיביוטי בטיפות וכן טיפול באמצעות טיפות נוגדות דלקת במשך עשרה ימים. לאחר הפעולה הכירורגית עלולות להתפתח תופעות לוואי, בהן אודם מקומי, גירוי או תחושת אי נוחות ועוד. תופעות אלה יהיו לרוב קלות ויחלפו מספר ימים לאחר הניתוח. שיפור משמעותי בפזילה ובכפל הראייה צפוי להיות מורגש כבר ביום הניתוח או למחרת.  מומלץ להימנע מטבילה בבריכות או מקורות מים למשך כשישה שבועות. הכתבה בשיתוף עם ד"ר אוריאל שפירר, מנהל היחידה למחלות עיניים בילדים ופזילת מבוגרים ומנתח בכיר במחלקת העיניים במרכז הרפואי ע"ש א. וולפסון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אוריאל שפירר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, עין עצלה, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תירגול בעין עצלה מירית 18/09/2019 11:43
 • שלום, האם תירגול בגיל 40 יכול לשפר מצב של פזילה? אני עם משקפיים אבל מפריעה לי מאוד הפזילה ברמה האסתטית

 • + הוסף תגובה
תרגול דר' מיכאל כינורי 18/09/2019 22:21
 • מירית שלום, תרגול יכול לשפר קצת סוגים מסוימים של פזילות קטנות. במרבית המקרים דרוש ניתוח. מציע לך להיבדק ע"י רופא עיניים מומחה לפזילה

 • + הוסף תגובה
רשיון אזרחי Ori12 21/08/2019 15:11
 • שלום, יש לי בעיה של פזילה וראייה כפולה שאני עייף, אני כבר 9 חודשים בצבא ואני הרבה זמן מהיום רואה כפול. וצריך להגיד שלא הייתי ככה באזרחות. כרגע הגעתי ליומיות ורוצים שאהיה נהג, הייתי אצל מומחה ואפשר להגיד שקצת הרחבתי את מצבי ואמרתי שאני רואה כפול המון זמן מהיום, התשובה שלו הייתה זה שהוא שולח אותי למומחה אזרחי שימליץ ואם אכן אני רואה כפול כל היום אז ישחררו אותי מהצבא, שאם זה אין לי בעיה, אבל העיניין הוא שהוא אמר שהצבא ידווח למשרד הרישוי ויקחו לי את הרשיון. יש לי כבר שנתיים רשיון והראייה שלי טובה מאוד ברוך השם. השאלה שלי זה אם אני יוצא לאזרחות ומשחררים אותי מהצבא ולוקחים לי את הרשיון ,האם אני יכול להחזיר לי אותו עם טופס ירוק חדש או מה יקרה..?? תודה

 • + הוסף תגובה
פזילה וראיה כפולה דר' מיכאל כינורי 22/08/2019 15:12
 • אורי שלום, לדעתי כדאי להתמקד בשלב ראשון בשאלה למה יש לך כפל ראיה. לאחר מכן צריך לבדוק איך אפשר לטפל בכפל הראיה. כפל ראיה היא מן הסתם סכנה לך בתור נהג ולכל הסובבים אותך אבל אני לא מאמין שישחררו אותך מהצבא (אולי מהתפקיד...). בכל מקרה ברור לך שהכבישים שאתה נוהג בהם בהיותך חייל הם בדיוק אותם הכבישים שאתה נוהג בהם באזרחות והחוקים הם אותם חוקים. תסכים איתי שאין זה הגיוני לשלול לך את הרשיון בתור ״חייל״ ולהשאיר לך את הרשיון בתור ״אזרח״.

 • + הוסף תגובה
קורטוקונוס ועין עצלה אביב 30/07/2019 13:47
 • שלום רב אני סובלת מקורטוקונוס בשתי העיניים כאשר עין שמאל הראות בה אפסית כמו עיוורון והיא עין עצלה. עברתי בה ניתוח להשתלת קרנית לפני שנה והסרתי 3 תפרים אך לצערי אין כל שיפור בראיה. האם ניתוח להשתלת קרנית לא מחזיר את הראיה לעין עצלה ? מתי אראה בשיפור בראיה?

 • + הוסף תגובה
קרטוקונוס ועין עצלה דר' מיכאל כינורי 30/07/2019 22:53
 • הי, השאלה אינה בפורום הנכון. הייתי פונה במקומך למומחה קרנית ואם דעתך לא נוחה אז חוות דעת שניה. כמו כן ממליץ לך לשקול לפנות לאופטומטריסט מנוסה שמתמחה בקרטוקונוס.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!