האם אנטיביוטיקה יעילה לטיפול בקורונה?

למרות ששנים לימדו אותנו שתפקידה של אנטיביוטיקה היא להילחם בחיידקים, חוקרים מארה"ב סבורים כי ייתכן ויש לה השפעה יעילה גם נגד וירוס הקורונה. למה זה קורה ואיזו תרופה נבחנת בימים אלו? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותלאחרונה חוקרים בוחנים כיוונים חדשים לגמרי בכל הקשור למגפת הקורונה. אחד הכיוונים לטיפול ב-Covid-19 שנבחן לאחרונה הוא דווקא שימוש באנטיביוטיקה.

כמעט כל אדם טופל בשלב מסוים בחייו בסוג מסוים של אנטיביוטיקה בעקבות זיהום כלשהו. יש מגוון רחב של סוגי אנטיביוטיקה בהם אטופן, זינט ומוקסיפן, אך מה שמשותף לכולם הוא שהם נועדו לטפל בזיהומים שנגרמו מחיידקים. 

לאחרונה, צוות חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה (UCSF) החליט לבדוק את השפעתה של אנטיביוטיקה נפוצה בשם אזיתרומיצי במקרים קלים של  קורונה, אשר אינם מצריכים אשפוז. מדובר במחקר (1) בפריסה ארצית בארה"ב שבודק את השפעתו של אזיתרומיצין לעומת תרופות פלצבו בקרב חולי Covid-19 במצב אסימפטומטיים ועד מצב בינוני.


כמוסות לבנות ובמרכז כמוסה אדומה ועליה כתוב קוביד 19
Zety Akhzar | Shutterstock


למה דווקא אנטיביוטיקה לזיהום נגיפי?

אזיתרומיצין משמשת לעיתים קרובות לטיפול בטרכומה (גרענת), שהיא דלקת עיניים קשה. צוות חוקרים של מחקר זה כבר שנים בוחן את השפעות התרופה על מחלה זו ועל מחלות אחרות. אלא שאחד הדברים המעניינים בתרופה זו לטענת החוקרים, זה ההשפעות החיסוניות החזקות שלה, אך השפעות שאינן ישירות על מערכת החיסון.

עובדה מעניינת זו גרמה לחוקרים לערוך בדיקה חוץ גופית של התרופה על נגיפים מסוג RNA כגון וירוס הזיקה ורינו-וירוס, הגורם לזיהומים במערכת הנשימה. 

בשלב מסוים, מספרת אחת החוקרות המובילות ד"ר קת'רין אולדנברג, בעודם חוקרים אנטיביוטיקה זו, מחקר אחר (2) בחן את ההשפעה של אזיתרומיצין בשילוב הידרוקסיכלורוקווין כנגד נגיף הקורונה. מאחר שצוות החוקרים של ד"ר קת'רין אולדנברג כבר ערך מספר לא מבוטל של ניסויים בתרופה זו, החליט הצוות לבדוק בצורה עמוקה יותר את השפעתה על הקורונה.

היתרונות של אזיתרומיצין

אזיתרומיצין נחשבת לתרופה נפוצה בארה"ב ובטוחה יחסית לשימוש. החוקרים החליטו להשתמש בה באופן עצמאי, ללא תוספת של הידרוקסיכלורוקווין, וזאת לאור החשש לבעיות בטיחות שעלו לאחרונה בהקשר של האחרון. בנוסף, קיימים כיום כמה מחקרים על הידרוקסיכלורוקווין, ולכן הוחלט לחקור רק את אזיתרומיצין.

המנגנון שמאחורי אזיתרומיצין הוא השפעה נוגדת דלקתיות, אך חוקרים עדיין מתקשים להסביר את המנגנון במדויק. עם זאת, בהקשר של וירוסים הסברה היא שלא מדובר בהשפעה אנטי ויראלית ישירה, אך ככל הנראה התרופה מורידה עומס של חיידקים בקרב חולים המתמודדים עם Covid-19 וסובלים גם מדלקת ריאות – בעצם העזרה של התרופה להילחם בחיידקים של דלקת הריאות מאפשרת למערכת החיסונית להתפנות להילחם בנגיף. חשוב להדגיש כי מטרת המחקר אינה לבדוק מנגנונים אלא על תוצאות קליניות. 

לצד היתרונות שעד כה מראה התרופה, קיים חסרון גדול של שימוש באנטיביוטיקה בעולם שממשיך לפתח עמידות לאנטיביוטיקה. אך לטענת החוקרים, בשלב זה קיים צורך דחוף לטפל במגפת הקורונה, שעדיין לא נמצא לה טיפול יעיל, ומבחינה אפידמיולוגית אזיתרומיצין הראתה עד היום ירידה במחלות אחרות שצוות חוקרים זה חוקר. בינתיים, הניסוי עדיין בעיצומו בארה"ב. נותר רק להמתין ולקוות לחדשות טובות בקרוב.


מקורות 

1. Azithromycin for COVID-19 Treatment, Investigating Outpatients ACTION
Nationwide (ACTION)
https://clinicaltrials.ucsf.edu/trial/NCT04332107

2.  International Journal of Antimicrobial Agents. Hydroxychloroquine and azithromycin as a treatment of COVID-19: results of an open-label non-randomized clinical trial. Available online 20 March 2020, 105949. doi: 10.1016/j.ijantimicag.2020.105949.פורומים ייעוץ תרופתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עצירות כרונית יעל אולמר 13/02/2020 11:32
  • אני בת 82 הרבה זמן (שנים?) אני סובלת מעצירות קשה. יש לי יציאה פעם בשישה שבעה ימים וגם זה במאמץ רב. רוקחת קלינית הציעה לי לנסות גליצרין (להכניס לתחת - מה השם המנומס והמיקצועי יותר) או תה סינה. האחרון במרשם. אל שניהם יש אזהרה של חשש התמקרות. פעם אחת לקחתי גליצרין זה עוזר חד פעמי ואחרי ההתרוקנות המיידית בעיקבותיו - שוב חוזרת העצירות (האם יש משהו צמחי שיועיל) קיבלתי המלצה להרבות בתפוזים ובעגבניות מה שאני עושה תמיד.אבל ללא שינוי. הם יש מזור לתופעה המעכירה את חיי?

  • + הוסף תגובה
פתרון שעובד לי גל 04/07/2020 08:57
  • תאכלי 3 שזיפים מיובשים בבוקר,לשתות אח''כ כוס מים פושרים. בהצלחה.

  • + הוסף תגובה
השוואה בין תרופות יהודה 17/06/2020 12:27
השוואה בין תרופות יהודה 17/06/2020 12:25

הצטרפו לאינדקס הרופאים!