דלג לתוכן

כל הסיבות לפחד מרופא שיניים

כל הסיבות לפחד מרופא שיניים

מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 09/05/2009
2 דקות קריאה

מעבר לכל הבעיות אשר מתגלות בפני רופאי שיניים בעת שהם מטפלים במטופלים שלהם, ישנה בעיה אחת שעליהם להתמודד איתה. בעיה גלויה, הגם שאיננה נמצאת מול עיניהם, והיא הפחד מפני טיפולי שיניים.

כל שנה נערכים סקרים המספרים עד כמה הציבור חושש מרופאי שיניים וחלק גדול אף נמנע להגיע אל טיפולי שיניים, למרות כאב שיניים, למרות שיש כיום טיפולי הרדמה שיניים או טיפולי שיניים בלייזר. אותו חלק מהציבור שנמנע ללכת אל טיפולי שיניים מעדיף להישאר עם הנזקים בפה ולא להגיע אל רופא השיניים. סקרים שנערכו לאחרונה גילו שרבע מאוכלוסיית העולם חוששים להגיע אל טיפולי שיניים ונוהגים לעשות זאת רק שהם חשים כאב שיניים קיצוני. בישראל, שליש מהאוכלוסייה חושש מטיפולי שיניים, וחצי מכמות זו בוחרת שלא ללכת לטיפולים עקב חשש זה. אין ספק שנתונים אלו צריכים להדאיג הן את מערכת הבריאות בכלל והן את רופאי שיניים בפרט. הנזקים שנגרמים לשיניי האזרחים יכולים להביא להופעת דלקות, זיהומים ומחלות שעלולים לסכן את בריאותם.

הפחד מפני טיפולי שיניים נקרא בעגה המקצועית חרדה דנטאלית. מדובר בתופעה שמתחילה לעיתים כבר בגיל צעיר ויכולה להימשך, לעיתים, כל החיים, אם לא מתמודדים איתה בזמן. ההתמודדות נעשית בדרכים פסיכולוגיות, רפואיות, באופן אישי או קבוצתי. רפואת השיניים ורופאי השיניים מחפשים כל הזמן דרכים להתמודד עם הבעיה, אך זו נשארת נפוצה בקרב כלל הציבור.

מה גורם לאנשים לפחד כל כך מטיפולי שיניים עד כדי הימנעות מלהגיע לטיפול? מחקרים רבים שנעשו בתחום גילו סיבות רבות אשר כמעט ואינן משתנות. הסיבה העיקרית לפחד מפני הטיפול היא העובדה שמישהו זר מכניס את ידו אל תוך הפה שלהם. דבר זה גורם לאי נוחות, פחד ותחושת אובדן שליטה. אך לא רק הידיים גורמות לכך, אלא גם עצם הכנסת מכשירים שונים לפה בעת הטיפול, בראש ובראשונה המקדחה, שלא רק עצם פעולתה גורם לפחד אלא גם הרעש שהיא עושה.

פרט לגורמים אלו, אשר יוצרים פחד אצל המטופל, ישנם גורמים אשר יוצרים אי נוחות אצל המטופל במשך הטיפול. למשל, לחץ מתמשך בעת הטיפול על החניכיים ועל הפה, העובדה שהמטופל לא יכול לדבר מאחר ומכשירים שונים נמצאים בתוך פיו במשך הטיפול, דוגמאת סכר גומי ומכשיר בליעה. כמו כן, העובדה שהמטופל שוכב במהלך כל הטיפול ולא יכול לזוז גורמת לו אי נוחות. יש כמובן גם את עניין הריח הלא נעים של המרפאה אשר מפריע למטופלים.

לגורמים אלו, אשר נמצאים בטיפול, ישנם גורמים נוספים שאינם נמצאים בטיפול ויוצרים פחד אצל המטופל. למשל, סיפורי אימה שונים ששומעים המטופלים מקרובי משפחה וחברים על טיפולי שיניים כואבים או כושלים, ומבחינה תדמיתית, טיפול שיניים פשוט נחשב לטיפול כואב ויהי מה.

מול הגורמים השונים האלו, צריכים רופאי שיניים שונים להיאבק על מנת להפחית את רמת החשש של המטופלים שלהם מפני טיפולי שיניים. זו הסיבה שבשנים האחרונות יותר ויותר רופאי שיניים ממליצים על טיפולי שיניים בלייזר, טיפולי הרדמה שיניים. הכל מתוך כוונה לטפל בבעיות שונות שצצות אצל מטופלים, כאב שיניים, נזקים בשיניים, ובעיות אחרות שמפריעות ועלולות להמשיך להפריע גם בעתיד, אם לא יטפלו בהן.

האם המאמר עניין אותך?

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
 כתר פלוס
כתר פלוס רפואת שיניים
ד"ר מוחמד אבו עביד
ד"ר מוחמד אבו עביד רפואת שיניים
ד"ר קובי אקשטיין
ד"ר קובי אקשטיין רפואת שיניים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
X
שדות המסומנים ב-* הינם שדות חובה

צור קשר

פרטים אישיים
פרטי הפנייה
תודה על פנייתך, אנו נשוב אליך בהקדם!

חזור לעמוד הבית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו