דלג לתוכן

טיפול בהתפשטות מהירה של מחלת אלצהיימר

טיפול בהתפשטות מהירה של מחלת אלצהיימר

מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 22/07/2009
2 דקות קריאה
חוקרים באוניברסיטה העברית פיתחו גישה חדשה שעשויה לסייע בטיפול בהתפשטות מהירה של מחלת אלצהיימר. המאמר המתאר את המחקר נבחר לאחרונה למאמר השבוע על ידי כתב העת היוקרתי Biological Chemistry והתפרסם ככתבת השער. הגישה שפותחה על בסיס ממצאי המחקר ושעשויה להוביל לפיתוח תרופה נרשמה כפטנט על ידי יישום, החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית בירושלים, המציעה ברישיון את זכויות הפיתוח.

מחקר זה היה השלב האחרון בעבודת הדוקטור של ד"ר ארז פודולי (פּוֹדוֹלִי) מהאוניברסיטה העברית.

אלצהיימר היא מחלה ניוונית של המוח, שמובילה לתהליך הדרגתי של אובדן זיכרון, בלבול ותשישות גופנית. אחוז ניכר מאוכלוסיית חולי אלצהיימר סובלים מהתפשטות מהירה במיוחד של המחלה.

במחקר, שבוצע במכון למדעי החיים ע"ש סילברמן, פתרו החוקרים את התעלומה המעסיקה מדענים מזה זמן רב: מדוע אנשים הנושאים את הגֶן המוטנטי BChE-K מועדים להתפשטות מהירה יותר של מחלת אלצהיימר בהשוואה לאנשים הנושאים את הגרסה הרגילה של הגן (BChE). הגן הנושא מוטציה זו מופיע בקרב 20 אחוז מהאוכלוסייה הישראלית.

מחלת אלצהיימר מאופיינת ברמות נמוכות של השליח העצבי אצטילכולין. החלבון המופק מהגן המוטנטי מפרק אצטילכולין בקצב איטי יותר בהשוואה לגן הרגיל,. לכן באופן תיאורטי, אנשים הנושאים את הגן המוטנטי אמורים להיות מוגנים יותר מאחרים מההשפעות ההרסניות של המחלה. נשאי הגן המוטנטי אומנם מראים עיכוב בהתפתחות המחלה, אך כאשר המחלה לבסוף מתפרצת אצלם, היא מתקדמת בקצב מהיר יותר ולא מגיבה לתרופות. נשאי הגן המוטנטי חשופים לסיכון גבוה יותר להתקדמות מהירה של המחלה.

הסיבה למצב חריג זה היתה עד כה בגדר תעלומה למדענים, אך המחקר הנוכחי הוכיח שהחלבון המוטנטי נכשל בהגנה מפני המשקעים המוחיים הרעילים (פלאקים) שנוצרים במחלת אלצהיימר. ממסקנות המחקר נובע שהחלבון התקין, אותו ניתן להפיק מחלבון של עיזים מהונדסות בחברה האמריקניתPharmathene , עשוי להתאים לפיתוח תרופה חדשה לעיכוב התקדמות המחלה.

J. Biol. Chem., Vol. 284, Issue 25, 17170-17179, June 19, 2009
https://www.jbc.org/cgi/content/abstract/M109.004952v1


[22/07/2009]

האם המאמר עניין אותך?

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר צביה פיי-כרמון
ד"ר צביה פיי-כרמון נוירולוגיה
סגנית מנהלת המכון להפרעות תנועה בבי"ח שיבא, אחראית על תחום הטיפולים המתקדמים והניתוחיים לפרקינסון והפרעות תנועה בבי"ח שיבא
ד"ר נתן ברנד
ד"ר נתן ברנד נוירולוגיה
מייסד היחידה לנוירולוגית ילדים ומתבגרים במרכז הרפואי שיבא. לשעבר מנהל המכון להתפחות
ד"ר הדר קולב
ד"ר הדר קולב נוירולוגיה
רופאה בכירה במערך הנוירולוגי וביחידה לנוירו-אימונולוגיה במרכז הרפואי תל אביב.
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
X
שדות המסומנים ב-* הינם שדות חובה

צור קשר

פרטים אישיים
פרטי הפנייה
תודה על פנייתך, אנו נשוב אליך בהקדם!

חזור לעמוד הבית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו