דלג לתוכן

שנת REM (REM Sleep)

1 דקות קריאה

עד לגילוי שלב השינה המאופיין בתנועות עיניים מהירות ובחלימה, נחשבה השינה למצב פאסיבי. הגילוי של שנת (REM - Rapid Eye Movement) התרחש בשנת 1953 במעבדתם של קלייטמן ואסרינסקי בשיקאגו, כאשר הם גילו להפתעתם תנועות עיניים מהירות בשנתם של תינוקות. עד גיל שנה מופיעה שנת החלום בתדירות תכופה יותר מאשר בגילאים בוגרים ובתקופה זו היא אף מלווה בתנועות גופניות, ללא שיתוק השרירים המאפיין את שנת החלום של האדם הבוגר.
כשהמשיכו החוקרים בבדיקת התגלית ובדקו מצב שינה זה גם בקרב אנשים בוגרים, גילו כי כאשר מעירים את הנבדק במהלך שנת REM הוא זוכר את חלומותיו בצורה ברורה ומפורטת יותר מאשר אם חלה יקיצה בשלבי שינה אחרים.

בעוד ששאר שלבי השינה מאופייניים בהפחתת הפעילות הפיזיולוגית של הגוף, בשנת REM עולות רמת הפעילות במוח ורמת המתח הפיזיולוגי בגוף והן למעשה דומות יותר לפעילות המתרחשת במצב ערות. שרירי השלד לעומת זאת מעמיקים עוד יותר את רפיונם בשלב זה ומגיעים למצב של שיתוק מוחלט. רישום גלי המוח בשלב שינה זה דומה לגלי התטא, המאפיינים את שלב השינה הראשוני והשטחי, אלא שבמקרה זה לא מדובר בשינה שטחית כי אם בשנת חלום עמוקה. מסיבה זו מכונה שנת ה REM גם "שינה פרדוקסאלית"- פעילותם החשמלית של גלי המוח מראה על שינה שטחית בעוד החוויה הסובייקטיבית היא של שינה עמוקה. ע"פ רוב תופיע שנת החלום כ- 90 דקות לאחר תחילת ההרדמות, ותהווה כ- 25% מזמן השינה כולו.
רופאים בתחום
ד"ר שמוליק יצחק
ד"ר שמוליק יצחק אורתופדיה
אורתופד מומחה באבחון וטיפול בפציעות ספורט ובטיפול שמרני בשחיקת סחוסים
ד"ר דביר גור
ד"ר דביר גור יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
4.8
( 6 חוות דעת )
"דוקטור גור רופא מעולה!! רגיש מתחשב סבלני ומקצועי"
ד"ר משה מושיקו אמיר
ד"ר משה מושיקו אמיר רפואה אסתטית
5.0
( 15 חוות דעת )
"נהנתי מהטיפול והכל עבר חלק ויצא תוצאה מהממת חוויה מתקנת מרופא קודם שהרס לי את השפתיים חוויה מתקנת ++++ אמליץ בחום :)"
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו