דלג לתוכן

פירוש, פרשנות (Interpretation)

1 דקות קריאה
את נמצאת בטיפול פסיכולוגי ולאחר מספר מפגשים את לומדת לגלות כי בחירת בן הזוג שלך והאופן בו צעקת אתמול על הבן שלך קשורים ללא ספק ליחסים שלך עם אמא שלך. דוגמא זו נשמעת אמנם כמו פרודיה על טיפול, אבל בפועל רבים מהטיפולים הפסיכולוגיים מתבססים על הניסיון להבין באופן מעמיק יותר את הגורמים לרגשותינו והתנהגותנו.

פרשנות (או פירוש) הינה טכניקה טיפולית הנפוצה בטיפולים פסיכולוגיים בעלי אוריינטציה פסיכו-דינאמית. מטרתה של הפרשנות היא לבחון ממדים של עומק וסיבתיות בנוגע לחומרים שהמטופל מעלה במהלך הטיפול. דרך פרשנויות ניתן להגיע להבנה מלאה ועמוקה אודות השפעתם של תכנים קונפליקטואליים בלתי מודעים על ההתנהגות היומיומית.

במסגרת הפסיכואנליזה הקלאסית של זיגמונד פרויד, השימוש בפרשנות נעשה במסגרת ארבעה תחומים עיקריים:
פירוש חלומותיו של המטופל.
• פירוש האסוציאציות החופשיות שהוא מעלה במהלך הטיפול.
• פירוש ההתנגדויות של המטופל לתהליך הפסיכואנליטי.
• פירוש יחסי ההעברה, אשר נועד על מנת לשפוך אור על האופן שבו משליך המטופל על המטפל מחשבות ורגשות כלפי הדמויות ההוריות, אשר הודחקו לאורך החיים.

כיום, עושים מטפלים פסיכו-דינאמיים שימוש בפרשנות גם בהקשרים אחרים ורחבים יותר של הטיפול, הכוללים פרשנויות ביחס למקורות אפשריים מהעבר שישנם להתנהגויות של המטופל בהווה. כך, למשל, על סמך חומרים שונים שעולים במהלך הטיפול, עשוי מטפל לפרש את הנטייה של מטופלו להגיב באופן מוגזם לאירועים שליליים בחיים, ככזו הנובעת מכך שהוריו לא היו קשובים לו בתור ילד והוא למד שהדרך היחידה להשיג תשומת לב היא באמצעות "הגברה של הווליום".
רופאים בתחום
פרופ' יהודה אולמן
פרופ' יהודה אולמן כירורגיה פלסטית
ד"ר ראובן קידר
ד"ר ראובן קידר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר משה קולר
ד"ר משה קולר כירורגיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו