דלג לתוכן

טיפול פסיכו-דינמי (Psychodynamic Treatment)

Psychodynamic Treatment

מתאים לטיפול ב:

  • אכילה כפייתית
  • אנורקסיה נרבוזה
  • הפרעת התנגדות
  • טריכוטילומניה
המומחים של Infomed מסבירים:

בסוף המאה ה-19 ייסד זיגמונד פרויד את הפסיכואנליזה, שיטת טיפול המבקשת לרפא את החולה מהסימפטומים הנוירוטיים או ההיסטריים שלו באמצעות דיבור והעלאה של תכנים מודחקים אל המודע. מאז נעשו שינויים רבים הן בתיאוריה הפסיכואנליטית והן ביישום הקליני שלה . הטיפולים הדינמיים שנמצאים כיום בשימוש הינם שונים ומגוונים, אך ישנם מספר עקרונות שמשותפים כמעט לכולם.

עקרונות ומבנה בסיסי

העיקרון התיאורטי המרכזי שמנחה את הטיפול הפסיכו-דינמי הוא המודל הדינמי שפיתח פרויד, לפיו נפש האדם כוללת רבדים בלתי מודעים שמשפיעים על התנהגותו. הטיפול עשוי להימשך בין מספר חודשים למספר שנים, אורכו של כל מפגש הוא 50 דקות, והוא מתקיים במיקום קבוע (הקליניקה הפרטית של המטפל או חדר קבוע במרפאה / בית חולים).

בניגוד לפסיכואנליזה, בטיפול הדינמי יושבים המטפל והמטופל האחד מול השני ורואים זה את זה. הטיפול הינו מונחה תובנה, כלומר שמטרתו היא להגיע לתובנות מצד המטופל בנוגע לקונפליקטים המשפיעים על חוסר התפקוד שלו בתחומים שונים בחייו. ניתן לראות את הסוגים השונים של הטיפול הדינמי כמתקיימים על רצף שבין שתי נקודות קיצון: האחת הינה הפסיכואנליזה הקלאסית, שבה המטפל נמצא בעמדה ניטראלית ומרוחקת, נמנע לחלוטין ממתן עצות ומעודד את הרגרסיה של המטופל בטיפול. נקודת הקיצון השנייה הינה הטיפול התמיכתי, שמבוסס על מתן עצות, הכוונה והדרכה מצד המטפל ומתאים במיוחד למטופלים שארגון האישיות שלהם נמוך, כאלה שנמצאים במשבר עמוק או שיכולת התובנה שלהם הינה נמוכה.

טכניקות בסיסיות שבהן משתמש המטפל ברוב סוגי הטיפול הדינמי כוללות הבהרה של סתירות וחוסר בהירות בדברי המטופל; עימות המטופל עם דפוסי התנהגות בלתי רציונליים שמפריעים לתפקודו בחיים; פרשנות על הקשרים בין התכנים השונים שמעלה המטופל, במטרה לבחון ממדים של עומק וסיבתיות; ועיבוד של הגילויים הללו שוב ושוב במהלך הטיפול. כמו כן, בטיפולים הקרובים לקצה הפסיכואנליטי משתמש המטפל לעיתים קרובות באסוציאציות חופשיות ובפירוש חלומות.

אינדיקציות לטיפול דינמי

טיפול דינמי מתאים בעיקר למטופלים עם תפקוד יחסית גבוה, אשר מוכנים "לעבוד קשה" ולקחת בחשבון העלאה של זיכרונות, משאלות ודחפים אותם היו מעדיפים להדחיק ביומיום. כמו כן, היכולת ליצור קשר משמעותי עם הזולת מאוד חשובה, כדי לאפשר עבודה דרך יחסי ההעברה שנוצרים בין המטפל למטופל.

הטיפול הדינמי מתאים לטווח רחב של הפרעות, כולל דיכאון, חרדה, הפרעות אישיות ומצבי משבר. בנוסף, מתאים הטיפול הדינמי להתמודדות עם קשיים שאינם מסווגים כהפרעות פסיכיאטריות (קושי ביצירת קשר זוגי, ערך עצמי נמוך וכד') ובאנשים המעוניינים בצמיחה ובהתפתחות רגשית.

תיאורטיקנים כגון הארי סטאק סאליבן ופרידה פרום-רייכמן הראו הצלחות בטיפול דינמי גם במטופלים שסובלים מסכיזופרניה. עם זאת, כיום השימוש בטיפול זה עבור אנשים המתפקדים ברמה נמוכה הינו מצומצם ופחות מקובל.

שינויים ווריאציות עדכניות

בעשורים האחרונים פיתחו תיאורטיקנים כגון באלינט, מאן, מאלאן ודאבאנלו גרסאות קצרות מועד של הטיפול הדינמי, שבהן מוגבל הטיפול בזמן, לרוב ל 12 עד-30 פגישות (להשוואה: טיפול דינמי קצר מועד). טיפולים מהסוג הזה מתאימים במיוחד במקרים שבהם הקושי של המטופל ממוקד בתחום ספציפי בחייו, כאשר בשאר התחומים התפקוד שלו הינו יחסית גבוה. הגבלת הטיפול בזמן מתרחשת גם כאשר ישנם אילוצים חיצוניים שאינם מאפשרים טיפול ממושך, כגון מגבלות כלכליות מצד המטופל או כאשר הטיפול מתבצע במרפאה ציבורית.

בעשורים האחרונים תופסת תאוצה וריאציה נוספת של טיפול דינמי, המכונה פסיכותרפיה התייחסותית. בווריאציה הזאת, ההתמקדות הינה במערכת היחסים בין המטפל למטופל, מתוך ההנחה שהכוח המרפא נעוץ בקשר הבינאישי הייחודי שנוצר בטיפול.

רופאים בתחום

דימות
ד"ר יוסף אקשטיין רדיולוג, מנהל הדימות מחוז דן פתח תקווה, מנהל דימות מכון מור
קראו עליי עוד
רפואה אסתטית
ד"ר משה מושיקו אמיר
5.0
( 15 חוות דעת )
"נהנתי מהטיפול והכל עבר חלק ויצא תוצאה מהממת חוויה מתקנת מרופא קודם שהרס לי את השפתיים חוויה מתקנת ++++ אמליץ בחום :)"
קראו עליי עוד
כירורגיה פלסטית
ד"ר גיל נרדיני מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית, רופא בכיר במחלקת פלסטיקה תל השומר שיבא
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

מאמרים בנושא טיפול פסיכו-דינמי

10 הכללים לשינה טובה
10 הכללים לשינה טובה
ד"ר רחל דהן, מומחית ברפואת משפחה, מאת: ד"ר רחל דהן, מומחית ברפואת משפחה, 06/10/2013

מעבר מערות לשינה דומה למעבר בדלת קסמים. אי אפשר להחליט לישון, אבל בהחלט אפשר ללמוד את הלחש שיפתח עבורנו את 'דלת הקס... לכתבה המלאה

אף פעם לא מאוחר מדי ללכת לפסיכולוגית
אף פעם לא מאוחר מדי ללכת לפסיכולוגית
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 06/01/2022

חוששים שאתם כבר "מבוגרים מדי" להתחיל לטפל בבעיות נפשיות? אמצע החיים וההזדקנות מביאים עימם תחושות רבות והתמודדות עם ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו