דלג לתוכן

צוואר הרחם (Cervix, Uterine cervix)

סרטן צוואר הרחם
1 דקות קריאה

צוואר הרחם הוא החלק התחתון ביותר של הרחם. צוואר הרחם מחבר את הרחם לנרתיק ומספק מעבר בין חלל הנרתיק לחלל הרחם. אורך צוואר הרחם הוא כ-4 סנטימטרים. דרך צוואר הרחם מועבר זרע לחלל הרחם בעת קיום יחסי מין ומתאפשרת יציאת דם מהרחם במהלך הווסת. 


  Life science| Shutterstock


אל החלק התחתון של צוואר הרחם, אשר המשכו הוא הנרתיק, מופרש כל העת ריר צמיגי (חלבון סיכה עבה), שנועד להגן על צוואר הרחם ועל חלל הרחם מפני זיהומים. בזמן הביוץ, הרכב הריר משתנה והוא נעשה פחות צמיגי על מנת שזרע יוכל לעבור דרך צוואר הרחם.

סרטן צוואר הרחם נגרם כתוצאה מהדבקה בנגיף הפפילומה האנושי (HPV) . הנגיף גורם לשינויים ממאירים בתאים המצפים את דופן צוואר הרחם. שינויים ממאירים אלו ניתנים לזיהוי בעזרת בדיקת פאפ המבוצעת ע״י גניקולוג/ית, ובכך ניתן למנוע את סרטן צוואר הרחם. כיום קיים חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי, אשר יש ביכולתו למנוע את התפתחות סרטן צוואר הרחם. מומלץ לקבל את החיסון לפני התחלת קיום יחסי מין.

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר עופר מרקוביץ
ד"ר עופר מרקוביץ יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
מנהל יחידת אולטרה סאונד נשים ויולדות בבית חולים מאיר כפר סבא, מנהל פורום ממצאים חריגים ומומים בעובר בבית חולים מאיר כפר סבא
ד"ר דוד רוזן
ד"ר דוד רוזן רפואת שיניים
ד"ר גיל נרדיני
ד"ר גיל נרדיני כירורגיה פלסטית
5.0
( 6 חוות דעת )
"הייתי אצל מלא רופאים לפני הניתוח הזה ורק אצלו הרגשתי הרגשה טובה ובטוחה לעבור את הניתוח הזה , הוא הקדיש לי את כל הזמן בעולם"
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו