דלג לתוכן

פסיכולוג שיקומי (Rehabilitation Psychologist)

1 דקות קריאה
פסיכולוג שיקומי הינו איש מקצוע אשר סיים תואר שני לפחות בפסיכולוגיה והתמחה בתחום השיקומי. במסגרת תפקידו מסייע הפסיכולוג השיקומי לאנשים הסובלים ממגבלות שונות לתפקד באופן תקין ככל האפשר, להשתלב במערך החברתי-תעסוקתי ולהתמודד רגשית עם המצוקות והאובדנים המלווים את המגבלה.

הפסיכולוג השיקומי מתמחה באבחון, ייעוץ וטיפול המסייעים לאנשים המתמודדים עם מגבלות שנוצרות בעקבות אירועים רפואיים, טראומות, בעיות נפשיות וכן הלאה. במסגרת עבודתו מסייע הפסיכולוג השיקומי לאנשים הסובלים מנכויות (עיוורון, שיתוק וכד'), מחלות הפוגעות בתפקוד (סוכרת, מחלות לב, אפילפסיה), קשיים נפשיים (סכיזופרניה, הפרעות אישיות) וקשיים הנובעים ממגבלות חברתיות כגון התמכרויות, עבריינות וכן הלאה.

במסגרת הטיפול מעריך הפסיכולוג את מגבלותיו ויכולותיו של האדם, את צרכיו וקשייו הנפשיים ואת מערכות התמיכה העומדות לרשותו, ומכוון להשגת יעדים נפשיים, התנהגותיים, רגשיים ותפקודיים. במקרים רבים מלווה הטיפול באדם הפגוע בהדרכה ותמיכה עבור בני המשפחה ובהכוונה למציאת מסגרות העשויות לסייע לאדם (למשל, הפנייה לפיסיותרפיה, לביטוח לאומי וכן הלאה).

מרבית הפסיכולוגים השיקומיים מציעים את שרותיהם במסגרות שיקומיות ובבתי חולים. המפגש הטיפולי במרכזי השיקום עוסק במגוון ההיבטים של התמודדות עם הקשיים תוך חזרה לשגרת חיים, ואילו המפגש בבית החולים מתמקד בעיקר בליווי ראשוני של האדם בתהליך התמודדות עם המשבר, באבחון, בבניית תוכנית טיפולית שיקומית ובהכנה לבאות. למשל, במקרה של אדם הסובל מפגיעת ראש המלווה בקשיים וליקויים קוגניטיביים, רגשיים ותפקודיים, יבצע הפסיכולוג השיקומי בביה"ח אבחון נוירו-פסיכולוגי, יבנה תכנית טיפול בעזרת צוות רב מקצועי, ישתתף בניסוח המלצה לגבי מקום השיקום, יקיים התערבות במשבר ויכין את האדם שנפגע ואת משפחתו להתמודדות עם הפגיעה והשלכותיה. גם במסגרת השיקומית מבצע הפסיכולוג השיקומי אבחונים ובונה תכנית טיפוליות בעזרת צוות רב מקצועי, אך העבודה האישית והמשפחתית, הטיפול הנפשי, הקוגניטיבי וההתנהגותי וההתמודדות עם סוגיות של הסתגלות והשתלבות הינם ארוכי טווח.
רופאים בתחום
ד"ר ליאורה אברמוב
ד"ר ליאורה אברמוב יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' רן אורן
פרופ' רן אורן גסטרואנטרולוגיה
ד"ר דרור עובדיה
ד"ר דרור עובדיה אורתופדיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו